Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Penalitati locatarilor cu intentii rele

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#19
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 pasilla, on 16 decembrie 2016 - 22:11, said:

Eu cred ca ai o problema. Te poti muta oricand, eu asa am facut, dar nu pentru ca nu am inteles. Am fost si eu tanar.

Are o problema cu nesimtzitii. Si eu am o astfel de problema si prefer sa se mute ei... pentru ca ei deranjeaza. Una e sa fii tanar si alta e sa fii neam prost.

#20
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 petre-vitan, on 16 decembrie 2016 - 22:14, said:

Eu cred altceva si anume ca sustii golania si condamni oamenii care vor liniste.
Este dreptul tau sa crezi ce vrei, dar nu incerca sa faci inchisoare din blocul in care locuiesti.

#21
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014

 rosix, on 16 decembrie 2016 - 22:14, said:

NU. Legea Asociatiilor de proprietari a fost facuta de niste pensionari cu idei multe si ratiune practica putina. Nu poti sa aplici niste amenzi si sanctiuni la nivel de scara decat daca sunt prevazute expres in lege. Poti insa sa pui la avizier o lista sau fotografii cu cei care fac mizerie, facand apel sa nu mai faca, le poti lasa un plic in cutia postala, poti bate la usa, impreuna cu alti vecini. In 8 din 10 cazuri se vor rusina (daca nu sunt moldoveni prosti si nesimtiti, binenteles). Apoi... le poti face o plangere la politie, semnata de locatarii deranjati de comportamentul necivilizat... Dar sa te apuci sa aplici amenzi in scara blocului, nu ai acoperire legala.

Cred ca raspunsul tau este ce-l mai bun de pana acum.
Nu pot sa afizez poze cu ei ptr ca nu-mi permite Autoritatea Națională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal.

Edited by petre-vitan, 16 December 2016 - 22:20.


#22
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008

 denache, on 16 decembrie 2016 - 21:51, said:

De ce te mai stresezi ? Iei o galeata de gunoi si o versi la usa badaranului. Se mai pot unge cu rahat clantele, daca te tine stomacul, desigur, si diverse altfel de mesaje pe intelesul respectivului.

Si dupa ce anunta politia si te gaseste te da in judecata.

 petre-vitan, on 16 decembrie 2016 - 21:33, said:


Spre exemplu daca intrunesc o adunare generala si 50+1 din proprietari sunt de acord cu aceste penalitati, asta inseamna ca este si legal ca aceste persoane rude cu mizeria sa fie "amendate" cu suma stabilita in adunarea generala?
Multumesc.
Sunt sigur ca ai intentii bune, dar daca data viitoare ai tu chef sa inventezi o amenda pt. ca un vecin nu are usa vopsita, sau pentru ca nu are bec la usa? Cine esti tu sa impui norme?

#23
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014

 pasilla, on 16 decembrie 2016 - 22:17, said:

Este dreptul tau sa crezi ce vrei, dar nu incerca sa faci inchisoare din blocul in care locuiesti.

Dimpotriva incerc sa readuc linistea libertatea de exprimare a proprietarilor , o libertate care le-a fost ingradita de aceste creaturi despre care tot vorbesc.

#24
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 rosix, on 16 decembrie 2016 - 22:16, said:


Are o problema cu nesimtzitii. Si eu am o astfel de problema si prefer sa se mute ei... pentru ca ei deranjeaza. Una e sa fii tanar si alta e sa fii neam prost.
Una este sa fii tanar si alta sa fii batran. Nu conteaza varsta, conteaza gandirea.
Poate nu este cazul aici, dar tinerii nostri sunt satui de mentalitati de secol 17.

#25
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,274
  • Înscris: 13.03.2015

 rosix, on 16 decembrie 2016 - 22:14, said:



...(daca nu sunt moldoveni prosti si nesimtiti, bineînțeles)

Te-aș ruga să faci o vizită în Moldova și vei vedea că, in ciuda sărăciei, este curățenie mult mai mare ca în Muntenia... E suficient să te uiți fie la marginile drumurilor, fie în curțile de pe lângă șosele, dacă nu ai timp să vezi mai mult!

#26
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008

 petre-vitan, on 16 decembrie 2016 - 21:57, said:



M-au adus la disperare. Mananca seminte in bloc, agreseaza fetele mai tinere care locuiesc in blocul nostru, consuma alcool pana spre dimineata si pe langa fumul de tigara din scara blocului, mai lasa si acele sticle goale, unele sparte, chistoace etc.
Uneori chiar ii ameninta pe vecinii care le spun sa iasa afara sa fumeze si sa bea bere. Oamenii le-au c-am prin teama.

Politia ai chemat-o vreodata?

#27
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014

 sandu222, on 16 decembrie 2016 - 22:19, said:

Si dupa ce anunta politia si te gaseste te da in judecata.


Sunt sigur ca ai intentii bune, dar daca data viitoare ai tu chef sa inventezi o amenda pt. ca un vecin nu are usa vopsita, sau pentru ca nu are bec la usa? Cine esti tu sa impui norme?

Cred ca nu ai inteles nimic. Ai vorbit exact ca unul dintre oile negre ale blocului. Exact ca tine mi-a raspuns cand l-am rugat sa iasa afara din bloc cu tigara si sa mai intre cand o termina si a aruncat mucul la gunoi.
Eu nu impun norme ci intreb care sunt termenii legali ca sa-i fac pe acesti indivizi sa se opreasca din golania lor.
Stiu ca arsul la buzunar doare ce-l mai tare si aceasta este motivul ptr care ma gandisem la o penalizare insa una este doar sa te gandesti si alta este sa pui si in practica.
Ma rog, ma asteptam sa exista si aici doua tabere insa as vrea sa te intreb ce ai face daca mama ta ar veni de la servici seara pe la vreo 10 si unul din acest derbedei ar agresa-o verbal?

#28
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009

 petre-vitan, on 16 decembrie 2016 - 21:57, said:

80% din semnaturi sunt de la proprietari si acel "ceva", adica vreo 2% sunt de la chiriasi.
Ajung aceste semnaturi si da, camerele au fost instalate de firma autorizata.

Nu pot sa dau eu personal amenzi insa ca Presedinte de asociatie pot sa incarc intretinerea acestor persoane despre care vorbesc, insa repet, nu stiu cat de legal este.
Ok zici ca ai strans de la 80 la suta din proprietari si ca aveai nevoie de doar 50% +1 . Nu stiu unde ai gasit tu informatia asta. Eu gasesc ca trebuie sa ai acordul tuturor locatarilor, nu numai a X zeci la suta.
http://acru.ro/camer...raveghere-legi/

#29
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,274
  • Înscris: 13.03.2015
Eu sunt curios ce vârstă are. La mine în urbe, președinții de asociație sunt, de regulă, pensionari. Dar aveam impresia că trebuie să știe ceva legislație când ajung în funcția respectivă.

#30
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Educatia coercitiva este specifica stalinismulul.
Poate ar fi mai util sa lupti pentru cresterea nivelului de educatie, in general, pentru amenajarea unor zone unde tinerii sa isi poata petrece timpul liber si poate putin activism politic, in asa fel incat sectorui sa nu mai fie in mana infractorilor.

Edited by pasilla, 16 December 2016 - 22:32.


#31
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008
Alooooo, politia ai chemat-o?

#32
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
@petre-vitan

Pune niste afise la intrare si avizier (sa nu le rupa). Le citesc si nesimtzitii pana la urma... O parte din ei nu vor mai arunca pe jos.
Io i-as bate cu parul pe astia care arunca orice pe jos, fara a tine cont de varsta.

#33
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014
Multumesc celor care au incercat sa ma lamureasca cum sta treaba si le urez multa sanatate celor care au atacat din simplu motiv ca lor li se pare normal ca la doua noapte sa auzi pe holul blocului cum se rade, se tipa, se spun bancuri etc.

Edited by althea, 21 December 2016 - 05:35.
flame


#34
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009

 petre-vitan, on 16 decembrie 2016 - 22:11, said:

Daca adunare generala decide o "amenda" de 50 lei pentru ce-i care nu pastreaza linistea si curatenia  si aceste "amenzi" apar  in lista de intretinere cum ca s-au aplicat lui X si Y inseamna ca eu voi face inchisoare? Hai sa fim seriosi si sa nu vorbim doar asa ca sa tinem cu ursul.
Asta cred ca e o gluma. Te faci ca nu intelegi. Nu ai tu si cei care sunt deacord, poate fi si populatia Chinei, acel drept. Daca toti de pe Softpedia hotaram ca suntem de acord sa iei tu amenda pentru ca .... inseamna ca putem sa=ti dam tie amenda si sa o includem pe factura de la internet? Cu ce drept?

Edited by Petrecristi, 16 December 2016 - 22:38.


#35
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014

 bietu, on 16 decembrie 2016 - 22:31, said:

Alooooo, politia ai chemat-o?

O singura data, aveam si inregistrari prin care dovedeam ca au baut si au cantat in scara blocului pana la 4:30 dimineata , insa ce-i de la Politie au refuzat sa vina.

#36
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 petre-vitan, on 16 decembrie 2016 - 22:34, said:

se spun bancuri etc.
Nasol.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate