Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...

Paralizie parte inferioara picior...

COPA AMERICA 2024

Presedintele Romaniei 2024. Cine ...
 Recomandare usa interior izolata ...

Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia

Top Zone Rezidence Victor Brauner
 Curatare ferestre de adezivul fol...

Placare scara exterioara acces

Dovada lucru firma desfiintata

Zone de facut casa
 Recomandare service Maserati in B...

Drenaj ape pluviale

Incompatibilitate router Digi Mer...

Lada frigorifica vs congelator
 

Proiect casa mea

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
10 răspunsuri în acest subiect

#1
man1968

man1968

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 18.01.2015
Salutare. Am atasat la aceasta postare un plan parter si mansarda si doua variante 3D care reprezinta un posibil proiect al casei mele. Cu respect va rog sa-mi spuneti parerea dumneavoastra cu privire la dispunerea camerelor , dimensiuni, etc. Schita nu este completa dpdv scrptic ( la parter langa hol este camera tehnica iar langa dormitorul de la parter este o baie) iar unele dimensiuni sunt gresite. Este doar o schita orientativa.Astept cu interes parerile si sugestile voastre.

Fișiere atașate



#2
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.509
  • Înscris: 04.05.2007
Schita este complet nefunctionala...mai precis zona scarii.

#3
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.493
  • Înscris: 22.09.2011
deci, ca un sfat:

nu-ti recomand tipul ala de balcon (daca se poate numi asa la tine), pentru ca o sa ti se infiltreze apa pe peretii camerei de jos....si-o sa ai mari probleme...eu am patit-o!

#4
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.552
  • Înscris: 03.04.2013
Hai si bine ai venit.
Primul sfat e sa le salvezi jpg si sa repostezi, ca m-apuca sa descarc.

#5
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.759
  • Înscris: 15.04.2012
Bine ai venit,

Am si eu o intrebare.....de ce ai "oprit" acoperisul ala langa coama???
Ai idee cat inseamna "oprirea" acea ca si costuri????
Bineintales costuri ce pot fi evitate daca faci acoperisul intr-o apa!


 cephalophodes, on 04 februarie 2015 - 22:00, said:

deci, ca un sfat:

nu-ti recomand tipul ala de balcon (daca se poate numi asa la tine), pentru ca o sa ti se infiltreze apa pe peretii camerei de jos....si-o sa ai mari probleme...eu am patit-o!


Like-ul nu musai pentru post cat pentru ANTIDOT........

#6
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.839
  • Înscris: 30.03.2009
Casa arata ... ieftin. Si aiurea. Nu sunt aliniate ferestrele si usile de la cele 2 nivele, dimensiuni diferite.
Daca nu te pasioneaza statul in balcon incearca sa le eviti in a le include in proiect. Poti face camerele mai mari.

Daca este ideea ta, lasa-te de sportul asta. Daca este a unui arhitect, schimba-l rapid.

#7
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.509
  • Înscris: 04.05.2007

 Alxdava, on 05 februarie 2015 - 09:27, said:

Casa arata ... ieftin. Si aiurea. Nu sunt aliniate ferestrele si usile de la cele 2 nivele, dimensiuni diferite.
Daca nu te pasioneaza statul in balcon incearca sa le eviti in a le include in proiect. Poti face camerele mai mari.

Daca este ideea ta, lasa-te de sportul asta. Daca este a unui arhitect, schimba-l rapid.

Este clar ca este facuta de el, niciun arhitect din lumea asta nu ar pune asa ceva pe hartie (calculator). Pur si simplu ce este acolo este un non-sens, el a figurat scara doar la mansarda, daca o figureaza si in planul de parter iti blocheaza practic circulatia in casa. Nu exista o continuitate a axelor nici pe nivel si nici o aliniere intre parter si mansarda.

#8
cocolino26

cocolino26

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 389
  • Înscris: 27.04.2008
Parerea mea e ca varianta propusa poate fi optimizata atat functional cat si din punct de vedere al costurilor. Balcoanele sunt o mare risipa de spatiu si se justifica numai daca privelistea e spectaculoasa si nu ai o curte prea mare, altfel nu merita banii investiti in hidro si termoizolatia lor. Asa cum sunt desenate par adaugate doar pentru a compensa suprafata prea mare a parterului fata de cea a etajului, dar un arhitect bun poate gasi si alte solutii. Scara e alta problema majora, pentru ca la parter nu ai spatiu de circulatie prin fata ei. Am mai vazut si niste holuri meschine de 1,15 respectiv 1,25 m latime si cred ca ar trebui sa ai acces in CT si din casa. Succes in gasirea celei mai potrivite variante!

#9
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 759
  • Înscris: 10.07.2004

 cocolino26, on 05 februarie 2015 - 09:56, said:

Balcoanele sunt o mare risipa de spatiu si se justifica numai daca privelistea e spectaculoasa si nu ai o curte prea mare, altfel nu merita banii investiti in hidro si termoizolatia lor.
+1

In rest, casa este uratica prin simplitatea si banalitatea ei. Daca sunt schite facute de tine e un inceput ok, daca sunt facute de un arhitect (desi ma indoiesc) mai are de lucru mult. Pana si proiecte din porcariile alea de reviste Casa mea arata mai bine

Editat de Hobo, 05 februarie 2015 - 10:39.


#10
man1968

man1968

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 18.01.2015
Va multumesc frumos pentru observatiile voastre.Schita este gandita de mine.Am incercat sa gasesc o varianta optima tinand cont de faptul ca terenul are o deschidere de 13m. Referitor la acoperis initial era din doua ape dar sotia a zis ca seamana cu o ciuperca si ca e banal. In felul acesta am recurs la acesta solutie.Nu este un proiect definitiv. Balconul din spate intr-adevar este asa ca rezultat al faptului ca nu doresc aceiasi suprafata la mansarda. De fapt ati observat ca este o varianta 3d fara acel balcon. In fata cred ca balconul nu arata rau ( e doar o parere).Astept din partea voastra si cateva idei  concrete( referitoare la dimensiuni , ferestre, etc) care asa cum spunea cocolino26 ar putea sa amelioreze acest proiect.Va multumesc inca o data pentru atentia si sugestiile voastre. O zi buna.

#11
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.509
  • Înscris: 04.05.2007
@man1968, nu poti sa ameliorezi ceea ce ai tu acolo, pentru ca este busit de la inceput pana la sfarsit. Revin cu sugestia de a pune scara in planul de parter si o sa-ti dai seama. Schita este eronata din secunda 2.
Trebuie sa intelegi ca, fie ca faci casa in cadre sau zidarie portanta, trebuie sa existe niste axe, grinzile trebuie sa se inchida si ele cumva, nu se pot "termina" asa in aer in mijlocul casei.

De exemplu, iti trebuie o grinda pe axul central al casei, dar peretele de la living nu este aliniat cu cel de la bucatarie? Solutii exista, insa costa mult mai mult decat daca te-ai duce la un arhitect.
Pe directia cealalta, iti trebuie o grinda la peretele despartitor intre living si bucatarie, insa ea ar trece exact prin mijlocul scarii...

Etajul nu are aproape nici o legatura cu ceea ce este la parter, suprapune si tu planurile si o sa vezi ca ai pereti la etaj exact prin mijlocul spatiilor de la parter?...Faci toata compartimentarea de la etaj numai din gips carton? Este un non-sens de la cap la coada.
Nu vreau sa par rau, insa desenatul nu are nicio legatura cu proiectatul. Parerea mea este ca pierzi timpul absolut inutil cu desenatul, cel mai bine te uiti pe niste planuri care sa semene cat de cat cu ce iti doresti, sau pui frumos pe o hartie functiunile dorite pe fiecare nivel, suprafetele dorite, cam ce orientare ai vrea la camere si te duci la un arhitect.

Editat de the_lion, 06 februarie 2015 - 14:57.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate