Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
22119 replies to this topic

#55
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009
[quote name='lisapet' date='6th December 2011, 17:33' post='10779095']
Stimate dle Bobon.

          Ati avut noroc cu un prof bun, asa cum erau multi atunci , ce isi faceau datoria fara plata orei, asa cum a  avut si eu.Ma uit la invatamintul actual cu spaga, tigari , cocaina,  si cit mai multe rele, cu bataia profesorului sau luarea lui in deridere,cemai sa dus lumea de altadata. Veneam acasa batut mar pentru o mica prostie  si daca spuneam la tata mai luam bataie, acum parintii  reclama profesorii pentru ca i-a fost jicnita odrasla iar cind are 18 ani ii cumpara masina sport cu care se opreste intr-un pom  sau omoara persoane nevinovate  si se pretinde ca este inger.

Deci 50 wati pentru mp mi se pare foarte putin,dar daca vreti sa ajungem la casa pasiva da, dar la conditiile actuale in Romania nu prea vad cum s-ar putea realiza pwentru ca  oamenii de la noi sunt inceti cu modificarile radicale ori ca nu au bani ori ca merege si asa., si cum toate pleaca de sus  jos ajunge  si ,mai rau.
   Multumesc de informatii  si nu miar strica daca aveti totusi cunostiinte  cum se calculeaza pierderile  functie de suprafetele de schimb-geamuri, ziduri ,tavane,etc.  mi le puteti trimite pe email daca nu vreti pe forum, date  ce vor ramine  in custodie. Nu sunt pregatit in domeniu, nu cunosc decit carte sobarului aproximativ si experienta multa.

     De 10 ani am  prin teracota incalzire centrala  ,modificata de 5 ori, si tot mai vreau, nu ma mai lasa sotia doar sa vad  la anul. Calculez bazinele cu apa mai multa pentru a fi timp de interventie  in caz de defectiune. Nu fac instalarea caloriferelor ci alti meseriasi, numai la mine acasa am facut asa ceva. Nu am facut pre multe, vreo 80 .

    Referitor la consumul de lemne e,este adevarat ca izolarea -amveloparea este hotaritoare in consumul  de energie  pentru creerea unor conditii optime pe timp de vara si iarna  ,conditii care  necesita consum termic,si cum spuneam este greu de implementat, pina sa ajungem noi la 25 w/mp  va curge multa apa pe Dunare.,pentru ca astia suntem noi si este greu de miscat in schimbari.Mai comunicam duminica peste 4 zile. Cu stima.Bobo

#56
Vox13

Vox13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2011
In ultimul timp pe forum se vorbeste din ce in ce mai mult de schimbatoare de caldura (serpentine ,bazine de diferite forme ,sertare ,etc )  care introduse in soba reusesc sa incalzeasca alte incaperi prin apa circulata. Cum este tratata aceasta problema la rusi?
Multumesc.

#57
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009
[quote name='bobon' date='6th December 2011, 19:35' post='10779605']
[quote name='lisapet' date='6th December 2011, 17:33' post='10779095']
Stimate dle Bobon.

    Domnule, Lisapet, daca sunteti binevoitor  cautati pe saitul asta si pe proiect propriu  precum si in misiunea casa  sobe cu serepentina pe  Bagerajungle  adica Razvan adrian, aparut  pe firmament cum s-ar spune din martie,  cititii toate postarile apoi mai discutam.Eu nu il condman, are idei ,dar greu pentru ceilalti.

#58
Vox13

Vox13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2011
Ce reguli trebuie respectate la introducerea schimbatorului de caldura in soba ?


Am vazut la sobele daneze  parti din soba monolite de caramida refractara (volum mare zidit ) .Vorbesc de partea superioara  a sobei . Avand in vedere dilatatia diferita  a  caramizii expusa focului fata de cea mai putin expusa caldurii, nu apar fisuri  in constructie ?

#59
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

View PostVox13, on 6th December 2011, 19:56, said:

Ce reguli trebuie respectate la introducerea schimbatorului de caldura in soba ?


Am vazut la sobele daneze  parti din soba monolite de caramida refractara (volum mare zidit ) .Vorbesc de partea superioara  a sobei . Avand in vedere dilatatia diferita  a  caramizii expusa focului fata de cea mai putin expusa caldurii, nu apar fisuri  in constructie ?
        Din cite am vazut, nu am studiat, si cite am facut, dilatarea este mica daca in serpentina sau bazin este apa pina la 100 gr, si nu se produc crapaturi,. Doua persoane, au montat  bazine de 10 l  si au facut focul in teracote 2 ani fara legaturi la apa (adica fara instalatie) s-au deplasat placile teracotei putin cam 5 mm  pentru ca bazinul a fost la limita cu teracota neavind spatiu de dilatare.Restul numai bine.

#60
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View PostVox13, on 6th December 2011, 14:22, said:

Ce parere aveti de afirmatiile  marcate ?
Buna seara dle. Vox !

Eu nu cunosc aceasta editie, poate dupa  cele stiute de mine ar fii  cu citiva sute de W ar fii mai putin, daca bine imi amintesc sobele de teracota cu ardere prelungita cu cocs-carbuni erau in jur de 1000 W/mp de putere de radiatie la sprafata, dar din ce ni sa predat noua si era literatura profesionala din anii 60, din pacate.
Structurarea interioara a acestei sobe incerc sa o atasez in format avi. este o vizualizare 3D. sper sa imi reuseasca.

O seara placuta, si Sfintu Nicolae fericit la toata lumea.
Cu respect Csaby

Edited by scheleton, 06 December 2011 - 22:21.


#61
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009
[quote name='csomi' date='6th December 2011, 20:04' post='10779750']
Buna seara dle. Vox !


       Aceasta carte a aparut acum 3-4 ani  in editia POTI FACE SI SINGUR dare dpdv al meu este o aiureala pentru ca nu da o data concreta despre cum se face o teracota-eu am citit-o-fata de cartea sobarului este departe. In cartea sobarului puterea calorica este la 480w/mp, dar rectificat la 78o  ,eu iau in calcul la sobele ce le fac 1000 wati/mp Cu sanatate,si tot respectul Bobo

#62
lisapet

lisapet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 17.07.2011

View Postbobon, on 6th December 2011, 20:42, said:

Domnule, Lisapet, daca sunteti binevoitor  cautati pe saitul asta si pe proiect propriu  precum si in misiunea casa  sobe cu serepentina pe  Bagerajungle  adica Razvan adrian, aparut  pe firmament cum s-ar spune din martie,  cititii toate postarile apoi mai discutam.Eu nu il condman, are idei ,dar greu pentru ceilalti.

Nu trebuie de condamnat pe nimeni, fiecare este liber sa aleaga. bagherajungle nu vrea sa ne lumineze in acele schimbatoare - este dreptul lui si asta e.
Ca o persona care are un pic de experienta in domeniu si citandul pe Kuznetsov, va voi spune asa ca: O ardere curata si eficienta nu poate avea loc in preajma unui nucleu rece. Pentru ardere eficienta trebuie asigurat un camp de temperatura inalta, combustibil si oxigen. Prin urmare consider incorecta amplasarea schimbatorului in focar. Schimbatorul de caldura trebuie sa fie imediat dupa focar, acolo unde intra gazele arse dupa ce au participat in ardere. Pentru a va da seama daca arderea este curata - fumul trebuie sa fie invizibil, iar flacara din focar sa fie insotita de o ciata albastruie, daca nu reusiti sa obtineti flacara albastra. Nu vorbesc aici de gaz metan sau de GPL. Vorbesc despere monoxidul de carbon care este un gaz inflamabil cu o anumita putere calorica, care in sobele traditionale cu canale este aproape imposibil de valorificat. Fumul de lemn acela gri - este un gaz care inca putea fi ars si extras din el caldura. Insa noi il aruncam pe cos. Daca in focar obtineti flacara albastra - atunci acolo are loc o ardere de peste 700 grd C (cam asta este temperatura de imflamabilitate a monoxidului de carbon). Daca "para" bate intr-un schimbator de caldura incarcat cu apa acesta preea rapid caldura si nu permite atingerea temperaturilor inalte de ardere.. Din acest motiv multi producatori de cazane - captusesc cazanele cu placi de samota, pentru ca flacara sa bata in samota si nu in metal.
Mai exista inca situatii cand se poate atinge arderea lemnului cu flacara albastra si in cazane din metal, atunci cand vitezele de miscare in focar sunt mici si gazele de ardere reusesc sa se stratifice..
Asa in cateva cuvinte v-am expus un punct de vedere, bazat pe masuratori si observatii indelungate. Se considera ca un metru patrat de suprafata a schimbatorului este capabila sa capteze o putere termica de 10 kW.
Exista si tehnici care permit separarea oxigenului din aer pentru a obtine arderea performanta. Oxigenul in aer este liber, acesta nu este legat de alte substante sau elemente chimice precum in apa. In aerul care patrunde in focar se contine cca 80 % de gaze de balast si cca 20% de oxigen. Savantii rusi lucreaza asupra variantei de separare naturala a oxigenului din aerul admis in focar, astfel incat azotul neparticipand in ardere si fiind mai greu nu va reusi sa urce in sus ca sa se amestece cu oxigenul si "gazul de lemn". Prin urmare azotul pleaca pe o cale din soba cu clopote, iar oxigenul cu gazul de lemn pe alta cale! Si asta fara a folosi automatizari, energie electrica, sau alte procese dependente de retea.. Cam astea sunt, fratilor, pe scurt cat se poate pentru a nu va plictisi.

Sa ne auzim cu bine!
Cu respect, Lisapet.

#63
bagerajungle

bagerajungle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 25.03.2011
Ei cred ca "v am luminat relativ f bine",doar ca sint f multi contestatari care,dupa ce ca nu s pregatiti tehnic,pun diverse intrebari de parca am fi la gradinita!Am repetat acest sistem de multe ori,l am descris  in amanunt,l am aprobat pe giorgioart cind a reusit sa faca o simulare 100% ok,dar oamenii nu pricep d c se lasa 12 cm de jur imprejurul registrului format din sertare asezate unul spre fata unul spre spate cu diferenta de 12 cm intre muchiile sertarelor ,Fumul iese doar pe lateral ,in niste fumuri relativ largi care ajung in cos,dar fumul lasa caldura in semineu,fiind cca 10 ml de fumuri pina la intrarea in cos.Flacara albastra atinge primul sertar cca 10 min,sertarul este facit de asa maniera incit rezista si la 1000 gr C,avin ag termic in el.Sitemul acesta ,are avantajul ca este rapid,eficient,consum mic,usor de intretinut,lemn uscat insa nu buturugi si radacini...ok!Acest semineu are 3 aere,iar pe cos un siber,care pot regla flacara si iesirea fumului cit mai rece(cca 60-70 grC),doar ca are o singura problema,constructia este dificila,greu de pus in opera materialele ca la carte(mentalitatea romanului-Las ca merge oricum),iar dilatarea sertarelor este asigurata de distanta mare pina la zidul ce imprejmuieste si formeaza focarul.Oricum ar fi,cine doreste sa si faca asa ceva are nevoie de bani in primul rind,cu cca 4000 lei achizitioneaza materialele necesare lucrarii,ceea ce nu i mult deloc,vb aici de materiale de calitate cum ar fi samota,adeziv refractar,tabla de 5mm pt cazane sub presiune,tevi legatura intre sertare,tevi pt 3 aere si automatizare.In curind,multi vor trece de la gaz pe lemn pt ca preturile la energie vor creste cu peste 50% in urmatorii 5 ani...deci se cam apropie foametea !La 1 mp de suprafata de contact cu focul/caldura se obtin cca 12,5 kw,deci cred ca este destul pt un registru de 1,9 mp inclus tevi de legatura intre sertare.Observ ca le aveti bine cu sobele si automatizarile,se simte ca sinteti ing de instalatii...sau pe acolo.Bafta sanatate,Razvan

Edited by scheleton, 06 December 2011 - 22:21.


#64
ruffiored

ruffiored

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.07.2010
Un site despre ce se face pe alte meleaguri.
http://mha-net.org/html/gallery.htm

#65
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View Postruffiored, on 6th December 2011, 21:57, said:

Un site despre ce se face pe alte meleaguri.
http://mha-net.org/html/gallery.htm

Buna seara dle Ruffiored !

Da altii le fac si asa, pe acesta pagina se gasesc multe constructi-executii  "alternative" si ei stiu ceva, dar poate altfel.

Noapte buna.

#66
lisapet

lisapet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 17.07.2011

View Postruffiored, on 6th December 2011, 23:57, said:

Un site despre ce se face pe alte meleaguri.
http://mha-net.org/html/gallery.htm

Salutare tutror. Da MHA este asociatia sobarilor din America de Nord. Apropo, MH este abrevierea de la "Incalzitoare Zidite " (adica sobe de zidarie) cu toate ca veti vedea pe acea pagina si sobe placate cu teracote.  :peacefingers: Sa zicem (cum s-a exprimat cineva pe acest forum mai devreme) ca "romanii nu le vor!", dar macar cel putin ar fi bine sa le cunaasca mai indeaproape.. Nu am dreptate?

Sa aveti cu totii o zi frumoasa!

#67
luvio

luvio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 19.02.2009

View Postruffiored, on 6th December 2011, 22:57, said:

Un site despre ce se face pe alte meleaguri.
Sunt frumoase nimic de zis, chiar superbe, le-am mai vazut, dar oare nu sunt ele niste simple seminee cu designuri putin altfel? Nu am vazut nicaieri ce se afla in spatele lor, cum sunt facute canalele de fum, ca s-ar putea sa fie o simpla teava care duce la cos si atunci. Eficienta pe termen lung, 0. Cind am fost in America am vazut si eu niste robineti superbi, la o privire mai atenta erau din ... plastic cu foita care imita inoxul.
Uite rusii ne arata sobele lor, ca aspect nu sunt grozave dar sunt eficiente si ne arata si modul de constructie al fumurilor. E altceva.

#68
lisapet

lisapet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 17.07.2011

View Postluvio, on 7th December 2011, 09:53, said:

Sunt frumoase nimic de zis, chiar superbe, le-am mai vazut, dar oare nu sunt ele niste simple seminee cu designuri putin altfel? Nu am vazut nicaieri ce se afla in spatele lor, cum sunt facute canalele de fum, ca s-ar putea sa fie o simpla teava care duce la cos si atunci. Eficienta pe termen lung, 0. Cind am fost in America am vazut si eu niste robineti superbi, la o privire mai atenta erau din ... plastic cu foita care imita inoxul.
Uite rusii ne arata sobele lor, ca aspect nu sunt grozave dar sunt eficiente si ne arata si modul de constructie al fumurilor. E altceva.


Salutare, luvio.
Nici americanii nu sunt mai "slabi" ca rusii, uite aici mai multe informatii cum sunt in interior: http://www.pyromasse.ca/

Numai bine.

#69
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View Postluvio, on 7th December 2011, 07:53, said:

Sunt frumoase nimic de zis, chiar superbe, le-am mai vazut, dar oare nu sunt ele niste simple seminee cu designuri putin altfel? Nu am vazut nicaieri ce se afla in spatele lor, cum sunt facute canalele de fum, ca s-ar putea sa fie o simpla teava care duce la cos si atunci. Eficienta pe termen lung, 0. Cind am fost in America am vazut si eu niste robineti superbi, la o privire mai atenta erau din ... plastic cu foita care imita inoxul.
Uite rusii ne arata sobele lor, ca aspect nu sunt grozave dar sunt eficiente si ne arata si modul de constructie al fumurilor. E altceva.

Buna ziua dle. Luvio!

Inmpart parerea dl.-lui Lisapet , exista si in canada o persoana de origine rusa care e trecut prin "scolile" dl.Kuznecov el se numeste Alex Cernov , mai in urma a si fost postat de dl.Ciine o lucrarea uni cazan, de la un seminar din europa daca bine imi amintesc, va ofer in atentie de pe aceasta pagina meniul Workshop (seminare) unde a fost invitat pt a prezenta aceste sisteme, a fost invitat si in Ungaria. http://www.stovemast...ml_en/home.html
Dar putem vorbi si de Danezi, si la iei exista o persoana mai cunoscuta numita Lars Helbro, care a inbunatatit sistemul Finnlandez cunoscut de iei din vremuri cu sistemul contrafumuri (Contraflow), ajungind la dimensionari de gabarit al acestor sobe. http://www.stenovne....glishpage1.html

Dar indiferent de fumuri si sisteme trebuie sa recunoastem ca peste  tot in lume sa trecut si la innoirea focarelor in primul rind pt. a avea o ardere cit mai eficienta cu emisii scazute de gaze poluante, si consumuri scazute de combustibili.

O zi buna.
Csaby

#70
ruffiored

ruffiored

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.07.2010
Americanii folosesc mai multe sisteme de fumuri, precum si sistemul rusesc al focarului in forma de clopot. Din cate am urmarit pe internet cel mai des folosit pare a fi sistemul focarului clopot si sistemul de fumuri finlandez contralow, intoarcerea fumului pana la nivelui podelei.
Un exemplu de masonry heater http://mha-net.org/d...2/wildac08f.htm

#71
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View Postruffiored, on 7th December 2011, 08:56, said:

Americanii folosesc mai multe sisteme de fumuri, precum si sistemul rusesc al focarului in forma de clopot. Din cate am urmarit pe internet cel mai des folosit pare a fi sistemul focarului clopot si sistemul de fumuri finlandez contralow, intoarcerea fumului pana la nivelui podelei.
Un exemplu de masonry heater http://mha-net.org/d...2/wildac08f.htm

Da exact dl.Ruffiored, asa este , si asa se aplica si cu contrafumuri, din punctul meu de vedere poate si acestea ar fi niste "clopote" cu unele mici diference, dar principiul este acelasi, a tine cit mai mult " in capcana"  ,gazele firebinti pt. transmiterea eficienta a caldurii spre peretii exteriori.

#72
lisapet

lisapet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 17.07.2011

View Postruffiored, on 7th December 2011, 10:56, said:

Americanii folosesc mai multe sisteme de fumuri, precum si sistemul rusesc al focarului in forma de clopot. Din cate am urmarit pe internet cel mai des folosit pare a fi sistemul focarului clopot si sistemul de fumuri finlandez contralow, intoarcerea fumului pana la nivelui podelei.
Un exemplu de masonry heater http://mha-net.org/d...2/wildac08f.htm

Bravo, dle.
Asta este soba lui Alexei Cernov prezentata la intrunirea sobarilor nord americani. Soba este executata in doua clopote. Si in America acest sistem convectiv a inceput sa se foloseasca nudemult..
Ma bucur ca am reusit sa va starnesc interesul.
Doamne ajuta!

View Postandrusk, on 7th December 2011, 11:42, said:

Vad ca aici se discuta despre sobe de teracota,sper ca scriu in locul potrivit pentru a-mi da un sfat.In magazinele mari de bricolaj am vazut niste sobe de teracota putin mai scunde decat o soba normala.Ele au deasupra si o plita pe care poti incalzi mancarea,sau gati.Aceste sobite sunt facute pentru lemne.Intrebarea mea este daca  pot schimba o asemenea soba sa mearga pe  gaze; m-am gandit la un arzator cu termostat si flacara de veghe,despre care stiu ca am citit undeva,dar nu mai stiu unde.......O asemenea soba costa intre 10- 14 milioane.Credeti ca e o idee buna ?

Personal nu cred ca este o ideie buna.
1.Gazul metan este mai scump ca lemnul! Deci din punct de vedere al costurilor de exploatare veti face o greseala. Daca va ganditi la GPL - este mult mai scump..
2. Nu stiu daca producatorul a prevazut constructia acestei soba pentru utilizarea pe gaz.
3. Nu cred ca compania de furnizare a gazelor va accepta o improvizare de genul acesta. Nu stiu, se poate imtampla orice... Aveti mare grija!

Cu respect, lisapet.

View Postcsomi, on 7th December 2011, 11:23, said:

principiul este acelasi, a tine cit mai mult " in capcana"  ,gazele firebinti pt. transmiterea eficienta a caldurii spre peretii exteriori.

Foarte reusita a fost expresia metaforica ("in capcana"), multumesc mult pentru sustinere.
Numai bine tuturor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate