Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...
 AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 

Serviciile de urgenta...

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
99 replies to this topic

#73
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017

 figo1988, on 26 aprilie 2017 - 15:23, said:

Nu stiu ce job-uri aveti, dar chiar nu-i invidiez pe cei de la Pompieri si ISU. Toti avem raspundere pe unde lucram, dar realist, care-i cel mai rau lucru care se poate intampla? In caz ca esti cu adevarat bou si lucrezi la misto, vei fi concediat, dupa niste luni. Daca se intampla ceva rau din cauza a ceva ce ai facut, dar pe care nu puteai sa-l anticipezi, nu patesti nimic. Plus ca cei mai multi angajati din privat lucreaza dupa niste procese. Faci ce scrie intr-o foaie de hartie si esti ok.  Acum puneti-va in locul oamenilor care au incercat ieri salvarea. Bineinteles ca nu exista proceduri clare despre cum sa salvezi un copil de 2 ani, care sta pe o pompa marca XYZ, intr-o anumita pozitie, intr-un put de o anumita dimensiune. Pentru ca variind oricare din criteriile astea, ar iesi o alta metoda optima de a actiona. Acum, nici asta nu ar fi o problema, oamenii sunt inventivi, experimenteaza pana reusesc. Dar stiti care e problema? Ca sunt mari sanse ca primul experiment nereusit sa insemne si moartea copilului. Si atunci nu iti mai faci griji ca te cearta seful sau nu primesti bonus de Paste, ci te vei trezi noaptea cu cosmaruri, cu copilul ala in minte, intrebandu-te daca nu cumva ai gresit cand ai ales acea solutie.
Tu nu ii invidiezi, dar stii ca se da spaga sa te angajezi la ISU??
Durata prea mare a interventiei face ca starea copilului sa fie foarte grava. Sa speram ca tratamentul cu antibiotic isi face efectul.
Mai bine aveau curaj si il trageau mai repede. Au dreptate cei care spun ca nu sunt proceduri facute pentru mai multe situatii de genul asta.

#74
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 User107, on 26 aprilie 2017 - 18:48, said:

Tu nu ii invidiezi, dar stii ca se da spaga sa te angajezi la ISU??
Durata prea mare a interventiei face ca starea copilului sa fie foarte grava. Sa speram ca tratamentul cu antibiotic isi face efectul.
Mai bine aveau curaj si il trageau mai repede. Au dreptate cei care spun ca nu sunt proceduri facute pentru mai multe situatii de genul asta.

E foarte posibil. Dar corect ar fi sa nu ne dam cu parerea daca nu am lucrat in domeniu sau nu avem cunostinte extinse. Eu nu am, mi-am spus parerea dpdv moral, raspunderea este colosala. Si nu e ca la soferi de autobuz, piloti de avion etc. Oamenii astia sunt chemati fix cand problema e cea mai grava, e ca si cum ai fi pilot doar de avioane care stau sa se prabuseasca sau de autobuze care au pierdut controlul. :)

PS: Spaga e pentru oamenii aia de pe teren sau pentru cei care stau in birouri si dau autorizatii pe spaga? Nu cred ca sunt aceiasi.

#75
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Spune-mi cand au fost trasi la raspundere pe bune, nu povesti in fituici. Ca trebuie sa aiba raspundere sunt de acord, dar daca nu se aplica faptic...

#76
adrianmc1912

adrianmc1912

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 13.03.2017
Daca nu se aplica faptic nu mai pierdeau vremea,făceau rapid ce au zis vreo 2 useri pe aici.
Luau lanseta cu fir si carlige de peste mare,cat sa tina 10-15 kile,o cobora,agatau copilul ala de ce l agatau si in trageau afara in 5 minute. Ca se zgaria,ca il agata de piele cu acele,ca poate scapa si trebuia sa mai arunce lanseta odata,asta e,da l in ma sa,il peticim la suprafata si avem si interventie in timp record.
Hmmm,ce zici ? Asa e bine ?

#77
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Vezi ca dupa interventia rapida de 10 ore copilul este in spital la terapie intensiva. Orice copil se juleste, cateva zgarieturi sunt mai bune decat pneumonie infectioasa.
Solutia de a-l scoate cu 2 tije putea sa o aiba ca procedura inainte de a se interveni si atunci in 30 min. il scoteau.

#78
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Din pacate copilul este in stare grava. Medicii sunt rezervati in privinta sanselor de supravietuire. A facut un stop cardio-respirator pe drumul TL - B, din care si-a revenit rapid datorita interventiei medicilor de pe ambulanta. Problema este ca s-ar putea sa faca pneumonie, care pentru varsta lui este fatala in majoritatea cazurilor.

Edited by MembruAnonim, 26 April 2017 - 20:10.


#79
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
puteti sa ziceti orice...mie durata de peste 10 ore care a fost necesara la aceasta interventie imi pare pur si simplu enorma!

am vazut azi cativa dintre salvatori si e clar ca nu sunt dintre cele mai inteligente persoane, nu vreau sa jignesc (probabil ca sunt oameni cinstiti si placuti), dar cred ca e cazul sa vedem realitatea (razboi, cutremur...) si sa nu ne mai ascundem dupa deget si sa incercam sa invatam din fiecare experienta tragica...de fiecare data cand a fost o interventie iesita din comun serviciile noastre de urgenta au dat pur si simplu chix...

eu nu am deschis topicul asta pt.a "ma lua" de salvatori, ci pt.ca eu cred ca e cazul sa constientizam ca exista chestii care nu functioneaza prea bine si in mod matur sa incercam sa le remediem...

vreau sa mai adaug ca nu a trecut 1 an de cand probabil ca minunatul de primar din localitatea aia a intrat in fiece gospodarie cersind voturi...si cred ca nu-l durea gura (daca il duce si capul) sa le fi spus ca acea fantana nu este asigurata corespunzator...ca de supraveghere parinteasca nu cred ca poate fi vorba (am inteles ca mama nu are 20 ani si deja 2 copii plus gravida in 8 luni cu al treilea copil!)

#80
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,663
  • Înscris: 13.12.2006

 claudiu1, on 26 aprilie 2017 - 14:24, said:

Pana la urma multi isi dau cu parerea, dar sunt precum chibitii de la sah, stau pe margine filozofeaza.
departe de mine sa filozofez sau sa ma dau smecher cu pretentii de atoatestiutor.

ceea ce spun eu e o parere personala, o emotie si indiferent de ceea ce va spune unul sau altul nu mi-o voi schimba: mi se pare anormal in zilele noastre sa stai 4 ore sa faci brainstorming si abia apoi sa te apuci sa sapi o groapa paralela cu putul ala.  in umila mea parere(acum fac pe chibitzul) cred ca pompierii trebuiau sa faca chestia cu sapatu din primele 20-30 minute de la primirea interventiei. si asta ca masura alternativa ceva de genul: "ba poate noi suntem prosti si metodele cu franghia nu vor functiona. ca sa nu pierdem timp hai sa sapam o groapa langa si sa lucram cu 2 metode de scoatere in paralel. daca franghia nu reuseste, in 2ore e gata sapat si incercam pe-acolo...dar macar nu pierdem timpul". ei nu...nimeni n-a facut asta ca-s prosti de dau in gropi.

si a doua chestie care ma deranjeaza e ca au asteptat 11 ore pana i-a venit unuia curaj in coaie sa indoaie doua fierotanii si cu orice risc sa-l traga pe copil afara. le-a luat 11 ore de brainstorming ca sa vina cu o solutie pe care o puteau aplica din primele minute.

ei, pentru astea 2 chestii eu nu-i aplaud si nici nu le spun eroi si nici nu le ridic laude, ci le spun ca-s niste idioti.

#81
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008
Totusi, niste scenarii poti incropi ca sa te gandesti "ce am face daca..." si sa proiectezi din timp eventuale solutii.
- copil cazut in put ingust
- copil cazut / bagat in spatiul dintre blocuri - a fost un caz cu un copil bagat in acel spatiu lasat intre doua tronsoane de bloc pentru deplasari ale constructiei la seisme, in mod normal trebuia sa fie acoperit / mascat acel spatiu, dar nu a fost, copilul s-a varat dar de iesit...

Te inspiri din cazuri care s-au intamplat, eventual le mai si complici putin si iti bati capul, exersezi.



Eu nu ii fac / consider idioti.
Au limitari (personale sau de sistem).
Nici nu imi pot inchipui (si nu vreau sa incerc a-mi imagina) tensiunea sub care lucreaza, desi unii vor spune - pe buna dreptate - ca asta este specificul activitatii.

Edited by BlueKing-69, 26 April 2017 - 21:31.


#82
adrianmc1912

adrianmc1912

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 13.03.2017
N ai motive sa i faci idioti.
Idioti ii face unul ca desteptul de mai sus care sapa 16 metri adancime in 2 ore de parca aia ar fi autoforeze . Gandire de copil...
Nu stiu daca poti aplica aceleasi metode in fiecare caz,esti nevoit sa improvizezi  si nu poti avea la dispozitie toate dispozitivele existente pe lume.

#83
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,663
  • Înscris: 13.12.2006

 BlueKing-69, on 26 aprilie 2017 - 21:24, said:

Eu nu ii fac / consider idioti.

in opinia mea sunt...si iti si spun de ce: pentru ca nici un cretin n-a avut curajul 11 ore sa ia decizia salvatoare. 11 ore au stat uitandu-se printr-o camera la copil au infiintat centre de comanda, au instiintat sefii care la randul lor au trimis mai departe noutatile...deci practic au frecat menta pe cale ierarhica nici unul neindraznind sa-si asume riscul unor zgarieturi. 11 ore...

 adrianmc1912, on 26 aprilie 2017 - 21:55, said:

N ai motive sa i faci idioti.
Idioti ii face unul ca desteptul de mai sus care sapa 16 metri adancime in 2 ore de parca aia ar fi autoforeze . Gandire de copil...
Nu stiu daca poti aplica aceleasi metode in fiecare caz,esti nevoit sa improvizezi  si nu poti avea la dispozitie toate dispozitivele existente pe lume.
da, sunt destept. destul de destept incat sa emit o parere pertinenta. tu esti mai degraba aproape de un analfabet functional care vede ca lumea discuta dar nu intelege si totusi se baga in discutie.
nu-ti pot desena dar iti explic simplu:  1. ajungi la put. 2 evaluezi situatia. 3 te apuci sa cauti solutii.  si aici s-a oprit tot. de ce nu a existat si 4. iei o grupa si ii pui sa sape langa put luand toate masurile de precautie necesare in timp ce noi facem brainstorming pentru o alta solutie. intelegi? sau e prea complicat pentru geniul dvs?

#84
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
tinere, ai ocazia sa demonstrezi ce zici
cauta o fantana de genul ala si sapa cu ce echipa vrei tu pana la 16m si vezi in cate ore termini
si sa nu se surpeze putul

si pana atunci zi-ne zi noua ce ar trebui sa se intample cu parintii copilului

Edited by mihnearau1, 26 April 2017 - 22:07.


#85
CaleaAdevarulSiViata

CaleaAdevarulSiViata

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 13.10.2016
Se cobora ancora, se agata copilul si se tragea afara, chestie de 10 minute, aveau camere in interior, puteau alege o zona mai putin sensibila pentru agatat, un picior, brat ceva si aia era, se repara cu chirurgie plastica, rani mai grave putea avea copilul de la cazaturi cu bicicleta.

Mamaligi, nu isi asuma nimeni responsabilitatea, toata lumea comunica si astepta dispozitii de ,,sus'' .

#86
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016

 CaleaAdevarulSiViata, on 26 aprilie 2017 - 22:07, said:


Mamaligi, nu isi asuma nimeni responsabilitatea, toata lumea comunica si astepta dispozitii de ,,sus'' .

raspunderea asta poate duce si la ucidere din culpa sau cum naiba ii zice?

nu stiu de ce am impresia ca revoltatii pe ISU, in viata reala plang cand ii inteapa o albina

#87
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

 mihnearau1, on 26 aprilie 2017 - 22:08, said:


raspunderea asta poate duce si la ucidere din culpa sau cum naiba ii zice?

nu stiu de ce am impresia ca revoltatii pe ISU, in viata reala plang cand ii inteapa o albina

cam cati salvatori ai vazut acuzati de ucidere din culpa?

#88
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
si vrei sa fi tu primul?
+trauma lor

Edited by mihnearau1, 26 April 2017 - 22:10.


#89
CaleaAdevarulSiViata

CaleaAdevarulSiViata

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 13.10.2016

 mihnearau1, on 26 aprilie 2017 - 22:06, said:

tinere, ai ocazia sa demonstrezi ce zici
cauta o fantana de genul ala si sapa cu ce echipa vrei tu pana la 16m si vezi in cate ore termini
si sa nu se surpeze putul

si pana atunci zi-ne zi noua ce ar trebui sa se intample cu parintii copilului

16 metri/2 ore maxim, cu tuburi de sustinere cu tot, maxim am zis.

#90
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
il chemi pe bruce willis?
eu cred ca tu n-ai sapat niciodata in viata o groapa de macar 1m

Edited by mihnearau1, 26 April 2017 - 22:11.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate