Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Polizoare, masini de gaurit, scule si unelte

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
15002 replies to this topic

#1
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006
Cred ca un topic legitim este si unul despre sculele si uneltele de pe linga utilajele noastre, acelea care ne-au ajutat in construirea diverselor accesorii si care ramin de regula in umbra.

Vreau sa prezint polizorul meu de mina HITACHI G13SR3 la promotie din "dede" cu 225 lei (parca), este primul in grupa cu piatra de 125 dupa cele "hobby" cu piatra de 115:
Attached File  H.jpg   213.3K   413 downloads
http://www.hitachi-k...sr3/g13sr3.html

polizor luat cam de un an in urma frustrarilor fata de polizoarele "ieftine" no name la 100 lei buc care dupa ce tai o teava de 1tol trebuie sa-l bagi in galeata cu apa sa-l racesti (glumesc, sa nu faceti asa ceva), acesta a fost folosit la diverse, modificat remorcuta motosapa, confectionat prasitoare, plug bilonat, semanatoare, roti + plus diverse la aceasta(moto), nu mai vorbesc de usi metalice la atelier, abcant, diverse mese, stative, masa circular, scara metalica, de ascutit/polizat nu mai vorbesc si multe altele care nu-mi vin acum in minte, in aceleasi conditii in care am folosit si "alte" polizoare  care si-au dat duhul rapid si fara garantie, cica defectele nu sint din fabricatie....

Asta ca o continuare de la topicul cu motocositori (unde si acolo am o problema):
http://forum.softped...2#entry15279956

Intrebarea este de fapt daca sigur sint facute in China? sa fi ajuns japonezii peste "mindria" lor sa fabrice si ei acolo? are un pret acceptabil pentru al suspecta de origine chinezeasca. Probabil ca la fel de bune sint si cele Bosch, Makita din aceasi grupa insa nu le cunosc/testat personal, nu vorbim de cele profesionale.....

Edited by NickRvl, 09 June 2014 - 10:20.


#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
ala e flex

ii mai zice polizor unghiular

bosch sunt facute in de si in china
makita japonia ,china,indonezia

de fapt ce te doare ?

#3
dadi272

dadi272

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,301
  • Înscris: 09.06.2008
Am dar cred ca este modelul SR2, vad acasa.
Eu zic ca e foarte bun, imi place ca e usor si nu te rupe de mina.

Makita si la noi la Branesti.

Edited by dadi272, 09 June 2014 - 10:33.


#4
giulio

giulio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 26.12.2006
http://forum.softped...cedee-de-lucru/

uitati-va si pe-aici

#5
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006

View Postpetre69, on 09 iunie 2014 - 10:27, said:

ala e flex

ii mai zice polizor unghiular
Cu tot respectul, acesta este un "polizor unghiular de mina" si caruia i se mai spune si "flex"

Quote

bosch sunt facute in de si in china
makita japonia ,china,indonezia

de fapt ce te doare ?
credeam ca se vede intrebarea de mai sus: "Intrebarea este de fapt daca sigur sint facute in China?" plecind de la discutia de la topicul din link (nu avea rost sa continui acolo fiind alt subiect), in plus astfel putem prezenta atit sculele bune cit si cele mai putin bune sau proaste de care ne putem feri.

L.E."giulio" multumesc de link, eu am cautat aici la "Mecanica Agricola, Unelte, Utilaje, Echipamente, Procesare" si nu am gasit un topic dedicat, moderatorul va decide daca se cade si aici un topic dedicat sau nu.

Edited by NickRvl, 09 June 2014 - 10:39.


#6
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Vrei sa ne prezentam sculele, sau ce ?  Posted Image

Observ ca multa lume este pacalita de ,,demagogia '' unora, care prezinta China ca cel mai rau producator posibil.

Cand eram eu copil lumea dadea navala la produsele chinezesti, se epuizau repede de pe rafturi,erau produse de super calitate.

Sa prostit China intre timp ?

Neah Posted Image

Este doar razboiul declaratiilor, marii producatori care sint speriati de produsele cinezesti de calitate.

Exista si ,,chinezarii '' ? Acele produse care imita firme celebre ?

Absolut !

Dar nu poti sa generalizez, daca ai trecut macar de 16 ani Posted Image

Alt aspect, multa lume nu intelege conceptul de ,,made in China '' aplicat pe o firma celebra.

Inchipuiti-va ca Sony are o fabrica de telefoane si o dezasambleaza, o urca pe vapoare si o duce in China, monteaza acolo totul pe o locatie inchiriata/cumparata.

Asadar, avem o fabrica japoneza pe pamant chinezesc.

Acolo lucreaza si supervizori japonezi, care coordoneaza ingineri chinezi care... ghici, controleaza muncitori chinezi scoliti in japonia, sau in china de catre speciaisti japonezi... care nu inventeaza si nu modifica nimic din produsul ANSAMBLAT in fabrica Posted Image

Made in China explica doar locatia, provenienta, nu inseamna ca este o ,,chinezarie '' contrafacuta  Posted Image

Edited by crisstonne, 09 June 2014 - 21:39.


#7
stefanut23

stefanut23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,137
  • Înscris: 02.06.2009
Drujba cu acumulatori are cineva ?

#8
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010

View PostNickRvl, on 09 iunie 2014 - 10:35, said:

"Intrebarea este de fapt daca sigur sint facute in China?"

Cauta codul EAN ( codul de bare ) si primele 2 sau 3 dau tara in care e produs obiectul.
Google te ajuta in asta .

Grig

#9
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
sa n-aud de hitachi...am avut si eu un polizor unghiular d'asta...am is sa iau scula, sa nu mai stau sa le tot schimb... a crapat rotorul dupa o saptamana de la achizitie, vreo 2-3 ore de functionare... Garantie, schimbat... a inceput iar sa tuseasca dupa ceva vreme, a murit fix la o saptamana dupa ce a expirat garantia de 2 ani, timp in care a fost folosit cu grija ca deh, am zis ca m-oi fi dat eu la el si nu e facut pt asta...
Daca sa mai tai un fier beton sau sa mai debitezi cu el un canal in BCA la o casa , ori sa taiprofilele CD pt rigips o fi abuz, ma intreb saracul einhellul ala de 3 lei, gri, cumparat acum vreo 8-9 ani, si care a taiat ce cu gandul nu gandesti.... ala ce ar putea spune ca a patit?

Niste jeguri colorate frumos si facute sa te lauzi ca ai scule de firma, ca si bosh-urile, chir unele d'alea din gama "profi"...

Exista 2 variante, ori iei scula profesionala adevarata, platesti pretul si scoti banii (de fapt o iei ca sa nu stai sa tot cumperi si tot arunci d'astea ieftine...) ori iei chinezarii dar cinstite, fara abtibilduri cu nume de firma si alte aberatii , iti faci treaba, le arunci cand tusec si iei altul....s-ar putea sa iesi mai ieftin decat cu alea profi de firma si dai si banii cu taraita...daca ti-l fura sau il lasi in ploaie macar nu iti pare rau, dimpotriva, te bucuri ca in sfarsit a crapat si iei altul, nu mai stai sa tot stergi jegul inainte sa-l pui in dulap.

#10
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Eu am un flex(polizor unghiular) de ceva ani,rusesc;are 5-7 kg,puterea,nu stiu insa curentul maxim 18A.Carcasa este din duraluminiu si are 8500rot/min la disc(de 180);insa,ca romanu' am pus aparatoare mare si merge Φ 230mm la disc.
Am taiat de la otel  ,la beton,aluminiu.inox,aproape tot ,(inclusiv titan) si nu am schimbat la el nimic in 20 ani-folosit numai acasa.Si...la mine acasa anexele gospodaresti sunt cu structura metalica,sa nu mai amintesc de alte scule si dispozitive.
Ca forta,...candva mi s-a inchis o teava de Φ=89 pe disc de 2,5m grosime si... s-a retezat discul frumos ,pe langa piulita(ma asteptam s se inchida taietura si l-am tinut serios).
Si eu sunt adeptul sculelor ieftine ,pe care scrie mare made in china ;nu made germany  ,via china...

#11
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Eu nu sunt adeptul dar fata de sculele de acum 7-10 ani, majoritatea brandurilor semi-pro sau cu pretentii de pro/renume ca fiind bune.... s-au prostit ingrozitor...
Si mai e o chestie, parca sculele aduse de afara sunt putin altceva, acelasi brand, aceeasi gama ca la noi.

#12
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010
Inclin si eu sa cred lucrul asta.

Grig

#13
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Candva exista ...''tehnologie pt o viata'' acum...tehnologie de...consum.

Edited by gcom61, 15 June 2014 - 13:14.


#14
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Adevarul e ca "inainte" o gramada de scule disponibile azi, in primul rand datorita chinezilor, erau "avioane"...doar firmele mari produceau si erau si foarte scumpe.... bormasini , ceva polizoare unghiulare si inca vreo cateva tipuri de scule erau "affordable".....acum gasesti toate tampeniile si ti le poti permite, ca sunt de"unica folosinta" e alta mancare de peste...
Vremea "de aur" a sculelor astora decente si nu foarte scumpe a fost aparitia/dezvoltarea brandurilor consumer din europa...cand s-au lansat sau au incercat sa urce in piata, brandurile astea pentru toata lumea faceau lucruri bune pentru clientii invatati cu standardele lor de calitate, vestice... asa cum ziceam, pana si einhell facea scule ca pentru standardele consumatorilor occidentali.
Asta a dus si la caderea brandurilor mari care nu mai vindeau pentru ca piata pro e limitata si constanta, si oricum acolo aia adevarati aveau castig de cauza, iar p.limea avea de ales la preturi mult mai mici... Alde bosch &co au trebuit sa faca rabat ca sa concureze cat de cat la pret cu brandurile astea multe si ieftine, care inca faceau scule ok pt amatorul care da 2 gauri sa prinda un tablou.
si asa piata a inceput s-o ia in jos, chinezii au copiat tot si cu materiale sau tolerante proaste, au lipit abtibilduri colorate si au aparut branduri din ce in ce mai ieftine, zeci ...
.

#15
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Daca tot ii topic aici prezentat scule de mana ma pot si eu lauda cu un Flex Einhell BWS 850 w,11.000rot/min culoare galbena nu albastra il am de 6 ani i-am dat odata vaselina in capul cu grupul conic si am schimbat periile care era gata in rest o taiat,polizat de toate cu succes,masina de gaurit tot Einhell BT-ID 1000 E putere 1010 w o am de 2 ani fara probleme,beton,caramida,centura de beton armat,lemn orice numa sa ai burghie.Iar de faza cu Bosch nu ii ce o mai fost odata,lucram pe comunitate cu camionul si odata mi sa da incarcare sarma cupru din Italia descarcare in Germania dar oraselul nu mai stiu acuma un nume foarte sod.Cand ajung acolo omuletii cu ochii mici(chinezi)ma asteptam dintr-un garaj cat sa intre 2 camioane unde faceau pe banda rulanta masini de gaurit,flex,masini de spalat,toate piesele si lipeau pe ele made in china.Asa ca nu ii vremea ce o mai fost odata ca dau 6 mil pe 1 flex si ii facut in Germania si ii calitate ca si acolo te asteapta omuletii micuti.

#16
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

View Postparintele, on 14 iunie 2014 - 13:41, said:

sa n-aud de hitachi...


Eu sa aud cat mai des si mai mult de Hitachi, ca mi-am cumparat o bormasina cu acumulator si a muncit saraca ca un cal de povara, am asamblat toata mobila din casa cu ea si am mai fost si la un prieten si i-am asamblat si lui toata mobila.

Deci o casa intreaga cu living si doua dormitoare, mobilata complet: o singura baterie incarcata complet mi-a ajuns sa fac treaba. Adica si cu viteza si cu forta.

Foarte multumit de Hitachi. Sta langa Makita cu fruntea sus.

#17
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Propun marilor firme să facă studiu pe o mașină de găurit Budget :  )

Am ajuns la concluzia că este extraterestră, practic indestructibilă.

Doar cărbunii au fost schimbați.

Are mai bine de 12 ani și am stricat cu ea spirale cu vidia și articulațiile personale B-)

Are mandrină rapidă, reglaj electronic turație, schimbare sens, percuție sau normal, buton blocare pentru funcționare fără apăsare pe trăgaci, o ieftinătură cu de toate.

Pendular am luat în schimb Skill, cele ieftine arătau oribil.

#18
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Burghiele cu vidia nu le strici ca e bormasina smechera, de obicei se strica ca e utilizatorul prost si nu le da sansa sa se raceasca.

Daca dai ca berbecul 2 minute in zidul de beton apasandu-te cu toata puterea pe scula, o scoti din zid cu varful topit.

Edited by izometric, 15 June 2014 - 17:16.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate