Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 

Sfintele moaste

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2018 replies to this topic

#1801
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View PostDaculScoril0, on 18 ianuarie 2018 - 00:36, said:


pentru că pĂąnă atunci n-au fost instrumente suficient de precise pentru a observa efecte relativiste.
Newton a văzut un măr căzĂąnd. A dedus niște ecuații care descriu mișcarea mărului.
După un timp venit și Einstein care a adăugat un factor de corecție la ecuația lui Newton Ăźn cazul Ăźn care mărul se mișcă cu viteza luminii.
Factor de corecție care e total neglijabil Ăźn orice altă situație și care nu schimbă cu nimic forma legilor formulate de Newton.

Sunt diferite, pct comun fiind incercarea de explicare a gravitatiei.

Ps: nu a cazut nici un mar. Eu asa am auzit.

#1802
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostTravertin2_0, on 18 ianuarie 2018 - 00:06, said:

Tie ti.a spart contul careva de te.ai sucit asa? Si vorbesti cu patos prea mare pentru cum te stiam.
S.a.ntamplat ceva? Esti bine?

Dracul  nu se poate preface la nesfârșit că are dragoste în el...

#1803
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostTravertin2_0, on 18 ianuarie 2018 - 00:06, said:

Tie ti.a spart contul careva de te.ai sucit asa? Si vorbesti cu patos prea mare pentru cum te stiam.
S.a.ntamplat ceva? Esti bine?
O idee de marketing, stimabile. Atat. Sau te referi la blestemati? Cui nu-i deschide Dumnezeu inima sa respecte Scriptura este blestemat, stimabile. Conform Scripturii, nu pe "se zice ca".

View PostDorel666, on 18 ianuarie 2018 - 10:22, said:


Dracul  nu se poate preface la nesfârșit că are dragoste în el...
Dracul nu poate intelege duhovniceste Scriptura, ca altfel nu-l crucifica pe Hristos, scrie. Si oricine nu are doctrina lui Hristos nu are pe Dumnezeu, scrie.

9. Oricine o ia inainte, si nu ramane in invatatura lui Hristos, n-are pe Dumnezeu. Cine ramane in invatatura aceasta are pe Tatal si pe Fiul.

#1804
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postzexelica, on 18 ianuarie 2018 - 11:08, said:


Dracul nu poate intelege duhovniceste Scriptura, ca altfel nu-l crucifica pe Hristos, scrie. Si oricine nu are doctrina lui Hristos nu are pe Dumnezeu, scrie.

9. Oricine o ia inainte, si nu ramane in invatatura lui Hristos, n-are pe Dumnezeu. Cine ramane in invatatura aceasta are pe Tatal si pe Fiul.

Tocmai, că pe Iisus l-a ispitit cu Scriptura și a înțeles când Iisus i-a dat replica din Scriptură. Deci, te înșeli amarnic: dracul poate înțelege duhovnicește Scriptura!

#1805
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostDorel666, on 18 ianuarie 2018 - 11:09, said:

Tocmai, că pe Iisus l-a ispitit cu Scriptura și a înțeles când Iisus i-a dat replica din Scriptură. Deci, te înșeli amarnic: dracul poate înțelege duhovnicește Scriptura!
Habarnismul asta bisericesc, bazat pe filozofie si brosurica Posted Image Posted Image

7. Noi propovaduim intelepciunea lui Dumnezeu, cea tainica si tinuta ascunsa, pe care o randuise Dumnezeu, spre slava noastra, mai inainte de veci,
8. si pe care n-a cunoscut-o niciunul din fruntasii veacului acestuia; caci, daca ar fi cunoscut-o, n-ar fi rastignit pe Domnul slavei.

NEEEXT!!!!!!

Edited by zexelica, 18 January 2018 - 11:15.


#1806
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,479
  • Înscris: 04.05.2006

View Postzexelica, on 18 ianuarie 2018 - 11:08, said:

O idee de marketing, stimabile. Atat.
Marketing?! Ce vinzi?

View Postdark, on 17 ianuarie 2018 - 19:28, said:

Nu deviez!
Doar nu vrei să spui că tu când te duci să pupi acele moaște, de fapt, ai în vedere doar bucățile de cadavru și nu pe foștii lor posesori!
Ba dimpotriva, tocmai pe fostii lor posesori ii am in vedere. Pe care ii cinstesc si ii rog sa se roage Domnului pentru mine. Atat.

#1807
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,697
  • Înscris: 16.03.2004

View Postrichelieu, on 18 ianuarie 2018 - 12:20, said:


Ba dimpotriva, tocmai pe fostii lor posesori ii am in vedere. Pe care ii cinstesc si ii rog sa se roage Domnului pentru mine. Atat.

Îi rogi să se roage? Pare pleonasm.
Tocmai ce ți-am explicat că trupul omenesc nu este persoana, nu are legătură degetul de acum, fiindcă peste 7 ani voi avea altul, cu ce am în creier, cu emoțiile, sentimentele, cu ideile, cunoștințele, cu devoțiunea/evlavia, cu viața morală.

#1808
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View Postzexelica, on 18 ianuarie 2018 - 11:08, said:


O idee de marketing, stimabile. Atat. Sau te referi la blestemati? Cui nu-i deschide Dumnezeu inima sa respecte Scriptura este blestemat, stimabile. Conform Scripturii, nu pe "se zice ca".


M.am convins si despre tine.

#1809
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,479
  • Înscris: 04.05.2006
Pare :)
Eu toată viața mea am fost un om cu formațiune tehnica. Știu foarte bine ce se întâmpla cu corpul uman, nu mi-ai spus nimic nou.
Însă eu când ma închin in fata unui os, nu cinstesc osul respectiv, ci pe cel care a locuit vremelnic in corpul din care osul ala a făcut parte.
La fel și in fata icoanei.


#1810
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,697
  • Înscris: 16.03.2004

View Postrichelieu, on 18 ianuarie 2018 - 12:58, said:

Pare Posted Image
Eu toată viața mea am fost un om cu formațiune tehnica. Știu foarte bine ce se întâmpla cu corpul uman, nu mi-ai spus nimic nou.
Însă eu când ma închin in fata unui os, nu cinstesc osul respectiv, ci pe cel care a locuit vremelnic in corpul din care osul ala a făcut parte.
La fel și in fata icoanei.

Știam că știi, am scris așa doar datorită retoricii.
Deci tu nu te închini la osul respectiv ci la persoana care a avut acel os.
Știi ce, nu poți face asta. Fiindcă avem verset biblic clar care zice așa:

putrezirea nu poate mosteni neputrezirea. (1Cor.15:50)

#1811
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,479
  • Înscris: 04.05.2006
Și cum interpretezi tu versetul respectiv, in contextul dat?

#1812
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postrichelieu, on 18 ianuarie 2018 - 12:58, said:

Pare Posted Image
Eu toată viața mea am fost un om cu formațiune tehnica. Știu foarte bine ce se întâmpla cu corpul uman, nu mi-ai spus nimic nou.
Însă eu când ma închin in fata unui os, nu cinstesc osul respectiv, ci pe cel care a locuit vremelnic in corpul din care osul ala a făcut parte.
La fel și in fata icoanei.
Si de ce te-ai inchina unui om? Care in Scriptura scrie ca nu a avut vreun merit in mantuirea sa? Si ca faptele lui au fost roada Duhului?

Si m-am aruncat la picioarele lui ca sa ma inchin lui. Dar el mi-a zis: "Fereste-te sa faci una ca aceasta! Eu sunt un impreuna-slujitor cu tine si cu fratii tai care pastreaza marturia lui Isus. Lui Dumnezeu inchina-te! (Caci marturia lui Isus este duhul prorociei.)" (Apoc.19:10)

8. Eu, Ioan, am auzit si am vazut lucrurile acestea. Si, dupa ce le-am auzit si le-am vazut, m-am aruncat la picioarele ingerului care mi le arata, ca sa ma inchin lui.
9.Dar el mi-a zis: "Fereste-te sa faci una ca aceasta! Eu sunt un impreuna-slujitor cu tine si cu fratii tai, prorocii, si cu cei ce pazesc cuvintele din cartea aceasta. Inchina-te lui Dumnezeu." (Apoc.22:8,9)

#1813
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,479
  • Înscris: 04.05.2006
Am spus ca îl cinstesc, nu ca ma închin lui. Când am spus ca ma închin,IN FATA unui os, ma refeream la gestul in sine (închinăciune).

Edited by richelieu, 18 January 2018 - 14:09.


#1814
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,697
  • Înscris: 16.03.2004

View Postrichelieu, on 18 ianuarie 2018 - 13:38, said:

Și cum interpretezi tu versetul respectiv, in contextul dat?

Sfântul, dacă tu crezi că este viu, eu nu cred asta, înseamnă că este într-o formă de neputrezire, așa numitul ”om din Cer”. Prin urmare, nimic din ce a fost al său și este putrezitor, nu-i mai aparține, adică tocmai acele moaște la care vă închinați voi.
Ăsta ar fi un aspect. Alt aspect, mai important, este faptul că voi încercați să comunicați cu mortul, chiar tu ai menționat asta, că-l rogi pe mort să se roage pentru tine. Ca să rogi pe mort, trebuie să comunici cu el, ori asta deja este necromanție. Regele Saul a comis un păcat când a chemat un mort, deși mortul era un profet.Posted Image

#1815
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,479
  • Înscris: 04.05.2006
Pai știi ca unul dintre semnele sanctitatii, este tocmai faptul ca li s-au găsit rămășițele pământene, neputrezite...nu?


Iar despre starea de mort și viu, a zis cineva recent in discuție, ca sunt unii care nu sunt vii in timpul vieții și unii care sunt vii și după moarte. Deci nu e chiar așa...

Și mai e un aspect important când e vorba de comunicare:
“Dacă vorbești cu Dumnezeu, ești credincios. Dacă Dumnezeu vorbește cu tine, suferi de o psihoză.” Dr. House ;)

Cam așa e și cu mortii

#1816
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,697
  • Înscris: 16.03.2004

View Postrichelieu, on 18 ianuarie 2018 - 20:03, said:

Pai știi ca unul dintre semnele sanctitatii, este tocmai faptul ca li s-au găsit rămășițele pământene, neputrezite...nu?

Sunt putrezite toate. Oasele oricum nu se distrug de tot. Dar toate moaștele sunt bucăți de cadavru putred. Poți căuta cu google, dacă nu ți se face greață, pentru a vedea cum arată aceste moaște pe care le venerezi.
Poate ai vrut să spui altceva, la faptul că emană un miros de mir, ca semn al sanctității, deși biblic nu există nicio dovadă în acest sens.

View Postrichelieu, on 18 ianuarie 2018 - 20:03, said:

Iar despre starea de mort și viu, a zis cineva recent in discuție, ca sunt unii care nu sunt vii in timpul vieții și unii care sunt vii și după moarte. Deci nu e chiar așa...


Dorel a zis asta.
Deci tu aduci ca argument afirmația lui Dorel că unii morți sunt vii și prin urmare, de ce nu am vorbi cu ei, chiar dacă Biblia interzice această practică??!

#1817
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postrichelieu, on 18 ianuarie 2018 - 14:03, said:

Am spus ca îl cinstesc, nu ca ma închin lui. Când am spus ca ma închin,IN FATA unui os, ma refeream la gestul in sine (închinăciune).
Si cum definesti "cinstirea" biblic? Il cinstesti si pe Kim Jong Il? Dar pe Hitler?

#1818
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,479
  • Înscris: 04.05.2006

View Postdark, on 18 ianuarie 2018 - 23:08, said:



Sunt putrezite toate. Oasele oricum nu se distrug de tot. Dar toate moaștele sunt bucăți de cadavru putred. Poți căuta cu google, dacă nu ți se face greață, pentru a vedea cum arată aceste moaște pe care le venerezi.
Poate ai vrut să spui altceva, la faptul că emană un miros de mir, ca semn al sanctității, deși biblic nu există nicio dovadă Ăźn acest sens.
Nu sunt putrezite, sunt mumificate. Big difference.
Și nu le venerez, le cinstesc. Big difference again ;)

Quote

Dorel a zis asta.
Deci tu aduci ca argument afirmația lui Dorel că unii morți sunt vii și prin urmare, de ce nu am vorbi cu ei, chiar dacă Biblia interzice această practică??!
Tu ai înțeles ce am zis eu mai sus despre comunicare?!
Hai sa te întreb altceva:
Maica Domnului e moarta? Îngerii sunt morți?

View Postzexelica, on 18 ianuarie 2018 - 23:59, said:


Si cum definesti "cinstirea" biblic? Il cinstesti si pe Kim Jong Il? Dar pe Hitler?
Dar de ce trebuie sa definesc cinstirea biblic? Tu îți cinstesti părinții? Sper ca mai sunt in viata și sunt bine sănătoși, dar ii vei cinsti și după ce mor?

Edited by richelieu, 19 January 2018 - 08:31.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate