Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Serviciile de urgenta...

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
99 replies to this topic

#37
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Pentru apelarea serviciului de urgenta la misto' platesti amenda. In timp ce operatorii de la 112 suna la ziare, la serviciile funerare, batandu-si joc de rude, tinand ocupate telefoanele eventualilor salvatori, care-si fac treaba in locul autoritatilor.
Pe astia de ce nu-i amendeaza/ancheteaza cineva ?

#38
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View Postradumiki, on 25 aprilie 2017 - 20:51, said:

Cu siguranta a fost o interventie extrem de dificila. Buna ideea cu tijele, alternativa incercata era sa sape in lateralul putului insa 16m e dificil, se surpa pamantul... Totul e bine cand se termina cu bine. Personal cred ca salvatorii merita felicitati in acest caz si nu blamati. E usor sa bagi de vina, e mai greu cand trebuie sa actionezi in situatii de astea limita si nu ai multe solutii la indemana.

mda...e usor sa bagi de vina in tara asta! mai discut cu inginerii din familie si imi spune tata (care a fost sef peste echipa de foraj acum 20 de ani) ca foraje din astea cu pompa la 16-20-30 m nu se fac fara teava teapana si asigurare (ca iti pica pompa in put altfel...). cu teava teapana se extragea copilul blocat pe pompa in 10 minute!

totusi in tara asta se fac prea multe "dupa ureche" si se vede asta in momentele de "salvare contra cronometru"...

#39
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008

View PostCr1spy, on 25 aprilie 2017 - 21:11, said:

Pentru apelarea serviciului de urgenta la misto' platesti amenda. In timp ce operatorii de la 112 suna la ziare, la serviciile funerare, batandu-si joc de rude, tinand ocupate telefoanele eventualilor salvatori, care-si fac treaba in locul autoritatilor.
Pe astia de ce nu-i amendeaza/ancheteaza cineva ?

De unde știi?

#40
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Din stele, doh.

#41
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Fantani inguste fara capac si butelii de aragaz legate cu sarma si furtune coapte la soba.Cum mai pot fi unii asa inconstienti cand aproape in fiecare saptamana arde cate o casa sau se asfitiaza familii intregi.

#42
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013

View PostCr1spy, on 25 aprilie 2017 - 21:11, said:

Pentru apelarea serviciului de urgenta la misto' platesti amenda. In timp ce operatorii de la 112 suna la ziare, la serviciile funerare, batandu-si joc de rude, tinand ocupate telefoanele eventualilor salvatori, care-si fac treaba in locul autoritatilor.
Pe astia de ce nu-i amendeaza/ancheteaza cineva ?
Trebuie facuta o reclamatie la e-mail: [email protected]
sau la e-mail: [email protected]

*Speram sa se rezolve.....

Edited by xmanyacs77, 25 April 2017 - 21:33.


#43
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008

View PostCr1spy, on 25 aprilie 2017 - 21:23, said:

Din stele, doh.

O sursă, ceva?

#44
SCORILO-CORYLLUS

SCORILO-CORYLLUS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 24.02.2008

View Postgladiatore, on 25 aprilie 2017 - 20:51, said:

Daca state pe pompa , trageau pompa in sus , si venea si copilul . Pompa cand au coborat-o , nu au agatat-o doar in firul electric , sigur era asigurata cu o funie , ca asa se face .

E copil de doi ani, nu stie sa seprinda de funie, poate scoti pompa de sub el si se ineaca, poate il prinzi intre pompa si perete si il strivesti. Nu e chiar asa simplu si nu poti actiona pe metoda "tragem tare in sus si vedem dupa".

#45
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
Ca de obicei, specialiştii Internetului îşi dau cu părerea. Băi necopţilor, în viaţa reală nu e ca-n filme! Mă mir că nu aţi pomenit de Scotty, să-l teleporteze pe puştiulică direct pe Enterprise... :(

Felicitări salvatorilor, sunteţi din nou la înălţime!

#46
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016

View PostSCORILO-CORYLLUS, on 25 aprilie 2017 - 22:23, said:


E copil de doi ani, nu stie sa seprinda de funie, poate scoti pompa de sub el si se ineaca, poate il prinzi intre pompa si perete si il strivesti. Nu e chiar asa simplu si nu poti actiona pe metoda "tragem tare in sus si vedem dupa".
Cum incape bre un copil de 2 ani , in maxim 15 centimetri de spatiu ???

#47
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View PostYoda, on 25 aprilie 2017 - 22:28, said:

Ca de obicei, specialiştii Internetului îşi dau cu părerea. Băi necopţilor, în viaţa reală nu e ca-n filme! Mă mir că nu aţi pomenit de Scotty, să-l teleporteze pe puştiulică direct pe Enterprise... Posted Image

Felicitări salvatorilor, sunteţi din nou la înălţime!

asta intr-o tara cu ozmeni cat de cat inteligenti...in tara asta te astepti la orice si astfel faci proceduri de urgenta pt.cei mai prosti oameni din lume...

#48
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
Eu mă uitam live pe Digi24 și vedeam cum lumea dădea cu „Doamnele” în sus și în jos, dar pentru pompierii ăia jegoși care nu sunt în stare să scoată copilul în timp util nu zicea nimeni nimic. :(

#49
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,662
  • Înscris: 13.12.2006
am comentat si pe facebook cand am vazut postarea contului "politistii au umor" in care ii felicita pe eroii de la ISU si o turma intreaga scria doar "felicitari" in comentarii

am un copil de 4 ani si unul de 3 saptamani. ca tata m-am pus in situatia de mai sus...cred ca vreo 2-3 isi lasau sangele acolo si eu vedeam salvarea copilului din puscarie. mi se pare inadmisibil ca dupa 4-5 ore sa te gandesti sa sapi un put paralel....ce dracu au facut aia 4 ore? au bagat un fir de oxigen si un fir cu camera in put ? si au dat drumu la caldura?
si dupa 10-11 ore sa se gandeasca unu si sa aibe curaj in oua sa indoaie doua tije si sa-l traga afara....

deci, ori eu sunt cel mai tampit de pe planeta asta ori ne meritam soarta ca oameni.
puteti sa credeti ce vreti, nu va contrazic....dar mie mi se pare inadmisibil in ziua de azi sa stai 11 ore pana iti vine curaj sa tragi un copil din apa cu 2 tije. ce dracu au putut sa faca 11 ore????

#50
szabolcs1985

szabolcs1985

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 25.05.2016

View Postxcit, on 25 aprilie 2017 - 20:32, said:

claudiu....daca erai tacsu stateai pe marginea putului fara sa stii in ce stare e? eu aruncam lanseta dupa el ....in baza lui arafat mai fac si puscsarie pt neatentie...da il zgariam putin, presupun ca era imbracat nu in curu gol, care era problema? o sfoara cu ancora si il trageam. Repet, nu aveam de unde sa stiu ca el a cazut pe pompa si in ce stare e, preferam sa-l scot cat mai repede afara nu sa ia apa in plamani pana vine isu




Daca ancora ii intra pe sub barba  si ii perfora gatu', cat la suta ai sansa sa tragi un copil drept in sus fara sa il dai cu capul de marginea putului,cata sansa ai sa comunici cu un copil de un an si opt luni, sa i explici  ce s a intamplat cu el si sa ste in echilibru sa l poti scoate. De multe ori scriem doar asa de a ne da "grande". As vrea sa vad orice tata la care i se intampla asa ceva ,Doamne fereste ca in momentul acela mai gandeste logic.  Nu sunt din Teleorman,nu tin cu ISU dar sun cazuri in care nu ai alta metoda de salvare doar cel pe care au pus ei in aplicare.Felicitari ISU,si sa i multumim celui de Sus ca traieste copilul!

#51
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016

View Postgladiatore, on 25 aprilie 2017 - 20:51, said:

Daca state pe pompa , trageau pompa in sus , si venea si copilul . Pompa cand au coborat-o , nu au agatat-o doar in firul electric , sigur era asigurata cu o funie , ca asa se face .

copilul poate avea 20-25 kile sau cat o avea
sigur nu s-au gandit sa supradimensioneze franghia/tija de coborare sa reziste la asa greutate in plus

View Postanknic, on 25 aprilie 2017 - 21:14, said:

mda...e usor sa bagi de vina in tara asta! mai discut cu inginerii din familie si imi spune tata (care a fost sef peste echipa de foraj acum 20 de ani) ca foraje din astea cu pompa la 16-20-30 m nu se fac fara teava teapana si asigurare (ca iti pica pompa in put altfel...). cu teava teapana se extragea copilul blocat pe pompa in 10 minute!

asta cand o face o echipa profesionista
cand o executa nea dorel...

#52
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View Postmihnearau1, on 25 aprilie 2017 - 22:49, said:


copilul poate avea 20-25 kile sau cat o avea
sigur nu s-au gandit sa supradimensioneze franghia/tija de coborare sa reziste la asa greutate in plus



asta cand o face o echipa profesionista
cand o executa nea dorel...

un copil de 1 an si 8 luni care sa incapa in gaura aia sigur nu are mai mult de 15 kile...nu are cum fizic :)

#53
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016

View PostVipeR85, on 25 aprilie 2017 - 22:42, said:

am comentat si pe facebook cand am vazut postarea contului "politistii au umor" in care ii felicita pe eroii de la ISU si o turma intreaga scria doar "felicitari" in comentarii

sau mai bine ti-l scoteai singur sau iti faceai altul ca prea le faceai bine!
ca daca greseau si ti-l omorau iar nu-ti placea

dupa tine, parintii aluia mic trebuiau sa-i bata pe aia de la ISU ca s-au miscat greu sau aia de la ISU trebuiau sa-i rupa in bataie pe parinti ca n-au avut grija de copil?
cat tupeu poti sa ai!

Edited by mihnearau1, 25 April 2017 - 22:56.


#54
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,662
  • Înscris: 13.12.2006

View Postmihnearau1, on 25 aprilie 2017 - 22:52, said:

cat tupeu poti sa ai!
tu citesti ce scrii? tu intelegi ce scriu altii sau esti inca unul din multitudinea de analfabeti functionali din tara asta?

aia de la ISU nu s-au miscat greu..s-au miscat execrabil de incet. ma repet: e inadmisibil sa iti ia 4 ore pana sa te gandesti sa sapi o groapa langa fantana. e inadmisibil sa-ti ia 11 ore pana sa vina unu si sa spuna "da-va ba dracu, eu indoi doua tije si il trag in sus fie ce-o fi"

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate