Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Bătaia este ruptă din rai... sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#19
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postapocalipsul, on 22 noiembrie 2016 - 17:01, said:

bravo, nici infractorii n-ar trebui incarcerati, pentru ca sufera traume psihice, si ei sunt oameni si au sentimente!
În studiu e vorba despre traumele copiilor. Nu pot fi negate cu ironii sau din neștiință. N-ar fi rău să aduci argumente în susținerea părerilor tale, nu de alta dar e arie de știință și dacă insiști trebuie să argumentezi. Altfel ești offtopic și e posibil să rămâi fără mesaje.

View Postapocalipsul, on 22 noiembrie 2016 - 17:01, said:

deci pana la urma, ca sa conchidem e rupta sau nu bataia din rai??
Ai citit concluziile studiului? Ce ai de spus despre ele?

View Postapocalipsul, on 22 noiembrie 2016 - 17:01, said:

poate n-ajuta bataia dar nici nu strica!
....
daca iti pasa, ii corectezi, daca nu, nu.
Îi corectez plesnindu-i sau bătându-i? Pe ce lume trăiești?

De unde știi că nu strică?

#20
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 26.01.2014
nu, bineinteles ca nu
il corectezi explicandu-i cu frumosul ceva ce el oricum nu intelegi si nici nu vrea sa inteleaga
(pentru ca el e seful tau si te santajeaza emotional de cand s-a nascut)
aaa, stai, il corectezi din tableta, ii iei tableta sau telefonul sau nu-l mai lasi la tv, ca sa-l traumatizezi pe toata viata!
sau il inchizi in pivnita pe intuneric
atata timp cat studiul respectiv nu ofera alternative aplicabile in viata reala si viabile, nu face 2 bani!
atata ipocrizie n-am vazut! e ca si cum le-ai recomanda la aia din tarile africane sa manance mai mult si sa se fereasca de tantari ca sa creasca sanatosi si vigurosi
ar da psihologii faliment, nu-i frumos!
ask freud, complexul oedip si sindromul stockholm!

la mine nu e cazul dar principiul e simplu:  - mi-i cresti tu savantule? -nu! - atunci sa-mi dai sfaturi cand ti-oi cere!
nu te mai baga singur in seama cu studiile tale! lansez o ipoteza ca au fost comandate de soros si facute pe banii lui!

Edited by apocalipsul, 22 November 2016 - 17:37.


#21
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postapocalipsul, on 22 noiembrie 2016 - 17:19, said:

atata timp cat studiul respectiv nu ofera alternative aplicabile in viata reala si viabile, nu face 2 bani!
Scopul studiului nu a fost să ofere soluții! Autorii au observat și au măsurat efectele pălmuirii și ale bătăilor aplicate copiilor, de ce te bagi în discuție fără să citești postarea inițială?

View Postapocalipsul, on 22 noiembrie 2016 - 17:19, said:

nu te mai baga singur in seama cu studiile tale! banuiesc ca au fost comandate de soros si facute pe banii lui!
Atenție la limbaj. Și fără presupuneri pe aria asta, ok?

#22
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 26.01.2014
nu mai citi pe sarite!
o transform imediat dintr-o presupunere intr-o ipoteza.
conteaza mult credibilitatea in lumea asta stiintifica.
ti-am dat un exemplu concret si studiat!
sindromul stockholm care ne arata si ne invata ca victima se leaga emotional si empatizeaza cu agresorul.

daca scopul a fost unul pur informativ, noi de ce ne agitam? ce e de discutat?
am ingurgitat informatia si gata. mergem mai departe.

Edited by apocalipsul, 22 November 2016 - 17:40.


#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu nu i-am batut deloc/niciodata/never pe ai mei baieti. MAi mult, cind era mic, baiatul al mare mi-a zis ca abia asteapta sa creasca sa-mi dea o mama de bataie. I-am zis ca atunci [cind va fi mare] ii rup mina si-l bat la cur cu ea... Vad ca nu mai zice nimic [are aproape 18 ani]. Oricum, timpul nu-i trecut.
PS Pe mine mama ma rupea cind eram mic dar si eram capos. Ne avem bine, n-am batut-o.... inca :P

#24
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Mi-a sters cineva ultimul post ? Ca nu-l mai vad pe aici. ...si spusesem atat de multe in el. :). Macar daca mi-l editati ce nu va convine, dar sa mi-l stergeti...oameni rai :).

Quote

sindromul stockholm care ne arata si ne invata ca victima se leaga emotional si empatizeaza cu agresorul.
...daca scoate unul cutitul la mine stii ce usor ma leg emotional ? Wow, nici nu ai idee. Si legatura asta se lungeste din ce in ce mai mult daca fug mai repede decat el :).

Quote

am ingurgitat informatia si gata. mergem mai departe.
...doar cine doreste. Eu nici nu am inghitit-o macar, deci nu am ce sa regurgitez :).

Quote

MAi mult, cind era mic, baiatul al mare mi-a zis ca abia asteapta sa creasca sa-mi dea o mama de bataie.
Unii parinti merita. Adica daca nu il bati tu la timp pe el, atunci te va bate el la timp pe tine :).
La mine, alternativa gasita pentru a ma "consola" de toate bataile luate de la parinti a fost simpla: ignoranta. Ii sun cred ca o data la 2 luni si atunci stam 2-3 minute de vb ca sa stiu ca sunt vii si gata. Cand ma duc in tara stii de frumos ma pupa-n frunte ? Dar mereu cand prind ocazia le-o spun verde-n fata cat de mult au gresit...si crede-ma ca asta-i cea mai mare bataie pe care le-o pot da.

#25
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postapocalipsul, on 22 noiembrie 2016 - 17:35, said:

daca scopul a fost unul pur informativ, noi de ce ne agitam? ce e de discutat?
Și îmi zici că citesc pe sărite... Asta e de discutat:

View PostVictor2311, on 22 noiembrie 2016 - 13:53, said:

Așadar, funcționează pedepsele corporale? Da (efectul general este d = 0,33)! Este un rezultat robust, replicat pe diverse metodologii de cercetare, în mai multe țări și pe mai multe grupuri de vârstă. Dacă urmărim să creștem incidența tulburărilor mintale în copilărie și a problemelor de sănătate mintală inclusive la vârsta adultă, atunci este un instrument util.

Scriu autorii: „Deși magnitudinea asocierilor observate este mică, dacă le extrapolăm la populație, în care 80% dintre copii sunt pălmuiți, asemenea efecte mici pot avea impacturi sociale majore. Părinții care utlizează pălmuirea, practicienii care o recomandă și cei care decid politicile publice și permit pălmuirea ar trebui să se gândească a doua oară, dat fiind că nu există dovezi cum să pălmuirea face vreun bine copiilor, iar toate dovezile evidențiază riscul pălmuirii de a face rău.”

Acum te-ai lămurit?

#26
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
@apocalipsul
Te rog sa te abtii pe viitor de la atacarea altor utilizatori ai forumului, iar cand citezi pastreaza tagurile din quote, nu cum ai procedat in postul pe care ti l-am editat eu: http://forum.softped.../#entry20218486

@JurasikMan
Nemultumirile in raport cu moderatorii forumului se discuta in privat (nu pe forumul public) sau se exprima pe aria dedicata abuzurilor (prin exceptie), daca sunt justificate si nu sunt rezolvate in privat. Ti-am sters postul.

@tehnics
Nu se raspunde la posturile neregulamentare! (Valabil si pentru initiator.)
Vezi ca si tu ai omis sa indici sursa citatelor! Mai ai inca timp sa iti editezi postul si sa elimini comentariul cu privire la moderare... LE: Observ ca nu ai facut-o, dar pe viitor, te rog, sa fii mai atent!
De asemenea, nu este recomandabila raspunderea la un citat in interiorul altui citat (software-ul forumului nu permite citarea unui citat prin apasarea butonului 'Quote').
Daca ai nevoie de continutul postului sters, atunci mi-l poti solicita prin PM, daca promiti sa il repostezi prin respectarea regulamentului forumului si al ariei.
Sper sa nu mai fie necesara stergerea altor posturi.

Edited by _-_, 22 November 2016 - 18:39.
completari


#27
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
pedepsele corporale MODERATE nu strica ba dimpotriva, dar eu am alte metode muuult mai eficiente...
il privezi temporar de ce-i place mai mult, jucarii, desene animate, calculator etc.si rezultatele sunt garantate
cu tipete si batai nu vei educa copilul niciodata!

#28
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostValmont43, on 22 noiembrie 2016 - 18:15, said:

il privezi temporar de ce-i place mai mult, jucarii, desene animate, calculator etc.si rezultatele sunt garantate
Stii, sunt studii care demonstreaza ca si asa iti traumatizezi purandelul :)

#29
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View Post_-_, on 22 noiembrie 2016 - 17:57, said:


@JurasikMan
Nemultumirile in raport cu moderatorii forumului se discuta in privat (nu pe forumul public)


Nu era o reactie de nemultumire. Doream sa scot in evidenta faptul ca toti avem obiceiul sa cantarim cu masuri diferite atunci cand lucrurile sunt legate de noi , fata de situatiile cand discutam relaxati despre altii .

#30
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 26.01.2014
am inteles, asa cum a procedat althea aici
unde citatul imi apartine dar l-a trecut ca autor pe victor, nu?

nici acum nu-mi dau seama pe cine am atacat, probabil a fost fara intentie Posted Image

View Postlucifer76, on 22 noiembrie 2016 - 19:29, said:

Stii, sunt studii care demonstreaza ca si asa iti traumatizezi purandelul Posted Image

mult mai rau, pentru ca e pe o perioada mai indelungata, corectia fizica dureaza mai putin!.
oricum, interesant cum omul se straduieste sa gaseasca tot felul de justificari esecurilor personale


View Postapocalipsul, on 22 noiembrie 2016 - 17:19, said:

- mi-i cresti tu savantule?
-nu!
- atunci sa-mi dai sfaturi cand ti-oi cere! nu te mai baga singur in seama cu studiile tale!

era vorba de un dialog ipotetic, nici o jignire, nici un atac!

problema e ca fiecare, ii judeca pe ceilalti prin prisma propriei personalitati.
nu e despre ce a scris cutare ci despre ce crezi tu ca a scris, interpretare proprie!
aici au o contributie si orele de limba romana cu stereotipul: ce-a vrut sa spuna autorul?

Edited by apocalipsul, 22 November 2016 - 19:42.


#31
IlNigroMatador

IlNigroMatador

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 16.11.2016
Cei mai multi adepti ai acestui tip de comportament  degenerativ  agresiv   (ca educatie nu se poate numi) sunt OAMENII ALBI CONSERVATORI !

View PostValmont43, on 22 noiembrie 2016 - 18:15, said:

pedepsele corporale MODERATE nu strica ba dimpotriva, dar eu am alte metode muuult mai eficiente...
il privezi temporar de ce-i place mai mult, jucarii, desene animate, calculator etc.si rezultatele sunt garantate
cu tipete si batai nu vei educa copilul niciodata!
O spune tocmai unul care are un ofiter nazist la avatar.


Privarea de ce-i place mai mult nu ajuta la nimic, ba chiar ii fac pe copii sa-si urasca si mai tare parintii.

View Postapocalipsul, on 22 noiembrie 2016 - 17:01, said:

bravo, nici infractorii n-ar trebui incarcerati, pentru ca sufera traume psihice, si ei sunt oameni si au sentimente!


Infractorii aia au peste 18 ani totusi. De la 18 ani se considera ca esti destul de instruit si educat pentru a suporta traume psihice.



De la nastere pana la 18 ani esti in "formare".

Edited by IlNigroMatador, 22 November 2016 - 19:53.


#32
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 26.01.2014
de la nastere pana la moarte esti in formare! omul cat traieste invata si se transforma, atat fizic cat si psihologic
esti de acord ca incarcerarea in afara de privare abuziva de drepturi si libertate (sau poate tocmai de aia) aduce dupa sine traume?

vad ca cei care se plang de tratamentul suferit pe cand erau juvenili au ajuns destul de bine, nu-s chiar ultimele scursuri ale societatii si ultimi psihopati, n-au ajuns homosexuali sau narcomani

de ce nu acordati credit parintilor? de ce nu admiteti si recunoasteti ca tot dar absolut tot ce sunteti azi, sunteti datorita lor?

trebuie sa facem totusi o diferenta intre bataia cu scop educativ si bataia pur si simplu, doar pentru ca un parinte e beat sau scelerat dar si bataia preventiva.

exista o tendinta clara de overprotection. nu doar eu numesc aceasta generatie, copii sintetici.

Edited by apocalipsul, 22 November 2016 - 20:07.


#33
Victor2311

Victor2311

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 27.07.2014
Cred ca ne indepartam de la subiect. Sa nu dezbatem cu privire la generatia milenarilor.

Sa ne intoarcem la date si la ce arata (a.k.a postarea initiala). Revin cu invitatia de a parcurge meta-analiza.

#34
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostJurasikMan, on 22 noiembrie 2016 - 19:31, said:

Doream sa scot in evidenta faptul ca toti avem obiceiul sa cantarim cu masuri diferite atunci cand lucrurile sunt legate de noi , fata de situatiile cand discutam relaxati despre altii .

Depinde cat de "relaxate" sunt "masurile" propriilor "cantare" pe care unii le aseaza sub personalitatea altora pentru a o supune evaluarii, nu doar de "obiceiul" nostru de a manifesta suspiciune atunci cand ne privim prin ochii altora care poate sunt mai miopi sau hipermetropi decat ai nostri.

View Postapocalipsul, on 22 noiembrie 2016 - 19:32, said:

era vorba de un dialog ipotetic, nici o jignire, nici un atac!

Eu am ratat atat "dialogul" cat si "ipoteza". Am vazut doar monologul si concluzia fara premise.

View Postapocalipsul, on 22 noiembrie 2016 - 20:02, said:

de la nastere pana la moarte esti in formare! omul cat traieste invata si se transforma, atat fizic cat si psihologic

Era un proverb, "Calul batran nu se mai invata in buiestru" - un exemplu de pedagogie populara (pedagogie, ca reflectie teoretica asupra educatiei) care a ramas inca neclintit.
Unele conditionari devin atat de puternice in timp, incat se constituie in trasaturi de personalitate. Si vorba lui Watson (parca; posibil sa-l confund): "Mai curand isi schimba zebra dungile, decat omul personalitatea"...

View Postapocalipsul, on 22 noiembrie 2016 - 20:02, said:

vad ca cei care se plang de tratamentul suferit pe cand erau juvenili au ajuns destul de bine, nu-s chiar ultimele scursuri ale societatii si ultimi psihopati, n-au ajuns homosexuali sau narcomani

Nu poti sa generalizezi. La unii functioneaza, dar la altii nu. Nu este o solutie universal valabila.
Homosexualitatea are si cauze ereditare, nu tine doar de invatare (sau de lipsa unei educatii potrivite) - asta ca sa raspund si unui raport la postul tau prin care s-a solicitat sa fii anuntat "ca nu e o boala sa fii homosexual si nu e comparabil cu a fi narcoman...".

Edited by _-_, 22 November 2016 - 20:42.


#35
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 26.01.2014
pai nici nu vreau sa generalizez, tocmai asta e ideea. daca la unii functioneaza si la altii nu, e clar ca teoria nu-i buna
ori se aplica? ori nu se aplica? daca e aleatoriu, nu se dovedeste nici o cauzalitate.

mentalitatea se schimba de-a lungul vietii. acumulezi experienta si experiente, plus conjunctura care se schimba
nu ai aceeasi structura mentala la 20-30-40-50-60-70 ani
nu te poate schimba nimeni instant, dar in timp, te schimbi singur, nu mai esti aceeasi persoana la 40 ca la 20.
calul batran a depasit varsta de exploatare
zebra in schimb, aici e alta poveste, zebra se schimba instant, din alba cu dungi negre, devine neagra cu dungi albe, cat ai clipi. Posted Image
e o vorba in schimb care zice ca aschia nu sare departe de trunchi, si nu se refera strict la bagajul genetic.

Edited by apocalipsul, 22 November 2016 - 21:35.


#36
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postlucifer76, on 22 noiembrie 2016 - 19:29, said:

Stii, sunt studii care demonstreaza ca si asa iti traumatizezi purandelul Posted Image
serios? pai pune un link ceva s-o aflu si eu...

View PostIlNigroMatador, on 22 noiembrie 2016 - 19:55, said:

O spune tocmai unul care are un ofiter nazist la avatar

Privarea de ce-i place mai mult nu ajuta la nimic, ba chiar ii fac pe copii sa-si urasca si mai tare parintii.
vad ca aici predomina mentalitatea asta de toapa cu facaletul in mana lovind cu sete copiii....se si vad rezultatele la cati inadaptati avem printre tinerii nascuti supa 89...
cine spune ca trebuie sa-l privezi pt.1 an? e suficient 1 zi si face cat 100 de bate

Edited by Valmont43, 22 November 2016 - 21:43.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate