Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...
 AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 

Vibratii in volan si in toata masina. Anvelope compromise?

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#55
alexcristian97

alexcristian97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 05.08.2015
Discurile sunt ok.  Chiar daca ar fi de la ele, s-ar simtii numai la franare, nu si la accelerare/mers pe pilot automat.

#56
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,955
  • Înscris: 20.10.2015

 alexcristian97, on 10 iunie 2017 - 13:21, said:

Am echilibrat anvelopele de 3 ori intr-o saptamana.

Ti-a pus plumbi de fiecare data?
Adica au echilibrat de fiecare data sau ti-au sus ca-s deja echilibrate?

#57
5w30

5w30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 14.04.2017
Pana nu se benocleaza la roti cand se invart pe standul de echilibrare nu are rost sa presupunem nimic.

#58
alexcristian97

alexcristian97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 05.08.2015

 Tsunnnami, on 10 iunie 2017 - 22:23, said:


Ti-a pus plumbi de fiecare data?
Adica au echilibrat de fiecare data sau ti-au sus ca-s deja echilibrate?

Nu, au dat jos plumbii anteriori si le-au echilibrat mereu.

#59
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,955
  • Înscris: 20.10.2015
Cu diferite greutati in pozitii diferite?

#60
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010

 alexcristian97, on 10 iunie 2017 - 18:43, said:

Ieftin nu stiu ce inseamna la o janta. Atasata ai factura. Nu stiu "cat din pretul ala" a fost teapa dar ma rog...cert e ca n-a fost cea mai buna afacere a mea Posted Image

Ma bag si eu seama aiurea, dar un set de jante Audi / BMW/ Mercedes incepe de pe la 1000+ euro bucata OEM. sau 1500-2000 sh set - ceva de calitate . Tu probabil consideri ca 100 euro pe Dezent e lux . Daca aveai Logan intelegeam. De aia postezi pe aici ca tremura , de bune ce sunt.....
Un set de jante Audi originale de iarna cu gume chele se vinde la 500-700 euro sh, tu vrei sa rupi gura targului cu Dezent la 100 euro bucata... .
Ai curaj sa le cantaresti sa vezi ca au vreo 4-5 kg pe bucata in plus fata de cel mai ieftin set de jante originale ?

#61
demin2609

demin2609

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 22.11.2009
discuri sau planetara!
O zi buna.

#62
alexcristian97

alexcristian97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 05.08.2015

 N62B44, on 11 iunie 2017 - 00:05, said:

Ma bag si eu seama aiurea, dar un set de jante Audi / BMW/ Mercedes incepe de pe la 1000+ euro bucata OEM. sau 1500-2000 sh set - ceva de calitate . Tu probabil consideri ca 100 euro pe Dezent e lux . Daca aveai Logan intelegeam. De aia postezi pe aici ca tremura , de bune ce sunt.....
Un set de jante Audi originale de iarna cu gume chele se vinde la 500-700 euro sh, tu vrei sa rupi gura targului cu Dezent la 100 euro bucata... .
Ai curaj sa le cantaresti sa vezi ca au vreo 4-5 kg pe bucata in plus fata de cel mai ieftin set de jante originale ?


Cand am zis ca ieftin nu stiu ce inseamna la o janta, nu am zis-o deloc ironic, nu ma pricep si nu ma dau zmeu. Posted Image Pe astea le-am luat ca imi placuse design-ul la  si cam atat. Nu aveam pretentii prea ridicate de la ele.

In alta ordine de idei, vad ca lumea incepe sa zica si de planetare, discuri alta mancare de peste. Prima data o sa ma indrept spre prezoane si inele.

Edited by alexcristian97, 11 June 2017 - 09:41.


#63
i860

i860

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 19.10.2015
Daca cu cele originale de iarna nu ai probleme, este clar ca jantele sau gumele sunt de vina.

#64
winnie

winnie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 22.11.2005

 alexcristian97, on 10 iunie 2017 - 13:21, said:

Salut,

Am un Audi A4 B8 din 2010. Am luat-o in luna septembrie, dupa care am cumparat si un set de jante Dezent pe 17 inch, cu niste anvelope Nexen Nfera RU dimensiuni 225/50/R17(noi, de pe un site din Bucuresti, factura de 4200 de lei, 400 si ceva de lei anvelopa, mi-am cam luat teapa stiu). De ceva timp intampin problema ca pe la 120/130 km/h volanul sa inceapa sa tremure deranjant, dupa care tremuratul se propaga in scaun si implicit in toata masina. Se intampla si la accelerare si la mers constant si la franare. La franare, de la 100 km/h in jos, volanul vibreaza brutal pana pe la 70 km/h. Am echilibrat anvelopele de 3 ori intr-o saptamana. Din pacate nu le am la indemana pe cele de iarna cu jantele originale ca sa vad daca e de la anvelope. Voi ce ziceti? Poate fi altceva? M-am gandit si la discurile de frana, dar daca se intampla si la mers pe pilot automat si la accelerare, cade din start varianta asta. Mentionez ca vibratia incepe sa se amelioreze de la 150-160 km/h in sus. Pedala de frana nu vibreaza nicicand.

PS: Am mers la 3 vulcanizari diferite, cam cele mai ok din zona. Unii mi-au spus ca anvelopele sunt deformate, ovale, altii ca nu au nimic. Am fost si la service saptamanile trecute, s-au uitat si la suspensii, gandindu-se ca poate fi o cauza, dar au zis ca sunt ok. Mentionez ca toate jantele au inele de ghidaj. M-as arunca sa iau alte cauciucuri si nu prea...

Multumesc

Da' ai 10 roti omule? 400 si ceva bucata, ca sa ajungi la factura ta...cam ca Giani asa...

#65
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,955
  • Înscris: 20.10.2015

 alexcristian97, on 11 iunie 2017 - 09:37, said:

Cand am zis ca ieftin nu stiu ce inseamna la o janta, nu am zis-o deloc ironic, nu ma pricep si nu ma dau zmeu. Posted Image Pe astea le-am luat ca imi placuse design-ul la  si cam atat. Nu aveam pretentii prea ridicate de la ele.

In alta ordine de idei, vad ca lumea incepe sa zica si de planetare, discuri alta mancare de peste. Prima data o sa ma indrept spre prezoane si inele.

Stii ce inseamna janta ne-omologata pe masina aia si facuta pe genunchi?
Are maica-ta ceva negru prin casa? Pentru ca problema nu este daca mori, ci cand o faci...

fa o proba

Du-te la un centrul de echilibrare, fa-i echilibrarea
Da roata jos de pe utilajuld e echilibrare.
Monteaz-o inapoi in alta pozitie.
Verifica echilibrarea.

Daca se verifica, mergi la alt centru si VERIFICA doar echilibrarea facuta la centrul precedent.

#66
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,174
  • Înscris: 28.06.2005
Am citit doar prima pagină.
Dacă repet niște chestii, nu dați cu tastatura.

Acum vreo 2-3 ani am avut o roată blocată la o tinichea și am mers târâș vreo 200 de metri până mi-am dat seama că ceva nu e în regulă.
Ei bine, anvelopa se tocise așa de nasol în târâșul ăla, încât aveam impresia că am toate roțile pătrate.
Am schimbat anvelopa și nu au mai fost probleme.

O altă tinichea a venit cu niște Continental de vară. Nu se vedeau a fi tocite sau deformate. Dar cum ajungeam la 130km/h cum tremura toată tinicheaua.
Le-am schimbat și am aflat că tinicheaua poate chiar și mai mult.

#67
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010
N-am citit tot ce-ai scris, dar simptomele din titlu le-a avut si Focusul meu. Intre 80 si 100 km/h trepida toata masina. Am indreptat jantele, am schimbat anvelopele ... facea la fel.

Problema era de la o planetata + volanta. Le-am schimbat, masina a scapat de tremurat. Asta daca si a ta e diesel

#68
alexcristian97

alexcristian97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 05.08.2015
Azi am schimbat prezoanele si am echilibrat rotile conform pasilor zisi de voi mai sus. In zadar. Aceiasi problema. Mi-a zis cineva ca poate sa fie de la discuri chiar si la accelerare/mers constant cu toate ca fizic, eu nu vad logica.

Volanta, placa de presiunea, ambreiajul, sunt schimbate de 2500 de km, nu se pune problema. La fel si la planetare si toata partea de suspensie. Sunt ok. "Joaca" este fie la anvelope/jante, fie la discuri.

Edited by alexcristian97, 13 June 2017 - 14:14.


#69
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
Ce tip de prezoane ai pus?

Au verificat bine ca nu sunt jantele ovalizate?

Edited by florinppv, 13 June 2017 - 15:48.


#70
iliemirea

iliemirea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 17.07.2014
Problema este 100% de la discuri, anvelope sau jante.
Ia-le prin eliminare.
Am avut o problema asemanatoare cu un Golf4, 4x4 Tdi, desi discurile aveau doar 20.000 de km si franarea se prezenta ok.
Problema a fost descoperita la al 4 -lea service.

#71
alexcristian97

alexcristian97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 05.08.2015
Am mai fost astazi la niste baieti, au urcat-o pe elevator si mi-au zis ca ar fi un joc la tripoda de la planetara din partea dreapta. E cam irelevant sa existe simptomul asta doar la 130-140, strict de la planetara si la viraje etc sa nu se auda nimic.

#72
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Si totusi de ce nu iti iei inele de centrare?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate