Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Am trecut la Digi Energy... cu energia electrica

- - - - -
  • Please log in to reply
377 replies to this topic

#181
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Eu tot nu inteleg care-i spilul cu mutatul la Digi de la Enel? Sa nu ma luati cu pretul ca la o factura de 50 ron/luna nu cred ca te imbogatesti ......
Nu zic ca nu-i bine sa-i dam in cap italianului si sa-l imbogatim pe ungur...dar totusi.......

Edited by Clovis, 25 April 2017 - 11:31.


#182
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
eu intentionez sa trec de la eon la digi, din cate am vazut cel mai ieftin e la ei pentru un consum de 95kwh/luna.

48,52lei digi, 54lei enel fix online/52.48lei enel anual simplu. - 56lei platesc la eon.  

dupa calculele mele cam astea ar fi preturile, sper ca nu am gresit si calculatoarele lor de pe site sunt corecte.

chiar si minim 5lei castig pe luna la factura inseamna 1 luna pe an gratuit, deci nu e rau deloc.

Edited by cezar0707, 25 April 2017 - 12:03.


#183
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
Am rasfoit thread-ul...sa inteleg deci ca prea mare gheseft nu e daca iti schimbi furnizorul, cel mult cativa lei in minus pe luna ? Mai bine fac un efort financiar sa-mi cumpar panouri si inverter, doar asa cred ca ai putea sa mai reduci din costurile de intretinere, cel putin vara.
Eu sincer nu inteleg cum de platiti voi doar 70 de lei pe luna, la mine vine iarna minim 250 iar in lunile de vara undeva la 100. Poate ca platiti atat de putin deoarece scoateti frigiderul din priza ori spalati foarte rar, altminteri nu vad cum, doar centrala consuma la greu curent atunci cand baga gaz.
Becurile alea cu led nu pot sa va aduca mare economisere deoarece consumul de curent asociat nu contabilizeaza nici macar 5 % din valoarea lunara a unei facturi, probabil ca unii dintre voi sunteti extraordinar de economi.:)

Edited by doxan, 25 April 2017 - 13:29.


#184
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,834
  • Înscris: 26.02.2010

View PostPlaton, on 25 aprilie 2017 - 10:15, said:



Nu mi se pare extraordinara oferta gigi energy sa sarim toti din bocanci, eu la Enel in momentul asta am 0,4581, deci nici macar nu vine sub pretul Enel, ma si obosesc alea de la casieria gigi ca tot repeta cand platesc, energie mai ieftina ca la enel......data viitoare ma duc cu factura sa le dau cu ea in cap

Ai prins cumva enel e-light din decembrie?
Prețul la energie reglemenentat a scăzut de 2x intr-un an. Urmează reactualizarea prețului la 1.06 după ce prețul a sărit în aer în iarna.

#185
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postaris86, on 25 aprilie 2017 - 15:25, said:

Ai prins cumva enel e-light din decembrie?
Prețul la energie reglemenentat a scăzut de 2x intr-un an. Urmează reactualizarea prețului la 1.06 după ce prețul a sărit în aer în iarna.

L-am prins si am negociat pentru doi ani, si sunt sigur ca asa va ramane

#186
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,834
  • Înscris: 26.02.2010
Era cea mai buna oferta la vremea respectiva. L-am cerut și eu, m-au refuzat, au încercat sa mi-l dea și mie un doua zi după ce le-am bătut obrazul ca sunt neseriosi. O data ce am semnat un contract merg cu el înainte. În februarie era cea mai buna oferta la digi. La un consum sub 100 kWh e mai rentabil la digi. Luna aceasta am consumat 70 kWh. Asa la enel trebuia sa achit abonamentul de 4,5 ron + tva și apoi energia consumata.

#187
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
am inteles ca s-au scumpit certificatele verzi si factura reala e cu vreo 2-3 lei mai scumpa decat daca iti calculezi consumul pe siteul lor. adevarat?

#188
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
A venit in sfarsit factura la enel din august anul trecut. Cand sa bag codul de client si eneltel pe aplicatia my.enel ca sa vad si celelalte facturi, Stupoare, codurile nu se potrivesc si nu se gasesc in baza de date. Wow, se pare ca trebuie sa gasesc mai repede un reprezentant RCS RDS.
Pana la urma am aflat cat am de plata de la telefonul lor special cu robotei cu voci de babe triste.

#189
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Postdoxan, on 25 aprilie 2017 - 13:20, said:

Am rasfoit thread-ul...sa inteleg deci ca prea mare gheseft nu e daca iti schimbi furnizorul, cel mult cativa lei in minus pe luna ? Mai bine fac un efort financiar sa-mi cumpar panouri si inverter, doar asa cred ca ai putea sa mai reduci din costurile de intretinere, cel putin vara.
Eu sincer nu inteleg cum de platiti voi doar 70 de lei pe luna, la mine vine iarna minim 250 iar in lunile de vara undeva la 100. Poate ca platiti atat de putin deoarece scoateti frigiderul din priza ori spalati foarte rar, altminteri nu vad cum, doar centrala consuma la greu curent atunci cand baga gaz.
Becurile alea cu led nu pot sa va aduca mare economisere deoarece consumul de curent asociat nu contabilizeaza nici macar 5 % din valoarea lunara a unei facturi, probabil ca unii dintre voi sunteti extraordinar de economi.Posted Image
nu
leduri de 12W în toată casa, un tv led, frigider A4-nonstop, cuptor cu microunde-la cîteva zile, maşina de spălat în care bag apă caldă din centrală pe gaz, 2 laptop'uri
centrala consumă exact 17W-oră după ce se încălzeşte.. 15 minute
în balcon şi baie leduri auto de 15W puse pe o baterie auto bună de rezervă, o încarc la 3-4 săptămîni
160 lei pe 2 luni jumate fără economie....
eu aş trece pe panouri la încălzire... 100 euri-lunar la gaz.... ori 6 luni....ar merita!!!!

View Post2017, on 02 mai 2017 - 18:35, said:

Pt Bucuresteni abonati la digi energy , cat au platit pt 100kw luna trecuta ?
Avand in vedere "explozia" pretului pe bursa energiei electrice din ianuarie
la noi n-a explodat nimic

Edited by sarac.lipit, 03 May 2017 - 18:54.


#190
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Aia de la enel credeam ca sunt firma serioasa, tocmai am primit mail de la ei la care m-au rugat sa le dau "replay" la mail cu toate pozele de pe contract de vanzare, numai ca ",' casuta lor de mail este bulita si nu accepta nici un mail. Pana si la gaze la engie erau oameni mai seriosi.Posted Image

Edited by _-AppleS-_, 07 May 2017 - 19:29.


#191
insane91

insane91

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.08.2011
In afara de Digi si Enel care mai sunt optiunile de furnizori in Bucuresti?

#192
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postinsane91, on 10 mai 2017 - 08:49, said:

In afara de Digi si Enel care mai sunt optiunile de furnizori in Bucuresti?
Engie, Hidroelectrica (dar aici pretul e mare)

View Postsarac.lipit, on 03 mai 2017 - 18:54, said:

eu aş trece pe panouri la încălzire... 100 euri-lunar la gaz.... ori 6 luni....ar merita!!!!



Merita cu conditia sa-ti faci singur panourile sau sa le cumperi SH.....noi nu sunt rentabile......iarna nu faci mare branza cu ele ......

View Post_-AppleS-_, on 07 mai 2017 - 19:28, said:

Aia de la enel credeam ca sunt firma serioasa, tocmai am primit mail de la ei la care m-au rugat sa le dau "replay" la mail cu toate pozele de pe contract de vanzare, numai ca ",' casuta lor de mail este bulita si nu accepta nici un mail. Pana si la gaze la engie erau oameni mai seriosi.Posted Image
De cand italienii sunt seriosi? Au facut varza autostrazile din Romania.....

Edited by Clovis, 10 May 2017 - 09:22.


#193
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005
Am parcus tot subiectul, ca de obicei romanii sunt amuzanti si mor de curiozitate cat consuma vecinu, ce electrocasnice are, cati chiloti spala sau cand e acasa...etc Posted Image

Pe scurt, cu digi energy se face o economie de ~4.2 lei/luna ~ 50 lei/an
Pretul ramane acelasi pe toata perioada contractului.
Acum se poate introduce indexul si la digi prin digicare.
Pentru avarii se contacteaza distribuitorul aferent zonei
De portare in unele cazuri se ocupa digi.
De al 1.01.2018  preturile la energie nu mai sunt reglementate.
Taxa radio-TV a fost eliminata de la 1-02-2017

Interesant e ca unii au primit oferte mai bune ca la digi cand au anuntat ca pleaca, deci  puteti incerca  poate primiti un pret mai bun, ca tot sa speriat Elecrica si au trimis contracte prin posta la toata lumea luna aceasta.

Edited by Zyx, 10 May 2017 - 10:50.


#194
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,024
  • Înscris: 20.06.2005
@Zyx stii cumva daca de la 1.01.2018 dispare cacatul asta de pret CPC si se face un pret unitar pe KWH ?
De ce zic asta : acum am cr3 electrica pretul era in trecut de genul 0,7946 / 0,4428 / 0,2083 in functie de palier orar. Cu panarama asta de CPC sa stricat totul. Acum la 80% din consum platesc fix tarif CPC si la doar 20% am tarifele diferentiate. Pe viitor o sa fie 100% la pret fix iar la restul de 0% pret variabil. Pai ce tarifare diferentiata este asta ? Mama lor dupa ce m-am luptat cu morile de vant sa o obtin au veniti idiotii de la anre si au reglementat panarama asta de modificare si implementare. Practic consum in functie de timp nu mai exista. Sper ca dupa 1 ianuarie sa dispara ... Stie careva ceva ?

Edited by wolfydRg, 15 May 2017 - 20:24.


#195
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
pai dispare din moment ce va fi 100% pret fix. in mare parte va fi cum e si acum la ofertele de piata libera, cu rezervare si fara iar cele in functie de timp vor disparea

#196
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,024
  • Înscris: 20.06.2005
Anormal fara acest tip de abonament, in toate tarile cu apa calda exista asa ceva.

#197
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
poti face o simulare si de acum dar diferenta mare nu cred ca e

#198
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,024
  • Înscris: 20.06.2005
Pai normal ca nu e diferenta, daca 80% e pret de energie CPC care e aproape idetic. Acum 3-4 ani ma durea la basca , chiar insemna ceva diferențierea per cele 3 zone.

Edited by wolfydRg, 16 May 2017 - 07:45.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate