Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Accesorii pentru motosape/motocultoare

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
7250 replies to this topic

#7237
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
Este buna ideea.

#7238
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Mesteriti serios!
Sa va iasa,precis ajuta!
Ca unu care a mers de a behait tot u 4x4 mari pot sa va spun un lucru, daca masina este cu 2 diferentiala dar cuplajul fata spate este rigid, cu craboti cu toate diferentialele de pe fata si spate la viraje se simte cum merge greu din cauza ca fata are o raza de viraj si spatele alta, daca o uiti pe asfalt uscat parca intepeneste in viraje strinse. In teren este acceptabila treaba insa pe zapada daca gresesti si mergi cu viteza mare iti induce masina derapajul, patit simtit pe propria piele.
Din cauza aia la cele care sint facute sa mearga 4x4 tot timpul sau mare parte din el cuplajul se face prin inca un diferential, gen Niva care in teren se blocheaza.

Edited by Ion_Bumbu, 11 October 2023 - 20:25.


#7239
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Dureaza pana-l reglez, voi face ajustari din suruburi de fiecare data cand vin de la gradina pana-l nimeresc.

Pot urca unde ma incomoda pana acum si sunt multumit, problema cu lanturile ca agata toate mizeriile iar plantele mai groase le fac sa sara de pe pinioane, nu e buna solutia asta pt remorca agricola de motosapa sau trebuie cate o cutie de protectie pt ele

Edited by c_anicai, 11 October 2023 - 20:30.


#7240
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Am cam terminat de carat anul asta, urmeaza o revizie si pe la anul ce o mai fi daca or rezista improvizatiile.

Attached Files

  • Attached File  1_n.jpg   311.94K   42 downloads
  • Attached File  2_n.jpg   157.49K   42 downloads
  • Attached File  3_n.jpg   249.6K   39 downloads
  • Attached File  4_n.jpg   267.89K   38 downloads
  • Attached File  5_n.jpg   268.84K   39 downloads
  • Attached File  6_n.jpg   278.45K   37 downloads


#7241
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Nu e bine deloc cu pozitionarea pinioanelor alea mari fiindca resturile vegetale si pamantul ce sare de la roti le baga in angrenaje si sare lantul de pe pinion, astazi iar s-a intamplat pe o panta cu frunze. Cred ca voi reface tractiunea cu doar  un singur pinion pe mijlocul puntii, deja am cumparat un pinion 47T si lant tip 428 cu care sper sa nu mai am astfel de probleme dar modificarile voi incepe sa le fac abia dupa ce gasesc pe cineva sa-mi faca un pinion 8T care sa-l pot adapta la capul de flex si dupa ce voi gasi toate materialele necesare pt alti butuci si ax la punte.

#7242
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Mda, poti pastra configuratia asta dar sa schimbi pinioanele si lanturile cu unele late, cum sunt cele de motocicleta. Ala nu mai sare in veci.

Aha, vad ca lanti tip 428 e lantul de ATV. Da, e mult mai bun decat cel de bicicleta.
Totusi, am reusit sa fac sa-mi sara lantul la ATV-ul de 125cc, dar cred ca se slabise prea mult intinzatorul.

#7243
san-62

san-62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 05.12.2022
Un motocultor cu șenile...Posted Image
https://www.facebook...314829741184568

Edited by san-62, 01 November 2023 - 21:23.


#7244
cristimoisuc

cristimoisuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 01.05.2010
Ultima varianta de cositoare rotativa, de fapt una din variantele de montaj pe care le pot pune pe motocultor. Folosita la curatat terenul inainte de aratul de toamna.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mWtqmugeFpo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7245
cristimoisuc

cristimoisuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 01.05.2010
Modul de functionare;

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SQ6hANgqmGc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7246
cristimoisuc

cristimoisuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 01.05.2010
O pompă pentru irigații din vară:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AZNhbh216m8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

În 35 de minute împinge un rezervor de apă prin 40 m de țeavă de 25 mm și 6 linii de picurare de 100 m fiecare.

Edited by cristimoisuc, 19 November 2023 - 21:24.


#7247
tudor32

tudor32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,008
  • Înscris: 19.11.2008
A montat cineva cositoare rotativa pe Loncin? E rezistentă? Merită, sau mai bine o motocoasă dedicată?

#7248
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
De care loncin? Echivalent LC75 sau altceva?

Pe LC 75 a avut un coleg, a folosit-o cat de cat. Una din probleme era ca viteza de inaintare a utilajului e cam mare si uneori cutitele nu apuca sa taie toata iarba prin care trece. Niste roti cu diametru mai mic ar fi utile.

#7249
vlg

vlg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 12.01.2007
Foloesc cositoarea rotativa pe o motosapa Omac 7000 (echivalenta cu L75 cred).

Ma deranjeaza urmatoarele:
- daca iarba este inalta se blocheaza discurie rotative
- ramane o portiune necosita intre discuri (cu cutitele originale). Am vazut de vanzare cutite „home-made” care sunt mai lungi
- o parte din iarba taiata este aruncata pe mine (si/sau pamant, pietre sau ce prind cutitele). Recomand casca si ochleari

Viteza de deplasare este acceptabila (pt mine). Ar trebui ori niste roti mai mici, ori modificata fulia originala / facuta o alta fulie cu diametru mai mic pentru tractiune.

#7250
tudor32

tudor32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,008
  • Înscris: 19.11.2008

View Posttil, on 03 aprilie 2024 - 22:12, said:

De care loncin? Echivalent LC75 sau altceva?

Pe LC 75 a avut un coleg, a folosit-o cat de cat. Una din probleme era ca viteza de inaintare a utilajului e cam mare si uneori cutitele nu apuca sa taie toata iarba prin care trece. Niste roti cu diametru mai mic ar fi utile.
LC 90

#7251
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,611
  • Înscris: 19.05.2002
Ma poate ajuta cineva cu dimensiunile curelelor de transmisie pentru Viking 540?.
Multumesc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate