Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?
 Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia
 Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...
 Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri
 

Polizoare, masini de gaurit, scule si unelte

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
15060 replies to this topic

#15049
magtacpactig

magtacpactig

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 16.10.2019
Probabil ca da...

#15050
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 29.03.2010
Salut.

Am nevoie să dau niște găuri în beton și a venit momentul să îmi cumpăr rotopercutor.

Mi-am comandat Sthor 79049 la 132 lei, și acum îmi caut niste burghie bune. Momentan îmi trebuie cu diametru maxim de 10-12mm.

Scula este SDS+

Îmi recomandați ce burghie să iau?

#15051
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,683
  • Înscris: 31.01.2010
La 132 lei scula, cele mai ieftine, aveau la Hornbach parca T-MAX, super pret, am luat vreo 3 de sacrificiu si s-au dovedit bune.
Mergeti pe ele fara nici o retinere.

#15052
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 29.03.2010
Biti folosesc Milwaukee și Felo. Nu vreau nici burghie ieftine, vreau să mă ajute la treburile ce le am de făcut 😀


Acum nici nu vreau să dau pe un set mai mult decât pe sculă, dar să fie de calitate totuși

#15053
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,371
  • Înscris: 19.03.2007
@R10
Eu am folosit din Leroy (ca mi-e la indemana magazinul) si nu am avot probleme, ideea e sa fugi de chinezariile "de taraba", ca alea sunt de calitate mediocra. Mai important e sa ai scula potrivita, in cazul asta SDS. Degeaba cumperi cel mai scump burghiu de beton si te chinui sa dai gauri in beton cu o banala bormasina cu percutie, ca nu se va intampla niciun miracol.

#15054
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 29.03.2010
Păi chiar mai sus spuneam că e vorba despre sds-plus 😀

Văd burghie de la Makita la 5-6 lei, posibil să merg pe ele, momentan cred că îmi sunt de ajuns.

Ați folosit gama Bosch 5x? Văd că sunt bine cotate

#15055
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,190
  • Înscris: 19.09.2005
pentru niste gauri in beton merg si marcile propii de la magazinele de bricolaj. sa nu iei chinazarii ieftine, in rest te descurci cu orice.
lasa vrajelile cu chesti extrem de scumpe ca doar arunci cu banii. nici in mediu industrial nu-s bune ca pretul pe gaura e prea mare. rezista mai bine dar nu cat sa-si justifice banii. + ca se mai si pierd.

#15056
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,371
  • Înscris: 19.03.2007
@R10
Nu sunt analfabet functional. Doar prima parte a interventiei mele anterioara ti se adresa. Restul era pentru cei care traiesc cu impresia ca daca iau un burghiu scump si bormasina nepotrivita, vor avea randament maxim. Crezi ca Makita sau Bosch fabrica burghie, sau le comanda unor fabrici din China care fac burghie si doar se scrie marca pe ele si au ca cerinta calitatea raportata la pretul platit acelei fabrici ?

Genul celui din link sunt mai bune atunci cand dai de fier beton, ca il strapunge mai repede.

https://www.emag.ro/...mpaign=(RO:eMAG!)_3P_NO_SALES_%3e_Scule_electrice_and_Unelte&utm_content=139942796360&gad_source=1&gclid=EAIaIQobChMI_enQkK-PhgMVC0ZBAh3qNguJEAQYASABEgL2IvD_BwE

Edited by titoo, Today, 11:45.


#15057
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,683
  • Înscris: 31.01.2010
Am luat TMAX-urile alea ca erau ieftine si am dat gauri, si am de m-am saturat, cu unu de 8mm am peste 100 de gauri date, da, s-a tocit virful da merge in continuare.
Cind nu mai merge il arunc.

#15058
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,371
  • Înscris: 19.03.2007

View PostIon_Bumbu, on 15 mai 2024 - 11:46, said:

Am luat TMAX-urile alea ca erau ieftine si am dat gauri, si am de m-am saturat, cu unu de 8mm am peste 100 de gauri date, da, s-a tocit virful da merge in continuare.
Cind nu mai merge il arunc.

Daca sunt doar tocite, de ce nu iei o piatra de polizor pentru vidia sa le reascuti ? Cred ca ar merita investitia.

#15059
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,683
  • Înscris: 31.01.2010
La cit au costat nu merita sa stric piatra pentru ele, o folosesc doar la cutitele de strung.
Pentru burghie mai motate daca trebuie "asprite" cum spunea bunicul, folosesc un disc de 125mm pentru faianta, e mai fin decit alea pentru taiat betoane si ascute fara sa rupa prea mult din placute, dar repet, nu la TMAX, alea-s de aruncat nu de reascutit.

#15060
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,842
  • Înscris: 07.06.2014
saptamana asta la lidl au bagat iar nivela laser din gama performance. se pare ca este 250 lei. anul trecut pe vremea asta, era 300. stie careva ce model este acum la raft? ce serie?

anul trecut a fost PKLLP 360 B3. nu ma puneti sa intru in magazin ca nu am cum ajunge

#15061
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,855
  • Înscris: 01.09.2006
Pai se vede codul in poza de pe site, e acelasi cu cel scris de tine.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate