Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
22119 replies to this topic

#37
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

View Postcsomi, on 5th December 2011, 19:13, said:

Buna seara Luivio!

Vad ca sintenformati, da,  despre sistemele folosite in occident la momentul actual.

O seara placuta va doresc.
Csaby

Esti nou pe forum si nu prea ai citit in spate sau vazut pozele sau filemele:Rusian store 214, sobe zidite 222,230,  ionlazar 375  ciine 1002, 1007.  Cu  igor  Cuznetov  cu seminarii in Cehia si in alta parte. D/l Luivio  ne.a animat  cu sobele zidite ,dar nu sunt pentru oameni de rind. Ca sa stim si noi ca poate cu timpul ne dam cu capul de ele este bine sa le cunoastem .Astazi am studiat in cartea teracotei spune ceva dar nu prea mult. Nici in literatura despre ele  nu spune mult decit vorbe,vorbe., schitele prezentate de d-l nu le prea inteleg,am inteles destul de bine sobele construite de  Igor Cuznetov cu gazeificare,si tot nu le practic .La consumul de 15 kg lemne  in cite doua reprize si o teracota bine facuta face fata atunci cind se pune problema de  izolare cu 10-15 cm iar in pod 20 cm de vata..termopane cu 2-3 geamuri.etc.   Nu ma bag in  sobe zidite in clopote sau cu camere de incalzire ca nu am facut, dar este greu  sa faci lumea sa inteleaga asa ceva  cind ei te intreaba cite fumuri faci,poti sa fii asul  de trefla si nu te mai cauta ca meserias, trebuie sa te impui intr-un fel daca  sunt veritabile, Asa, ca expunerile d-lui Luivio sunt binevenite Noroc.

#38
luvio

luvio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 19.02.2009

View Postlisapet, on 5th December 2011, 18:56, said:

Nu stiu la ce anume v-ati referit in P.S., dar dvs stiti mai bine.
Am reusit sa-mi dau seama ca suprafata care cedeaza caldura de la semineul meu este sub jumatatea suprafetei sobei prezentate de tine si in conditiile astea nu e de mirare ca nu reuseste sa ridice temperatura din camera.

PS. Mi-am permis sa te tutuiesc si cred ca ar trebui sa faci la fel, suntem pe un forum nu la saloanele de... bune maniere din sec.IX.

#39
lisapet

lisapet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 17.07.2011

Quote

D/l Luivio  ne.a animat  cu sobele zidite ,dar nu sunt pentru oameni de rind.

Salutare, dle Bobon.
Este adevarat ca nu sunt de o viata in Romania, dar din ceea ce spuneti dvs reesa ca sobele de zidarie sunt scumpe! Ceva mai devreme dl Nitu spunea ca sobele de zid erau folosite de cei amarati. Observ ca parerile se impart. Deci, in final : acele sobe de zidarie se pot executa atat la un pret mai mic cat si la un pret mai mare.. Pentru toate buzunarele. Asa e? Sau nu am dreptate?

Edited by gelunechifor, 06 December 2011 - 09:09.


#40
luvio

luvio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 19.02.2009

View Postcsomi, on 5th December 2011, 19:13, said:

... citeva imagini cu o soba, ...
Da e frumoasa, rustica, draguta. Apropo in ultima poza pusa banuiesc ca e focarul, da?

#41
lisapet

lisapet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 17.07.2011

View Postluvio, on 5th December 2011, 21:13, said:

Am reusit sa-mi dau seama ca suprafata care cedeaza caldura de la semineul meu este sub jumatatea suprafetei sobei prezentate de tine si in conditiile astea nu e de mirare ca nu reuseste sa ridice temperatura din camera.

PS. Mi-am permis sa te tutuiesc si cred ca ar trebui sa faci la fel, suntem pe un forum nu la saloanele de... bune maniere din sec.IX.


Buna Luvio!

E in regula. Am inteles, si ma bucur ca te-am lamurit cu suprafata activa a sobei.  La o adica, ai putea daca tii la aspectul actualei sobe si nu doresti sa faci mizerie in casa - sa mai suplimentezi termoizolatia la casa! Daca aceasta se poate..

Numai bine!
In secolul noua nu existau saloane de bune maniere. :peacefingers:

#42
lisapet

lisapet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 17.07.2011

Quote

am inteles destul de bine sobele construite de  Igor Cuznetov cu gazeificare,si tot nu le practic .

De ce nu incercati? Vad ca sunteti in tema. Corecta observatie! Kuznetsov a facut sobele sa fie cu gazeificare. Dupa cate se cunoaste de catre lume: cu gazeificare sunt cazanele! Iar cand spui ca soba este cu gazeificare - nu inteleg daca vorbesti serios sau glumesti...  In prezent marirea preturilor la combustibil ne impune sa ne orientam catre ceva mai performant. Este bine sa studiati si astfel sa va ridicati nivelul profesional. Trebuie sa fim foarte receptivi la nou. Stiu ce vorbesc va rog sa ma credeti. Dvs spuneti ca lumea nu intelege. Eu as spune ca daca lumea are de ales, intotdeauna ea va alege ceea ce este mai bun.

Daca la vara va invit la un schimb de experianta cu participarea la o lucrare de soba cu gazeificare, cu focar cu ardere prelungita de 12 ore in continuu.. - veti veni?

Cu respect, lisapet.

Edited by gelunechifor, 06 December 2011 - 08:46.


#43
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View Postluvio, on 5th December 2011, 19:28, said:

Da e frumoasa, rustica, draguta. Apropo in ultima poza pusa banuiesc ca e focarul, da?

Multumesc frumos, da este zona suprioara a focarului zona de"carburatie" de amestec a gazelor de lemn cu aerul.

#44
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

View Postcsomi, on 5th December 2011, 21:26, said:

Multumesc frumos, da este zona suprioara a focarului zona de"carburatie" de amestec a gazelor de lemn cu aerul.

       Cifrele ale sint nr de postare pe acest sait  cu un an in urma sau mai recent  1002 a lui ciine. .vei vedea acolo modele de seminee sau  sobe zidite foarte frumoase   dar si mari.
       Nu m/am referit la pret ci la faptul ca oamenii de rind nu au saloane unde sa incape  o soba zidita de 2-3 tone,ca doar am mai vazut pe saitul acesta si altele expuse,mult mai mari ca cea prezentato de dl luvio.M-ar interesa in principiu. Stsau in sudul Bsanatului.,uniistiu asta.

#45
lisapet

lisapet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 17.07.2011

Quote

Nu m/am referit la pret ci la faptul ca oamenii de rind nu au saloane unde sa incape  o soba zidita de 2-3 tone,ca doar am mai vazut pe saitul acesta si altele expuse,mult mai mari ca cea prezentato de dl luvio.M-ar interesa in principiu. Stsau in sudul Bsanatului.,uniistiu asta.

dle bobon, voi incerca sa exemplific un pic.
1.Daca in soba arde focul un timp scurt, aceasta trebuie sa inmagazineze cantitatea de caldura degajata in acel scurt timp si sa o cedeze incaperii un timp mult mai lung. Pentru asta ii trebuie o masa de inmagazinare/acumulare.
2.Daca in soba arde focul continuu - masa de inmagazinare a acesteia nu mai conteaza. Insa pentru aceasta trebuie respectate anumite norme si efectuate niste calcule, astfel incat temperatura gazelor arse admise in cos sa nu depaseasca 120 grd C.
3. Avand in vedere normele romanesti actuale (in vigoare din 2009), atunci la constructiile noi sau reabilitate pierderile de caldura specifice trebuie sa fie sub 50 W/mp. Asta inseamna ca pentru o incapere de 15 mp este necesara o soba de 750 W. Daca sunt doua incaperi din acestea se va monta o soba intre ele de 1,5 kW.
Soba care are 1,5 kW are o greutate de 380 kg.
Acum este mai clar? Eu descriu aceste variante pentru a observa cititorii ca sunt mai multe posibilitati de a rezolva aceias problema.

Stiu unde va gasesc, insa am intrebat daca va lasati invitat? Nu sa vin eu la dvs..
Cu respect, Lisapet.

Edited by gelunechifor, 06 December 2011 - 08:42.


#46
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View Postbobon, on 5th December 2011, 20:49, said:

Cifrele ale sint nr de postare pe acest sait  cu un an in urma sau mai recent  1002 a lui ciine. .vei vedea acolo modele de seminee sau  sobe zidite foarte frumoase   dar si mari.
       Nu m/am referit la pret ci la faptul ca oamenii de rind nu au saloane unde sa incape  o soba zidita de 2-3 tone,ca doar am mai vazut pe saitul acesta si altele expuse,mult mai mari ca cea prezentato de dl luvio.M-ar interesa in principiu. Stsau in sudul Bsanatului.,uniistiu asta.

Buna ziua dle. Bobon!

Eu nu vreau sa conving pe nimeni, sa faca altfel de sobe decit cele stiute sau practicate, eu vreau sa va arat ca sint si alte posibilitati,  in constructia sobelor, incercind a face fata cerintelor pietii actuale(teritoriale). Ce veti face daca de pe o zii pe alta se scumpesc cahlele la pret triplu? Veti sustine aceasta meserie numai din remontari sau cahle refolosite ? Credetima ca se vor prezenta in viitori clientii, care va pun intebarea ," dar din alt material(ca finisaj) nu se poate construi soba? ca eu am vazut pe net. cutare si cutare soba" ce le veti raspunde "ca eu nu fac asa ceva" ...
Da, se pune intrebarea ca aceste sobe de gabarit nu ori unde sint "bine venite" , recunosc, dar se potface si mai mici in functie de cerinte. Si va mai spun inca ceva , punctul de vedere a acestor client interesati de aceste sobe "mari" este ca suprafata sobei sa nu fie fierbinte, pt, ca in familie au cel putin doi copii mici , si nu in ultimul rind sustin ideile ecologiste.

In final va atasezi si o soba(semineu) cu fumuri ce nu are "gabarit" mare.

O zi buna .
Cu respect, Csaby

#47
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009
[quote name='csomi' date='6th December 2011, 09:01' post='10777157']
Buna ziua dle. Bobon!

I
Cu respect, Csaby

         Vad ca vrei  neaparat sa ma convertesti  ( religios cuvint) la alte sisteme dar  nu p[rea o sa resusti, sunt batrin -60 ani, dar sa iti spun ca vrei de la mine nu este greu, pentru ca in primul rind  asa ceva am facut acum 17 ani pe Clisura Dunarii  seminee  fara usa (asa era moda) si le-am facut si fumuri. Numai ca sa le finisez cu piatra de polizor mi-au trebuit  cite 2 zile. Mai acum  7 ani in urma liga Herculane am facut o teracota de bucatarie  natur. din caramida  pe care am taiat-o in forma de L si l  muchiile le-am tesit  i-am pus cuptor cu geam, plita noua  ,treapta deasupra cuptorului si dupa ce am finisat-o  unde i-am slefuit bine fetele  colturile si rosturile, ne utam toti la ea ca la un fenomen, nu-mi venea nici mie sa cred de ce a iesit acolo, Mai vroia cineva si am replicat pentru mine este unicat si nu voi mai face. Am mucit 2 zile cite 14 ore  am inghitit la praf pentru un an de zile, consumat doua discuri diamantate si una abraziva ca doua plizoare facute de mine  transmisie prin curea.  Nu ca nu fac sau ca sunt impotriva lor dar unii imi aduc tot felul de caramizi  in jur de 10 modele de imi pier timpul  cu taiatul si multumesc pentru efort.Nu pun problemade bani ca tot atit iau, asta functie de marime ,model, dar nu ma incinta. Pai studiaza semineele expuse de Marius in anul trecut  si vei vedea ce caramizi au rusii cu colturi rotunjite, finisate, la noi nu se numeresc nici pentru zidit, si mai vrei si arta, muncesti tu  pina te apuca damblaua ca sa faci lucru  frumos.  La cite am facut pot sa iti scriu un roman dar ma abtin pentru ca unde te duci fiecare are cit UN CEVA>  si   sa nu apuci la unul carea fost prin occident  si-a spalat si el fata pe acolo si poate a fost la intins de mina cavine cu aere de accident  si iti cere minuni din hirburile de la noi, ii arati  beleaua, vine cu mofturi  in continuare, il dau dracu si plec.am facut-o de multe ori. Am fost dar nu mai fac asta ,sa ma duc la omul care i-a plecat meseriasul ,o fi si cu meseriasul(cunosc cazuri) dar ciudat este clientul ca nu stie ce vrea iar cin imi spune ca a avut si a AVUT si ca este boier il las in apa simbetei si plec ca atunci l-am mirosit,iar cind ii aud si cu garantiile ii trimit la origine,iar el in loc de cos are o teava de irigatie si aia pusa pe orizontala.  .Dupa amiaza revin, Cu noroc si sanarate, Bobo.

#48
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

View Postlisapet, on 5th December 2011, 22:11, said:

dle bobon, voi incerca sa exemplific un pic.
1.Daca in soba arde focul un timp scurt, aceasta trebuie sa inmagazineze cantitatea de caldura degajata in acel scurt timp si sa o cedeze incaperii un timp mult mai lung. Pentru asta ii trebuie o masa de inmagazinare/acumulare.
2.Daca in soba arde focul continuu - masa de inmagazinare a acesteia nu mai conteaza. Insa pentru aceasta trebuie respectate anumite norme si efectuate niste calcule, astfel incat temperatura gazelor arse admise in cos sa nu depaseasca 120 grd C.
3. Avand in vedere normele romanesti actuale (in vigoare din 2009), atunci la constructiile noi sau reabilitate pierderile de caldura specifice trebuie sa fie sub 50 W/mp. Asta inseamna ca pentru o incapere de 15 mp este necesara o soba de 750 W. Daca sunt doua incaperi din acestea se va monta o soba intre ele de 1,5 kW.
Soba care are 1,5 kW are o greutate de 380 kg.
Acum este mai clar? Eu descriu aceste variante pentru a observa cititorii ca sunt mai multe posibilitati de a rezolva aceias problema.

Stiu unde va gasesc, insa am intrebat daca va lasati invitat? Nu sa vin eu la dvs..
Cu respect, Lisapet.
           Teoria cam in toate domeniile a aprut dupa  o indelungata practica. Mi-a plcut sa aplic teoria in toate  meseria pe care le-am practicat si  le practic,nu prea au legatura una cu alta, asta am mai spus-o. Cu rderea si inmagazinarea, cu pierderea de caldura  cind arzi toata ziua lemne cunsc, oricum multumesc. Am cartea sobarului de 3 ani  am studiat-o cit de cit, si imi dau seama din experienta care o am.
     Cu normele rominesti nu prea ma impac ,niste teorii aberante pentru ca esti legat de mai multe conditii, localitate, pozitie in localitate, vint,  ziduri ,ferestre plafon, podea, adica toate.Cit ptiveste bagatul de lemne multa dar si cin se v-a incalzi....... cum spun altii, eu spun ca de multe ori si de cele mai multe ori mori de frig.Nu contest sistemul cu clopot ca doar a,m mai vazut pe forum vorbindu-se de el., daca il expuneti si il inteleg este bine, dar este greu de implementat  la consceptia actuala.  Cin s sa termin cu treburile poate la iarna o a studiez din urma pe faze aceste sobe de zidarie.Cit priveste intilnirea la un mic colocviu, lo lucrare de ce nu, dar sa nu fie la Suceava sau Constanta,pe undeva pe aproape 2-300 km.
       Dupa cum am studiat pe incalziri centrale si alela,alea, pe cele 2 forumuri  50 w se calculeaza la  mc nu la mp ,ma rog se poate si asa luind in calcul ce suprafata ? poate vreti sa explicati situatia asta ca la o camera de 15 mp trebuie o teracota (sau altceva) de 750 wati...practic 2 rinduri de teracota in afara de cenusar,stau si ma mai gindesc o data ,tot ce se poate dar foc continuu. Eu nu pun problema pentru spatiile mici ci pentru spatiile mari de > 60m p .Eu cind fac o teracota dau puterea pe mp  la aproape 1 kw  si la o teracota 3/2  consider 2 rinduri  1 mp. Vedeti socoteala cu suprafata si w. dupa care om mai vedea. Eu la teracote pentru spatii mai mari stiu cum sa le fac (am facut la scoli, gradinite)  dar la particulari este altceva.Pina acum nu am facut  comanda unica ce are schema de realizare, in rest de toate (fara rotunda si hexagonala).
       Era sa uit de disputa cu domnul ing. Nitu. Dinsul niciodata nu a criticat sobele de zidarie, a spus ca la noi nu se fac,atit, nu a spus de ce ,de ce nu au fost promovate.In legatura cu rusii, finlandezi, austriecii, etc, domnul Nitu  ne-a spus demult ,ca nu a facut apologia acestora ,dar nici pe cea o teracotelor nu a faut-o. A spus doar ca are mult respect  pentru sobari care au alte responsabilitati fata de unul care pune faianata sau alta meserie din constructii.. Nu ii fac pe avocatul ca stie singur sa se apere ca doar nu sintem la tribunal, dar in situatiile exptreme  doar DUMNEALUI a dat raspunsul concret..In copilarie a facut teracote, a lucrat in domeniu constructiilor ,le are cemai, ma mir ca acum la batrinete se mai uita prin calculator sa ne mai indrume pe noi cu unele necazuri.


     Multumesc pentru tot, ne mai auzim,  Cu stima  ,Bobo




b

#49
duetti2011

duetti2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 04.12.2011

View Postcsomi, on 5th December 2011, 19:13, said:

Buna seara Luivio!

Vad ca sinteti interesat si de sobe finisate mai "aparte" v-asi prezenta  in citeva imagini cu o soba, tot in clopete, care incalzeste 60mp bucatrie-living la temperatura exterioara in medie de 0 grdC cu un consum de 2 ocazii pe zi a cite 7-8kg de lemn la ocazie la un confort termic ce oscileaza intre 21-23 grade, suprafata sobei oscileaza intre 45-60 de grade in decurs de 12 ora. Soba este consruita in ungaria, unde creste cerinta tot mai mult spre astfel de executii. Acum 6ani nici nu se putea discuta de asa ceva, nefiind cunostute. De acea nici ungurii nus mai aparte, poate mai informati, da,  despre sistemele folosite in occident la momentul actual.

O seara placuta va doresc.
Csaby


#50
Vox13

Vox13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2011
Ce parere aveti de afirmatiile  marcate ?


Sobe si seminee
Autor: Gerhard Wild
Editura: M.A.S.T
Anul publicării: 2008
Categoria: Colectia - Poti face si singur

Aceasta soba  cum este  structurata pe interior ?

Attached Files


Edited by Vox13, 06 December 2011 - 15:16.


#51
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

View PostVox13, on 6th December 2011, 15:22, said:

Ce parere aveti de afirmatiile  marcate ?


: Colectia - Poti face si singur

Aceasta soba  cum este  structurata pe interior ?

Eu cartea astea am studiat-o acum 4 ani  cumparata de linga turnul de apa l a lui Invencible --test- turnul lui Sever-., actualmente drobeta. Aceasta carte este facuta dupa sistem austriac, pentru mine  are valoare ZERO, in felul cum face fumurile, este abureala pentru meserriasi ,
   Invencible mai dataliaza practic ce vrei . o casa sau o teracota? ce tot postezi  colturile si fetele cind le ai la subsol. de ce faci teracota in beci in Severin?

View Postbobon, on 6th December 2011, 15:50, said:

Eu cartea astea am studiat-o acum 4 ani  cumparata de linga turnul de apa l a lui Invencible --test- turnul lui Sever-., actualmente drobeta. Aceasta carte este facuta dupa sistem austriac, pentru mine  are valoare ZERO, in felul cum face fumurile, este abureala pentru meserriasi ,
   Invencible mai dataliaza practic ce vrei . o casa sau o teracota? ce tot postezi  colturile si fetele cind le ai la subsol. de ce faci teracota in beci in Severin?
  poate am gesit 3 ani

#52
lisapet

lisapet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 17.07.2011

View PostInvincible, on 6th December 2011, 15:47, said:

Aceasta este camera ce se da.

http://forum.softped...a...t&id=964457

Dimensionarea sobei se face in functie de orientarea camerei si nu stiu cum ar putea fi considerata camera mea:
1.camera  de colt ?  problema e ca peretii sunt in mare parte in pamant. deci nu prea aduce a colt.
2.camera  de mijloc ?  problema e ca sunt trei pereti exteriori care pot anula izolarea  datorata construirii partiale in pamant.

parca se anuleaza unele pe altele..


Invincibile, ca sa te ajut transmite, te rog:
1. dimensiunile camerei;
2. grosimea peretilor si materialul lor;
3. dimensiunea tamplariei exterioare si ce fel de tamplarie este lemn, termopane, cu 2 sticle sau cu 3 sticle, etc..;
4. ce termoizolatie ai la pardoseala subsolului;
5. unde sunt trecute "camere" putem considera ca acestea sunt spatii incalzite?
6. zici ca locatia este Turnu Severin;
7. cate grade vrei sa asigure soba in acel spatiu?

Cu respect, lisapet.

#53
lisapet

lisapet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 17.07.2011
Stimate dle Bobon.

Fiecare din noi are cate ceva deosebit si cate o poveste aparte.. Eu sunt pe santiere de la 13 ani (asa a fost situatia). Am facut practica inainte de a invata teoria.
Slava Domnului am avut profesori deosebiti si cu vocatie care stieau sa ne provoace sa invatam. Nu te lasa sa nu stii si sa treci examenul. Un mare profesor al meu (turc de etnie, aveti in vedere ca nu am invatat in Romania) a zis asa: ori vei sti materia, ori nu te voi lasa nici macar sa ajungi la examen. Fereasca Dumnezeu sa fi propus pe vremea aia "spaga"! Il gaseam la catedra in fiecare zi pana la 18:00, chiar daca lectiile se terminau la 14:00.. Acesti profesori ne-au invatat sa aplicam cunostintele in orice situatie...

..O data la o lectie de transfer de caldura si masa, profesorul ne-a dat o problema de genu:
" Esti in padure si nu ai decat crengi, fan, si multa zapada. Afara sunt minus 40 grd C. Cum trebuie constriut salasul astfel in cat in interior doar de la corpurile omenesti care sunt x la numar sa poti mentine o temperatura de plus 15 grd C. Care trebuie sa fie ordinea straturilor in constructia anvelopei incat acest perete sa
functioneze ca rezistenta termica potrivita? "
Dupa cateva discutii si simulari s-a gasit rezolvarea, asa incat primele erau crengile, apoi fanul, si in exterior zapada. Stratul de fan era calculat astfel incat la granita intre fan si zapada temperatura sa ramana negativa pentru a nu se topi zapada. Caci daca aceasta se va topi va uda fanul si vor ingheta oamneii acolo!

Cineva a ras in sala, ca daca se mai repeta anii 47 - 49 si ajung in Siberia vor sti cum sa supravetuiasca in frig!
.. Am observat cum acelui profesor cu parul carunt, i sau umezit ochii, dar a spus doar: " Sa va fereasca Dumnezeu".."

Nu pot sa critic normele romanesti, sunt obligat sa le cunosc in domeniu pierderilor de caldura, consumurilor de energie, etc.. Caci desfasurand activitati profesionale aici in Romania, trebuie sa le respect. Daca vreti mai mult, chiar daca folosesc alta metodologie - rezultatele sunt la fel si clientii sunt multumiti. Este adevarat ca multe din norme sunt greoi, uneori imposibil de aplicat, atunci se fac analogii cu metodologiile altor tari si se gaseste solutia!

Cat despre cifre si valori. Va pot spune urmatoarele: Doar la sobele cu ardere prelungita sau  continuu se ia 1,0-1,2 kW/mp. Pentru celelalte sobe de genu cu ardere normala de 1 sau 2 focuri pe zi, aceste valori in functie de grosimea peretelui sobei se reduc considerabil. Cu reducerea grosimii peretelui cedarea caldurii este mai neuniforma pe parcusrul a 24 de ore..
Nu am gresit specificand 50 W pe mp si nu pe mc. Valoarea de 50 W/mc se folosea demult cand tara se industrializa si cu un numar redus de ingineri trebuia sa se estimeze valoarea puterii termice pentru a conecta la retele de termoficare multe cladiri industriale si civile. Va dati seama ca multe constructii erau nationalizate nu mai existau proprietarii, si nici planurile de constructie, etc... Si s-a decis sa se foloseasca acest coeficient specific de 50 W/mc, pentru a fi acoperitor pentru orice constructie.. In prezent nu este corect sa ne acoperim cu asa valori, caci vom iesi la calorifere foarte mari, la cazane puternice si la investitii si consumuri nejustificate.. sper ca imi impartasiti punctul de vedere. Aici teoria trebuie sa se implice si sa vina in ajutorul practicii!

Normele romanesti in vigoare din 2009 (ma refer aici la normele privind reducerea consumului specific de energie pentru incalzire), sunt de fapt reglementarile normelor germane din 1995! Ca sa ma fac mai clar. Germanii in 1995 au impus ca toate cladirile noi sau reabilitate termic sa fie asa termoizolate incat acel coeficient specific sa nu depaseasca 50 W/mp de spatiu util incalzit. Mai mult decat atat in 2002 in Germania s-a impus reducerea acelui coeficient de la 50 W/mp la 40 W/mp. In 2009 Germania deja impune 25 W/mp, in timp ce la noi in Romania se impune abea 50 W/mp. In 2012 conform normativelor UE trebuie sa se ajunga la 15 W/mp, ca din 2015 sa se ajunga la 7 W/mp (standard de case pasive)... Ce vreti, fratilor, daca in Romania nu se promoveaza lucrul acesta. Nu se fac campanii de a
lamuri cetatenilor la ce sa se astepte.. Asa este, nu avem specialisti, cei care apar, in mare parte - pleaca!


Stimati cititori, de ce oare statele precum Germania, Franta, Belgia, Suedia, etc. impun aceste reduceri de valori ale consumurilor de energie? Pentru ca preturile la resursele energetice conventionale vor "luao razna", d-lor! Nu proportional ci exponential!
Si pentru ca aceste tari nu vor sa mareasca numarul de cetateni social vulnerabili impun sa se termoizoleze mai bine casele, sa se prevada cel putin u cos de fum, etc..
In Romania in 1998 pretul la gazul metan era 64 de USD pentru 1000 de mc. In 2008 a ajuns la 375 Euro pentru 1000 mc... Din 2012 Russia nu mai vrea
sa vanda decat la 500 Euro pentru 1000 mc. Veti spune ca Romania are gazul ei, Ok vom trai si vom vedea la ce pret va fi gazul in Ro!

Din acest motiv incerc sa va aduc la cunostinta ca cei ce vor avea sobe pe lemne in case bine termoizolate vor fi mai putin afectati. Indifirent ca sunt sobe de teracota sau de zidarie! In clopote se pot face si sobele din fonta.  In sobe se pot monta schimbatoare de caldura care sa rezolve problema prepararii apei calde menajere, transportarii caldurii si in camerele care nu sunt incalzite de soba ci cu calorifere. Biomasa intotdeauna va ramane cea mai accesibila si cea mai independenta din energiile regenerabile ! Daca tinerii nu se vor fi implica - va avea de pierdut enorm intreaga tara!

Nu sunt suparat pe dl Nitu si nici nu am vrut sa-l jignesc, dar m-a deranjat ca din spusele d-lui "in Finlanda sunt lemne multe si ieftine,iar in Rusia carbune este foarte, foarte ieftin". Plus ca m-a deranjat ca dlui isi asuma parerea pentru o tara." Romanii nu le vor!" Stai , dle, sa discutam. Eu am cercetat multi ani sobele care le-am executat. Prin anii 90, le testam cu analizoare de gaze aduse din Olanda..
Va rog sa nu va suparati pe mine, dar chiar sunt multe de descoperit in acest domeniu. Eu nu impun parerea ca romanii sa-si faca sobe de tone, caci daca izoleaza bine casele vor avea niste sobite mici si dragute care vor raspunde celor mai inalte exigente! Trebuie sa fim in pas cu lumea civilizata indiferent de unde vin inspiratiile din Vest sau  din Est.

Numai bine tutror.

#54
lisapet

lisapet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 17.07.2011

View PostVox13, on 6th December 2011, 16:22, said:

Ce parere aveti de afirmatiile  marcate ?

Nu ma pot pronunta in ceea ce priveste intregul continut al cartii, insa cu cele marcate Sunt deacord !
Traducerea este un pic cam nepotrivita, dar se poate extrage sensul..

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate