Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cainii de lupta lasati liber pe strada

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
285 replies to this topic

#1
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015
Vedem des pe strada caini de lupta lasati liberi pe strada, fara botnita si fara zgarda.
De ce politia locala nu intervine? De ce nu dau amenzi proprietarilor care lasa acei caini, pericol public, liberi?

Edited by Egalul, 22 February 2016 - 19:03.


#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Asa cum la indieni vaca este sfanta, tot asa la romani sau cel putin la melteanul complexat roman, cainele este sfant, atat maidanezul cat si masina de ucis pitbull, rotweiller si alte fiare de genul mari cat vitelul si tinuti in garsoniera.

#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013

 Egalul, on 22 februarie 2016 - 19:01, said:

Vedem des pe strada caini de lupta lasati liberi pe strada, fara botnita si fara zgarda.
De ce politia locala nu intervine? De ce nu dau amenzi proprietarilor care lasa acei caini, pericol public, liberi?

In ce oras se intampla aceste lucruri?Posted Image

#4
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015

 xmanyacs77, on 22 februarie 2016 - 19:14, said:

In ce oras se intampla aceste lucruri?Posted Image
Cred ca peste tot in Romania, nu intr-un oras anume.

#5
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013

 Egalul, on 22 februarie 2016 - 19:15, said:

Cred ca peste tot in Romania, nu intr-un oras anume.

Pai vrem exemple concrete.........nu banuieli!Posted Image

[ http://i63.tinypic.com/30w5zbc.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

*Dau eu un exemplu: In jurul comunei Dobroesti/Ilfov sunt haite de caini fara stapan.......
Cei de la ASPA nu cred ca au curaj sa circule pe jos in acele zone!

Edited by xmanyacs77, 22 February 2016 - 19:26.


#6
alinmihai1

alinmihai1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 13.10.2015
Ce e ala un caine de lupta?cum ai ajuns la concluzia ca e caine "de lupta"?

#7
tibi_filip

tibi_filip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 24.05.2015

 xmanyacs77, on 22 februarie 2016 - 19:17, said:

Pai vrem exemple concrete.........nu banuieli!Posted Image


*Vrei poze, sau ce exemple concrete?Posted Image :))))
Ce aberatii scrii, baiatule...

Si la Timisoara sunt indivizi care isi plimba cainii fara botnita si cu lesa pe spate. Politia nu face nimic pentru ca nu e la momentul potrivit la locul potrivit, iar daca e, e indiferenta ca asa ne-am invatat... Oricum e de prost gust, mai ales ce fac multi stapani de rottweileri, amstaff/pitbull.

#8
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015

 alinmihai1, on 22 februarie 2016 - 19:19, said:

Ce e ala un caine de lupta?cum ai ajuns la concluzia ca e caine "de lupta"?
pitbull, rottweiler, etc

#9
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.10.2015
Se intampla mai des prin cartiere marginase sau prost famate, alde Rahova, Ferentari, Giulesti etc.

Da, acolo sunt unii cretini cu dihanii ce pot musca din metalul masinii fara probleme, si ii lasa liberi.

Fiindca daca si la noi ar fi legi ca in occident - cu amenzi dure si chiar inchisoare pt stapanii iresponsabili, pt abandon etc - ar sari babele senile sa urle "va bate Dzeu"

de aia ...

#10
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015

 tibi_filip, on 22 februarie 2016 - 19:25, said:



*Vrei poze, sau ce exemple concrete?Posted Image Posted Image)))
Ce aberatii scrii, baiatule...

Si la Timisoara sunt indivizi care isi plimba cainii fara botnita si cu lesa pe spate. Politia nu face nimic pentru ca nu e la momentul potrivit la locul potrivit, iar daca e, e indiferenta ca asa ne-am invatat... Oricum e de prost gust, mai ales ce fac multi stapani de rottweileri, amstaff/pitbull.

De multe ori alearga cainii spre tine, te miros.
De ce suntem obligati sa trecem prin astfel de stres?
Sau poate alergi, sau mergi cu bicicleta, se iau dupa tine, esti ceva interesant pentru ei

 pinguinul666, on 22 februarie 2016 - 19:26, said:

Se intampla mai des prin cartiere marginase sau prost famate, alde Rahova, Ferentari, Giulesti etc.

Da, acolo sunt unii cretini cu dihanii ce pot musca din metalul masinii fara probleme, si ii lasa liberi.

Fiindca daca si la noi ar fi legi ca in occident - cu amenzi dure si chiar inchisoare pt stapanii iresponsabili, pt abandon etc - ar sari babele senile sa urle "va bate Dzeu"

de aia ...
Se intampla si in parcuri publice, faleze, etc

#11
smsr

smsr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 05.12.2013
in zona in care stau se plimba copii de 12 ani cu pitbull. sau sunt lasati liber pe strada, parc, fara lesa si botnita. deoarece politia nu ma apara, ma apar singur de caini - port de multe ori briceag. e vorba de Iasi. si nu e la periferie. e la 12 minute, de mers pe jos, de centru.

Edited by smsr, 22 February 2016 - 19:33.


#12
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015
Politia locala trece pe langa ei si nu spune nimic

Edited by Egalul, 22 February 2016 - 19:32.


#13
tibi_filip

tibi_filip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 24.05.2015
Cainii maidanezi sunt un motiv pentru care nu-mi mai plimb catelul pe strada. Il las prin curte sa se zbenguie si e suficient. Apoi, m-am apucat si eu de pedalat, dar cu atatea potai libere, cand plec, ma gandesc cum as putea sa ma apar(de multe ori plec doar cu telefonul la mine, deci singura varianta e sa dau cu bicicleta dupa ei). Cainele meu e foarte warrior, e un husky, dar nu suporta alti caini in afara de ma-sa si fraxu, la fel nu pot sa-l plimb din cauza proprietarilor ce nu-si tin patrupezii de lesa, nu am chef de probleme inutile daca se incaiera cu vreun caine nesupravegheat. Cat despre proprietarii care sparg seminte si isi lasa cainele liber in parc, sau cei care vorbesc la telefon si merg cu cainele pe langa ei dar nu are botnita, nu il tin de lesa, mi se pare nesimtire. Chiar daca e caine si are o inteligenta remarcabila, totusi, e animal si e imprevizibil. De strans un rahat nu mai zic...

#14
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
In primul rand trebuie sa intelegeti ceva. Cei mai multi caini de lupta nu au agresivitate fata de oameni. O sarla de Malinois de 23 de kg este infinit mai periculos decat 3 pitbulli vis-a-vis de om . Pitbull-ul este practic acelasi caine ca si Amstaff-ul . Difera doar psihic , in rest este aceeasi rasa . Amstaff-ul este un pitbull ....care nu este pitbull . Este un pitbull fara agresivitate nici la om si nici la animale . Este un caine extrem de jucaus , energic , sociabil. Necunoscatorii confunda de cele mai multe ori Amstaff-ul cu ceva ce nu este.
Fobia fata de " caini de lupta " vine din necunoasterea caracteristicilor acestor rase . Este mai probabil sa fii atacat de un metis agresiv si abuzat decat de un pitbull scapat din curte sau un Rottweiler pierdut de stapani.
nteleg teama unor oameni care nu au crescut cu animale pe langa casa , cand vad ceva ce nu pot controla , dar , ca sfat , as sugera sa incercati sa depasti fobiile pentru ca acesti caini nu vor disparea maine de pe strazi , si daca ar disparea , oamenii ( in ticalosia lor ) ar da drumul altora pe care nu ii mai doresc si strazile s-ar umple iarasi . Deci , incercati sa va documentati dspre atitudinea potrivita pe care tebuie sa o ai atunci cand intalnesti un caine mai curios , care vine sa te miroasa sau care , de teama sau din cauza abuzurilor la care a fost supus , maraie pentru ca se simte amenintat.

#15
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 pinguinul666, on 22 februarie 2016 - 19:26, said:

Se intampla mai des prin cartiere marginase sau prost famate, alde Rahova, Ferentari, Giulesti etc.
La tine pe " Calea Victoriei " nu sint ????

#16
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 pinguinul666, on 22 februarie 2016 - 19:26, said:

Se intampla mai des prin cartiere marginase sau prost famate, alde Rahova, Ferentari, Giulesti etc.

Da, acolo sunt unii cretini cu dihanii ce pot musca din metalul masinii fara probleme, si ii lasa liberi.

Fiindca daca si la noi ar fi legi ca in occident - cu amenzi dure si chiar inchisoare pt stapanii iresponsabili, pt abandon etc - ar sari babele senile sa urle "va bate Dzeu"

de aia ...
Nici eu nu as merge prin asemenea zone cu cainele legat si cu botnita.

#17
alinmihai1

alinmihai1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 13.10.2015

 Egalul, on 22 februarie 2016 - 19:25, said:

pitbull, rottweiler, etc
Aici exista o confuzie in randul populatiei,de inteles altfel,astea sunt rase de caini potential periculosi nu "caini de lupta",pitbulul in special e foarte atasat de oameni si curios,de aia si vine in viteza spre tine sa te miroasa,cu rottwailerul e putin diferit,ar trebui atentionat stapanul si chemata polititia daca nu isi tine cainele in lesa.

#18
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015

 JurasikMan, on 22 februarie 2016 - 19:40, said:

In primul rand trebuie sa intelegeti ceva. Cei mai multi caini de lupta nu au agresivitate fata de oameni. O sarla de Malinois de 23 de kg este infinit mai periculos decat 3 pitbulli vis-a-vis de om . Pitbull-ul este practic acelasi caine ca si Amstaff-ul . Difera doar psihic , in rest este aceeasi rasa . Amstaff-ul este un pitbull ....care nu este pitbull . Este un pitbull fara agresivitate nici la om si nici la animale . Este un caine extrem de jucaus , energic , sociabil. Necunoscatorii confunda de cele mai multe ori Amstaff-ul cu ceva ce nu este.
Fobia fata de " caini de lupta " vine din necunoasterea caracteristicilor acestor rase . Este mai probabil sa fii atacat de un metis agresiv si abuzat decat de un pitbull scapat din curte sau un Rottweiler pierdut de stapani.
nteleg teama unor oameni care nu au crescut cu animale pe langa casa , cand vad ceva ce nu pot controla , dar , ca sfat , as sugera sa incercati sa depasti fobiile pentru ca acesti caini nu vor disparea maine de pe strazi , si daca ar disparea , oamenii ( in ticalosia lor ) ar da drumul altora pe care nu ii mai doresc si strazile s-ar umple iarasi . Deci , incercati sa va documentati dspre atitudinea potrivita pe care tebuie sa o ai atunci cand intalnesti un caine mai curios , care vine sa te miroasa sau care , de teama sau din cauza abuzurilor la care a fost supus , maraie pentru ca se simte amenintat.

Nu mai bine tii tu cainele in lesa, sa pot si eu merge, alerga sau da la bicicleta linistit ?
Poate nu am nici chef, nici timp, si nici nerviii necesari sa stau sa studiez psihologia cainilor, cum sa ma comport sa nu-i deranjez, asa ca nu mai bine sta el frumos in lesa, si cu botnita?

 alinmihai1, on 22 februarie 2016 - 19:45, said:

Aici exista o confuzie in randul populatiei,de inteles altfel,astea sunt rase de caini potential periculosi nu "caini de lupta",pitbulul in special e foarte atasat de oameni si curios,de aia si vine in viteza spre tine sa te miroasa,cu rottwailerul e putin diferit,ar trebui atentionat stapanul si chemata polititia daca nu isi tine cainele in lesa.
Eu nu am de unde sa stiu caracterul acelui caine, cat de agresiv sau neagresiv este, asa ca mai bine pastram distanta.
Chiar daca nu e agresiv, o stare de stres si disconfort imi provoaca, asa ca de ce sa nu pastram distanta?

Eu habar nu am care e pitbull, care e rotvailler, care e nu stiu ce

Edited by Egalul, 22 February 2016 - 19:48.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate