Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare/transfer Android<...

Tableta cu SnapDragon 8 Plus Gen ...

Ielele

Fiscal / viza pe contract vanzare...
 La multi ani @nicu131!

procura?

Xiaomi aduce pe piața din Ro...

Ariana 22 ani din Ploiesti are ne...
 Noul BMW seria 3:Sedan și To...

taxe si cheltuieli cu masini suv

CIV RAR parc auto

Tractor prin programul rabla
 Care cada de baie e mai buna?

Sfat upgrade ram și ssd

Sonoma 14.3 iMac i5 Late 2013

Reclama peste imagine Samsung 32M...
 

Schimb aripa spate Logan

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
5 răspunsuri în acest subiect

#1
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.530
  • Înscris: 05.08.2016
Cam cat ar costa ?
Piesa+montare+vopsire.
Trece de 1000 ron?

#2
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 4.052
  • Înscris: 25.10.2014
Trece , dar depinde si unde o faci . 100Eu e vopsitul , piesa vreo 300 la dezmembrari , noua , originala e scumpa, iar manopera nu stiu dar e ceva si acolo : sudura , slefuit, tratament chimic , chit, slefuit, grund , vopsea.

#3
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.019
  • Înscris: 18.05.2009
Depinde unde o faci, cand aveam Logan eu de exemplu aveam de vopsit bara si indreptat aripa, in Bucuresti mi-a zis nenea ca ma costa 1400 de lei la un service mare si ca e mai avantajos sa mi se repare. Imi venea sa il iau la palme ca ieseam infinit mai ieftine cu piese din dezmembrari la acceasi culoare ca deh loganule  masina universala...si noi cred ca ieseam mai ieftin.
Mi-am indreptat doua aripi(nu una cum vroiam in Bucuresti, cealalta fiind mai neobservabil avariata) implicit revopsire si bara revopsita, treaba de calitate, 600 de RON la un service mare, intr-un oras de munte cu 10.000 de locuitori, asta acum 2 ani cred.

Editat de SpeedDemon, 19 octombrie 2016 - 19:24.


#4
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.532
  • Înscris: 19.08.2012
Este avariata rau ?
Daca nu are vopseaua luata si nu este lovitura cu canturi merge sa incerci indreptarea prin tehnica PDR (tinichigerie fara revopsire).

#5
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.530
  • Înscris: 05.08.2016
Nu este avariata rau. Acum  multi ani am avut un  incident care a impus schimbarea ei  pe asigurare, iar in service s-a lucrat foarte  prost, incat are probleme cu rugina, in multe locuri. Probabil a fost   pusa   o piesa contrafacuta/de calitate indoielnica.  Are umflaturi multe, iar in  portiunea care face parte din prag, acolo dedesubt, vrand sa curat cu un cutter  stratul de rugina, a intrat cutitul cu totul si a  facut o gaura Posted Image) Ocazie cu care am  observat ca e mai gros stratul de chit+vopsea decat tabla...
Sigur e de la calitatea  lucrarii din service, aripa de  pe partea cealalta  nu are nimic.
Oricum masina e veche si nu merita cheltuiala de a schimba aripa.

Editat de epetroiu, 21 octombrie 2016 - 17:44.


#6
Virguros

Virguros

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 434
  • Înscris: 30.09.2018
Vad ca nu s-a mai postat de ani de zile.

Totusi, incerc sa va spun ca, dupa ce asiguratorul mi-a reparat masina, lovita in spate de un sofer grabit, a lasat masca stanga spate ondulata si vizibil avariata, nereparata.
Solutia standard era taiere, ciocanire clasica, smirgheluire, chituire pentru ca apoi sa fie sudata si vopsita.

Solutia gasita de mine in Bucuresti: venind dinspre Bd. Timisoara, dincolo de Valea Cascadelor, inainte, una dintre primele firme care au utilizat solutia in Bucuresti, respectiv tinichigerie fara revopsire. Masina arata ca noua! Pretul, la jumatate decat orice revopsire. Timp de rezolvare, cateva ore.

Restrictii: sa nu fie vopseaua sarita.

De fapt, restrictia s-ar aplica daca doresti sa pleci cu masina ca noua din atelier! Daca totusi este vopesaua sarita/muscata/razuita, tot mai bine este a ti-o remedieze PDR si apoi s-o retusezi! Depinde de caz. Recomand meseriasul Luis! Dar, nu inseamna ca ceilalti nu sunt buni!


Zic ca este o optiune demna de luat in consideare!

Editat de Virguros, 07 mai 2019 - 12:33.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate