Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Cainii de lupta lasati liber pe strada

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
285 replies to this topic

#19
alinmihai1

alinmihai1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 13.10.2015

View PostEgalul, on 22 februarie 2016 - 19:47, said:

Eu nu am de unde sa stiu caracterul acelui caine, cat de agresiv sau neagresiv este, asa ca mai bine pastram distanta.
Chiar daca nu e agresiv, o stare de stres si disconfort imi provoaca, asa ca de ce sa nu pastram distanta?

Eu habar nu am care e pitbull, care e rotvailler, care e nu stiu ce
Corect,ai dreptate,atentioneaza stapanul si cheama politia,odata,de doua ori,de zece ori,de undeva trebuie sa se inceapa nu?daca nu se face nimic nu se schimba nimic.....

PS.Eu de exemplu ma simt mult mai inconfortabil cand un ciobanesc german isi face de lucru pe langa mine...stiu ca nu e genul de caine pe care sa il pot pacali/intimida.... Posted Image

Edited by alinmihai1, 22 February 2016 - 19:51.


#20
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View PostEgalul, on 22 februarie 2016 - 19:01, said:

Vedem des pe strada caini de lupta lasati liberi pe strada, fara botnita si fara zgarda.
Nu. Nu vedem asa ceva.

View PostEgalul, on 22 februarie 2016 - 19:01, said:

De ce politia locala nu intervine? De ce nu dau amenzi proprietarilor care lasa acei caini, pericol public, liberi?
Cate reclamatii pe tema asta ai facut in ultima luna? Ce ti s-a raspuns la ele?

#21
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Eu imi tin cainii numai in lesa , insa postul meu se vrea un sfat pentru linistea ta . Si eu as vrea sa diapara de pe fata pamantului o multime de oameni si lucruri care ma agaseaza ,dar stiu ca asa ceva nu este posibil si invat sa tolerez sau sa traiesc cu aceste chestii care imi repugna . Tu poti alege sa te isterizezi ca ceva nu se intampla ( si nu se va intampla , indirferent de cat ai sa strigi tu de tare ) sau poti invata cum sa gestionezi o intalnire cu un caine ( de care este evident ca te temi ) . Mie imi este frica ca o sa im icada un curte un avion. Ce ar trebui sa fac? Sa solicit interzicerea zborurilor cu avioanele pentru ca imi este frica ? Nu , incerc sa traiesc cu aceasta fobie ...si nu mai mai uit in sus de cate ori aud zgomot de motor  ( glumesc , imi place si zborul si imi plac si avioanele , doream sa scot in evidenta o idee ) . Deci , nu ar fi mai potrivit ca , in loc sa ceri ceva ce nu iti va da nimeni , niciodata ...sa incerci sa te documentezi si chiar sa cauti sa exersezi , sa practici , luundu-ti un caine , sau mergand in vizite pe la adaposturi , cu ceva sorice de la magazinele de profil ...sa vezi cum au sa te iubeasca cainii .

Edited by JurasikMan, 22 February 2016 - 19:56.


#22
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Te omoara un maidanez de 50 de kg mai rapaid ca un pitbull de 25 Posted Image. Un pitbull neantrenat mananca bataie pe paine de la un maidanez care umbla in haita si se bate in fiecare zi pentru mancare. Eu m-as gandi de doua ori inainte sa arunc cu pietre.

PS: Un pitbull neantrenat nu stie sa atace. Sunt foarte docili.

Edited by Serafim606, 22 February 2016 - 19:55.


#23
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,407
  • Înscris: 20.02.2008

View PostJurasikMan, on 22 februarie 2016 - 19:40, said:

In primul rand trebuie sa intelegeti ceva. Cei mai multi caini de lupta nu au agresivitate fata de oameni. O sarla de Malinois de 23 de kg este infinit mai periculos decat 3 pitbulli vis-a-vis de om . Pitbull-ul este practic acelasi caine ca si Amstaff-ul . Difera doar psihic , in rest este aceeasi rasa . Amstaff-ul este un pitbull ....care nu este pitbull . Este un pitbull fara agresivitate nici la om si nici la animale . Este un caine extrem de jucaus , energic , sociabil. Necunoscatorii confunda de cele mai multe ori Amstaff-ul cu ceva ce nu este.
Fobia fata de " caini de lupta " vine din necunoasterea caracteristicilor acestor rase . Este mai probabil sa fii atacat de un metis agresiv si abuzat decat de un pitbull scapat din curte sau un Rottweiler pierdut de stapani.
nteleg teama unor oameni care nu au crescut cu animale pe langa casa , cand vad ceva ce nu pot controla , dar , ca sfat , as sugera sa incercati sa depasti fobiile pentru ca acesti caini nu vor disparea maine de pe strazi , si daca ar disparea , oamenii ( in ticalosia lor ) ar da drumul altora pe care nu ii mai doresc si strazile s-ar umple iarasi . Deci , incercati sa va documentati dspre atitudinea potrivita pe care tebuie sa o ai atunci cand intalnesti un caine mai curios , care vine sa te miroasa sau care , de teama sau din cauza abuzurilor la care a fost supus , maraie pentru ca se simte amenintat.

Frica (nu fobia) de animale salbatice e normala la oameni normali, care pot fi copii sau famei, nu numai barbati "smecheri".

A facut vreunul din voi care va plangeti de caini cu  potaia (stapanul) dupa el fara botnita/lesa sesizare la politie? Nu? Atunci suportati toti prostii cu scula mica dar cu caine mare si plangeti pe forum.

#24
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015

View Post_Smiley_, on 22 februarie 2016 - 19:53, said:

Nu. Nu vedem asa ceva.


Cate reclamatii pe tema asta ai facut in ultima luna? Ce ti s-a raspuns la ele?
Politistii comunitari sr plimba prin parc, pe langa acei caini lasati liberi, si nu spun nimic.
Vrei sa-i trag de maneca eu sa-si faca obligatiile de serviciu?

#25
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002

View Postalinmihai1, on 22 februarie 2016 - 19:19, said:

Ce e ala un caine de lupta?cum ai ajuns la concluzia ca e caine "de lupta"?
sunt definiti in lege si trebuiesc inregistrati la politie.

View PostJurasikMan, on 22 februarie 2016 - 19:40, said:

....Fobia fata de " caini de lupta " vine din necunoasterea caracteristicilor acestor rase ................
lasa-ma cu teoriile astea! 90% din detinatorii raselor astea au complexe de inferioritate si-si iau caini sa le creasca rank-ul in cartier. marea majoritate a cainilor astora sunt incurajati de mici sa fie agresivi de catre stapanul care-i mandru ca are caine rau si vede in caine o arma. ca de multe ori cand ajunge la maturitate nu-l mai poate stapani si deschide topic pe softpedia ca-i e frica de propriul caine, asta-i alta poveste...

mie-mi plac cainii, si ma impac super cu ei, dar de ce trebuie sa-mi stea imima in loc cand vine un vitel din asta de caine, la fel de prost educat ca si stapanul sa ma miroasa pe strada? daca am o fobie fata de caini si o iau la fuga esti tu sigur ca nu se activeaza in caine instinctul de vanatoare si pana nu ma prinde si ma hacuieste nu raspunde la comenzile stapanului?

Edited by Fane, 22 February 2016 - 20:00.


#26
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015

View Postioppo, on 22 februarie 2016 - 19:56, said:


Frica (nu fobia) de animale salbatice e normala la oameni normali, care pot fi copii sau famei, nu numai barbati "smecheri".

A facut vreunul din voi care va plangeti de caini cu  potaia (stapanul) dupa el fara botnita/lesa sesizare la politie? Nu? Atunci suportati toti prostii cu scula mica dar cu caine mare si plangeti pe forum.
Nu e nevoie,
E de ajuns ca politia locala sa-si faca treaba.
Sunt politisti locali peste tot

View PostFane, on 22 februarie 2016 - 19:58, said:



mie-mi plac cainii, si ma impac super cu ei, dar de ce trebuie sa-mi stea imima in loc cand vine un vitel din asta de caine, la fel de prost educat ca si stapanul sa ma miroasa pe strada? daca am o fobie fata de caini si o iau la fuga esti tu sigur ca nu se activeaza in caine instinctul de vanatoare si pana nu ma prinde si ma hacuieste nu raspunde la comenzile stapanului?

Nu doar asta.
De frica pot avea o reactie inpredictibila, pe care acel caine sa o interpreteze ca o amenintare.

#27
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 10.11.2013
Pentru ca, asemeni controlorilor din autobuze, politia locala se duce sa amendeze doar persoanele care nu prezinta un pericol, nu-si platiti suficient de bine cat sa le fie muscate boasele de caini agresivi.

#28
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002

View PostEgalul, on 22 februarie 2016 - 20:02, said:

Nu doar asta.
De frica pot avea o reactie inpredictibila, pe care acel caine sa o interpreteze ca o amenintare.
dap. cainii de cele mai multe ori musca defensiv decat ofensiv.

#29
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Citind topicul acesta s-au desprins urmatoarele concluzii :
- cainii de lupta nu-s buni pe strada ....dar nu stim care-s aia caini de lupta ca nu facem diferente intre ei  ....stie doar legea
- unul care se teme de un caine si se isterizeaza cand il vede ... are puta mare ...unul care are un caine mare ...are puta mica ....wow ...trebuie notata
- tot ce nu ne place trebuie interzis .....mie nu-mi plac aia care se kk pe ei cand vad un caine ....dar trebuie sa traiesc cu ei ... nimeni nu ma crede ca-s doar niste degenerati care au stat cateva generatii intr-un apartament de bloc intr-un oras bolnav ...ei zic ca aia este normalitatea .

...  ...  ...

Edited by JurasikMan, 22 February 2016 - 20:07.


#30
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002
dap

#31
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Eu am pe strada o potaie care cred ca are 10 kg. E venita de vreo saptamana. In fiecare zi ma latra si daca ma vede cu spatele se repede sa ma muste..... Mno, e un maidanez nu caine de lupta si e tare al dracu'. Is curios ce stari avea initiatorul daca avea pe strada piticanie de asta stresanta care te pandeste sa te muste.

#32
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015

View PostSerafim606, on 22 februarie 2016 - 20:11, said:

Eu am pe strada o potaie care cred ca are 10 kg. E venita de vreo saptamana. In fiecare zi ma latra si daca ma vede cu spatele se repede sa ma muste..... Mno, e un maidanez nu caine de lupta si e tare al dracu'. Is curios ce stari avea initiatorul daca avea pe strada piticanie de asta stresanta care te pandeste sa te muste.

De maidanezii mici nu mi-e frica, ma gandesc ca la nevoie pot sa-i dau un picior si sa-l las lat. Plus ca ma gandesc, chiar daca ma musca nu patesc mare lucru, insa o rasa de lupta imi face piciorul franjuri

View PostJurasikMan, on 22 februarie 2016 - 20:07, said:

Citind topicul acesta s-au desprins urmatoarele concluzii :
- cainii de lupta nu-s buni pe strada ....dar nu stim care-s aia caini de lupta ca nu facem diferente intre ei  ....stie doar legea
- unul care se teme de un caine si se isterizeaza cand il vede ... are puta mare ...unul care are un caine mare ...are puta mica ....wow ...trebuie notata
- tot ce nu ne place trebuie interzis .....mie nu-mi plac aia care se kk pe ei cand vad un caine ....dar trebuie sa traiesc cu ei ... nimeni nu ma crede ca-s doar niste degenerati care au stat cateva generatii intr-un apartament de bloc intr-un oras bolnav ...ei zic ca aia este normalitatea .

...  ...  ...
De ce sa ne complicam viata inutil?
Orasele si parcurile sunt facute pentru oameni , nu pentru caini salbatici

Edited by Egalul, 22 February 2016 - 20:23.


#33
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,550
  • Înscris: 08.10.2007
Eu am o frică înnăscută de câini. Mi-e silă când văd acele maimuțe care îți plimbă mutanții fără lesă. Am făcut nenumărate sesizări la poliție, am sunat și la 112 de mai multe ori dar îi doare în cot, ei se sesizează numai atunci când se întâmplă tragedii cum a fost cea din cazul lui Ionuț, copilul mâncat de maidanezi.
Vă rog să-mi recomandați o "armă" cu care să mă pot apăra de aceste animale.

#34
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014

View PostEgalul, on 22 februarie 2016 - 20:19, said:


De maidanezii mici nu mi-e frica, ma gandesc ca la nevoie pot sa-i dau un picior si sa-l las lat.



Daca nu cumva te agata de picior cand dai. Sa vezi cand nu-ti mai da drumu. Mai sunt si rapizi si greu de nimerit. Astia se feresc. E mai usor sa dai intr-unul mare decat in mingea asta cu dinti care sare de colo colo.

View Postammazon, on 22 februarie 2016 - 20:20, said:

Eu am o frică înnăscută de câini. Mi-e silă când văd acele maimuțe care îți plimbă mutanții fără lesă. Am făcut nenumărate sesizări la poliție, am sunat și la 112 de mai multe ori dar îi doare în cot, ei se sesizează numai atunci când se întâmplă tragedii cum a fost cea din cazul lui Ionuț, copilul mâncat de maidanezi.
Vă rog să-mi recomandați o "armă" cu care să mă pot apăra de aceste animale.

Spray cu piper. I-ai dat in nas si l-ai facut pilaf.

#35
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,407
  • Înscris: 20.02.2008

View PostJurasikMan, on 22 februarie 2016 - 20:07, said:

Citind topicul acesta s-au desprins urmatoarele concluzii :
- cainii de lupta nu-s buni pe strada ....dar nu stim care-s aia caini de lupta ca nu facem diferente intre ei  ....stie doar legea
- unul care se teme de un caine si se isterizeaza cand il vede ... are puta mare ...unul care are un caine mare ...are puta mica ....wow ...trebuie notata
- tot ce nu ne place trebuie interzis .....mie nu-mi plac aia care se kk pe ei cand vad un caine ....dar trebuie sa traiesc cu ei ... nimeni nu ma crede ca-s doar niste degenerati care au stat cateva generatii intr-un apartament de bloc intr-un oras bolnav ...ei zic ca aia este normalitatea .

...  ...  ...

Dar daca eu vin cu un tigru in parc si ma plimb pe langa sotia/copilul tau? Poate il si las sa ii maraie/miroasa un pic... Este ca ai avea o "fobie" mica?

Orice caine ar trebui sa aibe botnita si lesa cand este scos sa se cace in public. Iar stapanul lui - de multe ori mai javra ca el - trebuie sa stranga cacatul din urma lui.

#36
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015

View Postammazon, on 22 februarie 2016 - 20:20, said:

Eu am o frică înnăscută de câini. Mi-e silă când văd acele maimuțe care îți plimbă mutanții fără lesă. Am făcut nenumărate sesizări la poliție, am sunat și la 112 de mai multe ori dar îi doare în cot, ei se sesizează numai atunci când se întâmplă tragedii cum a fost cea din cazul lui Ionuț, copilul mâncat de maidanezi.
Vă rog să-mi recomandați o "armă" cu care să mă pot apăra de aceste animale.

Chiar asa de rau am ajuns?
Sa fim nevoiti sa ne luam arme, ca sa ne putem apara pe strada de animalele salbatice ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate