Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 [unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ
 

Bătaia este ruptă din rai... sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#55
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,497
  • Înscris: 26.01.2014
spre deosebire de adulti, copiii se vindeca mai repede, trec mai usor peste traumele fizice si psihice
(daca pedeapsa nefizica e indelungata (una-doua zile), ti-l faci dusman)
maini picioare rupte, capete sparte, etc, etc, genunchi juliti, trec mult mai usor la un copil!

Quote

Hehehe, cate geamuri am spart eu Posted Image Ba chiar si un parbriz de dacie.
asta zic. parintii din ziua de azi nu se mai confrunta cu asa ceva, le e usor sa zica ca nu e necesara bataia
ba si interactiunea cu copiii e extrem de mica. copilul devine repede autist cu tableta sa, pentru ca tu ca parinte nu prea mai ai ce sa-l inveti si ce sa-i explici Posted Image
iar tu esti bucuros ca nu-ti creaza probleme
"cine sta la masa mea?"

Quote

sa zicem la adultii care incalca regulile de circulatie....Politia sa nu iti mai dea amenda sau sa-ti ia permisul ci sa-ti aplice o mama de bataie in raport cu fapta...
crezi ca aceasta metoda n-ar fi mai eficienta vizavi de recidiva?
e mai complicat, in primul rand trebuie sa te prinda, apoi, trebuie sa dovedeasca in instanta, nu asa ca i se scoala lui.

Edited by apocalipsul, 23 November 2016 - 13:03.


#56
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 15.07.2005

View Postapocalipsul, on 23 noiembrie 2016 - 12:49, said:

aaa... si mai e o chestie, in ziua de azi, ca parinte nu te poti impune intelectual, pemntru ca esti depasit de copil inca din frageda pruncie, isi dovedeste repede superioritatea intelectuala (nu mai esti un role model pentru el, are google), totusi, trebuie sa gasesti o metoda de a-l controla, iar daca intelectual ii esti vadit inferior, ramane una singura!


copilul cuminte e defect!

Pe acelasi principiu ar trebui sa te astepti cand vei fii batran, copilul tau sa isi dovedeasca superioritatea intelectuala si daca nu-i convine ce vei face tu (batran senil ce esti) sa iti aplice niste palme la fund!
Si acum vine intrebarea ... iti vei bate parintii cand acestia vor face vreo "boacana"?

#57
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
53% of US parents agree that buying things for their kids is a way to bond
http://www.mintel.co...s-a-way-to-bond

Quote

Overall, 53 percent of parents say “yes” more than half of the times that they are asked by their children to buy things, and one third (31 percent) are afraid that their kids will make a scene if they say “no” to buying them something. While some parents fear their child’s reaction to being told “no,” many are open to saying “yes” because of the shift toward a more democratic parenting approach. In fact, 44 percent of parents give their kids more of a say in family decisions than they had as a child, while 45 percent say they are more generous with their kids than their parents were with them. These attitudes may contribute to a stronger family bond, as nearly half (46 percent) of parents agree that they are closer with their kids than they were with their own parents as a child.

Interesant, americanii isi educa copii cumparandu-le tot ce isi doresc. Mai grav, unui numar destul de mare le este frica sa isi refuze copiii!!! Inteleg, e democratie in familie, dar ce naiba, supui votului ora la care fica-ta de 13 ani vine de la discoteca?

#58
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,497
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

Pe acelasi principiu ar trebui sa te astepti cand vei fii batran, copilul tau sa isi dovedeasca superioritatea intelectuala si daca nu-i convine ce vei face tu (batran senil ce esti) sa iti aplice niste palme la fund!
Si acum vine intrebarea ... iti vei bate parintii cand acestia vor face vreo "boacana"?

copilul isi dovedeste superioritatea de cand e copil mic, de la 4-5 ani deja te face, nu-i nevoie sa devii batran si el adult
ai inteles tu gresit scopurile, nu faci copii ca sa-ti fie sprijin la batranete!, ii faci, ii cresti si le dai un sut in cur din cuib, sa-si ia viata in propriile maini!
nu ramai atarnat de el ca o ghiulea.
parintii nu vor creste pe banii mei sub acoperisul meu, deci intrebarea nu-si are sensul.

nu stiu cati ani au parintii tai, incearca sa inveti pe o persoana de 75 de ani sa foloseasca o telecomanda TV sau un telefon touch.

#59
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 15.07.2005
Ori nu ai inteles ori te faci ca nu intelegi ...

#60
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,497
  • Înscris: 26.01.2014
mai degraba tu nu ai inteles! nu poti aplica acelasi principiu! pleci de la premise gresite. Posted Image

1. nu-i nevoie sa astepti pana cand vei fi batran si senil ca sa fii batut de copil,
2. e gresit sa ai asteptari de la copii cand vei fi batran! (daca ai facut copii cu speranta sa-ti dea o cana de apa la batranete? ai zbârcit-o din start)
3. nu trebuie sa-i impovarezi cu existenta si neputinta ta!
4 tu, cat copilul e minor, ai obligatii legale fata de el, el nu are absolut nici o obligatie fata de tine. nici atunci, nici mai tarziu.
acum intelegi unde ai gresit? Posted Image

Edited by apocalipsul, 23 November 2016 - 13:56.


#61
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 15.07.2005
1. De acord! te poate bate si mai repede.
2. De acord!
3. De acord!
4. De acord! cu mentiunea ca la obligatiile legale nu gasesc nicaieri "bataia rupta din rai"

Ideea era ca asa cum iti bati tu copilul si el te poate bate pe tine ... vorbim de cazul in care NU pleci in Canada si nu mai ai nici o legatura cu el !
Foarte multi oameni pastreaza legatura cu parintii si interactioneaza zilnic cu ei , ba chiar apeleaza la "serviciile lor" care de multe ori nu corespund cu dorintele acestora! In 95% din cazuri se lasa cu cearta dar in nici un caz cu bataie!
Pe cel mic il caftesti ca e mai usor pentru tine, in schimb pe cel mare nu mai e asa de usor!

Edited by excentryc, 23 November 2016 - 14:30.


#62
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Intai haideti sa avem o baza comuna de discutii . Sa clarificam ce intelegem prin bataie. O palma la fund nu poate fi acelasi lucru cu niste ochi vineti si niste dungi in relief pe spate datorate curelei cu care altoiesti copilul . Eu pot spune dupa doua palme la dos si un bobarnac in frunte ca am batut copilul. Credeti ca asta m-ar face un parinte rau , un monstru , o lichea buna de dus la puscarie ?

#63
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 15.07.2005

View PostJurasikMan, on 23 noiembrie 2016 - 14:45, said:

Intai haideti sa avem o baza comuna de discutii . Sa clarificam ce intelegem prin bataie. O palma la fund nu poate fi acelasi lucru cu niste ochi vineti si niste dungi in relief pe spate datorate curelei cu care altoiesti copilul . Eu pot spune dupa doua palme la dos si un bobarnac in frunte ca am batut copilul. Credeti ca asta m-ar face un parinte rau , un monstru , o lichea buna de dus la puscarie ?
Bineinteles ca nu ! Dar acum la "rece", uitate in spate si analizeaza un pic situatia si vezi daca puteai sa procedezi altfel!

Trebuie sa faci un pas in spate si sa vezi "tabloul" in ansamblul lui ! Si atunci sigur vei sti ce ai de facut !

Edited by excentryc, 23 November 2016 - 14:57.


#64
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,850
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Am vazut nenumarati purandei de astia razgaiati pe strada si mai ales prin supermarketuri care urlau ca dementii pentru ca parintii nu vroiau sa le cumpere ceva. Am vazut cum parintii sau bunicii lor erau depasiti de situatie, pur si simplu nu reuseau sa ii faca sa se calmeze. Cum sa ii explici urlatorului ca nu ai bani de jucaria pe care o vrea, sau ca dulciurile dupa care zbiara ii fac rau, efectul este fix 0.  Asta micu`  invata ca vei ceda in fata lui. Iar daca ii merge o singura data, ai pus-o.
Mda, cunosc situatia. Dar faptul ca mi-am "calit" caracterul dupa modelul norevegian, acum cand tipa prin magazine ( desi se intampla rar, dar se intampla ) il las sa tipe. La urma urmei, cine are copii va intelege, cine nu are e problema lui. Oricum se opreste singur cand vede ca il ignor.

Al meu in schimb face figuri si tarantele in fata lu masa, in fata mea e smirna. De ce ? Pentru ca maica-sa il tolereaza. Eu nu. Cand il mai apuca pe el criza ca vrea nu stiu ce, il iau de mana, ma uit fix in ochii lui si vorbesc cu el pe un ton aspru. Nu-i nevoie sa ii dau vre-o una ca imediat se potoleste. Parca nici nu s-a intamplat. Daca maica-sa incearca sa faca acelasi lucru...fix-pix.

Edited by tehnics, 23 November 2016 - 15:33.


#65
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Posttehnics, on 23 noiembrie 2016 - 15:29, said:

Nu-i nevoie sa ii dau vre-o una ca imediat se potoleste. Parca nici nu s-a intamplat. Daca maica-sa incearca sa faca acelasi lucru...fix-pix.
Cu a mea e cam la fel, e suficient sa ma uit incrunt si intelege aluzia. Pe masa nu prea o asculta, i-a permis cam multe si cand e cazul sa fie autoritara, fiind mai comoda, arunca problema in bratele mele.  Se pare ca good cop, bad cop functioneaza si la copii :) Consoarta a reusit sa o convinga pe cea mica ca eu sunt al a dracului si pare suficient pe moment. Copii inteleg foarte bine cat pot intinde coarda si la cine, mai ales.

#66
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 15.07.2005

View Posttehnics, on 23 noiembrie 2016 - 15:29, said:

Mda, cunosc situatia. Dar faptul ca mi-am "calit" caracterul dupa modelul norevegian, acum cand tipa prin magazine ( desi se intampla rar, dar se intampla ) il las sa tipe. La urma urmei, cine are copii va intelege, cine nu are e problema lui. Oricum se opreste singur cand vede ca il ignor.

Al meu in schimb face figuri si tarantele in fata lu masa, in fata mea e smirna. De ce ? Pentru ca maica-sa il tolereaza. Eu nu. Cand il mai apuca pe el criza ca vrea nu stiu ce, il iau de mana, ma uit fix in ochii lui si vorbesc cu el pe un ton aspru. Nu-i nevoie sa ii dau vre-o una ca imediat se potoleste. Parca nici nu s-a intamplat. Daca maica-sa incearca sa faca acelasi lucru...fix-pix.

Si la mine e la fel!
Ca o completare la cele spuse de tine , dimineata cand e cu mine se imbraca singur ... cand e cu mama-sa ... ia ghiceste cum e !?! Posted Image

Edited by excentryc, 23 November 2016 - 15:59.


#67
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,562
  • Înscris: 30.10.2003

View Postlucifer76, on 23 noiembrie 2016 - 12:46, said:

Really? Pai daca exista, de ce ai trecut la violenta fizica? Posted Image Aaa, ca zbanghiul intelege mai usor dupa cateva palme ca isi pune viata in pericol, pai ajungi sa ne dai dreptate.
Se putea rezolva si prin vorba buna, numai ca atunci nu stiam cum sa procedez.

#68
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,497
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

Ideea era ca asa cum iti bati tu copilul si el te poate bate pe tine ...
ma bucur ca ai inteles
posibilitatea e una, cauzalitatea e alta
probabilitatea sa-ti iei bataie e aceeasi indiferent daca copilul a fost batut cand a fost mic sau nu
as spune ca depinde mai mult de sex, ca e o probabil;itate mai mica sa te bata o fica decat un fiu.

Quote

il las sa tipe. La urma urmei, cine are copii va intelege, cine nu are e problema lui.
nu pot fi de acord cu o asemenea mentalitate!
nimeni, dar absolut nimeni nu e dator sa-ti suporte oracaielile plodului. (decat in locuri special amenajate)
iar apelul la empatie e deplasat
cine are tata betiv si abuziv intelege, cine are animale intelege, cine are copii infractori intelege!
nu! nu exista scuze pentru asa ceva.

Quote

Se pare ca good cop, bad cop functioneaza si la copii
functioneaza pagubos. parintii trebuie sa se sustina in decizii
ce? te-a certat tati? lasa mama, vino la mami sa te impace!, WRONG, werry wrong! Posted Image

Quote

Bineinteles ca nu ! Dar acum la "rece", uitate in spate si analizeaza un pic situatia si vezi daca puteai sa procedezi altfel!

daaa! il ameninta ca-l da la rromi. Posted Image


lasati acum, ca ii aveti mici. e vorba de ce o sa se aleaga de ei la maturitate, ce efecte vor avea de fapt metodele?
ce control aveti asupra ce o sa se intample? asupra evolutiei pe termen lung. ca despre asta e vorba.

Edited by apocalipsul, 23 November 2016 - 16:20.


#69
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,528
  • Înscris: 02.09.2006

View Postapocalipsul, on 23 noiembrie 2016 - 13:18, said:

copilul isi dovedeste superioritatea de cand e copil mic, de la 4-5 ani deja te face, nu-i nevoie sa devii batran si el adult
ai inteles tu gresit scopurile, nu faci copii ca sa-ti fie sprijin la batranete!, ii faci, ii cresti si le dai un sut in cur din cuib, sa-si ia viata in propriile maini!
nu ramai atarnat de el ca o ghiulea.
parintii nu vor creste pe banii mei sub acoperisul meu, deci intrebarea nu-si are sensul.

nu stiu cati ani au parintii tai, incearca sa inveti pe o persoana de 75 de ani sa foloseasca o telecomanda TV sau un telefon touch.

Usor pe linga topic, dar  mama a primit exact la 75 de ani un smartphone si il foloseste ca orice utilizator obisnuit! Acum are 77 de ani si de ex. ieri mi-a trimis un filmultet cu florile ei din balcon care au inflorit in acesta saptamina! Iar cu telecomanda presupun ca e gluma, credeti ca batrinii cheama firma de specialitate cind au nevoie sa schimbe programele la tv? Si cam tot cercul ei de cunostinte utilizeaza fara probleme telefone moderne! Si are si smart tv la care isi cauta filme pe YT. Iar presa o citeste pe laptop-ul unuia dintre noi cind ajungem pe acasa, in prezent locuind singura!

#70
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View Postapocalipsul, on 23 noiembrie 2016 - 11:59, said:

bursule, lasand teoria la o parte, deci practic, avand in vedere diversitatea (as putea spune chiar unicitatea) indivizilor, e imposibil sa afirmi ca bataia sau lipsa ei a influentat pe cineva
luand 2 indivizi de 35-40 de ani sa zicem, e imposibil sa afirmi ca ala care n-a fost batut, daca era batut nu ajungea cum a ajuns si invers! intelegi?
degeaba vii cu niste constatari genesale daca nu poti particulariza!
mai e si alt aspect, daca copilul face niste boacane monumentale, daca nu te descarci ca parinte, daca tii in tine nervii si furia, te afecteaza grav, avand repercusiuni asupra sanatatii fizice si mentale proprii, putand duce chiar la incapacitatea de a mai intretine copilul. asa ca bataie e spre binele lui si din acest punct de vedere Posted Image
repet, slabiciunile parintilor sunt exploatate inca din frageda pruncie! iar santajul emotional e ridicat la rang de arta, nici nu-ti dai seama cum te manipuleaza copilui!
cum ti-ar placea sa te ameninte copilul?!? tati, daca nu-mi iei bicicleta sun la autoritatea pentru protectia copilului si zic ca ma bati!
Nu-ti calmezi nervii batand copilul. Asta e un lucru rau. Dar il poti altoi daca e nevoie. Eu, de exemplu, i-am dat o bataie fiica-mi atunci cand am gasit-o cocotata pe fereastra deschisa la etajul IX. Am inlemnit cand am vazut-o dar mi-am stapanit panica, i-am spus sa se dea jos cu o voce calma si apoi  am luat linia si am pedepsit-o fiindca stia ca nu are voie sa se urce pe fereastra. A avut efect, nu s-a mai cocotat niciodata  pe geam . Ce trebuia sa fac? Sa-i explic cu frumosul ca nu a facut bine ? Ii explicasem asta cu alte ocazii. S-ar fi urcat din nou pe geam peste o saptamana-doua si poate ar fi cazut. Dar nu la orice copil e eficienta bataia. Trebuie ca metodele sa fie adaptate la personalitatea fiecarui copil. La fiu-meu mergea cu explicatiile dar era greu, ca incepea cu "da' de ce" si dura o multime de timp insa a functionat

Edited by Freddy12, 23 November 2016 - 17:24.


#71
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postapocalipsul, on 23 noiembrie 2016 - 16:15, said:

functioneaza pagubos. parintii trebuie sa se sustina in decizii
ce? te-a certat tati? lasa mama, vino la mami sa te impace!, WRONG, werry wrong! Posted Image
Nu are legatura cu sustinerea deciziilor, ci cu impartirea autoritatii in familie. Eu cand vroiam o jucarie si ma duceam la taica-meu, el ma trimitea la mama. Daca ea era de acord cu o minge noua, de ex, primeam banii. Pe ea trebuia sa o conving, nu pe tata.

#72
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,497
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

Nu-ti calmezi nervii batand copilul. Asta e un lucru rau.
imagineaza-ti ca in afara de urcatul pe fereastra, iti facea o paguba foarte, foarte mare ( o inundatie, un TV spart, laptopul cu lucrarile de la serviciu, dat foc la ceva prin casa, haine scumpe, bani sau chiar mai rau)
sau situatia de mai sus, iti suna la usa un parinte cu un plod plin de sange si tavalit prin noroi si-ti zice ca e opera ingerasului tau,. ce faci?
-gigel! ia vino incoace impielitatule!  nu-i frumos! uite ce-ai facut. nu ti-e rusine? asa te-am invatat eu? ti-am zis mereu sa-i dai la ficat!
mi-aduc aminte de domnul goe

Quote

Nu are legatura cu sustinerea deciziilor, ci cu impartirea autoritatii in familie.

pai ori vorbim de good cop, bad cop ori de fuga de raspundere?!? ca nu inteleg Posted Image

Edited by apocalipsul, 23 November 2016 - 17:45.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate