Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Vibratii in volan si in toata masina. Anvelope compromise?

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#1
alexcristian97

alexcristian97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 05.08.2015
Salut,

Am un Audi A4 B8 din 2010. Am luat-o in luna septembrie, dupa care am cumparat si un set de jante Dezent pe 17 inch, cu niste anvelope Nexen Nfera RU dimensiuni 225/50/R17(noi, de pe un site din Bucuresti, factura de 4200 de lei, 400 si ceva de lei anvelopa, mi-am cam luat teapa stiu). De ceva timp intampin problema ca pe la 120/130 km/h volanul sa inceapa sa tremure deranjant, dupa care tremuratul se propaga in scaun si implicit in toata masina. Se intampla si la accelerare si la mers constant si la franare. La franare, de la 100 km/h in jos, volanul vibreaza brutal pana pe la 70 km/h. Am echilibrat anvelopele de 3 ori intr-o saptamana. Din pacate nu le am la indemana pe cele de iarna cu jantele originale ca sa vad daca e de la anvelope. Voi ce ziceti? Poate fi altceva? M-am gandit si la discurile de frana, dar daca se intampla si la mers pe pilot automat si la accelerare, cade din start varianta asta. Mentionez ca vibratia incepe sa se amelioreze de la 150-160 km/h in sus. Pedala de frana nu vibreaza nicicand.

PS: Am mers la 3 vulcanizari diferite, cam cele mai ok din zona. Unii mi-au spus ca anvelopele sunt deformate, ovale, altii ca nu au nimic. Am fost si la service saptamanile trecute, s-au uitat si la suspensii, gandindu-se ca poate fi o cauza, dar au zis ca sunt ok. Mentionez ca toate jantele au inele de ghidaj. M-as arunca sa iau alte cauciucuri si nu prea...

Multumesc

#2
i860

i860

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 19.10.2015
Cam aiurea, daca 3 service-ri nu au putut sa rezolve problema...

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
Suspect rau... cu rotile echilibrate nu e sens in vibratie decat daca nu cumva vibreaza altceva desi zici ca numai de la o viteza in colo... cu jantele si rotile originale cum mege, facea problema ?

Edited by andreic, 10 June 2017 - 13:45.


#4
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Ai garantie la anvelope cu jantele respective, de noi? Ce jante-anvelope ai in CI? Ai mai mers si anul trecut cu ele...nu? Faceau urat si atunci?

Nu mai merge tare, cu ele, pana nu rezolvi treaba, ca nu e ok deloc!

Edited by arab, 10 June 2017 - 13:50.


#5
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Nexen sunt niste mizerii de imitatii cauciucuri, fabricate in china, scuzati coreea. Exista o poaibilitate foarte mare ca acestea sa fie deformate. Du-te la Autosoft si vezi ce-ti zic baietii de acolo (cei din MIlitari sunt cei mai ok).

#6
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Inele la jante ai pus ?

#7
5w30

5w30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 14.04.2017
Cand le echilibrezi a 4a oara stai langa scula si te uiti la buza jantei si la cauciuc, sa vezi care falfaie. Pe urma te decizi ce schimbi. Eu am patit la fel pe matiz.

#8
alexcristian97

alexcristian97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 05.08.2015
Sunt din Craiova. Recunosc ca am momente cand merg foarte agresiv cu masina. Am avut faze cand am pus frane dure si am mers "taras" cu ea. De acolo m-am gandit ca s-au deformat. Cand le-am luat la inceput, pana sa le pun in Noiembrie pe cele de iarna a fost ok, nu au dat semne. Pe garantie nu am ce sa fac, o sa imi zica ca am dat in borduri/am intrat cu masina pe camp/am mers agresiv si o sa gaseasca motive. Cu jantele si cauciucurile de iarna (Fulda, nu sunt fantastice) nu aveam probleme.

#9
i860

i860

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 19.10.2015

 RealThing, on 10 iunie 2017 - 13:49, said:

Nexen sunt niste mizerii de imitatii cauciucuri, fabricate in china, scuzati coreea. Exista o poaibilitate foarte mare ca acestea sa fie deformate. Du-te la Autosoft si vezi ce-ti zic baietii de acolo (cei din MIlitari sunt cei mai ok).

Nu sunt mizerii, le folosesc de 29k km si nu am avut nici o problema cu ele. Viteze de peste 240 km la ora si nimic. Poate a prins el niste nexenuri deformate, insa eu sunt super multumui de NEXEN.
Ai verificat tampoane motor, cutie viteza?

#10
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Unii mai si cantaresc anvelopele, de noi!

#11
alexcristian97

alexcristian97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 05.08.2015
Am schimbat tampoanele motorului acum o luna. Am avut probleme si la cutia de viteze, avea un joc la axul care se ducea spre planetare, s-a rezolvat si acela.

Edited by alexcristian97, 10 June 2017 - 13:57.


#12
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Masina cat a fost si de unde ai luat-o?

#13
alexcristian97

alexcristian97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 05.08.2015
Nu cred ca e un detaliu esential cat a fost si de unde am luat-o Posted Image) A fost undeva la 10.000 de Euro, am luat-o de la Prahova. Repet, cu jantele originale si cauciucurile de iarna, masina se comporta bine.

Edited by alexcristian97, 10 June 2017 - 14:01.


#14
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Care sunt diferentele intre jantele originale si cele noi, dimensional desigur? Dupa aia vorbim de cauciucuri!

Edited by arab, 10 June 2017 - 14:03.


#15
alexcristian97

alexcristian97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 05.08.2015
Cele de iarna sunt pe 16", astea sunt pe 17. In certificat, din ce stiu, scrie ca am voie cu pana la 18" inclusiv. In ceea ce priveste dimensiunile complete, cele de iarna au  215/55/R16, sper sa nu ma insel

Edited by alexcristian97, 10 June 2017 - 14:06.


#16
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Incearca sa schimbi jantele de pe fata cu cele de pe spate.
Posibil sa fie o janta indoita datorita gropilor sau pt ca urci bordurile cu masina

#17
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Se pare ca nu esti singur...!Posted Image De aia te-am intrebat cu cat si de unde ai luat masina etc!

http://www.clubaudi....i-diverse.9048/

Edited by arab, 10 June 2017 - 14:13.


#18
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Ai incercat sa muti rotile de pe fata, pe spate ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate