Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Sfintele moaste

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2018 replies to this topic

#1
George02

George02

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 09.01.2011
Din cate stiu eu Sfintele moaste sunt oseminte ale sfintilor care se spun ca fac minuni . Pot cei care au atins aceste oseminte sa imi spuna ca s-au vindecat de boli sau familia lor s-a facut sanatoasa sau s-a intamplat ceva bun in viata lor ? Exista astfel de cazuri ? Daca da , vin cu urmatoarea intrebare : De ce sfintele moaste sunt scoase doar odata pe an pentru ca acestea sa fie atinse de catre oameni . Daca intr-adevar acestea sunt facatoare de minuni de ce patriarhii sau cei ce au drepturi asupra acestor oseminte nu le lasa ca noi sa le putem atinge la orice ora ? adica eu de exemplu daca as vrea sa ating acum Sfintei Paraschiva pot ?

Scuzati pentru exprimare . Nu prea stiu sa ma fac inteles.

Edited by George02, 15 October 2013 - 18:04.


#2
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostGeorge02, on 15 octombrie 2013 - 18:03, said:

Din cate stiu eu Sfintele moaste sunt oseminte ale sfintilor care se spun ca fac minuni . Pot cei care au atins aceste oseminte sa imi spuna ca s-au vindecat de boli sau familia lor s-a facut sanatoasa sau s-a intamplat ceva bun in viata lor ? Exista astfel de cazuri ? Daca da , vin cu urmatoarea intrebare : De ce sfintele moaste sunt scoase doar odata pe an pentru ca acestea sa fie atinse de catre oameni . Daca intr-adevar acestea sunt facatoare de minuni de ce patriarhii sau cei ce au drepturi asupra acestor oseminte nu le lasa ca noi sa le putem atinge la orice ora ? adica eu de exemplu daca as vrea sa ating acum Sfintei Paraschiva pot ?

Scuzati pentru exprimare . Nu prea stiu sa ma fac inteles.

te lasa sa le atingi, insa numai in perioada cand deschid si ei mici bufeturi, iei si tu o cafea, un stand de lumanari, eventual mai cumperi o icoana, poate mai mananci si o shaorma pregatita de maicutze, mai cumperi un suvenir din buticurile lor, etc., toate acestea la preturi modice, rezonabile.

#3
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 05.02.2012
Pai daca le-ai atinge oricand, ar intra "sistemul" sanatatii si bancile in faliment :)). Trebuie sa aiba si ei de lucru , nu ?

#4
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008

View PostAndreysc7, on 15 octombrie 2013 - 18:21, said:

nu ?
Nu stiu. Tu stii?
Sau doar dai cu zaru'?

#5
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Nu sunt sfinte.
Sunt oase din morminte profanate.
La fel ca cele de la catedra de anatomie

#6
ginaro

ginaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 08.07.2011
Sfintele moaste (ramasitele pamantesti, nu doar oseminte) sunt disponibile oricand credinciosilor care vor sa se inchine la ele/sa le atinga.
Bisericile care detin moaste ale sfintilor nu le tin sub cheie, de regula sunt depuse in biserica si orice credincios are acces la ele.
Exista in credinta populara ideea cum ca aceste moaste au o putere mai mare de binefacere in ziua in care sfintii respectivi sunt comemorati (poate nu e cel mai potrivit termen).

Cei care intr-adevar cred in puterea si in ajutorul unui sfant , nu asteapta ziua acelui sfant ca sa se roage la moastele lui, ci o fac de cate ori simt nevoia. In fond, credinta este cea care face minuni, credinta in puterea lui Dumnezeu, care lucreaza (si) prin sfintii sai.

#7
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Am auzit ca au fost foarte gustoase sarmalele. Daca stiam dadeam si eu o fuga.

#8
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 05.02.2012

View Postdacoroman2310, on 15 octombrie 2013 - 18:25, said:

Nu stiu. Tu stii?
Sau doar dai cu zaru'?

Nici eu nu stiu . Oricum, de unde are credinciosul dovada ca acolo sunt adevaratele moaste ? Acuma pe bune, ei spun ca popa nu minte, dar e si el un corupt si jumatate, stiu din proprie experienta (ma rog, nu a mea, a prietenei care a facut voluntariat la un centru de copii ce apartinea de biserica) .
Parerea mea este ca sunt niste prostii, iar cei care se duc in speranta ca viata li se va imbunatati , sunt doar niste lenesi care asteapta sa le pice din cer :-??

#9
George02

George02

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 09.01.2011

View Postginaro, on 15 octombrie 2013 - 18:29, said:

Sfintele moaste (ramasitele pamantesti, nu doar oseminte) sunt disponibile oricand credinciosilor care vor sa se inchine la ele/sa le atinga.
Bisericile care detin moaste ale sfintilor nu le tin sub cheie, de regula sunt depuse in biserica si orice credincios are acces la ele.
Exista in credinta populara ideea cum ca aceste moaste au o putere mai mare de binefacere in ziua in care sfintii respectivi sunt comemorati (poate nu e cel mai potrivit termen).

Cei care intr-adevar cred in puterea si in ajutorul unui sfant , nu asteapta ziua acelui sfant ca sa se roage la moastele lui, ci o fac de cate ori simt nevoia. In fond, credinta este cea care face minuni, credinta in puterea lui Dumnezeu, care lucreaza (si) prin sfintii sai.

Dar de ce doar odata pe an se organizeaza pelerinaje sau cum s-or numi . si de ce doar odata pe an se face atat tam-tam . Adica daca sunt facatoare de minuni de ce sa nu se faca tam-tam in fiecare zi ca sa le atingem . Lumea asta are nevoie de multe miracole si minuni ...

#10
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostGeorge02, on 15 octombrie 2013 - 18:03, said:


Scuzati pentru exprimare . Nu prea stiu sa ma fac inteles.
Ai dreptate, dar nu pentru exprimare nu te prea faci inteles. Pentru subiect.

#11
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostGeorge02, on 15 octombrie 2013 - 18:03, said:

Din cate stiu eu Sfintele moaste sunt oseminte ale sfintilor care se spun ca fac minuni . Pot cei care au atins aceste oseminte sa imi spuna ca s-au vindecat de boli sau familia lor s-a facut sanatoasa sau s-a intamplat ceva bun in viata lor ? Exista astfel de cazuri ? Daca da , vin cu urmatoarea intrebare : De ce sfintele moaste sunt scoase doar odata pe an pentru ca acestea sa fie atinse de catre oameni . Daca intr-adevar acestea sunt facatoare de minuni de ce patriarhii sau cei ce au drepturi asupra acestor oseminte nu le lasa ca noi sa le putem atinge la orice ora ? adica eu de exemplu daca as vrea sa ating acum Sfintei Paraschiva pot ?

Scuzati pentru exprimare . Nu prea stiu sa ma fac inteles.

Eu știu doar că o femeie a murit așteptând să le pupe, iar la mine în județ o mașină cu pelerini care veneau de la Paraschiva au avut accident. Așa că, nu știu de or vindeca sau nu, dar în mod sigur există și reversul medaliei!
Și îmi vine în minte un refren: ”Eu te-am iubit, Paraschivo...”, la care îmi tot vine să adaug: ”...dar tu?”.

Edited by tudorel666, 15 October 2013 - 18:52.


#12
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
In general nu este bine sa incerci sa schimbi credinta unui om - grup de oameni - comunitate. Spuneti cum vreti. Deci mergand pe aceasta idee ...da moastele sfintilor fac minuni. Toata treaba e sa crezi in acest lucru....restul nu conteaza.... conteaza ce crezi tu.

#13
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostClovis, on 15 octombrie 2013 - 18:55, said:

In general nu este bine sa incerci sa schimbi credinta unui om - grup de oameni - comunitate. Spuneti cum vreti. Deci mergand pe aceasta idee ...da moastele sfintilor fac minuni. Toata treaba e sa crezi in acest lucru....restul nu conteaza.... conteaza ce crezi tu.

Mie nu mi s-a parut deloc minunată moartea femeii bolnave de inimă și nici accidentul pelerinilor, de la mine, din Vrancea, nu mi s-a parut a fi o minune.

#14
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Posttudorel666, on 15 octombrie 2013 - 18:48, said:

Eu știu doar că o femeie a murit așteptând să le pupe, iar la mine în județ o mașină cu pelerini care veneau de la Paraschiva au avut accident. Așa că, nu știu de or vindeca sau nu, dar în mod sigur există și reversul medaliei!
Are și diavolul un fel de simț al umorului, doar că e cam macabru...

#15
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008

View Posttudorel666, on 15 octombrie 2013 - 18:48, said:

Eu știu doar că o femeie a murit așteptând să le pupe, iar la mine în județ o mașină cu pelerini care veneau de la Paraschiva au avut accident. Așa că, nu știu de or vindeca sau nu, dar în mod sigur există și reversul medaliei!
Și îmi vine în minte un refren: ”Eu te-am iubit, Paraschivo...”, la care îmi tot vine să adaug: ”...dar tu?”.
Tudorele, te-am mai intrebat asta acum cateva zile, pe topicul lui Takumi, dar mi-ai dat ignor.
Exista vreun punct in toata treaba cu moastele prin care sa se poate trasa o paralela la episodul asta:

20. Şi iată o femeie cu scurgere de sânge de doisprezece ani, apropiindu-se de El pe la spate, s-a atins de poala hainei Lui.
21. Căci zicea în gândul ei: Numai să mă ating de haina Lui şi mă voi face sănătoasă;
22. Iar Iisus, întorcându-Se şi văzând-o, i-a zis: Îndrăzneşte, fiică, credinţa ta te-a mântuit. Şi s-a tămăduit femeia din ceasul acela.?


#16
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostDidymus, on 15 octombrie 2013 - 18:57, said:

Are şi diavolul un fel de simţ al umorului, doar că e cam macabru...

Diavolul, în acest caz, fiind Paraschiva bulgăroaica?

#17
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Posttudorel666, on 15 octombrie 2013 - 18:59, said:


Diavolul, în acest caz, fiind Paraschiva bulgăroaica?
Io stiam ca e Parascheva nu Paraschiva.

#18
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-jRsk7bIDeY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate