Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...

COPA AMERICA 2024

Presedintele Romaniei 2024. Cine ...

Recomandare usa interior izolata ...
 Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia

Top Zone Rezidence Victor Brauner

Curatare ferestre de adezivul fol...
 Placare scara exterioara acces

Dovada lucru firma desfiintata

Zone de facut casa

Recomandare service Maserati in B...
 Drenaj ape pluviale

Incompatibilitate router Digi Mer...

Lada frigorifica vs congelator

Rezerve periuta de dinti Woya
 

Reglaj sunet Linux Zorin,pt filme

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
35 replies to this topic

#1
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
Salut

Cum reglez sunetul ,astfel incat atunci cand vizionez un film,cuvintele actorilor sa
se auda perfect si clar,nu infundat si de neinteles,sau mai deloc?
Zorin a fost rulat de pe dvd,nu stick ,si filmul de pe hard nu a sacadat,nu a rulat cu incetinitorul,ci perfect ca in XP.
Nu aud cuvintele actorilor,se aud infundat,in Linux Zorin.
In xp,faceam reglajul din poza.
In Vista ,la fel infundat,nu stiu sa reglez(film sacadat,film redat cu incetinitorul).

Cum reglez in Linux Zorin?
Multumesc

Attached Files



#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,860
  • Înscris: 07.06.2014
ce ai facut tu acolo inseamna ca ai schimbat de pe ambele canale, doar pe unul sa se auda, iar asta o faci doar din driver, daca driverul nu presupune o astfel de setare, nu ai ce face, indiferent de sistemul pe care il folosesti.

Edited by Dany_Darke, 02 April 2016 - 20:22.


#3
csgabe

csgabe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,531
  • Înscris: 08.12.2009
Incearca ce scrie aici:
http://superuser.com...om-command-line

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,323
  • Înscris: 22.05.2003
Ceva e foarte in neregula la filmul tau, daca e nevoie sa il transformi din stereo in mono, pt a intelege filmul.
Zorin e doar o distributie.

#5
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
In loc de boxe, incearca niste casti (daca ai) si vezi daca se aude la fel.

#6
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
Cel mai probabil vina apartine boxelor sau filmului, deoarece setarea facuta de tine trece sunetul de pe stereo/doua canale pe mono/un singur canal.

#7
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015

View PostDany_Darke, on 02 aprilie 2016 - 20:21, said:

ce ai facut tu acolo inseamna ca ai schimbat de pe ambele canale, doar pe unul sa se auda, iar asta o faci doar din driver, daca driverul nu presupune o astfel de setare, nu ai ce face, indiferent de sistemul pe care il folosesti.
Poate fi de la boxe,tot vechi de 12 ani.

#8
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,860
  • Înscris: 07.06.2014
si nu ai fost curios sa verifici cu alte boxe, ori casti, dupa cum a scris colegul? mai rapid arunci pisica in spatele partii software doar pt a repara ceva hardware? chiar crezi ca este viabil?

poate macar acum iti dai seama ca acel pc trebuie schimbat cu totul, este depasit fizic si moral.

#9
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,864
  • Înscris: 25.01.2002
e (oare) posibil ca filmul sa fie cu sunet 5.1 iar initiatorul sa aibe un sistem (doar) stereo? in cazul ala, daca asculta sunetul corespunzator canalelor spate ar putea sa auda cuvintele neclare si mai bine doar efectele...

#10
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,860
  • Înscris: 07.06.2014
este plauzibil, insa am considerat din start ca nu s-a cantonat la un film si trage de el ca sa faca niste setari pt restul.

#11
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Sistemul lui..

Attached Files



#12
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,864
  • Înscris: 25.01.2002
din specificatiile placii de baza vad ca are audio pe 6 canale. adica 5.1. in cazul asta, daca nu scoate 2.0 din soft sau foloseste gresit iesirea audio (adica ia sunet de pe canalele de spate in loc de cele de pe fata), are toate sansele sa se auda ciudat.

#13
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,860
  • Înscris: 07.06.2014
indiferent de vechimea placii, porturile audio din rear panel functioneaza pe orice tip de iesire, 2.0, 5.1, 7.1, asa ca locatia unde a bagat mufa audio, nu influenteaza partea audio, mai ales daca este in rear panel. ba chiar cu atat mai putin.

insa dupa cum am scrsi mai sus, este plauzibil, sa aiba setare de 5.1 si el sa traga de placa doar pt ca nu stie ce a setat pe acolo. nu m-am uitat la specificatiile placii lui, insa totusi cred ca nu 5.1 este default la el si ca nu ar fi asta cauza problemelor lui. ori daca acea placa, chiar stie sa scoata 5.1

#14
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015
Dacă se aude bine doar cu setarea indicata în postul #1 ai firul de masă întrerupt la cablul boxelor. Toate semnalele în antifază (adică exact ceea ce se aude separat stânga dreapta) se anuleaza reciproc în acest caz.
Se aude înfundat pentru ca doar basul rămâne, el nefiind niciodata înregistrat ca semnal stereo deoarece urechea umană nu are capacitatea de a localiza direcția din care vin semnalele de joasă frecvență.

Edited by Dobrin_M, 02 April 2016 - 22:06.


#15
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015

View PostDobrin_M, on 02 aprilie 2016 - 21:58, said:

Dacă se aude bine doar cu setarea indicata în postul #1 ai firul de masă întrerupt la cablul boxelor. Toate semnalele în antifază (adică exact ceea ce se aude separat stânga dreapta) se anuleaza reciproc în acest caz.
Se aude înfundat pentru ca doar basul rămâne, el nefiind niciodata înregistrat ca semnal stereo deoarece urechea umană nu are capacitatea de a localiza direcția din care vin semnalele de joasă frecvență.
Dobrin,am acum pe pc si windows xp sp2.
Sunetul cu setarea mea se aude perfect in xp,chiar numai cu sp2,desi imaginea nu o vad ca nu
am codec klite la WMP.
Klite cere sp3.
Cum pot instala mixerul ala din xp in vista.
Sau in Zorin cum sa fac?
Ce info vrei sa-ti dau,fac prtscr si-ti dau.
Scriu de pe vista.

View PosttEo, on 02 aprilie 2016 - 21:12, said:

din specificatiile placii de baza vad ca are audio pe 6 canale. adica 5.1. in cazul asta, daca nu scoate 2.0 din soft sau foloseste gresit iesirea audio (adica ia sunet de pe canalele de spate in loc de cele de pe fata), are toate sansele sa se auda ciudat.
Fii mai clar.Ce poze sa-ti dau?

#16
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,860
  • Înscris: 07.06.2014
acela este un panou de control clasic pt audio, uite cum este la mine in poza. panou clasic in windows, la setarile de sunet, il vei avea si in vista.

setarile avansate de efecte, de tipul de iesire, adica 2.0, 5.1, le gasesti in setarile audio specifice driverului. pe acelea trebuie sa le verifici

Attached Files


Edited by Dany_Darke, 02 April 2016 - 22:28.


#17
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015

View PostDany_Darke, on 02 aprilie 2016 - 22:19, said:

acela este un panou de control clasic pt audio, uite cum este la mine in poza. panou clasic in windows, la setarile de sunet, il vei avea si in vista.

setarile avansate de efecte, de tipul de iesire, adica 2.0, 5.1, le gasesti in setarile audio specifice driverului. pe acelea trebuie sa le verifici
Care poza?
Utilizez vista de vreo saptamana.
Zi-mi unde sa intru si pun poza aici.
Desi am cautat si nu am gasit.

#18
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Ce Vista? Ca tu ai probleme cu linux...
Vezi ca ai in dreapta jos in dreapta un difuzor, da click dreapta settings...sau audio mixer....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate