Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...
 AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 

Polizoare, masini de gaurit, scule si unelte

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
15048 replies to this topic

#6715
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Asta seara cautam un bancomat Brd si am ajuns din intamplare in Practiker. Mi-a sarit in ochi o "noutate" la raftul cu scule. Un polizor de banc la 203 lei. N-am putut sa ma abtin si l-am luat. Maine ma dau cu un topor la el sa vad cata vlaga are. Pietrele au granulatie 30 si 60.

Attached Files



#6716
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014

View Postcalinus68, on 12 noiembrie 2018 - 21:22, said:



Ca sa iti faci o idee vezi la Dedeman cam ce preturi au, transport inclus.

https://www.dedeman....00-mm/p/6003206
Alea sunt niște gunoaie.  Am avut ocazia sa fac montajul la o astfel de poartă.  Atât ca arată bine dar sunt extrem de slabe.

#6717
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Cunoasteti solutii de 1000-2000 lei pentru aplicare cant pal/mdf? care sa dea o calitate mai buna decat fierul de calcat sau suflanta cu aer cald.
Am o gramada de mobila de cumparat si m-am ingrozit de preturi raportat la calitate. Prefer sa le fac eu. Investesc intr-o panza dedicata pt fiecare material, o scula de cantuit, si imi fac ce vreau eu. Restul sculelor le cam am.

Edited by medelin992, 14 November 2018 - 15:51.


#6718
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,319
  • Înscris: 13.01.2011

View Postmedelin992, on 14 noiembrie 2018 - 15:49, said:

Cunoasteti solutii de 1000-2000 lei pentru aplicare cant pal/mdf? care sa dea o calitate mai buna decat fierul de calcat sau suflanta cu aer cald.
Am o gramada de mobila de cumparat si m-am ingrozit de preturi raportat la calitate.

Ma indoiesc ca merita sa cumperi sculele speciale.
Mai ales daca faci DOAR pentru tine.
Daca vrei sa produci mobila si sa vinzi, este alta poveste.

Eu am pus cu fierul, daca taietura peste perfecta si nu iti tremura mina, iese bine si cu fierul, ca in fabrică.
Dar nu merge cu fierul pe orice cant, sint unele late si groase, la alea ma îndoiesc că se poate pune cu fierul.

#6719
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
nu stiu ce sa zic. un pat 1000 lei, un sifonier 1000.... la calitate slabuta.
de bucatarii si biblioteci nu vorbesc....acolo tr duci la 2-3000 lei. low cost. rumegus presat.
initial vroiam sa le fac din fag/stejar....dar este scump al naiba materialul si nu ma incanta. mai ales ca gasesc doar stratificat(imbinat)

#6720
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Înainte sa aplici cantul aspiră tăietura. Vei îndepărta praful și se va lipi mai bine.  La mine după 8 ani nu s-a desfăcut nici un cant la care am aplicat aceasta metoda.  După lipire am tăiat marginea cantului deoarece este mai lat decât palul, și am șlefuit ușor cu un șmirghel de granulație 240 pus pe un suport și ținut cam la 45de grade pe muchia plăcii.

#6721
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012

View Postmedelin992, on 14 noiembrie 2018 - 15:49, said:

Cunoasteti solutii de 1000-2000 lei pentru aplicare cant pal/mdf? care sa dea o calitate mai buna decat fierul de calcat sau suflanta cu aer cald.
Am o gramada de mobila de cumparat si m-am ingrozit de preturi raportat la calitate. Prefer sa le fac eu. Investesc intr-o panza dedicata pt fiecare material, o scula de cantuit, si imi fac ce vreau eu. Restul sculelor le cam am.
Nu merita, mergi la un atelier de mobila si pui cant profi.

Ca indrumare...am vrut sa fac un dulap cu usi culisabile...dupa ceva calcule am iesit cu 100 lei mai ieftin decat la un atelier de mobila!

#6722
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Unde îți tai palul?  De obicei este și posibilitatea sa ti-l cantuiasca.

#6723
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Pai si eu ce mai fac? Ansamblez ca la ikea?
Ma duc sa iau niste rebuturi din horn si sa ma joc cu fierul de calcat.


#6724
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Aha, si acele rebuturi sunt ok?!
Sau cumperi pal mai bun?
Stai calm.ca nu iesi in mare castig!

#6725
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Nici nu vreau sa stiu ce mobila o sa iasa... Pare simplu de facut, dar nu e. Si trebuie ceva scule. Nu bormasina si soricel, flex sau ce draci mai are un gospodar prin curte..
Incearca cu un dulap mic intai. Sigur te lasi pagubas.

Vezi ca gaurile alea unde se imbina cu 1000 de feluri de suruburi mobila is date cu CNC-uri ghidate de laser. Daca crezi ca iti iese la fel cu un creion dupa ureche si un vinclu...succes.

Eu am avut o tentativa sa fac rafturi in garaj. Si sigur n-am 2 maini stangi. Mi-am bagat penis cand am vazut ce cacat iese. Fuga la dedeman si in 2 ore cu tot cu drum, aveam rafturi in garaj.

Edited by mariovrs, 14 November 2018 - 18:50.


#6726
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postmedelin992, on 14 noiembrie 2018 - 15:49, said:

Cunoasteti solutii de 1000-2000 lei pentru aplicare cant pal/mdf? care sa dea o calitate mai buna decat fierul de calcat sau suflanta cu aer cald.
Am o gramada de mobila de cumparat si m-am ingrozit de preturi raportat la calitate. Prefer sa le fac eu. Investesc intr-o panza dedicata pt fiecare material, o scula de cantuit, si imi fac ce vreau eu. Restul sculelor le cam am.

Daca iei o panza , o fata a palului va iesi ca taiata cu patentul !Debitarea palului o faci la firmele care asta fac cu circulare de zeci de mii de euro .
De cantuit nu e greu , cu o suflanta, un puc de lemn ( cu care tasezi dupa incalzire ) si o daltita de curatat muchiile , ceva smirghel aplicat pe o bucata de lemn pt slefuit muchiile . Iti trebuie ceva indemanare alfel vor iesi ca porcul . Cea mai nasoala treaba e ca poti aplica doar folie de cant nu si ABS ceea ce dpmdv nu  merita. Folia ABS arata si este mult mai rezistenta plus ca poti alege diferite grosimi ...
Asamblarea e simpla daca ai rabdare si sfatul meu ( pretios ) e sa faci imbinarile si cu lamele si cu eurosuruburi ( rezistenta in timp mai mare si te ajuta la executie ) deci un lamelor e musai sa iti cumperi . Ai si burghiu special care e mai gros in capat pt capul eurosurubului ( sa se ingroape frumos fara sa rupi melamina )

Attached Files

  • Attached File  3.jpg   84.24K   18 downloads
  • Attached File  4.jpg   32.71K   21 downloads
  • Attached File  5.jpg   39.98K   20 downloads

Edited by Baxon, 14 November 2018 - 19:02.


#6727
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,625
  • Înscris: 31.01.2010

View Postmariovrs, on 14 noiembrie 2018 - 18:48, said:

Vezi ca gaurile alea unde se imbina cu 1000 de feluri de suruburi mobila is date cu CNC-uri ghidate de laser. Daca crezi ca iti iese la fel cu un creion dupa ureche si un vinclu...succes.


Ai putea sa ne arati si noua un CNC ghidat cu laser?
De iesit ies bine gaurile cu conditia sa nu tii creionul dupa ureche...

P.S.
Cantul se ajusteaza extrem de bine cu freza de mina folosind cutitul acela de urmarire a suprafetei, cel cu rulment in cap.
Dupa aia smirghel si iasa "sticla".

Edited by Ion_Bumbu, 14 November 2018 - 18:59.


#6728
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Ioane, chiar n-ai vazut CNC-uri care debiteaza pal sau mdf? Liniile alea rosii care masoara unde sa taie si unde sa gaureasca ''e laser'' bre.  Matale, ramai la smirgheluit la mana..

#6729
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,625
  • Înscris: 31.01.2010
Domnule, eu am dorit sa ne arati un "CNC ghidat de laser", ce spui dumneata este o ineptie la fel de mare ca pamintul e plat!
Laser din ala rosu am si eu la circularul de mina si are rol de indicator nu ghidare!
"Ghidarea" la un CNC se face in cu totul alt mod decit banuiesti dumneata, ceva MPP, motoare DC cu servo, ceva pe acolo mai inteleg, dar laser, si inca rosu...

P.S.
am vazut, si nu in poze, din acelea care "sculpteaza" in lemn dar si in metal, ultimul ceva Haas daca va spune ceva numele.

#6730
stefanut23

stefanut23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 02.06.2009
Eu am toată mobila din casă și apartament,făcută de mine, din pal melaminat de 18 mm.
Cea din magazine este din pal de 16mm.
Palul îl taie vânzătorul după schiță mea.
Orice fierăstrău ai avea nu o sa tai drept și nici fara rizuri.
Pentru montaj îți trebuie o bormașină, burghiu dublu (că cel din poza de mai sus, parca 4+7) o freză pentru îngroparea balamalelor, imbus,fier de călcat model ceaușist și un cater.
Daca te ajuta cineva te descurci cu atât, daca nu faci niste suporți sa tina placa când pui cantul și mai cumperi 4 menghine manuale + doua colțare mari sa proptești plăcile până le prinzi

Edited by stefanut23, 14 November 2018 - 21:16.


#6731
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Și eu mi-am făcut singur și a ieșit la fel cu cea la comanda doar ca la 40% din preț.  Debitare am facut-o la depozitul de pal. Am plătit debitarea.
Acum aștept sa îmi iasă de la debitat mobila de bucătărie   4.4metri lungime plus doua rafturi în living și în birou au ieșit în 2300 cu debitare și găuri pentru balamale date fel de vânzător.  Pe comanda era 6500-7000.
În total am dat comanda la 107 repere.
Am încercat în trecut și sa fac eu debitarea.  Nu merita. La tot ce am comandat e 180 de lei debitarea. Și iese bine,  au scule dedicate.

Edited by PoeOvidiu, 14 November 2018 - 21:27.


#6732
stefanut23

stefanut23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 02.06.2009
Iese perfect la fierăstrăul ăla cu masa și două pânze.
Eu am platit cam 20-30 lei debitarea pentru fiecare placa. Depinde de tăieturi, daca sunt multe, crește prețul. Cu pistolul de aer cald am lipit cant o singura data, la picioarele unei măsuțe tăiate pe rotund. In rest e pierdere de timp + că îți mai trebuie o mana, daca lucrezi singur.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate