Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cainii de lupta lasati liber pe strada

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
285 replies to this topic

#271
kartys

kartys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 07.02.2007
@parintele, legea, asa proasta cum e ea la momentul asta, daca ar fi aplicata tot ar fi mai bine. Doar ca nu se aplica si indiferent ce forma va avea aceasta lege nici nu se va aplica. Nu are cine sa o aplice. Politistii locali habar n-au ce e ala caine si oricum ei sunt la furat in general. Iar politia nationala nu se baga pana nu exista un incident. Asa ca ....totul se rezuma la bunul simt si responsabilitatea proprietarilor de caini, si inclin sa cred ca o buna parte sunt responsabili. Dar totul intr-o limita. Ca daca vine unu si-mi spune ca el nu vrea sa vada caine in preajma lui ca-i intimitatea sa, il scuip intre ochi. Asta e.

Edited by kartys, 25 February 2016 - 23:37.


#272
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015

View Postkartys, on 25 februarie 2016 - 23:30, said:

Eu nu am caine din asa zisele rase periculoase, dar respect dreptul fiecaruia  de a avea ce caine doreste. Atat timp cat nu deranjeaza pe nimeni, care e problema? Ca face unu spume la gura ca vede un caine la 10m de el?

De ce exagerezi ?

Am zis eu ca trebuie sa stea la 10 m ?

Am zis ca nu vreau sa vina langa mine

#273
kartys

kartys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 07.02.2007
@baliosss, ai partea ta de dreptate. Dar...Daca mergem pe principiul asta, nu mai iesim din casa pentru ca exista riscul sa ne cada un meteorit in cap. Exista sanse, mici, dar exista. Si atunci pe cine tragi la raspundere? La un caine de bine de rau, poti trage la raspundere stapanul. Ca sa nu mai spun...ce faci daca te ataca o haita de maidanezi? Iti garantez eu ca aia sunt mai periculosi decat multi caini, mai ales cand sunt in haita. Traim intr-o societate in care cel mai la indemana e educarea oamenilor, a stapanilor de caini dar si a celorlalti. Legea, indiferent de forma ei, cat timp nu exista responsabilitate, va fi incalcata. Iar asta cu greutatea, eu mi-am spus parerea, nu mi se pare echitabila. Fiecare cu parerea lui. Apropo, stii cate kg are un cocker? Daca ar fi dupa greutate, nu ar avea nevoie de botnita,nu? "Toddler Attacked by Family's Cocker Spaniel

March 17, 2009

LONG BEACH -- A 2-year-old Long Beach girl was hospitalized after she was attacked by the family's cocker spaniel.

The attack occurred around 11:30 p.m. Monday inside a home at 1850 Gardenia Avenue in Long Beach, Long Beach Department of Animal Control Officer Jaime Precado.

The toddler was bitten in the face and suffered deep lacerations, Precado said." Nu crezi ca mai importanta e responsabilizarea oamenilor?

Edited by kartys, 25 February 2016 - 23:45.


#274
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Sa zici ca toata lunea ar trebui sa isi ia labrador e ca si cum ai zice ca toata lumea ar trebui sa conduca matiz :)

Nu ca ar conta raspunsul meu pt ca este evident ca nu esti genul de interlocutor interesat sa invete dar asa ca stapan de labrador pot sa iti zic ca nu e o rasa usor de inghitit de toata lumea. In primul rand e f agitat. Cand vrei sa stai si tu ca omul sa nu faci nimic el zici ca tocmai si a bagat zece ardei in fund. Are nevoie de f multa activitate. Si nu plinbat lejer si aruncat mingea de cinci ori. Nu e pt oameni sedentari. Ai vazut filmiletul pus cu clapaugul meu? E 30 de kile de muschi. Stii cati labradori sunt ca el? Putini. Ca majoritatea sunt obezi. Din motive evidente. Nu esti activ nu reconand labrador. Si ce e cel mai nasol : sunt predispusi sa sufere de separation anxiety. Stii cum e sa nu poti sa te duci la wc ca plange cainele in fata usii? Ia ti un labrador si vei afla.



#275
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015

View Postkartys, on 25 februarie 2016 - 23:35, said:

@parintele, legea, asa proasta cum e ea la momentul asta, daca ar fi aplicata tot ar fi mai bine. Doar ca nu se aplica si indiferent ce forma va avea aceasta lege nici nu se va aplica. Nu are cine sa o aplice. Politistii locali habar n-au ce e ala caine si oricum ei sunt la furat in general. Iar politia nationala nu se baga pana nu exista un incident. Asa ca ....totul se rezuma la bunul simt si responsabilitatea proprietarilor de caini, si inclin sa cred ca o buna parte sunt responsabili. Dar totul intr-o limita. Ca daca vine unu si-mi spune ca el nu vrea sa vada caine in preajma lui ca-i intimitatea sa, il scuip intre ochi. Asta e.
Aveam un interlop  prin cartier care ura cainii.
Stii ce facea ?
Umbla cu cutit mereu la el.  Iti atragea cainele chipurile sa se joace cu el si ii lua gatul, si apoi, daca il reclamai, spunea ca potaia s-a dat la el si  s-a aparat.
Cu unii din astia s-ar putea sa va intre mintile in cap, sa va tineti potaia alaturi daca vreti sa o mai aveti in viata.

Edited by Egalul, 25 February 2016 - 23:43.


#276
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View Postparintele, on 25 februarie 2016 - 23:28, said:


Idem cu ce am spus eu mai sus. Vezi, imi plac oamenii cu care poti sa discuti, sa ajungi la un consens. Ma enerveaza teribil astia care o tin cu "batman, batman". Si exista din astia in ambele tabere. Ii vedem aici.



View Postkartys, on 25 februarie 2016 - 23:41, said:

Dar...Daca mergem pe principiul asta, nu mai iesim din casa pentru ca exista riscul sa ne cada un meteorit in cap.

Cu exceptia ca in cazul meteoritului nu prea ai ce sa faci ca sa previi. Pe cand in cazul atacului unui caine da.

Edited by baliosss, 25 February 2016 - 23:43.


#277
kartys

kartys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 07.02.2007

View PostEgalul, on 25 februarie 2016 - 23:28, said:

Si totusi nu inteleg un lucru.
De ce va luati caini din rase periculoase si nu va luati un labrador de exemplu?



Mergi tu, ca tie iti place sa traiesti cu animale salbatice, mie imi place sa traiesc in comunitate cu oamenii, nu cu animalele

Cainele nu e animal salbatic, nici macar atat n-ai invatat pana acum? Vai de mama unora din astia...

#278
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Galeo, cam exagerezi si tu. Dar nah, nu ma mira. Tie iti place sa lupti singur impotriva tuturor chiar daca nu ai dreptate sau ai doar partial. :lol:

Edited by baliosss, 25 February 2016 - 23:56.


#279
kartys

kartys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 07.02.2007

View PostEgalul, on 25 februarie 2016 - 23:53, said:

Pai e topicul meu, cine unde se baga? Posted Image
Mergi si ia un calmant, ca ti-a crescut tensiunea

Oau, ai topic, ce tare esti...baiatule, cati ani ai? Du-te la scoala si invata ce e de invatat, intelege ca nu esti singur pe lume si ca nu totul se rezuma la ce vrei tu. Dar daca ai topic, asta e, jos palaria. Esti tare ...

#280
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015

View Postbaliosss, on 25 februarie 2016 - 23:55, said:

Galeo, cam exagerezi si tu. Dar nah, nu ma mira. Tie iti place sa lupti singur impotriva tuturor chiar daca nu ai dreptate sau ai doar partial. Posted Image

Cu cei caposi trebuie sa vorbesti le limba lor, ca de la baietas la baietas, cu vorba buna nu se poate, argumentele logice la ei nu functioneaza

View Postkartys, on 25 februarie 2016 - 23:56, said:

Oau, ai topic, ce tare esti...baiatule, cati ani ai? Du-te la scoala si invata ce e de invatat, intelege ca nu esti singur pe lume si ca nu totul se rezuma la ce vrei tu. Dar daca ai topic, asta e, jos palaria. Esti tare ...
Parca ma ignorai, gata, te-ai razgandit?Posted Image

Spune, ce ai face daca un interlop nebun ca vecinul meu ti-ar injunghia cainele?
El va avea ca scuza ca s-a aparat, cainele nu avea ce sa caute langa el, trebuia sa fie in preajma ta

Edited by Egalul, 26 February 2016 - 00:00.


#281
kartys

kartys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 07.02.2007

View PostEgalul, on 25 februarie 2016 - 23:57, said:

Cu cei caposi trebuie sa vorbesti le limba lor, ca de la baietas la baietas, cu vorba buna nu se poate, argumentele logice la ei nu functioneaza


Parca ma ignorai, gata, te-ai razgandit?Posted Image

Nu, esti liber sa aberezi. Cainele animal salbatic, cu capul cat porcul si care vomita 2 kg in autobuz. Asta e ce produce neuronul ala al tau....spor la aberat

View PostEgalul, on 25 februarie 2016 - 23:57, said:

Cu cei caposi trebuie sa vorbesti le limba lor, ca de la baietas la baietas, cu vorba buna nu se poate, argumentele logice la ei nu functioneaza


Parca ma ignorai, gata, te-ai razgandit?Posted Image

Spune, ce ai face daca un interlop nebun ca vecinul meu ti-ar injunghia cainele?
El va avea ca scuza ca s-a aparat, cainele nu avea ce sa caute langa el, trebuia sa fie in preajma ta

Cainele meu e tot timpul in preajma mea, nu se lasa ademenit nici de mama interlopului, asa ca stai linistit. Si orice caine dresat va face la fel.

#282
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015

View Postkartys, on 26 februarie 2016 - 00:03, said:



Cainele meu e tot timpul in preajma mea, nu se lasa ademenit nici de mama interlopului, asa ca stai linistit. Si orice caine dresat va face la fel.

In cazul asta nu ar mai trebui sa aud mereu: Azorel, treci aici, nu-i voie :D

#283
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

View PostEgalul, on 25 februarie 2016 - 23:41, said:


Aveam un interlop  prin cartier care ura cainii.
Stii ce facea ?
Umbla cu cutit mereu la el.  Iti atragea cainele chipurile sa se joace cu el si ii lua gatul, si apoi, daca il reclamai, spunea ca potaia s-a dat la el si  s-a aparat.
Cu unii din astia s-ar putea sa va intre mintile in cap, sa va tineti potaia alaturi daca vreti sa o mai aveti in viata.
Daca unul din asta mi-ar omori câinele, l-as omori indiferent de urmări. O javra din aia nu merita sa trăiască.

#284
kartys

kartys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 07.02.2007

View Postrichelieu, on 26 februarie 2016 - 00:06, said:

Daca unul din asta mi-ar omori câinele, l-as omori indiferent de urmări. O javra din aia nu merita sa trăiască.

Stai linistit, interlopul cutitar e in imaginatia proprietarului de topic. Asta viseaza el ca ar face cainilor, si se trezeste ud in miezul noptii. La fel cum nu exista nici cainele care a vomat 2kg, nici restul aberatiilor scrise de acest domn. Imaginatie bogata...

#285
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015
Ia uitati aici:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IFyiauHx3iU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postkartys, on 26 februarie 2016 - 00:09, said:

Stai linistit, interlopul cutitar e in imaginatia proprietarului de topic. Asta viseaza el ca ar face cainilor, si se trezeste ud in miezul noptii. La fel cum nu exista nici cainele care a vomat 2kg, nici restul aberatiilor scrise de acest domn. Imaginatie bogata...

Cutitarul chiar exista, bine, nu era crud doar cu animalele, o batea si pe nevasta-sa pana o lasa lata Posted Image

Iar faza cu vomitatul am patit-o in UK, nu in Romania.
In UK mai toti cainii sunt cam prosti, fara energie. Probabil le dau vreun tratament ceva, de sunt asa docili.

Edited by Egalul, 26 February 2016 - 00:20.


#286
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postrichelieu, on 26 februarie 2016 - 00:06, said:

Daca unul din asta mi-ar omori câinele, l-as omori indiferent de urmări. O javra din aia nu merita sa trăiască.
Eu ma intreb care e javra la faza asta. Eu ma intreb daca exista vreo lege pe care o respecti. Ca unele legi nu iti convin si de asta nu le aplici, stiam, dar ma intreb cate din ele iti convin. Ca esti gata sa iei extrem de rapid si fara remuscari viata unui om cand ti se pare ca acesta s-a legat de cainele tau, mi se pare halucinant. Vorbesti de legi, de modificarea lor, dar nu iti pasa de una din cele mai elementare: sa nu ucizi!!!
Daca te intereseaza bunastarea unui caine mai mult decat cea a oamenilor din jurul tau, ma intreb ce cauti intr-o societate umana.
Totusi esti pe un forum public, unde ai anumite responsabilitati si raspunderi in priviinta a ceea ce sustii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate