Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Bătaia este ruptă din rai... sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#73
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,819
  • Înscris: 01.11.2005

View Postapocalipsul, on 23 noiembrie 2016 - 16:15, said:

nu pot fi de acord cu o asemenea mentalitate!
Aici nu e vb de mentalitate, ci e vb de ce poti face cand intampini astfel de situatii. Pe testate am incercat mai multe variante...ba cu frumosul, ba cu uratul...nici una nu functioneaza si se pare ca degenereaza...asa ca ignoranta a dat rezultatele cele mai bune
Ca sa nu mai spun ca, daca te iei de copil in magazin toti se uita la tine cu o privire care ti-ar spune "ca esti un monstru ca te iei de un copil asa mic", daca il lasi sa planga la fel toti se uita la tine cu aceiasi privire de parca ti-ar spune "tu nu iti auzi copilul ca plange ? fa-i ceva sa nu-l mai aud". Deci cum o dai si cum o intorci nu ii vei multumi pe toti.
Singura solutie care functioneaza 100% e sa las cosul cu cumparaturi in mijlocul magazinului si sa plec acasa...pai ce draq fac ? Fac cumparaturile sau trebuie sa pastrez linistea in magazin ? Cand baga aia prin kaufland reclame si melodii nu mai deranjeaza pe nimeni ?

Quote

Nu are legatura cu sustinerea deciziilor, ci cu impartirea autoritatii in familie.

Aici cred ca-i un pic din ambele. Pe de-o-parte faptul ca daca eu il cert, sotia trebuie sa ma sustina in decizie indiferent de situatie, pentru ca altfel eu nu mai reprezint 2 bani in fata copilului  - adica sustinerea deciziilor - iar pe de alta parte copilul sa stie ca la mama mai merge, cu tata nu merge - impartirea autoritatii in familie.

Edited by tehnics, 23 November 2016 - 18:04.


#74
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Exact.

#75
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011
Deci, din ce am înțeles din subiect, pedepsele corporale funcționează, cu un rezultat moderat dar prezintă riscuri moderate.
În opinia mea, există un singur element care trebuie impus în relația cu copii: respectul. Asta nu înseamnă să îl torturezi. Studiu de caz: Eram la o familie care înfiase un țigănuș. Uneori, tac'su chiar așa îi zicea, "țig@ne". Era mic și neastâmpărat și îmi fura lucruri de prin zonă, pănă l-am prins odată de ceafă și a încercat să țipe după mă-sa pănă l-am strâns mai tare. De atunci, am devenit cei mai buni prieteni, mi-a arătat locul lui de joacă, parcă era copilul meu. Mă rog, eram chiar prieteni, s-ar putea spune. Dar, a deprins respectul.

Edited by benis, 23 November 2016 - 19:35.


#76
Victor2311

Victor2311

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 27.07.2014

View Postbenis, on 23 noiembrie 2016 - 19:34, said:

Deci, din ce am înțeles din subiect, pedepsele corporale funcționează, cu un rezultat moderat dar prezintă riscuri moderate.
Presupun ca te referi la studiul meta-analitic cu care am dechis thread-ul. Eram ironic cand spuneam ca pedepsele corporale functioneaza. Scriu autorii:

"Thirteen of 17 mean effect sizes were significantly different from zero and all indicated a link between spanking and increased risk for detrimental child outcomes. Effect sizes did not substantially differ between spanking and physical abuse or by study design characteristics."

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate