Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare usa interior izolata ...

Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia

Top Zone Rezidence Victor Brauner
 Curatare ferestre de adezivul fol...

Placare scara exterioara acces

Dovada lucru firma desfiintata

Zone de facut casa
 Recomandare service Maserati in B...

Drenaj ape pluviale

Incompatibilitate router Digi Mer...

Lada frigorifica vs congelator
 Rezerve periuta de dinti Woya

Promisiunile și realizarile ...

Recomandare soundbar

Controller dual step down MAX8734A
 

Decodarile au devenit ILEGALE in SUA

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
56 răspunsuri în acest subiect

#1
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.433
  • Înscris: 04.04.2008
Începând de astăzi este ilegal să ”decodezi” un telefon mobil cumpărat de nou, în așa fel încât să-l poți folosi în altă rețea. Asta cel puțin în SUA, însă astfel de reglementări au prostul obicei de a fi copiate rapid de autoritățile din restul lumii

Potrivit Tech Daily News, cu începere de pe 26 ianuarie proprietarii de telefoane mobile nu vor mai putea să-și decodeze telefoanele noi, cumpărate de la un anumit operator de telefonie. Restricția se aplică doar telefoanelor cumpărate după aceasta dată. Există două motive pentru care în general clienții își decodează telefoanele: pentru a-și schimba operatorul de telefonie sau atunci când călătoresc în străinătate, pentru a reduce din costurile de roaming. Evident, în România și în alte multe țări, decodarea se face și pentru că există pe piață un număr considerabil de telefoane aduse din afara țării. Decodarea unui iPhone de exemplu costă, la negru, în jur de 100 de lei, scrie capital.ro.
Totuși, în SUA, vor putea fi achiziționate și telefoane necodate, iar unele rețele de telefonie decodează automat telefoanele la finalul contractului cu abonatul. Ar fi însă o mică problemă. De exemplu, un iPhone 5 cu un contract de doi ani costă la AT&T 199 dolari, însă prețul unuia decodat începe de la 649 dolari.

Editat de porcusoru, 26 ianuarie 2013 - 11:55.


#2
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.333
  • Înscris: 14.01.2012
Pai si daca eu vreau sa imi cumpar telefon liber de retea? :-?
hmm, presupun ca mi-l va da decodat..
de fapt, tot trebuie sa fiu inregistrat la un operator sau ma rog, bag cartela si gata..

Editat de bogdan_z, 26 ianuarie 2013 - 12:00.


#3
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.433
  • Înscris: 04.04.2008

 bogdan_z, on 26 ianuarie 2013 - 12:00, said:

Pai si daca eu vreau sa imi cumpar telefon liber de retea? :-?
hmm, presupun ca mi-l va da decodat..
de fapt, tot trebuie sa fiu inregistrat la un operator sau ma rog, bag cartela si gata..

Poi nu are legatura una cu alta , numai ca telefoanele "la liber" costa mai mult
Aici este vorba de aparatele sub contract cu operatorul de telefonie

Editat de porcusoru, 26 ianuarie 2013 - 12:02.


#4
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.268
  • Înscris: 10.08.2006

 porcusoru, on 26 ianuarie 2013 - 11:54, said:

De exemplu, un iPhone 5 cu un contract de doi ani costă la AT&T 199 dolari, însă prețul unuia decodat începe de la 649 dolari.
Nu văd problema. O să apară magazine care vând smartphone-uri în rate.

#5
TVWLTOOZ

TVWLTOOZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.335
  • Înscris: 26.03.2011
Păi nu există deja?

#6
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.333
  • Înscris: 14.01.2012
Adica un aparat care este codat intr-o retea costa mai putin pe ebay decat unul la liber , il cumperi si il decodezi chiar tu acasa! :naughty:

#7
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.526
  • Înscris: 10.06.2006
Atat timp cat telefonul ala e proprietate personala, am sa fac ce mi se pune mie pe chelie cu el... il codez si-l decodez de 14000 de ori si de eram femeie mi-l bagam si-n ....si ma sunam de pe altu, doar asa ca imi place cum vibreaza :)))  ză americans....

#8
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.433
  • Înscris: 04.04.2008

 OriginalCopy, on 26 ianuarie 2013 - 12:02, said:

Nu văd problema. O să apară magazine care vând smartphone-uri în rate.

Da sunt de acord cu tine , insa nu despre acest aspect este vorba in post

#9
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.268
  • Înscris: 10.08.2006

 TVWLTOOZ, on 26 ianuarie 2013 - 12:04, said:

Păi nu există deja?
Nu ştiu ce există în SUA, dar @OP induce ideea că nu există. Dacă nu există, o să apară. Dacă există, o să le crească vânzările.

 porcusoru, on 26 ianuarie 2013 - 12:05, said:


Da sunt de acord cu tine , insa nu despre acest aspect este vorba in post
Dar despre ce aspect e vorba atunci? Teoria chibritului?

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 123.141
  • Înscris: 07.02.2003

 porcusoru, on 26 ianuarie 2013 - 12:02, said:

Aici este vorba de aparatele sub contract cu operatorul de telefonie
Pai daca sunt sub contract decodarea reprezinta o incalcare a contractului... logic :)

 BlueSoon, on 26 ianuarie 2013 - 12:05, said:

Atat timp cat telefonul ala e proprietate personala, am sa fac ce mi se pune mie pe chelie cu el... il
Da, atata timp cat respecti contractul prin care ti-a fost cesionat :)

#11
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.433
  • Înscris: 04.04.2008

 BlueSoon, on 26 ianuarie 2013 - 12:05, said:

Atat timp cat telefonul ala e proprietate personala, am sa fac ce mi se pune mie pe chelie cu el... il codez si-l decodez de 14000 de ori si de eram femeie mi-l bagam si-n ....si ma sunam de pe altu, doar asa ca imi place cum vibreaza Posted Image))  ză americans....

Presupun ca vor exista clauze contractuale cu referire la " acest aspect"
Cea ce inseamna ca nu va mai fi "proprietate personala" pana la terminarea contractuala

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 123.141
  • Înscris: 07.02.2003

 TVWLTOOZ, on 26 ianuarie 2013 - 12:04, said:

Păi nu există deja?
Probabil ca nu exista in masura in care cei face fac acest lucru sa poata fi pedepsiti ca infractori... insa conform articolului scopul este altul:
"Măsura a fost adoptată de Biroul de Copyright al SUA în luna octombrie a anului trecut, pentru a preveni furtul de softuri."

 porcusoru, on 26 ianuarie 2013 - 12:07, said:

Cea ce inseamna ca nu va mai fi "proprietate personala" pana la terminarea contractuala
Exact.

#13
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.433
  • Înscris: 04.04.2008

 OriginalCopy, on 26 ianuarie 2013 - 12:06, said:

Dar despre ce aspect e vorba atunci? Teoria chibritului?

La aparatele care se afla sub un contract cu un anumit operator de telefonie ( mai exact cele luate la abonament ) ...
Acum este clar??

#14
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.268
  • Înscris: 10.08.2006

 porcusoru, on 26 ianuarie 2013 - 11:54, said:

Asta cel puțin în SUA, însă astfel de reglementări au prostul obicei de a fi copiate rapid de autoritățile din restul lumii
Eu nu mi-aş face probleme. Uniunea are "prostul" obicei de a îi păsa de consumator. Tot uniunea i-a forţat pe producătorii de smartphones să folosească o singură interfaţă pentru alimentare (mini-usb), uniunea s-a luat la trântă cu Microsoft pentru practicile monopoliste ale gigantului ...

Există nenumărate exemple, deci stai liniştit, UE nu e jungla din SUA.

 porcusoru, on 26 ianuarie 2013 - 12:10, said:


La aparatele care se afla sub un contract cu un anumit operator de telefonie ( mai exact cele luate la abonament ) ...
Acum este clar??
Şi ce? Te duci la operator şi ceri contract doar cu SIM, că telefon ai (de la magazin, cu rate, decodat). Ce mare brânză nu ştiu.

#15
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.433
  • Înscris: 04.04.2008

 OriginalCopy, on 26 ianuarie 2013 - 12:12, said:

Eu nu mi-aş face probleme. Uniunea are "prostul" obicei de a îi păsa de consumator. Tot uniunea i-a forţat pe producătorii de smartphones să folosească o singură interfaţă pentru alimentare (mini-usb), uniunea s-a luat la trântă cu Microsoft pentru practicile monopoliste ale gigantului ...

Există nenumărate exemple, deci stai liniştit, UE nu e jungla din SUA.


Şi ce? Te duci la operator şi ceri contract doar cu SIM, că telefon ai (de la magazin, cu rate, decodat). Ce mare brânză nu ştiu.
Posibil insa asta ramane de vazut :)

#16
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.209
  • Înscris: 15.05.2007
Cai verzi pe pereti. Au trecut de criza, au rezolvat si cu armele pe care le cumperi de la chioscuri stradale si ii doare daca mobilul e codat sau nu. Dau aia o basina si romanii mor sa o miroase. Plictiseala de week-end, probabil.

#17
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.433
  • Înscris: 04.04.2008

 prisonbreak, on 26 ianuarie 2013 - 12:20, said:

Cai verzi pe pereti. Au trecut de criza, au rezolvat si cu armele pe care le cumperi de la chioscuri stradale si ii doare daca mobilul e codat sau nu. Dau aia o basina si romanii mor sa o miroase. Plictiseala de week-end, probabil.

1. Probabil
2. Frumos vocabular....Mda

#18
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.450
  • Înscris: 17.12.2012

 porcusoru, on 26 ianuarie 2013 - 11:54, said:

Începând de astăzi este ilegal să ”decodezi” un telefon mobil cumpărat de nou, în așa fel încât să-l poți folosi în altă rețea. Asta cel puțin în SUA, însă astfel de reglementări au prostul obicei de a fi copiate rapid de autoritățile din restul lumii

DAca tot sunt in Statele Unite ilegale, de ce nu ai deschis topic acolo sau, daca tot esti atat de darnic cu informatiile, sa scrii in titlul si unde-s ilegale.

Rog un moderator sa modifice titlul sau sa inchida acest topic ce da informatii gresite.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate