Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Am trecut la Digi Energy... cu energia electrica

- - - - -
  • Please log in to reply
377 replies to this topic

#217
mariusssss

mariusssss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.07.2006
Ieri am fost la sediul Digi Pitesti cu ultima factura de la CEZ si cartea de identitate. Am incheiat contractul de energie electrica in zece minute. Nu m-a interesat prea mult pretul, m-am "razbunat" pe CEZ care in urma cu trei ani mi-a taiat curentul pentru ca vechiul proprietar nu-si platise facturile, in conditiile in care eu eram deja titularul contractului si tocmai pe mine nu ma avizasera de aceasta problema. Un alt motiv pentru care am ales Digi este seriozitatea dovedita pana acum, furnizandu-mi servicii de buna calitate de telefonie si Internet, la preturi imbatabile (imi vine sa rad cand vad reclame la Vodafone ca ofera 1 GB de Internet cu nu stiu-cati Euro in plus pe luna fata de abonament, cand Digi ofera Internet mobil si convorbiri nelimitate cu un abonament de 4 Euro pe luna). Mai conteaza pentru mine si ca Digi e companie romaneasca.

#218
dann2012

dann2012

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.01.2012
IN cazul mutarii la Digi, de la ce firma o sa vina pe teren pt verificare indexului la regularizare, Enel sau Digi?
Pentru avarii ce firma anunti?

#219
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 03.06.2006
Indexul il poti introduce prin Digicare; pe teren ar trebui sa vina cei de la Digi.
Iar de pe site-ul Digi Energy citire:
"Îți punem la dispoziție următoarele modalități de preluare și soluționare a reclamațiilor și solicitărilor tale:
Telefonic: 03xx- 400.414, xx = prefixul judetului; 031.400.4414 - Bucuresti - Serviciul Tehnic disponibil pentru serviciile de Energie. Serviciul este disponibil 7/7 zile, 24/24 ore prin apelarea numărului de telefon (tarif standard, conform tipului de abonament contractat de către client)."
http://www.digienerg...inerRezidential

#220
dann2012

dann2012

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.01.2012
Am intrebat la un sediu Digi daca vine cineva acasa pt verificarea contorului la transferul contractului, si au zis ca NU vine nimeni...totul se face automat!!
Intrebarea este, ce siguranta am eu cu privire la corectitudinea si integritatea contorului din moment ce acum se afla sub sigiliu celor de la Enel...
Preciz ca acesta nu este pozitionat in casa, ci pe palierul blocului intr-o caseta care se afla toate contoarele apartamentelor dupa etaj.

#221
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Pe incredere,ca in Romania!-)
Si ca intreba cineva mai sus:in caz de avarie,tu suni la Digi iar ei vor contacta mai departe proprietarul retelei.
Digi nu are voie sa faca reparatii sau alte interventii asupra echipamentelor firmei detinatoare.
Iar daca sunt avarii la mai multe adrese,cu siguranta firma ce detine echipamentele se va ocupa intai de abonatii proprii si apoi de Digi sau alti operatori.
Ceea ce e si normal pana la urma.
Nu stiu ce economie se face la digi,din ce am calculqt eu in Bucuresti as fi iesit cu vreo 8-9 roni mai ieftin.
Prea mare bataie de cap pt 9 roni pe luna.

#222
cdan

cdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 17.11.2003
Teapa la Digi energy, verificati-va preturile... am fost azi sa inchei 2 contracte la ei. Probleme mari: deai call center spune sa aduci copii duca contractele de adresa, ei de fapt nu le vor, vor scanuri dupa contractele originale. Ar fi ok in 2 situatii: sa fii informat ai sa acepte blurarea pretului de achizitie. Dupa 45 min de discutii accepta blurarea pe original. Sunt aproape de incheierea contractului....FALS. Intreb intr-o doara cat imi vine factura, sa verific pretul de pe site care ecu 9 lei mai mic decat ENEL acum... dra de la contracte imi spune alt pret, similar cu ENEL acum....ii sun iar- dupa ora 6 nu mai au suport asa ca.... dupa 2 ore plec cu senzatia de MARE TEAPA si Inselaciune....Rusine RDS! Sunt socat de lipsa de profesionalism a call center.ului, a celor de la magazin.... cel putin pe energie sunt o mare varza - chiar nu ma asteptam... asa ca atentie sa nu dati din lac in putz cu RDS Energy - dau impresia de o incropeala pe genunchi in care pe site pun ceva si de fapt in factura e cu totul si cu totul altceva....

#223
cdan

cdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 17.11.2003
Scuze dar scriam de pe tel. din masina, conducand.
Ieri am sunat de 2 ori la Call Center inainte sa ma duc la Magazin - original si copie CI, original si copie act proprietate, ultima factura ENEL. Am facut copiile ai am luat actele originale confirmate la Call Center. La Magazin imi spun ca nu au nevoie de nicio copie, ca fac ei scan dupa original.
Eu le spun ca e ok insa sa bluram preturile. Ei ca nu se poate! Aici ma enervez prima data - pe RDS il intereseaza preturile sau dovada proprietatii?!!! Dupa apel la Call Center si solicitarea sa vad de ce e important sa vada pretul in care eu le solicit sa imi inregistreze actele blurate la pret si ulterior sa imi trimita mail oficial sa imi explice ce nu e ok (ca sa pot solicita opinia ANPC si ale Protectie Datelor Personale), dra de la ghiseu accepta sa scaneze contractul blurat. Ufff, zic eu, greu dar am depasit momentul - hai ca oamenii sunt saritori si intelegatori. Imi da prin cap sa intreb daca la 338kWh, factura mea va fi mai mica ca cea curenta de la ENEL, asa cum rezulta din calculul de pe site-ul rdsenergy.ro. Mare greseala, pretul calculat dupa mailul intern al drei este mai mare, similar cu cel de la ENEL din prezent!!!!
Iau foc si sun iar la Call Center. Aici fata imi apune ca nu e o pb ca preturile difera, conteaza pretul pe care mi-l comunica dra la magazin!!! Si imi spune asta inregistrata de ei! Poate nu isi dau seama ce inseamna asta! In fine, le-am spus ca eu vreau contractul pe calculul oficial si public sau sa imi dea banii de benzina (timpul si copiile nefolositoare sunt de la mine) si la revedere. Astept 30 min sa fiu sunat inapoi si astept degeaba. Intre-timp trec 2 ore si se face 8 si se termina programul la magazin... am plecat. Intre-timp imi soseste oferta ENEL. Nu imi imaginam ca ar putea rezolva totul digital, cu bife!!! Fara drum la ghiseu, fara nimic suplimentar!!! Si la fel au contractele scanate de mine blurat la pret!!! ENEL este o companie despre care am o parerea proasta insa ma uimeste digitalizarea lor comparativ cu RDS - o companie digitala si care nu e in stare sa utilizeze contractele pe care deja le au (sunt client la ei pe net si TV) si care una publica pe site si alta ofera in realitate!!! Am o senzatie ca ma fura si altundeva, asa am plecat de la ei din magazin....

#224
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Ma interesa si pe mine odata, dar cand m-am uitat si am calculat preturile erau fara TVA si tot acolo ajungeai.
Sa nu mai zic ca de infrastructura tot Enel se ocupa, nu o sa vina Digi cand o sa cada un stalp-doi :)

#225
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009

View Postxxvirusxx, on 04 august 2017 - 08:25, said:

Ma interesa si pe mine odata, dar cand m-am uitat si am calculat preturile erau fara TVA si tot acolo ajungeai.
Sa nu mai zic ca de infrastructura tot Enel se ocupa, nu o sa vina Digi cand o sa cada un stalp-doi Posted Image
Se pare ca lumea nu știe ce inseamna furnizor si ce inseamna distribuitor.
Furnizor de ex : Enel -- Digi -etc ...sunt mai multi consultați lista pe website ANRE
Distribuitor este numai unul care  se afla in zona ta ; pt el plătești separat in factura o taxa -el este responsabil cu distribuita si întreținerea rețelelor.
Va rog documentați-va înainte de a va da cu părerea.
Consumatorul poate alege orice furnizor la care plateste consumul in KWH .Pe Distribuitor nu poți sa il alegi  este obligatoriu ca este numai unul.
Daca cade stâlpul vine distribuitorul care il ridica la loc.

#226
glamur

glamur

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.08.2017

View Postgoctav2000, on 04 august 2017 - 10:09, said:



Si cine e distribuitorul la Enel?

Cum se numeste el? In zona mea sa fie oare Muntenia S.A. cf. facturii?


Dar la Engie (gaze)?

Ce e Engie si ce e Distrigaz Sud Retele

#227
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009
Tot distribuitorul este cel ce va ia banii care apoi ii da furnizorului.
Va puteți alege de pe Site ANRE furnizorul autorizat .Furnizorul are instalațiile de producere a energiei.
Cauta pe net distribuitorul din zona ta.
Posibil sa fie EON Muntenia.sunt Italieni.
La mine in zona distribuitorul este SDEE Transilvania Sud.(fostul Renel)
Distribuitorii din Tara au stâlpii / sârmele/transformatoarele..

#228
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

View Postgoctav2000, on 04 august 2017 - 10:09, said:

Se pare ca lumea nu știe ce inseamna furnizor si ce inseamna distribuitor.
Furnizor de ex : Enel -- Digi -etc ...sunt mai multi consultați lista pe website ANRE
Distribuitor este numai unul care  se afla in zona ta ; pt el plătești separat in factura o taxa -el este responsabil cu distribuita si întreținerea rețelelor.
Va rog documentați-va înainte de a va da cu părerea.
Consumatorul poate alege orice furnizor la care plateste consumul in KWH .Pe Distribuitor nu poți sa il alegi  este obligatoriu ca este numai unul.
Daca cade stâlpul vine distribuitorul care il ridica la loc.
Cred ca poza explica tot.
La gaze la fel.Aveti mai jos calendarul pentru liberalizarea pietei de gaz.
Mai jos aveti un link care explica mai multe lucruri.
http://www.tinmar.ro/liberalizare/

Attached Files


Edited by ZIGZAG20, 04 August 2017 - 13:10.


#229
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009
@ZIGZAG20
Cu o singur amendament .
Distribuitorul este cel care are grija de rețea și la care platesti factura.
Cam veche prezentarea din poza.
Când vrei sa schimbi furnizorul faci o cerere  si la distribuitor.

#230
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

View Postgoctav2000, on 04 august 2017 - 10:09, said:

Distribuitor este numai unul care  se afla in zona ta ; pt el plătești separat in factura o taxa -el este responsabil cu distribuita si întreținerea rețelelor.

View Postgoctav2000, on 04 august 2017 - 14:26, said:

Când vrei sa schimbi furnizorul faci o cerere  si la distribuitor.

Pai daca e doar unul ce cerere sa mai faci?

Vroiam sa explic, ca degeaba ai tu curent de la RDS si care mai sunt, daca iese fum din 5 in 5 min din transformator.....
Daca se putea schimba si distribuitorul, adica sa vina alta firma sa monteze alti stalpi, transformatoare etc...era altceva.

#231
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009
Tehnic și faptic nu se poate sa apară al distribuitor in aceiași zona (se mai numește si operator de rețea). Astia nu pot face concurenta ca nu au cu cine.
Ei fac ce vor si conectează când vor consumatorii si de cele mai multe ori ii pun pe consumatori sau primărie sa plătească extinderea de rețea și după o perioada ei devin proprietari de rețea .
Motivul?
Ca reteaua o întrețin ei. Daca vrei sa-ti mai întrețină reteaua după 5 ani o cedezi către ei și ai scăpat de banii in care ai investit in extinderea relei.Aici vb de mii sau sute de mii de Euro.
In lege scrie ca dacă un consumator casnic se afla cu limita proprietatii la cel mult 100 m de ultimul lor punct de măsura(contor) te racordează automat. Si nici in acest caza ei nu o sa facă nimic.O sa gaseasca un nod in papura sa nu întărească reteaua si sa te racordeze.Multa lume nu știe legea si ii păcălesc pe multi dintre ei .Au de partea lor si pe ANRE se pare, care au făcut legile pt ei .
Sunt cei mai mari smenari , colcăie birourile de purtători de stampila si au salarii banane.

#232
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
pai cum naiba sa nu faca smecherii cand lumea e atat de needucata ? sa-i fure pe romani pana se trezesc la realitate ca altfel nu se invata, majoritatea prefera sa pupe moastele decat sa invete sa citeasca o factura.

#233
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

View Postcezar0707, on 05 august 2017 - 10:37, said:

pai cum naiba sa nu faca smecherii cand lumea e atat de needucata ? sa-i fure pe romani pana se trezesc la realitate ca altfel nu se invata, majoritatea prefera sa pupe moastele decat sa invete sa citeasca o factura.
Si parinti mei au noroc cu mine ca ii mai educ,dar greu frate :)

#234
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014
Ce faceti baieti, mai e propice sa te muti la RDS la curent in 2017 ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate