Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Vibratii in volan si in toata masina. Anvelope compromise?

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#19
alexcristian97

alexcristian97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 05.08.2015
Da, le-am mutat, am facut rocada. Degeaba. Si se vede cu ochiul liber ca cele care erau pe fata sunt mai tocate.

#20
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Ori mai mult de 1 janta este / sunt deformate, ori nu e de la jante (+anvelope).

Edited by Hunor_66, 10 June 2017 - 14:20.


#21
alexcristian97

alexcristian97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 05.08.2015
De ce nu inclina nimeni sa zica ca sunt anvelopele tocate/ovale? Eu cu gandul la asta ma duc prima data. O sa ma interesez sa vad daca pot face rost de un set de 4 jante cu anvelope sa le schimb si sa dau o tura cu ele, ca sa-mi dau seama.

#22
i860

i860

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 19.10.2015
Numa asa o sa iti dai seama, gaseste pe cineva sa te ajute cu 4 jante si caucicuri si vezi daca problema persista.
Iti zic din experienta ca nu are nimic cu toceala, pe mine pe spate nexen-le m-au tinut cam 11 luni daca nu mai putin, nu menajez masina, merg tare cu ea mai ales prin curbe. Alea de pe fata sunt si ele abuzate insa se tin inca bine, am suspensie sport deci si mai mult abuz pentru cauciuc si janta.
Insa jantele sunt stock nu le-am schimbat, la cea veche am avut jante pe 18", masina a venit cu 16" si la fel nici o problema, la aia puneau cam mult plumbi la echilibrat insa nu facea figuri ca la tine.

Se poate sa fi rupt vreo insertie la unul din cauciucuri...

Edited by i860, 10 June 2017 - 14:30.


#23
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Sigur e din 2010 masina? Ca se pare ca inainte au avut ceva probleme cu bratele fata! Cati km ai la bord? Iarna nu iti apare fenomenul, probabil pentru ca poate nu mergi ca vara cu peste 100 si ceva km/ora.

https://forum.softpe...43/page__st__54

Edited by arab, 10 June 2017 - 14:40.


#24
alexcristian97

alexcristian97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 05.08.2015
Si eu tot suspensie sport am. Dar cand de la 200-210 la ora pui frane agresive in mod repetat, nu prea poti sa spui ca mai ai anvelope "prea capabile". Nu acuz brand-ul, ci imi acuz pe drept stilul de condus, uneori extrem. Vreau sa aflu cauza ca sa le schimb eventual. Voiam sa plec cu masina la mare si daca plec cu anvelopele astea, daca ele sunt cauza, ori ajung la mare cu parkinson, :)) ori doamne fereste face vreun cauciuc explozie.

Am undeva la 220 de mii de km. Nu exclud nici bratele, dar nu stiu cum sa imi dau seama daca ele sunt cauza.

#25
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Si la cei peste 220 mii s-au schimbat bratele vreodata macar?

#26
i860

i860

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 19.10.2015
Dute la un service o pune pe un stand special si iti zice daca ai joc, fa testul si pentru puntea spate.

#27
alexcristian97

alexcristian97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 05.08.2015
O sa vorbesc cu seful de service la care am fost sa il intreb daca s-au verificat bratele. Daca nu, o sa ma duc luni. Multumesc de sfaturi.

#28
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,795
  • Înscris: 20.10.2015
Anvelopele-s de vina

Audi-ul asta trecemsi de suta?
Ca eu le vad ca se cam tarasc...

iei masina de 10,000 si pui prfezervative pe ea...
Eu as vrea un Bugati, dar nu stiu daca merge instalatie de GPL pe el

#29
mobilewave

mobilewave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,674
  • Înscris: 04.12.2008

 alexcristian97, on 10 iunie 2017 - 13:21, said:

Salut,

Am un Audi A4 B8 din 2010. Am luat-o in luna septembrie, dupa care am cumparat si un set de jante Dezent pe 17 inch, cu niste anvelope Nexen Nfera RU dimensiuni 225/50/R17(noi, de pe un site din Bucuresti, factura de 4200 de lei, 400 si ceva de lei anvelopa, mi-am cam luat teapa stiu). De ceva timp intampin problema ca pe la 120/130 km/h volanul sa inceapa sa tremure deranjant, dupa care tremuratul se propaga in scaun si implicit in toata masina. Se intampla si la accelerare si la mers constant si la franare. La franare, de la 100 km/h in jos, volanul vibreaza brutal pana pe la 70 km/h. Am echilibrat anvelopele de 3 ori intr-o saptamana. Din pacate nu le am la indemana pe cele de iarna cu jantele originale ca sa vad daca e de la anvelope. Voi ce ziceti? Poate fi altceva? M-am gandit si la discurile de frana, dar daca se intampla si la mers pe pilot automat si la accelerare, cade din start varianta asta. Mentionez ca vibratia incepe sa se amelioreze de la 150-160 km/h in sus. Pedala de frana nu vibreaza nicicand.




Poti sa pui  cateva poze cu anvelopele?Cati kilometri ai facut cu ele de cand le-ai achizitionat? Posted Image

Edited by mobilewave, 10 June 2017 - 15:52.


#30
alexcristian97

alexcristian97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 05.08.2015
Revin. Am vorbit cu seful de la service si mi s-a spus ca a fost verificata toata suspensia cand masina a fost in service. Nu spune vorbe aiurea, il cunosc de ceva timp si il cred. Deci partea de suspensie si bratele cad.

Cu anvelopele am facut in jur de 15-17 mii de km. O sa pun diseara poze cu ele.

 Tsunnnami, on 10 iunie 2017 - 15:42, said:

Anvelopele-s de vina

Audi-ul asta trecemsi de suta?
Ca eu le vad ca se cam tarasc...

iei masina de 10,000 si pui prfezervative pe ea...
Eu as vrea un Bugati, dar nu stiu daca merge instalatie de GPL pe el

Da, recunosc ca m-am grabit. Dar cand am luat jantele, cei de la anvelope.ro mi-au spus ca Nexen echipeaza modelele gen Skoda Octavia si ca pe alea le au pe stoc si am vrut sa imi fie livrate rapid. Recunosc si ca "mi le-au bagat pe gat" sa scape de ele. Dar oricat ar fi de non-name-uri, fiind noi, nu stiu..m-am gandit ca tin macar un an.Chiar nu a fost vorba de buget...sunt constient ca sunt printre cele mai importante "piese" de pe masina si daca te joci cu ele, te cam joci cu propria-ti viata.

Edited by alexcristian97, 10 June 2017 - 16:02.


#31
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,795
  • Înscris: 20.10.2015
Nu-ti face griji, faptul ca sunt ne-echilibrate iti pot distruge suspensia.
Tu mergi in continuare asa...

#32
alexcristian97

alexcristian97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 05.08.2015
Am specificat chiar in primul mesaj ca le-am echilibrat de 3 ori doar saptamana asta, la vulcanizari diferite.

#33
mobilewave

mobilewave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,674
  • Înscris: 04.12.2008

 alexcristian97, on 10 iunie 2017 - 15:59, said:

Revin. Am vorbit cu seful de la service si mi s-a spus ca a fost verificata toata suspensia cand masina a fost in service. Nu spune vorbe aiurea, il cunosc de ceva timp si il cred. Deci partea de suspensie si bratele cad.

Cu anvelopele am facut in jur de 15-17 mii de km. O sa pun diseara poze cu ele.


Asteptam pozele :) 99% sunt anvelopele de vina ...am avut si eu aceeasi problema  Posted Image

Edited by mobilewave, 10 June 2017 - 16:11.


#34
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Nu este din anvelopa, este de la roti. 2 pagini de raspunsuri si fara nici un rezultat. Macar nu mai postati.

Problema ta este de la jantele dezent aftermarket si apare din cauza ca nu ai inele de centrare (care se fac doar din teflon, plastic industrial).

Prezoanele trebuie sa fie pt jantele respective, la audi, la jantele originale, prezoanele sunt conice dupa filet spre partea de strangere, iar la jantele aftermarket pot fi drepte si iti trebuie prezoane cu buza dreapta nu conica.

Deci du-te rezolva cele doua probleme si apoi zi mersi.

#35
alexcristian97

alexcristian97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 05.08.2015
Astea sunt, nu stiu cat se vad de bine

Attached Files



#36
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,795
  • Înscris: 20.10.2015

 Deenman, on 10 iunie 2017 - 17:01, said:

Nu este din anvelopa, este de la roti. 2 pagini de raspunsuri si fara nici un rezultat. Macar nu mai postati.

Problema ta este de la jantele dezent aftermarket si apare din cauza ca nu ai inele de centrare (care se fac doar din teflon, plastic industrial).

Prezoanele trebuie sa fie pt jantele respective, la audi, la jantele originale, prezoanele sunt conice dupa filet spre partea de strangere, iar la jantele aftermarket pot fi drepte si iti trebuie prezoane cu buza dreapta nu conica.

Deci du-te rezolva cele doua probleme si apoi zi mersi.

Daca ai avea dreptate fenomenul de constatare al vibratiilor s-ar simti la toate regimurile de functionare

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate