Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce ca Freelancer caștigi ...

La mulți ani @hvz!

La mulți ani @cotzi!

Capac culbutori fisurat
 Solutii pentru backup date person...

Difuzor bas Q Acoustic 3050

Bolojan la presedintie?

Huawei band 8
 Statii de benzina DHR

AT Duster 80 asfalt 20 forestier

fisura/crapatura perete exterior ...

Windows XP Volume License
 Noul degresant universal

Imaginea nu poate fi redata - Ero...

"Mafiotii" revin in forta...

Branșament gaze 2024 sau pom...
 

Accesorii pentru motosape/motocultoare

* * * * * 5 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
7250 răspunsuri în acest subiect

#6337
Baescu

Baescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 46
  • Înscris: 25.02.2018
Este vorba de un Starke luat din cate am înțeles de la Oleomac. Inițial nu mergea decât cu socul tras. Cum incercam să-i dau puțin aer ziceai că tragi cu mitraliera. I-am schimbat carburatorul, am desfăcut chiulasa și am curățat tijele de la supapa de evacuare care neavând simering era plină de mizerie. Acum după fine reglaje merge bine. Încă nu i-am făcut consumul, dar o să o bag in lucru și o sa vad ce zice.
Azi am incercat sa pun crampoanele pe roti dar fara rezultat. Nu mi-au ieșit calc pe care le-am făcut. Teaca nu avea 324 diametru ci 238 la exterior. Cel de unde am cumpărat țeavă s-au a înșelat. Așa că le-a am însemnat și poate reușesc să le sudez mâine la munca. Cupla a ieșit bine dar nu i-am făcut poze. Mâine o sa pun câteva.

#6338
Baescu

Baescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 46
  • Înscris: 25.02.2018
Gata și rotile.trebuie sa la curat puțin înainte de vopsire. Și înainte de vopsire o mana de spray zinc. Și cupla reglabila pentru plug.

Fișiere atașate



#6339
geo_r

geo_r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 108
  • Înscris: 19.01.2018
Am si eu o rugaminte in legatura cu rotile metalice: cand le probezi sa imi spui si mie daca nu cumva zdruncina cam rau in mers...
Dupa mine ar trebui ca fiecare aripioara sa se termine fix unde incepe cealalta.
Am si eu in plan sa fac unele zilele astea...si inca mai culeg informatii.
Ma gandesc si la optiunea de a face aripioarele ca la rotile de tractor.

#6340
Baescu

Baescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 46
  • Înscris: 25.02.2018
Nu cred că o sa zdruncine. Dar o sa postez un filmuleț. Dar e bine că ai "observat".

#6341
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 47.162
  • Înscris: 15.10.2009
nu le incarci cu beton pentru greutate in plus?

#6342
Baescu

Baescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 46
  • Înscris: 25.02.2018
Deocamdată nu. Au 15 kg bucata și dacă este nevoie mai am niste greutăți , niste flanșe de cate 10 kg bucata pe care le voi atașa.Trebuiesc doar găurite pe centru , și voi pune un prezon pe centru sa le pot desface ușor.
Trebuie sa vad mai întai cum merg așa.
Am nevoie de un sfat. La cupla ce se prinde pe cutie unul din cele 2 șuruburi de 10 ce vin prinse în aluminiu nu prinde filet. Să-i bag un chit de reparație că la chiulase sau sa majoreze pur și simplu filetul?

#6343
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 47.162
  • Înscris: 15.10.2009
eu zic sa o iei ca la război adică treptat, încearcă cu chit si dacă nu tine majoreaza filetul.

#6344
Baescu

Baescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 46
  • Înscris: 25.02.2018
Este vorba despre acest surub.

Fișiere atașate



#6345
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 47.162
  • Înscris: 15.10.2009
cupla are doua si sant infiletate in carcasa de aluminiu a cutiei de viteze?
daca da, eu zic sa faci filet mai mare si sa bagi alt surub mai mare pentru ca daca chitul nu tine exista posibilitatea sa strici si a doua gaura filetata sau sa spargi carcasa.

#6346
Baescu

Baescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 46
  • Înscris: 25.02.2018
Sunt doua sus , scurte de 2,5 cm și unul lung jos care străpunge cutia dintr-o parte în alta printr-o ureche. Aseară mi-a venit ideea să-i fac un jug care sa vina prins și în suportul motor. Ca în poza .

Fișiere atașate



#6347
podar_ioan

podar_ioan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 56
  • Înscris: 21.11.2014
Am patit asa ceva la motocicleta , la un surub de la suportul motor. Am fost la un mos "priceput" , ia tras cateva ciocane pe nicovala la surub , la facut oarecum oval , iar filetul ramas a devenit un fel de filiera . La strans la loc in carterul motorului si a fost perfect. Cred ca poti incerca asa ceva fiindca oricum filetul  actual este stricat.

Editat de podar_ioan, 14 martie 2018 - 10:31.


#6348
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.767
  • Înscris: 31.01.2010
https://www.google.r.....0.SfYkDIaEE5g

#6349
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.449
  • Înscris: 05.02.2009


 silesax, on 14 martie 2018 - 04:09, said:

daca chitul nu tine exista posibilitatea sa strici si a doua gaura filetata sau sa spargi carcasa.
Nu are cum să strice Sile, cea de a doua gaură !
Dacă nu ține, filetul chituit se va smulge, iar carcasa se va sparge ! (Mai mult ca sigur !!!).
Iar o carcasă nouă e pe la vreo 200 lei parcă.


#6350
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 47.162
  • Înscris: 15.10.2009
tare mi-e ca e mai scumpa..

#6351
Baescu

Baescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 46
  • Înscris: 25.02.2018
Apropo știți ce presupune chitul de reparație? Este un arc filet din otel. Se majorează gaura, se da filet, se înșurubează arcul și apoi șurubul propriu zis. Noi îl folosim cu succes la chiulase in bloc de aluminiu . De obicei așa ceva nu da gres, dar având în vedere că nu am diametrul exterior suficient de mare as incerca sa ii fac și un jug care să prindă cupla inclusiv de suportul motor. Pe de altă parte pot sa desfac cutia sa incarc gaura filetului la sudura și apoi să îl refac la dimensiunea originala dar asta înseamnă mai multă muncă. Pe de altă parte dacă carcasa poate fi înlocuită doar cu vreo 200 Ron m-aș riscă. Macar sa vad daca tine


#6352
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.767
  • Înscris: 31.01.2010
Daca pe mine ma intrebi, stiu de vreo 18 ani, atunci m`am intilnit prima data cu ele.
Este un insert, nu arc, facut din otel inox de inalta rezistenta.
In alu rezulta o asamblare mai puternica decit fara el.
Motivul este simplu, filetul este mai mare.

#6353
Baescu

Baescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 46
  • Înscris: 25.02.2018
Ceeea ce a postat ion bumbu am și eu la servici și cred că dacă tine la chiulasa ar trebui sa tina și în cazul meu. Vineri seara o sa fac aceasta reparație și sâmbătă daca mă lasă vremea o sa incerc plugul și rotile deși cred că o sa fie pământul cam moale.

Editat de Baescu, 14 martie 2018 - 18:13.


#6354
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.244
  • Înscris: 20.04.2006
Sa ma bag si eu in seama...intrucat jucaria seamana izbitor cu ce am eu, ma gandisem pentru a nu forta carcasa de aluminiu sa-i pun doua platbande de 8mm grosime (am si cumparat din Dede...) pe sub aripile alea mici, prinse la un capat undeva sub partea din fata a motorului de teava rectangulara (a mea are doua gauri nefolosite), apoi cumva si in spatele transmisiei; tot un jug, dar pe sub aparatori; poate niste urechi sudate de platbande si prinse in surubul lateral ce tine cupla originala si aparatorile. La masuratori am constatat ca incurca un pic aparatorile, dar cu ceva imaginatie... am vazut ca ai...

Practic va avea alta cupla ceva mai jos.

Nu am renuntat la idee, doar am amanat-o.

Cu stima,
Liviu

Editat de liviu9, 14 martie 2018 - 18:24.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate