Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5
 Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...

Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu
 Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...

Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...
 Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania

Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...
 

Cainii de lupta lasati liber pe strada

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
285 răspunsuri în acest subiect

#73
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.683
  • Înscris: 07.04.2010

 JurasikMan, on 22 februarie 2016 - 19:40, said:

In primul rand trebuie sa intelegeti ceva. Cei mai multi caini de lupta nu au agresivitate fata de oameni. O sarla de Malinois de 23 de kg este infinit mai periculos decat 3 pitbulli vis-a-vis de om .
In mod normal un pitbull nu ar trebui sa fie agresiv fata de om dar nu vb. de roboti deci mai apar destul de des cazuri cand pitbullii sunt agresivi si periculosi nu doar fata de alti caini.
Stiu un caz cand o doamna a fost mutilata de pitbullul fiului ei care a inteles gresit cearta dintre cei doi si a atacat-o pe femeie. Bine stapanul nu a putut nicicum sa-l faca pe caine sa o lase pe mama lui de brat asa ca l-a oprit cu cutitul. Oricum se ajungea la asta, iti dai seama ca nu mai poti trai cu un caine care i-a distrus bratul mamei tale.

Editat de OriOn20, 23 februarie 2016 - 10:48.


#74
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.483
  • Înscris: 20.02.2008

 something00, on 23 februarie 2016 - 10:23, said:

Cu ce nu sunt absolut de acord este replica pe care o citii la cineva "ca orice caine tre sa fie cu botnita". exemplu clar de mers la extrem de parca nu exista nimic intre alb si negru. Nu toti cainii au nevoie de botnita. Asa ceva nu pot accepta. In doi ani si jumatate cainele meu nu a marait si nu si-a aratat coltii nici macar o data. Si nu numai ca nu e agresiv dar e atat de bleg incat si-o tot ia de la alti caini pentru ca nu intelege semnele de agresivitate din partea lor. El nu stie ce e aia agresivitate. A fost muscat de doua ori de alti caini si el nici macar atunci nu a reactionat. Si atunci el tot incerca sa se joace. Fraiericiul.


Na ca am scris o polologhie cat o zi de post. Sunt sigura ca mesajul meu nu va ajunge la cei ce nu au caini si nu accepta cainele in preajma lui dar macar m-am descarcat.

Probabil la unul din mesajele mele te referi. Si ma explic deoarece mi-a placut ce ai scris tau:

Am vazut ca ai labrador, una din rasele cele mai jucause si  pasnice, dar:

- in momentul in care iesi cu cainele fara lesa+botnita in parc unde sunt femei+copii, risti enorm. Risti ca alt tau caine sa faca ceva ce nu a mai facut niciodata. Sa muste (chiar si in joaca - e suficient pt un copil de cativa ani), sa zgaraie, sa sperie (copii, chiar si adultii pot ramane cu traume) sau sa provoace daune materiale.

Si acum:
- Zi-mi daca ai copil si inchipuie-ti copilul mic muscat de un caine oarecare, cu stapan, in parc. Inchipuie-ti ca stapanul iti spune ca de 2 ani si jumatate nu a muscat penimeni, nici macar nu maraie.
- Inchipuie-ti ca in parc copii mici se joaca, cu bete, nisip, pietre etc. Inchipuie-ti acum cainele oarecare cu stapan si fara botnita cum poate interpreta un copil cu un bat in mana sau care arunca cu nisip.

Si acum raspunde-mi: ai putea trai cu ideea ca alt tau caine a muscat de fata un copil de  3 ani?

#75
kartys

kartys

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 329
  • Înscris: 07.02.2007
@IOPPO, cand ai sa vezi tu labrador care sa muste de fata un copil sa-mi zici si mie. Se vede ca habar nu ai ce e ala caine si ce temperament are fiecare. Vorbesti din auzite manat doar de sentimentul de frica.

#76
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.504
  • Înscris: 14.11.2005
Ioppo pana si un om poate sa atace pe cineva desi toata viata lui nu a fost violent cu nimeni. Deci nu o sa ma vezi sustinand ca al meu clapaug nu va ataca pe nimeni niciodata. Siguranta nu am nici pentru mine ca nu voi ataca pe cineva vreodata. Desi zau de oi fi vreo agresiva. dar niciodata nu stii in ce situatie ajungi. Cum pentru mine nu bag mana in foc nici pentru el nu o bag. Insa eu ii acord increderea mea. Tot la fel cum o acord si unui om. Pentru ca il conosc si atat timp cat nu imi da motive sa ma indoiesc de el eu nu ma indoiesc. Daca nu as avea incredere in el ar insemna ca eu ca stapan am esuat in incercarea de al educa. Ar fi vina mea in primul rand.

Stii care este cea mai puternica "lesa"? Vocea mea si atitudinea mea. E greu pentru cineva care nu are caine sa inteleaga cat de mult poate intelege un caine. Enorm de mult. Daca sunt suparata stie ca sunt suparata. Daca m-am enervat pe el stie ca m-am enervat. Daca e doar gluma stie ca e doar gluma. Cand insa lucrurile sunt imputite si m-am enervat rau de tot nu e nevoie nici sa urlu la el. Se intinde ca o carpa pe burta in fata mea. Si a doua oara garantat nu mai face aceeasi greseala.

Si de fapt asta e greseala cea mai mare a unui stapan. Nu corecteaza. Nu lauda. Nu reactioneaza corespunzator cu situatia respectiva. Un caine nu stie "by default" ce e bine si ce e rau in mintea si ochii stapanului. Ca ce e bine si ce e rau pentru el stie. Tu ca stapan trebuie sa fii consecvent si sa incurajezi directie care iti place si sa o descurajezi pe aia care nu iti place.

Era la un moment dat un filmulet pe facebook cu un caine cu potential agresiv atacand un copil. Toata lumea zicea ca merita omorat. Toata lumea care nu are caine si / sau  care nu are habar sa creasca un caine zicea asta. Un om cat de cat interesat de ce inseamna viata la comun cu un caine observa imediat ca stapanul era "o gluga de coceni" cum ar zice bunicul. O inutilitate agatata de lesa. Atat. Nu a rectionat. Nu a pedepsit cainele. Nu l-a certat. nici macar nu isi folosea vocea sa il faca sa inceteze. un alt trecator a luat cainele in brate si l-a ridicat de pe copil ca apoi inutilitatea de gluga de coceni sa plece de acolo fara sa schiteze vreun gest ca ii corecteaza comportamentul la caine. daca nu corectezi fix cand se intampla, cainele nu va sti ca a facut ceva rau. Pasivitatea ucide....Si vina nu e la caine in majoritatea cazurilor.

#77
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.325
  • Înscris: 05.06.2002
botnita la rasele agresive si de talie mare care pot fi greu stapaniti daca o iau razna sau cand intri cu cainele in aglomeratie unde nu poti tine o distanta decenta intre el si trecatori (de exemplu daca intri cu el in mijloacele de transport in comun si mai sunt si aglomerate pe deasupra). in principiu ar trebui aspru pedepsita agresarea unui om de catre cainele cuiva si atunci stapanul nu s-ar mai risca. caine de la talie medie in sus liber pe strada ->politia->chemat hingherii-> pa, pa, pa.

Editat de Fane, 23 februarie 2016 - 11:05.


#78
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.504
  • Înscris: 14.11.2005
Si daca tot vorbim de capacitatea stapanului de a educa un caine.
Parerea mea este ca un om nu ar trebui sa fie lasat sa isi ia un caine doar pentru ca are bani sa il cumpere. Tot la fel cum un om nu merita sa fie parinte doar pentru ca se poate reproduce.
Trebuie sa fii extrem de constient la ce te inhami. Sa fii dispus sa dedici timp, bani, atentie, afectiune etc etc etc cainelui ala. Trebuie sa fii dispus sa inveti despre el. Si foarte important - trebuie sa iti alegi o rasa potrivita. Foarte foarte putini fac asta.

Si cand spun rasa potrivita nu ma refer la estetica.

Enorm de multi stapani aleg un caine in functie de cum arata nu de temperamentul si caracteristicile rasei.

Eu am labrador pentru ca e primul meu caine cu care stau in aceeasi casa. Atat am avut curaj sa iau ca incepator. Pentru ca un labrador este rasa perfecta pentru un incepator. Mi-a dat timp sa invat o data cu el. Initial vroiam un husky. M-ar fi mancat cu fulgi cu tot :) Ca habar nu stiam ce trebuie sa fac sa devin alpha in haita. Nu as fi avut un cuvant de spus. Clapaugul meu a avut o rabdare de fier. Am invatat impreuna ce inseamna viata la comun.

Si da pe viitor ma gandesc ca as fi in stare sa iau si altceva. Desi pe moment nu imi trebuie nimic altceva. Ca ce am e perfectiunea intruchipata :))

#79
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.483
  • Înscris: 20.02.2008

 kartys, on 23 februarie 2016 - 10:50, said:

@IOPPO, cand ai sa vezi tu labrador care sa muste de fata un copil sa-mi zici si mie. Se vede ca habar nu ai ce e ala caine si ce temperament are fiecare. Vorbesti din auzite manat doar de sentimentul de frica.
Am specificat ca labradorul e printre cele mai pasnice rase - citeste mai bine. Stiu foarte bine ce e ala caine, am caini la tara. Am copilarit printre animale.

In nici un caz mie nu mi-e frica de un caine, mi-e frica de ce as putea deveni daca animalul tau  mi-ar rani copilul.

#80
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.570
  • Înscris: 21.07.2015
De cand labradorul e caine de lupta?
Nu stiu nimic despre caini, dar labradorii de pe strada nu-mi inspira frica, nu stiu de ce, dar cand vad un caine cu capul cat un porc, da

De cand labradorul e caine de lupta?
Nu stiu nimic despre caini, dar labradorii de pe strada nu-mi inspira frica, nu stiu de ce, dar cand vad un caine cu capul cat un porc, da

#81
kartys

kartys

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 329
  • Înscris: 07.02.2007

 ioppo, on 23 februarie 2016 - 11:16, said:

Am specificat ca labradorul e printre cele mai pasnice rase - citeste mai bine. Stiu foarte bine ce e ala caine, am caini la tara. Am copilarit printre animale.

In nici un caz mie nu mi-e frica de un caine, mi-e frica de ce as putea deveni daca animalul tau  mi-ar rani copilul.

Daca ai caini la tara asta nu inseamna ca stii ce inseamna un caine. Crede-ma.Iar in cazul in care vreun caine ti-ar ataca copilul, atunci da,ai fi indreptatit sa faci ce vrei. Dar daca asta nu se intampla, nu ai nici un drept sa generalizezi doar pe baza a ceea ce s-ar putea intampla. Si nu stiu daca ai bagat de seama, in lucrurile esentiale nu te-a combatut nimeni. E perfect normal ca stapanii sa-si tina cainii in lesa, cainii cu probleme de agresivitate sa aiba botnita, etc. Eu ca proprietar de caine de talie mare innebunesc cand vad descreierati in special de varsta 16-20 de ani care isi iau caine doar pentru a fi cool. Un caine inseamna mult mai mult, in primul rand responsabilitate ceea ce unora le lipseste cu desavarsire. Dar nu poti generaliza subiectul asta.

#82
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.662
  • Înscris: 29.09.2005

 Egalul, on 22 februarie 2016 - 19:01, said:

Vedem des pe strada caini de lupta lasati liberi pe strada, fara botnita si fara zgarda.
De ce politia locala nu intervine? De ce nu dau amenzi proprietarilor care lasa acei caini, pericol public, liberi?
Cind o sa faci diferenta intre "ciini de lupta" si "dresaj de lupta" putem continua discutia.
Stii citi Karatisti , Judokani , Boxeri si alte specii periculoase sint liberi pe strada ? Pun pariu ca la majoritatea le este totusi frica de vre'o ciora lesinata cu arfe de zmardoi , gresesc ?

#83
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.298
  • Înscris: 13.03.2015

 Egalul, on 23 februarie 2016 - 11:20, said:

...dar cand vad un caine cu capul cat un porc, da
...

Îți este frică de ciobănescul mioritic, carpatin sau de Bucovina?
Dacă nu sunt pe teritoriul lor, nu ai treabă cu ei... Iar copiii chiar dacă sunt în curtea câinelui, nu sunt în pericol. Țin minte că îi trageam de coadă, de urechi și n-aveau treabă. Ba chiar deveneau protectori dacă venea un adult spre mine. Nu era un câine cunoscut de mine, eram în vizită cu părinții la cineva din zona Dorna și experiența nu e singulară.

#84
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.570
  • Înscris: 21.07.2015

 Fane, on 23 februarie 2016 - 11:04, said:

botnita la rasele agresive si de talie mare care pot fi greu stapaniti daca o iau razna sau cand intri cu cainele in aglomeratie unde nu poti tine o distanta decenta intre el si trecatori (de exemplu daca intri cu el in mijloacele de transport in comun si mai sunt si aglomerate pe deasupra). in principiu ar trebui aspru pedepsita agresarea unui om de catre cainele cuiva si atunci stapanul nu s-ar mai risca. caine de la talie medie in sus liber pe strada ->politia->chemat hingherii-> pa, pa, pa.

De unde atata botnita in autobuz ?

Era unul cu in caine care a vomitat in autobuz, bai dar a vomitat vreo 2kg de carne.

Putea infernal, iti venea sa vomiti

#85
kartys

kartys

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 329
  • Înscris: 07.02.2007

 Egalul, on 23 februarie 2016 - 11:33, said:

De unde atata botnita in autobuz ?

Era unul cu in caine care a vomitat in autobuz, bai dar a vomitat vreo 2kg de carne.

Putea infernal, iti venea sa vomiti

Stii cati betivi vomita prin autobuze? Cu siguranta mai multi decat caini. Le punem botnita si lor, ok?

#86
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.570
  • Înscris: 21.07.2015
De cand pui egal intre un om si un caine?
Iar un betiv daca ar face asta ar fi dat jos din autobuz

#87
kartys

kartys

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 329
  • Înscris: 07.02.2007

 Egalul, on 23 februarie 2016 - 11:38, said:

De cand pui egal intre un om si un caine?
Iar un betiv daca ar face asta ar fi dat jos din autobuz

De ce, voma e diferita la om fata de caine? Nu pun egal. doar ca ai venit cu un exemplu slab de tot, asta ca sa nu zic altfel

#88
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.504
  • Înscris: 14.11.2005

 Egalul, on 23 februarie 2016 - 11:38, said:

De cand pui egal intre un om si un caine?
Iar un betiv daca ar face asta ar fi dat jos din autobuz


Asta e genul de argumentatie care mi se pare de tot rasul cand discutii cu un ne-proprietar de caine.

Vai vai si vai vai omul e superior si are voie orice dar daca un caine are un accident apai tre sa ii sarim in cap.

Da se poate intampla sa vomite cainele intr-un mijloc de trasport in comun. Si evident ca se poate sa puta. Strang dupa el. Imi cer scuze daca a provocat cuiva vreo neplacere si cobor la prima sa arunc ce e de aruncat. Dar asta nu inseamna ca un caine nu are voie in autobuz pe motiv ca poate sa vomite. Intransigenta asta e cel putin ridicola. Ca sa nu o spun mai dur de atat.

#89
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.570
  • Înscris: 21.07.2015

 something00, on 23 februarie 2016 - 11:51, said:




Asta e genul de argumentatie care mi se pare de tot rasul cand discutii cu un ne-proprietar de caine.

Vai vai si vai vai omul e superior si are voie orice dar daca un caine are un accident apai tre sa ii sarim in cap.

Da se poate intampla sa vomite cainele intr-un mijloc de trasport in comun. Si evident ca se poate sa puta. Strang dupa el. Imi cer scuze daca a provocat cuiva vreo neplacere si cobor la prima sa arunc ce e de aruncat. Dar asta nu inseamna ca un caine nu are voie in autobuz pe motiv ca poate sa vomite. Intransigenta asta e cel putin ridicola. Ca sa nu o spun mai dur de atat.

Tu pui egal intre om si caine ?

 kartys, on 23 februarie 2016 - 11:41, said:



De ce, voma e diferita la om fata de caine? Nu pun egal. doar ca ai venit cu un exemplu slab de tot, asta ca sa nu zic altfel

E clar ca plecam de la premize diferite.

Animalele sunt tolerate, nu acceptate.
Sunt tolerate atata timp cat nu prejudiciaza oamenii.

Orice prejudiciu adus oamenilor de catre animale trebuie evitat, prin orice mijloave.

Resursele ar trebui folosite pentru oameniz nu pentru animale.
Cum sa dai sute de lei lunar pentru un animal, cand copii sau batrani nu au ce manca?

#90
kartys

kartys

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 329
  • Înscris: 07.02.2007
Pai de ce te intereseaza pe tine ce fac eu cu banii mei? Daca te-ai uita in propria curte si nu ti-ar mai pasa atat de ce fac altii ai fi mai linistit.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate