Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

Accesorii pentru motosape/motocultoare

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
7250 replies to this topic

#6373
Baescu

Baescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 25.02.2018
Nu zic că nu ai dreptate, dar terenul respectiv este lucrat in fiecare primăvară cu frezele. Iar acea săgeata pe care am scos-o cu plugul am pierdut-o acum vreo 6-7 ani când i-mi învățăm soția sa tragă cu arcul. Mă întreb de ce nu am atins-o cu frezele pina acum? Totuși și eu am impresia că frezele lucrează mai adânc.

#6374
Baescu

Baescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 25.02.2018
Acum am in proiect o remorcuta. Maine merg la dezmembrări sa vad ce găsesc.

Edited by Baescu, 19 March 2018 - 09:20.


#6375
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
McJohn ai facut frezele de tipul acesta?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QMgwttUF9pE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6376
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,424
  • Înscris: 05.02.2009


View Postgrifonul_alb, on 19 martie 2018 - 22:46, said:

McJohn ai facut frezele de tipul acesta?

Am fost puturos anul acesta. Am pierdut timpul cu nimicuri.
De o lună de zile mă străduiesc să o fac . Cu puțin noroc și cu ajutorul lui Dumnezeu până vineri voi fi gata .
Mai vedem ...
Nu prea am chef de sudat pe afară, în timp ce plouă sau ninge. Iar la interior ... la mine nu am loc. M-a invitat un vecin (cel căruia i-am luat Loncin-ul luna trecută) să mă duc la el să le confecționez.
Dar, măcar să apuc să le bucățesc la mine și apoi îmi este mai ușor să la car la el.
La revedere !


#6377
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,424
  • Înscris: 05.02.2009
Am vrut să mă duc la vecinul, la adăpost să le lucrez, dar zăpada are cam 10 cm. Și am de cărat o grămadă. Flexul, bormașina, ap de sudură, și toate fiarele. Mi-e teamă să nu cad de pe bicicletă. Așa că m-am apucat tot la mine acasă.
Am trasat eu tabla, dar afară ningea și totuși erau vreo 2°C , așa că zăpada se topea cînd ajungea jos.
Ce am trasat, in 10 min, abia dacă mai ghiceam pe unde erau dungile.
Attached File  20180320_142957.jpg   114.76K   41 downloads Attached File  20180320_141318.jpg   128.95K   50 downloads
Am tăiat cam 3 m (2 dungi,jumate) cu un disc (poza 2).
Le-am trasat și mîine mă apuc de sudat.
Attached File  20180320_211621.jpg   91.96K   57 downloads
Le-am făcut la diametrul de 26 cm (atît era oala pusă ca șablon).
Deci raza de 13 cm
Tipul din clip le-a făcut pe pătrat. Eu mă gîndeam să le fac pe hexagon. Dar ... am ales jumatea .
Nici prea-prea, nici foarte-foarte !
Deci am ales Pentagon.
Distanța dintre colțuri 15,3 cm.
Attached File  Screenshot_2018-03-20-16-28-39-395_com.google.android.youtube.png   23.59K   66 downloads
Attached File  2015_06_17__12_04_15.jpg   42.73K   72 downloads Attached File  2015_10_19__11_10_38.jpg   42.42K   71 downloads

Edited by mcjohn, 20 March 2018 - 21:46.


#6378
Techmasters35

Techmasters35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 08.02.2018
Accesoriile astea niveleaza mai bine terenul,dar cred ca solicita mai puternic grupul?!!

#6379
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
si ce are? ori îi din mamaliga? merge.

#6380
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,424
  • Înscris: 05.02.2009

View PostTechmasters35, on 21 martie 2018 - 13:48, said:

Accesoriile astea niveleaza mai bine terenul,dar cred ca solicita mai puternic grupul?!!
Ai văzut tu motosapă la care să schimbi canalele ? (Prima, Pro Tv, Acasă ...)
Sau care știe să facă cafea, ori cartofi prăjiți ?
Hai să fim serioși !
Dacă știe să învîrtă, atunci dă-i de treabă ce știe să facă.

#6381
Baescu

Baescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 25.02.2018
Am reușit să montez și greutățile la rotile metalice și le-am făcut de 25 kg bucata.

Și am terminat și plugul ,am întărit și cupla cu placbanda de 5 MM pe o parte și alta și l-am vopsit( nu că ar sta vopseau prea mult pe el) .Am  făcut  
și un cuțit în fața ,dar din păcate nu apare în poze.

Punte de Matiz sau Tico încă nu am găsit. Daca nu găsesc o să cumpăr după sărbători una de Dacie.

Attached Files



#6382
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Daca nu gasesti de matiz cauta punte de Cielo sau Opel Astra F, sau Vectra A si mai sunt  si pe alte modele punti cu fuzete demontabile. Dai jos doar fuzetele si le prinzi pe o bucata de teava cu 2 flanse patrate.

Asa arata fuzeta
Attached File  Screenshot_3.jpg   17.77K   54 downloads

Desfaci alea 4 suruburi si o dai jos de pe punte cu tot sistemul de franare si o pui pe ce vrei tu. Attached File  Screenshot_2.jpg   99.84K   57 downloads

Poti sa tai chiar flansele alea de pe punte sa le sudezi pe o teava.

Edited by PoeOvidiu, 27 March 2018 - 20:59.


#6383
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 20.04.2006
Pentru remorca puntea aia de Opel e super; o pui invers fata de cum e in poza am avut si eu una identica, taiat flansele si sudat 2 tevi patrate de 40x40x3; dupa aia mi-a parut rau; cel mult ar fi trebuit sa tai o bucata din mijloc si sa sudez protapul intre... sa fie mai ingusta; ideea e ca are deja toate ghidajele pentru cablurile de frana; eu a trebuit sa-i fac altele; plus cele doua tevi au ingreunat-o. Pana la urma a iesit ceva frumos, da greu (peste 120Kg), asa ca am vandut-o "in pierdere" unui prieten. Faza tare ca i-am promis-o cu cateva zile inainte sa-mi iau kentavr-ul, cu gandul sa scap de ea si as fi fost marlan sa ma rasgandesc; acu trebuie sa fac alta sau sa o adaptez pe aia de la masina.

Ma gandesc, daca fac un V din 40x40x3mm (am stoc profil din asta); in varf pun cupla pt motocultor, iar  capetele cuplate la niste urechi sudate stil balama cu bolt sub cadrul remorcii auto, aproape de roti; tot pe V-ul asta pun si sistemul de franare (ca la carute); protapul original al remorcii (este simplu I ) va fi cuplat tot cu bila pe o traversa - cand il decuplez sa pot bascula; si toata mantocaria sa o dau jos desfacand bolturile de la balamale si cupla knott de pe bila, cand am nevoie sa o agat de Logan; Profit de lampile de semnalizare ale remorcii si bateria moto, mai trebuie doar sa fac comenzile...ce ziceti merita sau e aiureala?

Cu stima,
Liviu

#6384
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
merita daca nu ai vreo 700 sa ti faci alta remorca. mai bine este sa ai remorca special pentru motocultor cu puntea mai in spate pentru aderenta sporita.
si daca iti faci remorca pentru motocultor fa din butuci cum spune Ovidiu si sa o faci in asa fel sa fie inalta 35 cm de la sol la punte, nu ca la masini. poate o sa mergi pe drum cu fagase si nu ai vrea sa se frece puntea de pamant si sa rămâi pe acolo.

#6385
Baescu

Baescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 25.02.2018
Mulțumesc mult pentru sfaturi. De câteva zile am reluat și am recitit de la "inceputuri" și am văzut câteva idei.
Pentru inceput o sa fac rost de fuzete cu tot cu tamburi.(deja am doua discuri ,un etrier cu tot cu suport dar este mai greu cu frana de de mana pe etrier). Cadrul l-as face din țeavă(o am deja prin curte, din aceea care se folosea la tras apa din fantana) de 40 diametru și 3,5 in carne( nou nouță). Cupla o am deja în plan,dar nu știu la cat să o limitez( torsiunea pe orizontala) pentru că povestește cineva pe forum la un moment dat de un accident de genul acesta, cum că există pericolul de răsturnare a motocultorului.
Având în vedere că vreau sa fac o remorca ușoară și mica(1200/1000/350) odată folosesc că material pentru obloane textolit de 8-9 MM grosime pe care îl am deja,iar partea de jos din tabla de aluminiu de 2,5 MM pe care la fel, o am. Că și roti folosesc 2 roti de Solenza pe 13" la care o sa modific prinderea, pentru că le am deja. Am și niste balamale mai mari( vreau sa o fac basculabila).
Trebuie sa mai cumpăr doar rectangulara de 3/1 pentru cadrul remorcii, și un pachet de electrozi,pânze de flex mai am câteva.
A și să găsesc pe cineva cu aparat de sudura care sa mă ajute. Aș cumpăra și un aparat sa îl am acolo că tare e de folos dar nu prea mă ține buzunarul acum( unul mai bun el am văzut că ar fi pe la 7-800 de lei).
Pe urmă mai vad ce cabluri de frana de mana adaptez.Daca găsesc o pompa de frana cu simplu circuit i-aș face și de de picior.

Diseară fac un mic proiect și îl atașez pentru critici constructive.

La motosapa că să măresc ecartamentul, mi-au rămas de la un rand de freze manicoti( am avut 4 rânduri a câte trei lame și am lăsat doar 3 rânduri modificandule la 4 lame), dar mă gândesc că lărgirea ecartamentului va încurca mai tare la viraje.

#6386
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
dar te va ajuta pe drum, măreștel. nu pune la motosapa rotile ei, sant o porcarie.

#6387
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Stii care e avantajul butucilor de Cielo-Opel? Nici nu ai nevoie de punte. Sudezi flansele direct pe sasiul remorcii. Asta daca nu vrei suspensii. Astfeli elimini o bucata de teava care o cari inutil dupa tine (adica puntea).

#6388
Baescu

Baescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 25.02.2018
M-am gândit la un moment dat sa pun 2 roti de rezerva din alea subțiri. Ore merge ,a folosit careva? Le,am găsit cu 50 de lei bucata.

#6389
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Am luat si eu rezerve subtiri pe fata  la tractoras dar nu au rezistat prea mult. Rotile de Dacie rezista cu brio de vreo 3 ani. La rezerve a cedat destul de repede cauciucul .

#6390
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 20.04.2006
Eu zic ca e o idee buna cu rotile înguste pentru ce ai tu.trebuie sa iasă cat mai usoara.
Cu stima,
Liviu

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate