Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

Cainii de lupta lasati liber pe strada

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
285 replies to this topic

#55
demin2609

demin2609

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 22.11.2009

View PostEgalul, on 22 februarie 2016 - 20:02, said:

Nu e nevoie,
E de ajuns ca politia locala sa-si faca treaba.
Sunt politisti locali peste tot
așa zișii milițieni locali sunt fix pielea pul!! când este vorba să aplice legea corect!

View Postioppo, on 22 februarie 2016 - 20:24, said:

Orice caine ar trebui sa aibe botnita si lesa cand este scos sa se cace in public. Iar stapanul lui - de multe ori mai javra ca el - trebuie sa stranga cacatul din urma lui.

Nu este vina tot a educației primite acasă? Desigur că și a celor ce nu aplică legea... vezi mai sus.

View PostSerafim606, on 22 februarie 2016 - 20:30, said:

Ultra sunetele cica nu merg la toti cainii. Difera de rasa si marime. Unii sunt mai sensibili, altii se enerveaza si mai tare.
nu sunt eficiente... eu unul prefer pudra de talc pentru intimidare și o lamă ascuțită pentru defensivă sigură.

View PostEgalul, on 22 februarie 2016 - 20:35, said:

Traim in orase sau in jungla?

în jungla de beton... găsești toate gloabele pământului aici!

Legea oricum nu o respectă deținătorul de câine, habar nu are drepturile și obligatiile ce îi revin.

Nu mă înțelegeți greșit, iubesc animalele, dar unii chiar nu au ce căuta cu ele pe străzi! Am fost martor la scene de groază din cauza animalelor, chiar am fost atacat de câini pe stradă, trebuie să înțelegeți că animalul își va urma instinctul, iar stăpânul este cel care îl poate domoli.

Edited by demin2609, 22 February 2016 - 22:38.


#56
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,313
  • Înscris: 12.07.2010

View PostJurasikMan, on 22 februarie 2016 - 19:40, said:

In primul rand trebuie sa intelegeti ceva. Cei mai multi caini de lupta nu au agresivitate fata de oameni. O sarla de Malinois de 23 de kg este infinit mai periculos decat 3 pitbulli vis-a-vis de om . Pitbull-ul este practic acelasi caine ca si Amstaff-ul . Difera doar psihic , in rest este aceeasi rasa . Amstaff-ul este un pitbull ....care nu este pitbull . Este un pitbull fara agresivitate nici la om si nici la animale . Este un caine extrem de jucaus , energic , sociabil. Necunoscatorii confunda de cele mai multe ori Amstaff-ul cu ceva ce nu este.
Fobia fata de " caini de lupta " vine din necunoasterea caracteristicilor acestor rase . Este mai probabil sa fii atacat de un metis agresiv si abuzat decat de un pitbull scapat din curte sau un Rottweiler pierdut de stapani.
nteleg teama unor oameni care nu au crescut cu animale pe langa casa , cand vad ceva ce nu pot controla , dar , ca sfat , as sugera sa incercati sa depasti fobiile pentru ca acesti caini nu vor disparea maine de pe strazi , si daca ar disparea , oamenii ( in ticalosia lor ) ar da drumul altora pe care nu ii mai doresc si strazile s-ar umple iarasi . Deci , incercati sa va documentati dspre atitudinea potrivita pe care tebuie sa o ai atunci cand intalnesti un caine mai curios , care vine sa te miroasa sau care , de teama sau din cauza abuzurilor la care a fost supus , maraie pentru ca se simte amenintat.

Da, ceva de genul asta imi zicea si mie un dobitoc pe care l-am atentionat ca dihania de 50 kg care tocmai incercase sa ma muste ar trebui sa poarte botnita. Senin, imbecilul mi-a explicat ca a fost vina mea, pentru ca atunci cand am trecut pe langa ei, m-am uitat in ochii cainelui si am pus plasa pe care o aveam in mana in fata mea, ca protectie, chestii care cica ar provoca cainii. Ce sa-i fac, daca n-am studiat psihologia canina, traiesc expus riscului.

#57
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Ca bestia mea nu e nici una. 30/70 sange albastru,9 kg,si fugareste toti masculii aia "grei".Jacrussel.rea.Musca si nevasta de da in mine.Posted Image

#58
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View PostEgalul, on 22 februarie 2016 - 19:25, said:

pitbull, rottweiler, etc

Rotweillerul e caine de paza, nu e caine de lupta. Dar este cuprins in ordonanta si trebuie sa aiba botnita cand este scos din curte.

View PostSerafim606, on 22 februarie 2016 - 20:30, said:

Ultra sunetele cica nu merg la toti cainii. Difera de rasa si marime. Unii sunt mai sensibili, altii se enerveaza si mai tare.

La ai mei sigur nu merg. Doar unul singur reactioneaza la dispozitivul antilatrat cu ultrasunete. Ceilalti parca mai rau se-ntarata. Asa ca pentru autoaparare procurati-va altceva: spray cu otet, cu piper sau altceva, de exemplu stick cu socuri electrice

#59
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 20.02.2008

View PostJurasikMan, on 22 februarie 2016 - 22:02, said:

Unii se tem de apa. Ar trebui sa interzicem accesul la stranduri , piscine , lacuri , mari si oceane ....pentru ca aia au frica de apa ? Nu cumva ar fi potrivit ca aia care se tem de apa sa invete sa inoate ?
Altii se tem de masini sau de ideea de condus. Ar trebui sa interzicem sofatul si masinile pe drumurile publice pentru ca lor le este frica ? Poate ar trebui sa incerce sa isi ia permis.
Ai dreptul sa te temi de ce doresti tu. Nu ai nici un drept sa imi interzici mie ceva care te sperie pe tine . Mie imi plac cainii . Am 4 . Am grija de ei , i-am socializat , ii plimb in lesa . Dar ...asta nu iti ajunge ...asa-i ? Nu ...tie iti este frica si daca azi te-ai multumi cu faptul ca ii tin in lesa si au botnita ...maine ai dori mai mutl ca sigur sa dispara cu mine cu tot , pentru ca ....daca ridica piciorul la un colt de strada pe unde urmeaza sa treci tu . Daca copilul tau ( care va fi la fel de fricos ca si tine ) este impiedecat si pica cu nasul in pisatelul cainelui meu ...asa-i ca ai dori sa disparem toti proprietarii de caini ? Ei bine , asta nu se va intampla. Vom fi aici multi ani de acum incolo . Si ne vom plimba potaile in continuare , indiferent de fricile tale . Daca nu esti capabil sa te adaptezi , este problema ta , nu a mea.
Dar , poti posta pe forumuri. Te mai descarci si tu . Pe mine chestia ma cam irita ...dar nu am ce face . Adica ... pot face la fel de mult cum poti si tu cu frica de caini ...Posted Image

Daca ai caine inclus in rasele periculoase, il plimbi in lesa+botnita, conform legii, civilizat.
Ca daca tu ai 50 de kg si cainele tau 60 kg, poti sa ai mama lesei ca tot te taraste ca pe o leguma. Si, cum e cunoscut faptul ca de obicei aia care simt nevoia sa compenseze ceva mic prin o javra mare... cam aici se ajunge.

In plus, in civilizatie, strangi dupa cainele tau pentru ca daca al meu copil calca in pisatul javrei tale, ai fi luat o amenda de-ti bateai cainii singur. Dar, cum spuneam si pe topicul cu legea antifumat: romanul nu se civilizeaza decat cu forta.

#60
kartys

kartys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 07.02.2007
Dupa mintea unora, daca ai caine de talie mare ai altceva mic. Ok. Am inteles. Dar daca voi sunteti niste fricosi care va temeti si de umbra voastra, cam cat de mica e a voastra? Mai degraba inexistenta...Iar pentru ala care cauta arme contra cainilor, mai baiete, cea mai buna arma e o sticla de furadan. Cand vezi un caine si incepi sa faci pipi in pantaloni, iei o gura de furadan si ai scapat, iti trece frica instant.

#61
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 20.02.2008
Daca doar asta ai inteles tu din mesajul meu... nu ma mira ce crescatori de caini avem in tara.
Poate nu ne e frica pentru noi ci pentru copii si sotiile noastre. Ca nu traim in India... tindem sa ne civilizam... dar cu unii ca tine...

#62
kartys

kartys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 07.02.2007

View Postioppo, on 23 februarie 2016 - 08:53, said:

Daca doar asta ai inteles tu din mesajul meu... nu ma mira ce crescatori de caini avem in tara.
Poate nu ne e frica pentru noi ci pentru copii si sotiile noastre. Ca nu traim in India... tindem sa ne civilizam... dar cu unii ca tine...

"Si, cum e cunoscut faptul ca de obicei aia care simt nevoia sa compenseze ceva mic prin o javra mare... cam aici se ajunge." Urla civilizatia din tine....

#63
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 20.02.2008
Pai ia da-mi tu cateva motive pentru a avea un caine de talie mare de paza/lupta/vanatoare cand tu stai la bloc in 50 mp.

Si nu merge motivul ca stai la casa. Daca stai la casa, ai curte si nu e necesar sa iti scoti javrele pe drum. Sau e... ca sa bagi frica in "dusmani"?

#64
kartys

kartys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 07.02.2007

View Postioppo, on 23 februarie 2016 - 09:06, said:

Pai ia da-mi tu cateva motive pentru a avea un caine de talie mare de paza/lupta/vanatoare cand tu stai la bloc in 50 mp.

Si nu merge motivul ca stai la casa. Daca stai la casa, ai curte si nu e necesar sa iti scoti javrele pe drum. Sau e... ca sa bagi frica in "dusmani"?

Am sa-ti dau un singur exemplu si am incheiat discutia cu tine. Daca ai fi cunoscut rasele canine cat de cat ai fi stiut ca de cele mai multe ori cainii de talie de mica sunt mult mai galagiosi decat cei de talie mare. In al doilea rand fiecare este liber sa detina ce caine doreste atata timp cat nu deranjeaza pe altii. Cum eu nu te intreb pe tine de ce nevasta-ta are 200kg si strica liftul de fiecare data cand coboara, asa nu te intereseaza nici pe tine ce caine am eu. Daca te musca, ok, faci plangere penala si mi se deschide dosar. Daca te deranjeaza altceva si nu poti trai din cauza cainelui meu, la fel, da-ma in judecata si iti platesc daune daca e cazul. Orice poate fi discutat,...dar fara jigniri...

#65
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postdemin2609, on 22 februarie 2016 - 22:35, said:

Am fost martor la scene de groază din cauza animalelor, chiar am fost atacat de câini pe stradă, trebuie să înțelegeți că animalul își va urma instinctul, iar stăpânul este cel care îl poate domoli.
Pai, care stapan? Ca Romania e plina de imbecii ce isi tin potaia libera, in fata portii. Impotriva lor nu se ia nici o masura. Merg des cu bicicleta si deja cunosc zonele unde sunt potai. A ajuns sa mi se para anormal cand cainele NU se ia de mine.

View PostFreddy12, on 22 februarie 2016 - 23:37, said:

Rotweillerul e caine de paza, nu e caine de lupta. Dar este cuprins in ordonanta si trebuie sa aiba botnita cand este scos din curte.
Da, e bine ca avem legi. Si cine le aplica? Nu ca doar cainii de lupta ar fi periculosi, orice potaie libera tepoate capsa.

View Postioppo, on 23 februarie 2016 - 08:29, said:

Daca ai caine inclus in rasele periculoase, il plimbi in lesa+botnita, conform legii, civilizat.
Cati caini ai vazut cu botnita pe strada?

View Postkartys, on 23 februarie 2016 - 09:14, said:

Am sa-ti dau un singur exemplu si am incheiat discutia cu tine. Daca ai fi cunoscut rasele canine cat de cat ai fi stiut ca de cele mai multe ori cainii de talie de mica sunt mult mai galagiosi decat cei de talie mare.
Astia mai mici latra, dar sunt relativ nepericulosi. Le dai un sut, fac 10 metri in aer. Pe de alta parte, nu merge la fel cu o javra mai mare.

#66
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 20.02.2008

View Postkartys, on 23 februarie 2016 - 09:14, said:

Am sa-ti dau un singur exemplu si am incheiat discutia cu tine. Daca ai fi cunoscut rasele canine cat de cat ai fi stiut ca de cele mai multe ori cainii de talie de mica sunt mult mai galagiosi decat cei de talie mare. In al doilea rand fiecare este liber sa detina ce caine doreste atata timp cat nu deranjeaza pe altii. Cum eu nu te intreb pe tine de ce nevasta-ta are 200kg si strica liftul de fiecare data cand coboara, asa nu te intereseaza nici pe tine ce caine am eu. Daca te musca, ok, faci plangere penala si mi se deschide dosar. Daca te deranjeaza altceva si nu poti trai din cauza cainelui meu, la fel, da-ma in judecata si iti platesc daune daca e cazul. Orice poate fi discutat,...dar fara jigniri...

Eu nu ma refeream la galagia pe care o face un caine ci de motivul care il face pe un om sa isi ia caine de talie mare si sa il chinuie in apartament. Perfect de acord ca oricine trebuie sa fie liber sa creasca ce doreste.
Insa nu sunt de acord ca trebuie sa fiu muscat pentru a te da in judecata. E tardiv. Desi, teoretic, legea ma apara pe mine de cei necivilizati care isi plimba javrele fara botnita, consider ca trebuie totusi sa ii aratam cu degetul si sa ii consideram niste incapabili sa traiasca in civilizatie ca pe violatori/criminali/etc. Si asta nu e jignire!

View Postlucifer76, on 23 februarie 2016 - 09:24, said:


Cati caini ai vazut cu botnita pe strada?


Pai asta e problema. Ca cei care isi plimba potaile periculoase fara botnita considera ca e dreptul lor. Cand de fapt e meltenism si compensatie...

Edited by ioppo, 23 February 2016 - 09:31.


#67
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,254
  • Înscris: 05.06.2002

View Postsarma_rece, on 23 februarie 2016 - 09:13, said:

Apropo, daca iesi cu un pechinez, inseamna ca iesi la agatat, sau la plimbat cainele?
ia tu un puiut de catel si dute undeva unde sunt gagici si ai grija de el si ai sa vezi ce efect are... :D priceless...

#68
kartys

kartys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 07.02.2007

View Postioppo, on 23 februarie 2016 - 09:34, said:

Eu nu ma refeream la galagia pe care o face un caine ci de motivul care il face pe un om sa isi ia caine de talie mare si sa il chinuie in apartament. Perfect de acord ca oricine trebuie sa fie liber sa creasca ce doreste.
Insa nu sunt de acord ca trebuie sa fiu muscat pentru a te da in judecata. E tardiv. Desi, teoretic, legea ma apara pe mine de cei necivilizati care isi plimba javrele fara botnita, consider ca trebuie totusi sa ii aratam cu degetul si sa ii consideram niste incapabili sa traiasca in civilizatie ca pe violatori/criminali/etc. Si asta nu e jignire!



Pai asta e problema. Ca cei care isi plimba potaile periculoase fara botnita considera ca e dreptul lor. Cand de fapt e meltenism si compensatie...

Galagia facuta de un caine, mai ales in conditiile in care stai la apartament, poate fi un motiv esential in alegerea unei rase. In rest, aberezi. De ce sunt aia incapabili? Pentru ca ti-e frica tie de caini? Eu poate ma sperii cand te vad pe tine, desi tu nu-mi faci nimic. Asta ce inseamna, ca pot sa te dau in judecata ca nu-mi place fata ta?

#69
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
Conform acestei ordonante, pitbullul este caine de lupta si atac.

Rase interzise în România: American Pitt Bull Terrier, Boerboel, Bandog.

Edited by Steetch, 23 February 2016 - 09:55.


#70
jhonnytheman

jhonnytheman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 22.11.2009
Nu cainii sunt problema, ci stapanii lor iresponsabili care nu respecta nicio regula de bun simt.
O alta problema este ca toti mucosii, meltenii isi iau caine cu potential periculos doar ca sa fie cool, dar habar nu au sa aiba grija de ei.
Si pe mine ma enerveaza ca altii nu strang dupa rahatul produs de cainele lor, in timp ce eu mereu il strang.

Asta e tara in care traim.

#71
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 14.11.2005
Ca intotdeauna discutiile se poarta numai pe alb si negru de parca nu exista nici o alta nuanta intre ele (si doar se facu avere cu 50 shades of gray :)) ).

Personal cred ca orice caine trebuie scos in lesa la plimbare prin oras. Si nu este numai pentru binele celor din jur cat si pentru binele lui (al cainelui). Acum ceva timp era pe facebook o tanti care facea ca toate visele urate ca un idiot i-a lovit cainele cu masina pe o strada sau parcare in spatele blocurilor. Nimeni (dar absolut nimeni) nu i-a zis ca de fapt vina e la ea. Ea trebuia sa aibe grija sa nu ii ajunga cainele in calea masinii. Daca l-ar fi tinut in lesa asta nu se intampla.

Apoi indiferent cat de pasnic sau nu este cainele trebuie sa ai un pic de intelegere pentru oamenii care nu plac cainii sau carora le este frica de caini. Ni s-a intamplat acum ceva timp sa fim la plimbare intr-un parc cu un grup destul de mare de bebei. O tanti era iesita cu 2 caini fara lesa la plimbare. Eu cu al meu in lesa. Cainii ei latrau si faceau ca toate visele asa ca am facut pasi si am luat-o rapid in fata celorlalti. Cand au ramas fara cainele meu care sa le atraga atentia, s-au indreptat catre unul dintre copii. Cel mai mic. Si au inceput sa sara pe el si sa il traga cu dintii de pantaloni. Nu neaparat agresiv dar copilul s-a speriat ingrozitor si plangea saracul de numa numa. tanti nu s-a deranjat sa isi ia cainii nici macar cand mama copilului i-a atras atentia ca poate ar trebui sa le puna lesa. Tot ea facea figuri ca suntem nesimtiti ca ii atragem atentia ca ea in tara ei face ce vrea. No bine faci ce vrei dar copilul ala e posibil sa ramana cu frica pe viata din cauza ta si a cainilor tai. Asa ceva nu este  acceptabil si cu asta basta.

daca in oras sau sat sau parc sau oriunde sunt oameni nu il las pe bubuleanul meu fara lesa, am in schimb locuri unde il las. De exemplu in fiecare zi mergem la alergat pe camp. Teren agricol. Unde masinile nu au voie. E pustiu de zici ca suntem singuri pe lume (mai ales la orele la care mergem noi). Cand am iesit din sat si am ajuns pe camp il las fara lesa. E fericirea ui cea mai mare. Se balaceste prin toate noroaiele de iese labrador ciocolatiu in loc de blond :) mai fuge dupa o rata. un iepure. o caprioara. Mai miroase prin jur. E in al noulea cer. Si este ceva la care tin mult si nu voi renunta la el. Dar pentru ca este ceva important pentru noi am depus mult efort, timp si atentie sa il fac sa adopte anumite obiceiuri cand e fara lesa. Nu se indeparteaza de noi. Verifica continuu ca suntem in preajma. daca ia curba inaintea oastra il vezi ca topaie ca o capra sa vada peste iarba sa fie sigur ca venim si noi. Daca vine alt alergator sau biciclist nu trebuie sa ii mai zic eu nimic. Se aseaza in fund si ma asteapta sa ajung. ii pun lesa, trecem de om si apoi il las iar liber.

Si la fel facem pe munte sau prin padure. Insa cum am zis - nu este ceva ce iau "for granted". Este ceva ce e posibil pentru ca este un caine care a fost receptiv la ce ii cer si se poarta suficient de bine incat sa am incredere in el.

Cu ce nu sunt absolut de acord este replica pe care o citii la cineva "ca orice caine tre sa fie cu botnita". exemplu clar de mers la extrem de parca nu exista nimic intre alb si negru. Nu toti cainii au nevoie de botnita. Asa ceva nu pot accepta. In doi ani si jumatate cainele meu nu a marait si nu si-a aratat coltii nici macar o data. Si nu numai ca nu e agresiv dar e atat de bleg incat si-o tot ia de la alti caini pentru ca nu intelege semnele de agresivitate din partea lor. El nu stie ce e aia agresivitate. A fost muscat de doua ori de alti caini si el nici macar atunci nu a reactionat. Si atunci el tot incerca sa se joace. Fraiericiul.

Daca stii ca ai un caine cu istoric probematic este datoria ta de stapan (indiferent de ce spune legea) sa iei toate masurile sa il tii pe el si pe cei din jur in siguranta. daca ai un caine ca al meu care cel mai periculos lucru pe care il poate face e sa te linga pana te albeste atunci iei decizii corespunzatoare. Nu totul e alb si negru. Si la fel cum pentru oameni exista circumstante atenuante si istoric si particularitati tot la fel exista si pentru caini.

Din pacate insa problema nu e de obicei la caine. Ci este la ala care ar trebui sa ii fie mama si tata dar care nu e in stare nici pe el sa se educe daramite pe altul (fie ca e cu 2 sau 4 picioare).

Primul lucru pe care l-am invatat la scoala de dresaj a fost ca in primul rand trebuie sa lucrez cu mine. Si abia apoi cu cainele. Si incontinuare greselile de dresajj le fac eu. Nu cainele :)

Na ca am scris o polologhie cat o zi de post. Sunt sigura ca mesajul meu nu va ajunge la cei ce nu au caini si nu accepta cainele in preajma lui dar macar m-am descarcat :)

#72
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostSteetch, on 23 februarie 2016 - 09:53, said:

Rase interzise în România: American Pitt Bull Terrier, Boerboel, Bandog.
Ai inteles total gresit. Nici o rasa de caini nu e "interzisa".
Mai citeste legea.

View Postioppo, on 23 februarie 2016 - 09:06, said:

Pai ia da-mi tu cateva motive pentru a avea un caine de talie mare de paza/lupta/vanatoare cand tu stai la bloc in 50 mp.
Pentru ca-ti place?
Eu, daca am avut Dogo Argentino (moama cat mi-am dorit!) sunt ce? Ucigas? Criminal?
Nu amice, pentru ca fetita mea-Kira, a crescut cu oameni, vecini, copii, si era o bucurie pentru toti locatarii blucului meu.
Nu latra aiurea in casa, nu maraia lumea afara. Si cand vedea copii afara, se transforma in arlechin.

Cum am mai spus, nu cainii trebuiesc interzisi. Stapanii idioti trebuiesc interzisi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate