Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...
 AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 

Penalitati locatarilor cu intentii rele

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#55
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 _Dadi_, on 16 decembrie 2016 - 23:28, said:

Vine politia,...cum sa cum sa nu te bage in seama,...

Te duci la sectie,...faci plingere,...inregistrezi cererea, iei numar,...nu o sa ramina ei cu cazul neincheiat,...

Consumul de alcool intr-un loc public(strada,park, cinema) este o contraventie si se pedepseste cu amenda. Scara blocului nu este un loc public, este proprietate privata. Poti consuma alcool in scara blocului 24/7.

#56
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Daca vrei legal suni la politie si faci si reclamatie scrisa, tu impreuna cu restul locatarilor care ai spus ca v ati fi adunat. Asta e cam tot ce poti face legal, in rest depinde de cat de tare esti in gura si apoi...depinde unde se ajunge :D

#57
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008

 petre-vitan, on 16 decembrie 2016 - 22:11, said:

Pe de alta parte de ce sa incaseze Politia banii cand poate sa-i incaseze asociatia si cu acei bani sa cumparam spre exemplu dero, matura, etc?
1. Politia nu incaseaza vreun ban, tot venitul din amenzile aplicate de catre politisti, se duce in bugetul primariei.
2. Pe acelasi dicton, cu acceptul majoritatii, poate votati drept pedepasa pentru galagie o injunghiere cu cutitul. Cum ti se pare ca unul a vorbit mai tare, jap - ii mai faci un buzunar. Doar ai acceptul a peste 80% din proprietari, ce naiba.

Edited by Lipsum, 17 December 2016 - 01:20.


#58
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
O consultatie la un avocat platita de asociatie este mult mai utila decat o intrebare aici.

#59
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Nu poti da tu amenda.
Daca fac galagie noaptea, suna la politie. Or sa fie amendati pentru deranjearea linistii publice.

Edited by althea, 17 December 2016 - 06:24.
referire la mesaje sterse


#60
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008

 petre-vitan, on 16 decembrie 2016 - 22:35, said:

O singura data, aveam si inregistrari prin care dovedeam ca au baut si au cantat in scara blocului pana la 4:30 dimineata , insa ce-i de la Politie au refuzat sa vina.

112 si nu mai refuza!

#61
TDI-beez

TDI-beez

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 03.12.2007
E imposibil sa refuze sa vina. Si daca chiar refuza, mergeti a doua zi in bloc, locatarii si faceti plangere scrisa cu dovezi. Cereti numar de inregistrare, etc.
E posibil ca politia s fi refuzat sa vina din cauza unor cereri repetate? A unui abuz al fortelor de ordine si a mijloacelor adiacente de raportare a unor situatii nelegale?

#62
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,892
  • Înscris: 27.04.2010

 petre-vitan, on 16 decembrie 2016 - 22:35, said:

O singura data, aveam si inregistrari prin care dovedeam ca au baut si au cantat in scara blocului pana la 4:30 dimineata , insa ce-i de la Politie au refuzat sa vina.
Vorbeste cu 2-3 vecini (sau mai multi), sa apelati prin 112 Politia. Pe rand ... faceti apelul prin 112 si vor fi obligati sa vina, pentru ca astea sunt inregistrste si au obligatia sa faca raport dupa "vizita" facuta la adresa respectiva. Daca nu se potolesc dupa primul apel, respectiv dupa prima "vizita" a Politiei, repetati schema. Politia va veni de fiecare data, daca este apelata prin 112. Si, chiar daca initial nu vor vrea sa ia masuri, din diferite motive, pana la urma vor fi obligati.

Eu aveam niste chiriasi, studenti la Academia Nationala de Informatii (SRI), care ma disperau cu muzica. Pana la urma am inceput sa sun la Politie ... dupa ce, la prima "vizita", le-au fluturat legitimatiile pe la nas, la a 2a n-au mai deschis usa deloc; le-am scos siguranta din tabloul de pe hol si au inceput sa urle pe scara. Buuun, am zis, deci asa deschideti usa ...
Am sunat iar la Politie; de data asta au venit 2 politisti tineri, el si ea; le-am zis povestea toata si sa astepte sa-i fac eu sa iasa pe hol (siguranta !!!). Cum au deschis usa, tipul a pus piciorul in prag, sa nu mai poata inchide usa, si i-au poftit sa se legitimeze. Au inceput iar cu figuri (erau si troscaniti de bautura). Eu stateam in lateral/usor in spatele politistei. La un moment dat, unul din ei a vrut sa dea in mine, am fandat in spate si l-am trosnit in barba, de s-a facut ghem in prag. Tipa a vazut ca a vrut sa dea in mine. A pus mana pe statie si a cerut intariri. In 2-3 minute au ajuns 5 masini, cu dulaii cat usa. Unul mai batran a urcat cu mine cu liftul, restul au zbughit-o pe scari (etajul 6). Ajunsi sus, i-a rugat frumos sa iasa pe hil. Luat la misto, "ce-o sa faci, intri peste noi ??", doar s-a uitat la cei din cadrul usii - astia abia asteptau, i-au luat pe sus pe "baietasi", desculti cum erau. Gagicile lor deja se smiorcaiau ...
La sectie, le-au facut direct dosar (m-am dus si eu, pentru plangere). La cateva zile m-a sunat politistul care a deschis dosarul, sa ma intrebe daca vreau sa continui cu asta sau daca vreau sa retrag plangerea. I-am zis ca nu ma incalzeste cu nimic datul alora afara din Academie, ca vreau doar sa am liniste in bloc. Ca atare, am retras plangerea. DAR: respectivii vor ramane cu chestia aia la dosar si la prima abatere de genul asta li se va deschide automat dosar, fara posibilitstea de inchidere anticipata (ca un fel de "coada" la o sentinta cu suspendare, urmatoarea fapta e cu executare).
In maxim 3 zile s-au mutat ...

Edited by shymano, 17 December 2016 - 11:50.


#63
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
in locul baietilor te-as reclama la ANSPDCP. asociatia este inregistrata ca operator de date cu caracter personal? acele camere video trebuie insotite de note de informare afisate vizibil, nu poti instala camere dupa cum te taie capul in bloc

nu conteaza ca ai 80%. trebuie sa ai acordul 100%. daca unul refuza sa fie inregistrat, autoritatea nu iti permite inregistrarea cu nr. de operator date si deci nici monitorizarea video

#64
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
Este "foarte" ilegal sa pui camere de luat vederi intr-un spatiu public
si sa nu avertizezi intr-unfel sau altul.

Flat vezi ca e o problema cu ce afirmi :daca e asa si vizitatorii ar trebui sa isi dea acordul nu numai propietarii/chiriasii.

Edited by goguboeru, 21 December 2016 - 02:58.


#65
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 16.05.2015

 Flat, on 20 decembrie 2016 - 12:38, said:

in locul baietilor te-as reclama la ANSPDCP. asociatia este inregistrata ca operator de date cu caracter personal? acele camere video trebuie insotite de note de informare afisate vizibil, nu poti instala camere dupa cum te taie capul in bloc

nu conteaza ca ai 80%. trebuie sa ai acordul 100%. daca unul refuza sa fie inregistrat, autoritatea nu iti permite inregistrarea cu nr. de operator date si deci nici monitorizarea video
Subscriu.
E nevoie de acordul tuturor locatarilor pentru montarea camerelor de supraveghere in scara blocului. Eu am depus o plangere ANSPDCP pentru o astfel de camera montata in bloc. Dupa o luna a fost demontata iar asociatia amendata.

#66
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
Din pacate borhot si cu banii tai (ai reclamantului ) a platit asociatia amenda .
Au pus-o la "cheltuieli" ca doar nu a platit adminstratorul amenda singur.

Edited by goguboeru, 21 December 2016 - 04:39.


#67
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014

 cspot, on 17 decembrie 2016 - 00:14, said:

Consumul de alcool intr-un loc public(strada,park, cinema) este o contraventie si se pedepseste cu amenda. Scara blocului nu este un loc public, este proprietate privata. Poti consuma alcool in scara blocului 24/7.
Te pricepi la legi exact cum ma pricep eu la balet si crede-ma ca nu ma pricep deloc. Daca scara este un loc privat inseamna ca si Politia trebuie sa-si ceara voie sa intre in bloc.
Pe de alta parte ce minte trebuie sa ai daca sustii ca poti bea alcool in scara blocului 24/7? Numai tu si golanii de la mine din bloc puteti sa ganditi asa.

Edited by petre-vitan, 21 December 2016 - 16:47.


#68
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014

 Flat, on 20 decembrie 2016 - 12:38, said:

in locul baietilor te-as reclama la ANSPDCP. asociatia este inregistrata ca operator de date cu caracter personal? acele camere video trebuie insotite de note de informare afisate vizibil, nu poti instala camere dupa cum te taie capul in bloc

nu conteaza ca ai 80%. trebuie sa ai acordul 100%. daca unul refuza sa fie inregistrat, autoritatea nu iti permite inregistrarea cu nr. de operator date si deci nici monitorizarea video

Acei baieti de care pomenesti tu si pe care eu ii numesc derbedei, poate sa ma reclame si la NATO ca tot nu au castig de cauza.
Asociatia a declarat camerele la ANSPDCP. Mai mult de atat la intrareea in bloc, pe usa de la lift si pe fiecare nivel al blocului sunt lipite afise care mentioneaza ca zona este supravegheata video. M-am interesat timp de 6 luni care este modul legal de a putea instala camere de supraveghere in bloc.

De curand am fost in audienta la Politia Locala si am intrebat de legalitatea acestor amenzi de care tot am pomenit eu pe aici.
Nu exista o lege care sa-mi de-a dreptul sa dau amenzi insa nu exista o lege nici care sa dizolve o decizie a adunarii generale.
Asadar, aceste "amenzi" poti fi date daca se emite o chitanta separata in care se specifica pentru ce sau incasat cei 50 de lei.
Incaodata multumesc celor care au incercat sa ma ajute, iar celor care m-au condamnat pentru ce am facut le doresc sa le cante manele la usa aparamentului pana dimineata la 5 si apoi sa vina din nou aici si sa spuna ca sunt un comunit ptr ca nu las tinerii sa isi bata joc de tot blocul (sa se distreze).

 shymano, on 17 decembrie 2016 - 11:46, said:

Vorbeste cu 2-3 vecini (sau mai multi), sa apelati prin 112 Politia. Pe rand ... faceti apelul prin 112 si vor fi obligati sa vina, pentru ca astea sunt inregistrste si au obligatia sa faca raport dupa "vizita" facuta la adresa respectiva. Daca nu se potolesc dupa primul apel, respectiv dupa prima "vizita" a Politiei, repetati schema. Politia va veni de fiecare data, daca este apelata prin 112. Si, chiar daca initial nu vor vrea sa ia masuri, din diferite motive, pana la urma vor fi obligati.
Eu aveam niste chiriasi, studenti la Academia Nationala de Informatii (SRI), care ma disperau cu muzica. Pana la urma am inceput sa sun la Politie ... dupa ce, la prima "vizita", le-au fluturat legitimatiile pe la nas, la a 2a n-au mai deschis usa deloc; le-am scos siguranta din tabloul de pe hol si au inceput sa urle pe scara. Buuun, am zis, deci asa deschideti usa ...
Am sunat iar la Politie; de data asta au venit 2 politisti tineri, el si ea; le-am zis povestea toata si sa astepte sa-i fac eu sa iasa pe hol (siguranta !!!). Cum au deschis usa, tipul a pus piciorul in prag, sa nu mai poata inchide usa, si i-au poftit sa se legitimeze. Au inceput iar cu figuri (erau si troscaniti de bautura). Eu stateam in lateral/usor in spatele politistei. La un moment dat, unul din ei a vrut sa dea in mine, am fandat in spate si l-am trosnit in barba, de s-a facut ghem in prag. Tipa a vazut ca a vrut sa dea in mine. A pus mana pe statie si a cerut intariri. In 2-3 minute au ajuns 5 masini, cu dulaii cat usa. Unul mai batran a urcat cu mine cu liftul, restul au zbughit-o pe scari (etajul 6). Ajunsi sus, i-a rugat frumos sa iasa pe hil. Luat la misto, "ce-o sa faci, intri peste noi ??", doar s-a uitat la cei din cadrul usii - astia abia asteptau, i-au luat pe sus pe "baietasi", desculti cum erau. Gagicile lor deja se smiorcaiau ...
La sectie, le-au facut direct dosar (m-am dus si eu, pentru plangere). La cateva zile m-a sunat politistul care a deschis dosarul, sa ma intrebe daca vreau sa continui cu asta sau daca vreau sa retrag plangerea. I-am zis ca nu ma incalzeste cu nimic datul alora afara din Academie, ca vreau doar sa am liniste in bloc. Ca atare, am retras plangerea. DAR: respectivii vor ramane cu chestia aia la dosar si la prima abatere de genul asta li se va deschide automat dosar, fara posibilitstea de inchidere anticipata (ca un fel de "coada" la o sentinta cu suspendare, urmatoarea fapta e cu executare).
In maxim 3 zile s-au mutat ...

Bravo, mi-ai dat o idee buna cu siguranta de la lumina Posted Image

Edited by althea, 21 December 2016 - 20:34.
remarca nepotrivita


#69
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 petre-vitan, on 21 decembrie 2016 - 16:53, said:

Nu exista o lege care sa-mi de-a dreptul sa dau amenzi insa nu exista o lege nici care sa dizolve o decizie a adunarii generale.
Nu ai dreptul să impui la plată sume nejustificate de pagube. Altfel spus, trebuie să demonstrezi că s-au cheltuit banii asociației ca să reparați niște stricăciuni provocate de oamenii ăia. Nici măcar 5 lei n-ai dreptul să le ceri fără să justifici pentru ce. Ei o pot rezolva foarte simplu reclamându-te la primărie pentru abuz.

 petre-vitan, on 21 decembrie 2016 - 16:53, said:

Asadar, aceste "amenzi" poti fi date daca se emite o chitanta separata in care se specifica pentru ce sau incasat cei 50 de lei.
Adică îți imaginezi că ăia vor plăti? :)

Eu zic să nu te iei după poliția locală.

#70
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016
Ciudat, eu credeam că au dispărut demult baieramele de pe timpuri..:))

#71
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014

 althea, on 21 decembrie 2016 - 20:45, said:

Nu ai dreptul să impui la plată sume nejustificate de pagube. Altfel spus, trebuie să demonstrezi că s-au cheltuit banii asociației ca să reparați niște stricăciuni provocate de oamenii ăia. Nici măcar 5 lei n-ai dreptul să le ceri fără să justifici pentru ce. Ei o pot rezolva foarte simplu reclamându-te la primărie pentru abuz.


Adică îți imaginezi că ăia vor plăti? Posted Image

Eu zic să nu te iei după poliția locală.

Sigur ca asa voi face. Ideea este sa opresc fondul de reparatii pe care il plateste orice proprietar din bloc si sa incasez bani de la acesti derbedei care au facut viata un iad celorlati proprietari. Cu bani obtinuti ii vom folosi ptr reparatia s-au modernizarea blocului.
Nu ma astept sa-mi plateasca aceste penalizari insa voi face in asa fel incat voi incadra suma respectiva in cota de intretinere, adica nu voi incasa intretinera lunara pana nu va plati si acea penalizare. Lege 230/2007 spune ca am dreptul sa actionez in instanta orice proprietar care nu a platit intretinera timp de 90 de zile. Asadar daca in 3 luni nu va dori sa plateasca o sa ne vedem in instanta. De fapt nu o sa ne vedem deloc ptr ca voi plasa datoria unei firme de recuperare.
Ca sa inteleaga toata lumea de aici, mai ales tineretul care intr-un fel s-au altul au sustinut pe acesti derbedei, ca nu vreau decat linstea celorlati locatari. Oamenii sunt de buna credinta, isi platesc datoriile catre asociatie desi si au niste pensii foarte mici, ies la munca de primavara cand se face curatenie generala in gradina si in jurul blocului, vin cu solutii atunci cand li se cer un sfat si macar atat sa incerc sa fac si eu ptr ei.
La mine la etaj nu vin ptr ca nu sunt chiar atat de curajosi pe cat vor sa para , deci nu ma deranjea foarte tare insa pe cei de la etajele inferioare o sa-i bage in spital.
Azi dimineata am gasit urina intr-un colt, m-am uitat pe camere si unul dintre ei si-a scos oraganul genital afara din pantaloni, la aratat la una din camere razand in batjocora si apoi sa urinat intr-un colt al scarii.
Cu aceasta inregistrare sper sa-l pun pe "butuci" ptr todeauna.
O parte dintre vecini au sustinut ideea lui shymano de a opri curentul la parter insa golanii se vor urca un nivel mai sus si tot isi vor face numarul.
Cred ca pana la urma o sa ma unesc cu vreo 2-3 vecini, si iesim la ei cu parul, poate asa le mai iese smechieria din cap.

Stiu ca Politia Locala uneori abereaza si de aceia nu ma voi lua dupa spusele lor mai ales ca discutia a fost verbala, fara nicio dovada cu care sa sustin ceea ce am vorbit cu dansii.
Partea ce-a mai proasta este ca 4-5-6 huligani au bagat frica intr-un bloc cu 70 de apartamente.


Quote

althea
Ei o pot rezolva foarte simplu reclamându-te la primărie pentru abuz.
Dar daca tot ma reclama ptr abuz nu poate sa se autodenunte ptr consumul de alcool in scara blocului, mancatul de seminte, urinatul, fumatul, chsitoace aruncate pe jos etc?
Daca eu fac un abuz atunci ei ce naiba fac?

Edited by althea, 22 December 2016 - 08:19.
jignire


#72
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 petre-vitan, on 21 decembrie 2016 - 22:11, said:

Ideea este sa opresc fondul de reparatii pe care il plateste orice proprietar din bloc si sa incasez bani de la acesti derbedei care au facut viata un iad celorlati proprietari. Cu bani obtinuti ii vom folosi ptr reparatia s-au modernizarea blocului.
Nu ma astept sa-mi plateasca aceste penalizari insa voi face in asa fel incat voi incadra suma respectiva in cota de intretinere, adica nu voi incasa intretinera lunara pana nu va plati si acea penalizare. Lege 230/2007 spune ca am dreptul sa actionez in instanta orice proprietar care nu a platit intretinera timp de 90 de zile. Asadar daca in 3 luni nu va dori sa plateasca o sa ne vedem in instanta. De fapt nu o sa ne vedem deloc ptr ca voi plasa datoria unei firme de recuperare.
...
Partea ce-a mai proasta este ca 4-5-6 huligani au bagat frica intr-un bloc cu 70 de apartamente.
Nu știu ce calcule faci :) Cam de câte ori pe lună vrei să-i ''penalizezi'' ca să acoperi contribuția de la restul de 64?  Asta așa, de dragul discuției, pentru că:
- suma aia n-ai cum s-o bagi la cheltuielile de întreținere, discută cu cenzorii. Sper că au capul pe umeri
- n-ai voie să refuzi plata cheltuielilor!
Fără supărare: președinții de asociații nu-s dumnezei, revino-ți.

Cu ăsta ai putea rezolva legal:

 petre-vitan, on 21 decembrie 2016 - 22:11, said:

Azi dimineata am gasit urina intr-un colt, m-am uitat pe camere si unul dintre ei si-a scos oraganul genital afara din pantaloni, la aratat la una din camere razand in batjocora si apoi sa urinat intr-un colt al scarii.
Cu aceasta inregistrare sper sa-l pun pe "butuci" ptr todeauna.
Ia lavabilă și, dacă n-aveți om angajat pentru reparații, pune pe cineva să zugrăvească contra cost pereții ăia doi sau mă rog, o suprafață destul de mare ca să fie cât de cât uniform.  
Calcul aproximativ: lavabila 10 lei, zilierul 2 ore x 10 lei pe oră  (citește aici punctul 3.3, - e simplu să plătiți legal) și un tub de Domestos pentru dezinfecție = 36 de lei.
36 de lei + 5,76 lei impozitul de 16% pe care tb să-l virați pentru zilier (cheltuială pe care altfel n-ați fi avut-o) = 41,76 lei pe care îi poți pretinde perfect legal, pe care îi poți afișa pe lista cheltuielilor de întreținere și la care poți aplica penalități.

Sigur, ar trebui să aveți precizat în statut sau într-o decizie a adunării generale că plata stricăciunile provocate în spațiul comun se recuperează de la ''făptași''.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate