Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sfintele moaste

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2018 replies to this topic

#1783
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013
[ https://s1.postimg.org/60hsluuzz3/sf_PAra_SCHEVA.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pupatul unor cadavre ciopârţite este una dintre cele mai odioase forme de exprimare a unor aspiraţii umane“ (Ilie Toader - fost preot ortodox)

#1784
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostGeorge02, on 15 octombrie 2013 - 18:03, said:

Din cate stiu eu Sfintele moaste sunt oseminte ale sfintilor care se spun ca fac minuni . Pot cei care au atins aceste oseminte sa imi spuna ca s-au vindecat de boli sau familia lor s-a facut sanatoasa sau s-a intamplat ceva bun in viata lor ? Exista astfel de cazuri ? Daca da , vin cu urmatoarea intrebare : De ce sfintele moaste sunt scoase doar odata pe an pentru ca acestea sa fie atinse de catre oameni . Daca intr-adevar acestea sunt facatoare de minuni de ce patriarhii sau cei ce au drepturi asupra acestor oseminte nu le lasa ca noi sa le putem atinge la orice ora ? adica eu de exemplu daca as vrea sa ating acum Sfintei Paraschiva pot ?

Scuzati pentru exprimare . Nu prea stiu sa ma fac inteles.

Este scris:

Matei 18:20 Căci, acolo unde sunt doi sau trei adunaţi în Numele Meu, sunt şi Eu în mijlocul lor.”

Adică, pentru ca Hristos-Mântuitorul să fie în mijlocul nostru și să acționeze vindecându-ne, este nevoie de cel puțin două persoane. De aceea sfântul singur  nu este de ajuns, trebuie ca și credința ta să fie prezentă și să lucreze. Abia atunci apar vindecări.
Cât privește faptul că sfintele moaște sunt ținute totdeauna în biserică, la loc de cinste și la îndemâna oricărui credincios, acesta este un lucru prea bine știut de oricine a intrat vreodată într-o biserică cu moaște.
Dar de ce se înghesuie lumea la sărbători să atingă sfintele moaște? Pentru că este scris, deasemenea, Luca 17:5 Apostolii au zis Domnului: „Măreşte-ne credinţa!”. Iar în astfel de adunări, când vezi credința celorlalți, crește și credința ta proprie și ai mai multe șanse să ai acea fărâmă de credință care să te ajute să te vindeci.

View PostDidymus, on 13 octombrie 2017 - 16:25, said:

[ https://s1.postimg.org/60hsluuzz3/sf_PAra_SCHEVA.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pupatul unor cadavre ciopârţite este una dintre cele mai odioase forme de exprimare a unor aspiraţii umane“ (Ilie Toader - fost preot ortodox)

Dacă este fost drac, de ce aș avea încredere într-un drac, iar dacă este fost sfânt, de ce aș avea încredere într-un drac...?

#1785
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004

View Postginaro, on 15 octombrie 2013 - 18:29, said:

In fond, credinta este cea care face minuni, credinta in puterea lui Dumnezeu, care lucreaza (si) prin sfintii sai.

Primii creștini de ce nu au știut de aspectul acesta, că sfinții decedați pot face minuni și-i pot deci ajuta la orice lucru, la orice oră?

#1786
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006
Ce relevantă are? Unele lucruri se descoperă in timp. De ce n-a știut nimeni, pana la Einstein, sa explice teoria relativității?

#1787
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004
La ce anume te referi că se va descoperi în timp?
Proprietățile miraculoase ale bucăților de cadavre numite ”moaște”? Nu există așa ceva. Materia moartă nu face minuni. Omul care eventual a trăit în sfințenie își schimbă întreg trupul în decursul a 7 ani. Prin urmare materia din care suntem toți făcuți, nu doar că este aceeași, dar fiecare dintre noi ne ”înnoim” la 7 ani, complet.
Dacă eu îmi tai un deget, și-l arunc, acel deget va putrezi. Acel deget nu sunt eu. Acel deget, chiar dacă nu-l tai, se va schimba după 7 ani.
Biblia ne spune că acest trup omenesc, numit ”cort”, se va desface fiindcă este putrezitor.
Ca să te închini înaintea a ceea ce este putrezit, trebuie să fii cel puțin un ignorant, ca să nu zic mai mult. Este foarte grav ce se întâmplă din acest punct de vedere.

#1788
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006
Nu, ca Sfinții decedați pot face minuni :)

#1789
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004
Ai o dovadă în acest sens? Fiindcă biblic ești pe arătură.

Chiar dacă ar fi așa, asta tot nu justifică cultul moaștelor, închinarea la niște spurcăciuni.

#1790
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006
Lasă asta. Eu te întrebam strict referitor la întrebarea ta.

#1791
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004
Până acum nu există nicio dovadă că vreun mort ar fi făcut vreo minune.

Dar, Richelieu, ai porunca expresă de a nu comunica cu morții, chestie pe care tu o afli acum. Deci, gândește, dacă nu avem voie să comunicăm cu morții, de ce am apela la ei, sărutându-le cadavrele?

#1792
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006
Mda....când nu îți convine ceva, deviezi discuția unde îți convine ție....
Dar chiar și așa, ce înțelegi prin a “comunica” cu morții? La ce gen de comunicare mai precis, se referă acea Interdicție?

#1793
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postrichelieu, on 17 ianuarie 2018 - 15:26, said:

Nu, ca Sfinții decedați pot face minuni Posted Image
Te referi la moaste sau la sfintii din ceruri ? Pentru ca topicul e despre moaste .

#1794
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006
Pai întunecimea sa, întrebase despre sfinți, nu despre moaște...

#1795
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdark, on 17 ianuarie 2018 - 15:34, said:

Ai o dovadă în acest sens? Fiindcă biblic ești pe arătură.

Chiar dacă ar fi așa, asta tot nu justifică cultul moaștelor, închinarea la niște spurcăciuni.

Ba, dpdv biblic, domnia ta ești pe arătură!

View Postdark, on 17 ianuarie 2018 - 15:42, said:

Până acum nu există nicio dovadă că vreun mort ar fi făcut vreo minune.

Dar, Richelieu, ai porunca expresă de a nu comunica cu morții, chestie pe care tu o afli acum. Deci, gândește, dacă nu avem voie să comunicăm cu morții, de ce am apela la ei, sărutându-le cadavrele?
Pentru că, șa fel cum nu toți cei ce trăiesc sunt vii, nici toți cei ce mor rămân morți. Și vorbesc strict dpdv biblic!

Edited by Dorel666, 17 January 2018 - 16:34.


#1796
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004

View Postrichelieu, on 17 ianuarie 2018 - 15:58, said:

Mda....când nu îți convine ceva, deviezi discuția unde îți convine ție....
Dar chiar și așa, ce înțelegi prin a “comunica” cu morții? La ce gen de comunicare mai precis, se referă acea Interdicție?

Nu deviez!
Doar nu vrei să spui că tu când te duci să pupi acele moaște, de fapt, ai în vedere doar bucățile de cadavru și nu pe foștii lor posesori!
Posted Image

View Postpacopaco1967, on 17 ianuarie 2018 - 15:59, said:

Te referi la moaste sau la sfintii din ceruri ? Pentru ca topicul e despre moaste .

Presupun că teoria este că sfinții din Ceruri fac minunile, ca răsplată pentru evlavia drept-credincioșilor care sărută cu cucernicie bucățile de cadavre și nu bucățile de cadavre în sine.
[ https://s14.postimg.org/j8yjc8fo1/image.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View PostDorel666, on 17 ianuarie 2018 - 16:33, said:

Pentru că, șa fel cum nu toți cei ce trăiesc sunt vii, nici toți cei ce mor rămân morți. Și vorbesc strict dpdv biblic!

Dacă sunt vii, de ce ar mai fi nevoie de Înviere, despre care Biblia vorbește atâta?

Edited by dark, 17 January 2018 - 19:18.


#1797
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postrichelieu, on 17 ianuarie 2018 - 15:26, said:

Nu, ca Sfinții decedați pot face minuni Posted Image
Pe bune? Nu am vazut niciun om cu o mana uscata facuta intreaga.

Iar la subiect, ma gandeam sa bagati moastele in acadele sau inghetata ca sa le linga mai multa lume inafara blestematilor care cred in basme d-astea.

#1798
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdark, on 17 ianuarie 2018 - 19:28, said:

Dacă sunt vii, de ce ar mai fi nevoie de Înviere, despre care Biblia vorbește atâta?


Citește Biblia cu atenție!


1 Corinteni 15:51 Iată, vă spun o taină: nu vom adormi toţi, dar toţi vom fi schimbaţi,
52 într-o clipă, într-o clipeală din ochi, la cea din urmă trâmbiţă. Trâmbiţa* va suna, morţii vor învia nesupuşi putrezirii şi noi vom fi schimbaţi.

După cum vezi, morții înviază, iar cei vii, care rămân până atunci, sunt ”schimbați”.

Și nu este vorba de o rămânere în trup, fără de a trece prin moarte, pentru că este scris:

Ioan 21:23 Din pricina aceasta, a ieşit zvonul printre fraţi că ucenicul acela nu va muri deloc. Însă Isus nu zisese lui Petru că nu va muri deloc, ci: „Dacă vreau ca el să rămână până voi veni Eu, ce-ţi pasă ţie?”

View Postzexelica, on 17 ianuarie 2018 - 19:55, said:

Pe bune? Nu am vazut niciun om cu o mana uscata facuta intreaga.

Iar la subiect, ma gandeam sa bagati moastele in acadele sau inghetata ca sa le linga mai multa lume inafara blestematilor care cred in basme d-astea.

Blestemat ești domnia ta, că nu ai liniște!

Edited by Dorel666, 17 January 2018 - 21:51.


#1799
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View Postzexelica, on 17 ianuarie 2018 - 19:55, said:


Iar la subiect, ma gandeam sa bagati moastele in acadele sau inghetata ca sa le linga mai multa lume inafara blestematilor care cred in basme d-astea.

Tie ti.a spart contul careva de te.ai sucit asa? Si vorbesti cu patos prea mare pentru cum te stiam.
S.a.ntamplat ceva? Esti bine?

#1800
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postrichelieu, on 17 ianuarie 2018 - 15:13, said:

De ce n-a știut nimeni, pana la Einstein, sa explice teoria relativității?
pentru că până atunci n-au fost instrumente suficient de precise pentru a observa efecte relativiste.
Newton a văzut un măr căzând. A dedus niște ecuații care descriu mișcarea mărului.
După un timp venit și Einstein care a adăugat un factor de corecție la ecuația lui Newton în cazul în care mărul se mișcă cu viteza luminii.
Factor de corecție care e total neglijabil în orice altă situație și care nu schimbă cu nimic forma legilor formulate de Newton.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate