Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Vibratii in volan si in toata masina. Anvelope compromise?

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#73
alexcristian97

alexcristian97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 05.08.2015
Te-am rugat: mi le poti face tu daca se poate mi le trimiti prin curier si le iau fara probleme. Inele sunt, de plastic, dar sunt acolo.

#74
valentincr

valentincr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 05.05.2008
Am avut si eu aceeasi problema pe Audi A4 B8. Am schimbat capetele de planetara (ca erau uzate) si a disparut si vibratia (pret pe bucata in jur de 1400 de ron cu tot cu montaj pe original). Acu nu zic sa te duci sa le schimbi, incearca sa le verifici la un service. Daca pleci tare de pe loc stanga dreapta cred ca poti sa iti dai seama (se simte un fel de patinaj dar nu patineaza rotile).

#75
alexcristian97

alexcristian97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 05.08.2015
Am fost iarasi in service ca sa ma asigur, s-a dat o proba cu ea. Omul mi-a explicat ca la prosti: la 130 la ora masina vibreaza, toata caroseria, bun. Dupa ce a scos-o din viteza, pe liber, vibratul persista. Neavand sarcina, planetara nu mai are nici o treaba cu masina in momentul ala. Deci clar sunt inelele de ghidaj sau anvelopele, parerea mea.

#76
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Baxon, on 10 iunie 2017 - 13:51, said:

Inele la jante ai pus ?
Sa ma repet ?

Edited by Baxon, 15 June 2017 - 14:27.


#77
alexcristian97

alexcristian97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 05.08.2015
Am gasit azi un strungar. mi-a facut inelele fix pe dimensiunile masurate. le-am echilibrat iar, dandumi-se valori si de 60 de grame/roata. am scapat de tremuratul la franare, dar la accelerare pe la 110 la ora face la fel

#78
iliemirea

iliemirea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 17.07.2014
E pariez pe discuri.

#79
alexcristian97

alexcristian97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 05.08.2015
Singura solutie la indemana este echilibrarea prost facuta de astia prin Craiova. Dar altceva...

Discurile la acceleratie? Care e legatura?

#80
iliemirea

iliemirea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 17.07.2014
Cu golful am fost la trei service-uri, inclusiv la reprezentantă și tot nu au găsit buba.



Am un prieten mecanic și l-am lasat pe el sa meargă cu mașina și el mi-a spus de discurile pe față.
Am schimbat discurile cu tot cu plăcute și nu am mai avut probleme.

#81
alexcristian97

alexcristian97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 05.08.2015
Caz rezolvat in sfarsit. La a 7-a, a opta vulcanizare, nu le-am mai tinut numarul, au avut aparatul de echilibrat bun si le-au echilibrat cum trebuie.  Am iesit pe centura, am accelerat treptat si masina merge foarte bine. Poate nici n-a trebuit sa schimb inelele de ghidaj, dar e bine ca am facut-o, exista un joc. Multumesc tuturor pentru sfaturi.

#82
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
Echilibrarile sa le faceti la firme serioase cu aparate calibrate si priceputi, exista riscul ca la dughenele mici care au un singur aparat cumparat second samd sa nu mai fie tocmai oki calibrat si nici operat.

#83
iliemirea

iliemirea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 17.07.2014

 alexcristian97, on 16 iunie 2017 - 13:08, said:

Caz rezolvat in sfarsit. La a 7-a, a opta vulcanizare, nu le-am mai tinut numarul, au avut aparatul de echilibrat bun si le-au echilibrat cum trebuie.  Am iesit pe centura, am accelerat treptat si masina merge foarte bine. Poate nici n-a trebuit sa schimb inelele de ghidaj, dar e bine ca am facut-o, exista un joc. Multumesc tuturor pentru sfaturi.
Bine ca i-ai dat de cap.
Drumuri bune si fara probleme.

#84
alexcristian97

alexcristian97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 05.08.2015
Ma intorc cu o veste nu fantastica, dar cel putin am gasit problema sigura: dupa ce le-am echilibrat si masina s-a comportat bine si dupa ce v-am dat si voua vestea, am mai mers cu masina un drum de vreo 45 de km. Surpriza, volanul a inceput iar sa vibreze si la accelerare si foarte agresiv si la franare. M-am intors la baiatul care mi le-a echilibrat, asta in jur de ora 16. Le-a pus iar pe masina de echilibrat, aceiasi ca cea de azi-dimineata si cand am vazut mi-a cazut fata: toate 4 rotile aveau minim 20 de grame. S-a uitat atent la fiecare, pe interiorul jantei cumva si mi-a zis ca, clar problema e de la ele si s-a dus insertia. Am sunat la cei de la Alcar, mi-au trimis un proces verbal care trebuie completat si dupa stampilat de vulcanizare si trebuie sa trimit jantele cu cauciucurile la ei pentru investigari si in cel mai bun caz o sa le schimbe. Toate astea s-au intamplat azi, in interval de 5-6 ore. NEXEN...

Edited by alexcristian97, 16 June 2017 - 16:40.


#85
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
Ai piergut greutatile la viteze mai mari sau la ce insertie se fac referiri ?

#86
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Insertia de sarma din anvelope ... doamne greu e de priceput !

#87
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
Adica tu crezi ca alea ies asa cand vor, afara ? :)

#88
iliemirea

iliemirea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 17.07.2014
Da, noaptea mai ies la o bere cu verii lor de la yokohama.

Eu tot zic sa verifice discurile de frână.

#89
NarcisRaul

NarcisRaul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.07.2017
Salut, de la discuri sau de la jante ii problema, si la mine se manifesta la fel si am rezolvat prin schimbarea discurilor

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate