Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Penalitati locatarilor cu intentii rele

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#73
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014

View Postalthea, on 22 decembrie 2016 - 05:53, said:

Nu știu ce calcule faci Posted Image Cam de câte ori pe lună vrei să-i ''penalizezi'' ca să acoperi contribuția de la restul de 64?  Asta așa, de dragul discuției, pentru că:
- suma aia n-ai cum s-o bagi la cheltuielile de întreținere, discută cu cenzorii. Sper că au capul pe umeri
- n-ai voie să refuzi plata cheltuielilor!
Fără supărare: președinții de asociații nu-s dumnezei, revino-ți.

Cu ăsta ai putea rezolva legal:

Ia lavabilă și, dacă n-aveți om angajat pentru reparații, pune pe cineva să zugrăvească contra cost pereții ăia doi sau mă rog, o suprafață destul de mare ca să fie cât de cât uniform.  
Calcul aproximativ: lavabila 10 lei, zilierul 2 ore x 10 lei pe oră  (citește aici punctul 3.3, - e simplu să plătiți legal) și un tub de Domestos pentru dezinfecție = 36 de lei.
36 de lei + 5,76 lei impozitul de 16% pe care tb să-l virați pentru zilier (cheltuială pe care altfel n-ați fi avut-o) = 41,76 lei pe care îi poți pretinde perfect legal, pe care îi poți afișa pe lista cheltuielilor de întreținere și la care poți aplica penalități.

Sigur, ar trebui să aveți precizat în statut sau într-o decizie a adunării generale că plata stricăciunile provocate în spațiul comun se recuperează de la ''făptași''.

Avem deja 8000 de lei stransi pentru fondul de reparatii. Ceea ce vroiam sa mai incasez de la acei derbedei era un surplus care intr-o zi vor fi binevoiti cand o sa avem nevoie de ei. In sinea mea am sus ca 8000 de lei sunt mai multi decat ar trebui si de aceea vvreau sa opresc acel fond de reparatii.
Nu stiu cum poti tu sa calculezi cand nu ai vazut niciodata despre ce este vorba. Pentru tine costurile sunt undeva la 42 de lei. :)
Te asigur ca in realitate costa de 10 ori mai mult.
Nu am spus niciodata ca presedintii sunt Dumnezei insa nici nu am precizat vreodata ca sunt presuri pe care te stergi. Aplic lozinca "Dupa fapta si rasplata". Asa cum ei isi bat joc de locatari tot asa imi voi bate si eu joc de ei. Daca isi permit sa ma cheme in instanta ptr ca acolo odata ajuns am destule materiale care dovedesc ce fel de "victime" sunt.

Eu am spus destul de clar ca in momentul cand ei aduc pagube blocului si eu pot dovedi acest lucru, voi aplica acea penalizare de 50 de lei dar asta in cazul in care paguba este una foarte mica. Daca paguba este una mare ramane sa intrunesc comitetul executiv si impreuna sa luam o decizie.

Ca o paranteza as vrea sa va spus ca aseara iarasi au inceput sa tipe in bloc si sa arunce cu petarde pe diferite nivele. M-am enervat foarte tare ptr ca am si eu copii in casa care sau speriat foarte tare. Am iesit afara si am inceput sa injur indreptanduma spre ei. Acei viteji au luat-o la fuga de parca ii alerga mascatii.
Pana dimineata nu au mai stat in scara blocului. Spre sa ramana asa ptr todeauna.

#74
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postpetre-vitan, on 22 decembrie 2016 - 08:21, said:

Nu stiu cum poti tu sa calculezi cand nu ai vazut niciodata despre ce este vorba. Pentru tine costurile sunt undeva la 42 de lei. Posted Image
Ți-am dat un exemplu. Dacă înțelegi la ce-ți folosește bine, dacă nu să fii sănătos.    

Quote

Nu am spus niciodata ca presedintii sunt Dumnezei insa nici nu am precizat vreodata ca sunt presuri pe care te stergi. Aplic lozinca "Dupa fapta si rasplata". Asa cum ei isi bat joc de locatari tot asa imi voi bate si eu joc de ei.
Cred că n-ar fi rău să reconsideri puțin importanța funcției :)

Quote

Eu am spus destul de clar ca in momentul cand ei aduc pagube blocului si eu pot dovedi acest lucru, voi aplica acea penalizare de 50 de lei dar asta in cazul in care paguba este una foarte mica. Daca paguba este una mare ramane sa intrunesc comitetul executiv si impreuna sa luam o decizie.
Succes.

#75
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011
vezi ca nu e deloc legal ce faci tu acolo. adica ce ai de gand. ei or sa vina in continuare sa plateasca cheltuielile fara acele amenzi. si ce vei face sa le recuperezi?nu ai nicio cale legala. ba mai mult de atat te trezesti cu politia pe cap. astea sunt situatii care nu le poti rezolva pe cale legala.trebuie facut omul sa inteleaga.incearca mai degraba sa pui un cos de gunoi in scara sa arunce acolo chestiile si o scrumiera.

#76
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
Mare atentie domnule administrator la legalitatea actiunilor.
Pe vremea lui ceasca autoritatile/organele erau de partea ta.
Administratorul era si "ochiu'si timpanu"lor
Acum nu mai ai spatele asigurat .

Cum am mai spus : contactati un contabil sau avocat in fct. de ce vrei sa
intreprinzi inainte de a actiona
Mai ales ca poti sa faci cheltuiala pe asociatie.

Edited by goguboeru, 22 December 2016 - 15:08.


#77
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009

View Postpetre-vitan, on 21 decembrie 2016 - 22:11, said:

...
voi incadra suma respectiva in cota de intretinere
...

Tu iti dai seama ce spui? Nu ai voie sa pui ce vrei tu in "cota de intretinere".Nu as vrea sa ajung vreodata sa locuiesc in acel bloc.

Edited by Petrecristi, 22 December 2016 - 18:54.


#78
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014

View Postzile_san, on 22 decembrie 2016 - 10:15, said:

vezi ca nu e deloc legal ce faci tu acolo. adica ce ai de gand. ei or sa vina in continuare sa plateasca cheltuielile fara acele amenzi. si ce vei face sa le recuperezi?nu ai nicio cale legala. ba mai mult de atat te trezesti cu politia pe cap. astea sunt situatii care nu le poti rezolva pe cale legala.trebuie facut omul sa inteleaga.incearca mai degraba sa pui un cos de gunoi in scara sa arunce acolo chestiile si o scrumiera.

Dupa cate observ majoritate celor care mi-au raspuns insa nu stiu cu exactitate ce rol are un adminitrator si/sau un presedinte de bloc.
Pe langa faptul ca aceste doua persoane vor fi pana la ultima suflare acuzati ca ar fi hotii blocului, tot ei au cateva responsabilitati fata de ce-i care i-au ales in aceste functii. Obligatiile sunt si mai mari cand presedintele asociatiei este platit din putinul celor care locuiesc in bloc (cazul meu).
Daca toti presedintii si administratorii ar fi indifeenti asa cum ne indica unii de aici, asta ar insemna ca Administratorul este de fapt casier si presedintele este ce-l care a fost ales doar asa ca sa fie unul.
Nu dragilor, de doi ani de zile, eu impreuna cu administratorul incercam sa readucem linistea in blocul nostru. Este o lupta grea dar sunt sigur ca intr-o zi noi vom culege fructele muncii noastre.
Inainte blocul nostru era unul unde iti era frica sa intrii daca nu cunosteai zona. Golanii de care vorbesc avea grija sa te faca sa pleci imediat daca vroiai cumva sa-ti vixitezi un prieten, o ruda , un coleg etc.
Recunosc ca am avut parte de ajutorul sectoristului care a reusit sa alunge drogatii care veneau al noi in bloc sa se injecteze. Voi nu stiti despre ce vorbesc eu si asta este motivul ptr care vi se pare ca sunt un dictator.
Acum mai am doar 3 familii dezorganizate care inca nu vor sa inceteze cu bataia de joc insa sper sa-i pun pe butuci si pe ei.
Azi am discutat cu una din familii si cred ca i-am speriat. I-am luat cu vrajeala si spuneam niste minciuni de parca si eu le credeam. Mi-au promis ca or sa aiba grija de cei doi copii sa nu mai stea noaptea in scara blocului dar sa le mai dau o sansa si sa nu ii actionez in instanta.....
Daca am reusit cu aceasta familie sper sa reusesc si celelalte doua.
Fiecare proprietar  sau chirias are dreptul la liniste, onoare si respect. Nu voi lasa pe nimeni sa-i calce in picioare doar asa ca sunt tineri si cica, au acest drept.
Am si eu un copil de 17 ani dar este un model in blocul nostru. Ocupatia lui este scoala nu faptele antisociale. Mi-am spus ca il omor cu mana mea daca vreodata o sa devina unul din acei derbedei.
Intr-o zi am sa va scriu aici cum am rezolvat problema (daca am sa o rezolv)

View PostPetrecristi, on 22 decembrie 2016 - 18:42, said:

Tu iti dai seama ce spui? Nu ai voie sa pui ce vrei tu in "cota de intretinere".Nu as vrea sa ajung vreodata sa locuiesc in acel bloc.

Nu pun ce vreau eu ci ceea ce decide adunarea generala. Daca nu stii, se face un proces verbal pe care il semneaza toti ce-i care au fost de acord cu aceasta penalizare (regulament interior). Ideea este sa fie mai mult de 50%.
Daca ai sta la mine in bloc nu ar trebui sa-ti faci griji decat daca vei fi unul dintre aceia care ne deranjeaza. Daca esti un om decent voi fi aparatorul drepturilor tale.

#79
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Ar mai fi posibilitatea angajării unui om de pază, dar nu de genul pensionar cu bască, ci tipul bătăuș de meserie cu ceafa lată.
Costurile cu paza vor fi însă suportate de toți locatarii.
Eventual de văzut dacă vreo firmă specializată de pază vă poate oferi servicii la modul la care să vină la cerere o trupă de la ei echipată cu pulanele aferente, să calmeze atmosfera în clipele tensionate.

#80
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016
As vrea sa îl întreb pe domnul administrator. La o asociație o femeie de servici matura in jur de 10 scări. E plătită cu mai puțin de minimul pe economie. Majoritatea locatarilor au bec la ușă tras din casă. Întrebare: unde se duc atâția bani pe întreținere? Unde sunt banii oamenilor??? La ce sunt folosiți? Sunt furați?

#81
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014

View PostEscapE13, on 22 decembrie 2016 - 20:22, said:

As vrea sa îl întreb pe domnul administrator. La o asociație o femeie de servici matura in jur de 10 scări. E plătită cu mai puțin de minimul pe economie. Majoritatea locatarilor au bec la ușă tras din casă. Întrebare: unde se duc atâția bani pe întreținere? Unde sunt banii oamenilor??? La ce sunt folosiți? Sunt furați?
Femeia de servici este platita conform contractului de munca. De regula in contract sunt trecute doar doua ore pe zi  datorita taxelor foarte mari pe care le cere statul.
Spre exemplu noi platim femeia de servici cu 400 lei (de fapt plateam ptr ca acum avem o firma de curatenie). La cei 400 de lei mai plateam inca 226 de lei impozit catre stat. Stiu, este foarte mult insa asta este realitate.
La tine in bloc nu stiu ce bani se afiseaza pentru plata intretinerii si nici unde se duc. De fiecare data cand se afiseaza intretinerea lunara, trebuie sa existe si un tabel de cheltuieli  care sa se specifice ce sa cumparat in luna precedenta (ex: becuri, matura, dero etc). Aceste sume nu trebuiesc afisate gen "400 lei cheltuieli administrative" ci trebuie trecut fiecare obiect in parte care sa cumparat si pretul acestuia. Acel tabel trebuie semnat de presedinte si de cenzorul principal al blocului, adica cel care semneaza lista de intretinere.
Mi se pare ciudat ca fiecare apartament sa aiba bec la usa. In mod normal este datoria administratorului sa asigure iluminatul pe holurile blocului, inlocuirea becurilor si eventual contorizarea fiecarui nivel in parte daca suma catre Enel este una foarte mare (furt).
Aceste cheltuilei se platesc pe cota parte indiviza si trebuiesc trecute pe lista de intretinere.
Altfel spus, fiecare proprietar trebuie sa stie exact ce plateste. nu tolerati afise de genul "Sau cheltuit 1000 de lei pe zugraveala". daca acesti bani chiar sau cheltuit, trebuie sa scrie clar cat au costat materialele , meseriasul si eventual numarul de oferte primite, trebuie sa existe transparenta. Incaodata repet ca orice se cumpara trebuie aprobat neaparat de presedinte si cenzorul principal. Nu te duci la piata si cumperi de parca ar fi banii tai. Tot acestia semneaza lista de cheltuieli.
Un administrator este de fapt un angajat al blocului si trebuie sa se supuna prima data presedintelui si apoi comitetului executiv.
Daca la tine in bloc nu exista asa ceva, inseamna ca administratorul si presedintele sunt de fapt o asociatia familiala care se intretine cu banii vostri.
Ca sa stii, orice proprietar are dreptul sa ceara facturile cu cheltuieli, poate sa ceara copii de pe acestea si sa verifice acasa daca lista de intretinere este una corecta.
Am sa dau un exemplu. azi sa afisat intretinerea la mine in bloc. Locuiesc intr-o garsoniera de 22 metri patrati impreuna cu inca doua persoane, sotia si copilul. Suma de plata este de 88 lei.

#82
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016
Sincer nu am văzut nicăieri vreodată afișat și tabelul cu cheltuielile. E prima dată când aud așa ceva. Chiar o să cer tabelul cu cheltuielile când mă duc să plătesc.

#83
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014

View PostEscapE13, on 23 decembrie 2016 - 11:02, said:

Sincer nu am văzut nicăieri vreodată afișat și tabelul cu cheltuielile. E prima dată când aud așa ceva. Chiar o să cer tabelul cu cheltuielile când mă duc să plătesc.
Asa sa faci, sa-i cere sa afiseze un tabel cu cheltuieli gen cum este acesta de mai jos.
[ https://i.imgur.com/uL6h3HN.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Lista de intretinere ar trebui sa arate cam asa:

[ https://i.imgur.com/3H9CaX9.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#84
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016
Interesant, abia aștept să văd reacția doamnei de la asociație când vede asta :)

#85
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014
Vin cu o intamplare adevarata.
Toti cei care au sustinut acei derbedei si chiar m-au acuzat ca fac abuz, as vrea sa le transmit urmatoarele:
Am sanctionat un derbedeu cu suma de 50 lei conforma hotararii adunarii generale. Bineinteles ca nu a vrut sa plateasca insa ca solutie am refuzat incasarea intretinerii.
Au trecut 3 luni de zile si conform legii 230/2007 l-am chemat in instanta printr-o firma de recuperare (Urban Asociatii).
Tipul imi radea in nas si ma ameninta ca voi plati cu varf si indesat pentru ceea ce am facut. Mai mult de atat, sa unit cu alti derbedei si au decis sa mearga toti in instanta sa explice judecatorului ce nenoricit pot sa fiu ca nu-i las sa devasteze blocul.
Ca sa fiu mai scurt, am ajusn in instanta pregatit cu hotararea adunarii generale si inregistrarile video care dovedeau ca acest tanar si nelinistit incalca ce-l putin 4-5 legi cand sta in bloc si fumeaza, manaca seminte, tulbura linistea publica, bea alcool etc.
Am predat aceste inregistrari si hotaraea adunarii generale care specifica ca sunt de acord ca fiecare proprietar sa fie sanctionat cu 50 de lei daca incalca legea bunului simt.
La doua saptamani distanta sunt chemat iarasi la judecatorie. Era prezent si tipul de care vorbesc, sustinut de gasca lui de derbedei.
Dupa cateva intrebari adresate mie apoi reclamantului, vine si decizia finala. Reclamatul se amendeaza cu suma de 2000 lei + cheltuieli de judecata + plata intretinerii si a sanctiuni hotarate de adunarea generala.
Mai mult de atat am fost intrebat daca vreau despagubri morale. Nu am vrut decat sa plateasca acea penalizare pe care bineinteles ca a platit-o imediat ce a ajuns acasa.
Daca inainte imi spunea "Ce faci fraiere" , acum imi spune "Sa traiti domnule presedinte".
Asadar, voi toti de aici care v-ati grabit sa ma judecati, luati aminte la ce am scris si invatati din greselile altora.
Nu veniti cu aberatii de genul "Un judecator comunist a putut sa decida asa ceva".

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate