Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
22119 replies to this topic

#17227
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postsilenced, on 16 ianuarie 2018 - 21:29, said:

Lasand desenele frumoase la o parte, ai grija la necesarul termic, putere radiata sistem convectiv, sectiuni canale, tiraje, volum incarcare, rosturi dilatare, amanunte care fac diferenta dintre un esec si un succes.

Imaginea frumoasa e doar un amanunt, nu tine de cald.
Deci "încântă-ne" ochiul si cu chestii functionale ptr locatia reala.��

Spor sa ai.
Posted Image Aceasta atitudine astept eu din partea colegilor cu vechime pe acest site. Imi pare bine sa vad implicarea celor mai initiati. Posted Image

#17228
cobogo

cobogo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 02.01.2018
buna dimineata

am vazut pe youtube o simulare de soba care are evacuarea orizontala in incapere ....
se poate asa?

Attached Files



#17229
anduvirgil

anduvirgil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 26.12.2009
În zona de încărcare a lemnelor nu aș folosi șamotă subțire la focar.
Aș fi dus aer preîncălzit și la ultimul rând al focarului.

#17230
cobogo

cobogo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 02.01.2018
e doar un desen... samota groasa creste dimensiunile focarului.

si totusi:  de ce fara samota subtire? se sparge sau,,,,,
               si cosul orizontal din ultimul desen poate exista si in realitate?

intreb pt ca sunt, ca sa zic asa, afon

#17231
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postcobogo, on 16 ianuarie 2018 - 18:01, said:

...construiesc o soba....pe calculator...ca nu se face mizerie......

Ce program ai folosit? unde il pot gasi si eu?

#17232
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postcobogo, on 17 ianuarie 2018 - 08:24, said:

am vazut pe youtube o simulare de soba care are evacuarea orizontala in incapere ....
se poate asa?
Posted Image Eu m-as feri de asa aplicatii privind evacuarea... Am auzit astazi o vorba a lui Cristian Tudor Popescu si mi-a placut.. '"Netul are mu-u-u-ulte zacaminte de prostie'". Posted Image
Am vazut un site care tot publica articole cu informatii din stasul anulat cu privire la sobele de teracota..  Am incercat sa le atrag atentia insa mi se sterg comentariile.. Deci, macar am incercat.Posted Image

Si iata o stire cu privire la criza de lemne si planuri strategice de inclocuire a incalzirii cu sobe Posted Image : http://stirileprotv....e-lei-luna.html

Ce facem dragilor, chiar nu se vede nici-o scapare? Nu am nimic impotriva sa se monteze pompe de caldura oriunde exista posibilitate, dar sa fie oare asta sigura cale de salvare? Posted Image

P.S. Subventii pentru fabricarea in Romania a sobelor performante, implicand forte de munca si materiale autohtone, in scopul renovarii ""parcului"" de sobe - nu s-a gandit nimeni sa ofere? Ori astfel de actiuni ar fi rusinoase? Posted Image

Edited by andreilesan, 17 January 2018 - 22:48.


#17233
flaviuska

flaviuska

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 07.07.2008
http://casasidesign....de-fum.html   Noi ne zbatem sa promovăm sobe si hornuri performante si vin astia cu site-ul lor si baga tutoriale demne de cascadorii rasului. ..si culmea au si mulți urmaritori iar unii chiar iau de bune acele "sfaturi"

#17234
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Au bulgarii lemne si pentru buzunarele noastre, romanii o sa vanda tot austriecilor ca mai apoi sa ii revanda la loc sub forma de peleti la 1400 ron tona )))

#17235
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postvictor29cr, on 17 ianuarie 2018 - 23:47, said:

Au bulgarii lemne si pentru buzunarele noastre, romanii o sa vanda tot austriecilor ca mai apoi sa ii revanda la loc sub forma de peleti la 1400 ron tona )))
Sa fie oare asta o premeditata ? Nu cred ca ar fi rational sa ma bazez pe produsele strategice de origine straina, pentru ca nu le pot controla. Adica daca mii foame nu pot sa iau din frigider, ci trebuie sa merg sa cumpar..
Sa inteleg ca reabilitarea termica a cladirilor si inlocuirea sobelor vechi cu sobe noi performante - nu reprezinta o oportunitate ? E mai convenabil, in astfel de cazuri, sa montam ""centrale pe baza de gaz si pompe de caldura"" ? Cu subventii de la Stat s-au realizat investitii de acest gen unde pentru scoli, sedii de primarii, institutii medicale, etc s-au achizitionat pompe de caldura, doar ca ele nu prea functioneaza, caci schimbarea instalatiilor termice vechi, fiind alti bani care nu au putut fi obtinuti nerambursabil, nu s-a efectuat adica acestea au ramas dimensionate pentru temperaturi ridicate al agentului termic..

Au mai fost cazuri cand '"pe bani europeni'" s-a propus sa se monteze pompe de caldura la toate posturile de politie din mediu rural care se incalzeau cu sobe, iar lemne nu se prea dadeau celor din tura... La solicitarea proiectantului in primul rand de a reabilita termic acele cladiri, care erau fara nici-un fel de termoizolatie, si abea dupa aceea de a investi in pompe de caldura..  raspunsul a fost: ''banii sunt strict pentru investitii in energii regenerabile - nu pentru constructii si termoizolatii'"...

Oare ce trebuie sa se intample ca sa se schimbe aceasta mentalitate de parazitare ? Oare cat va mai suporta pamantul acesta? Posted Image

#17236
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

View Postandreilesan, on 17 ianuarie 2018 - 22:37, said:

Si iata o stire cu privire la criza de lemne si planuri strategice de inclocuire a incalzirii cu sobe Posted Image : http://stirileprotv....e-lei-luna.html

Ce facem dragilor, chiar nu se vede nici-o scapare? Nu am nimic impotriva sa se monteze pompe de caldura oriunde exista posibilitate, dar sa fie oare asta sigura cale de salvare? Posted Image

P.S. Subventii pentru fabricarea in Romania a sobelor performante, implicand forte de munca si materiale autohtone, in scopul renovarii ""parcului"" de sobe - nu s-a gandit nimeni sa ofere? Ori astfel de actiuni ar fi rusinoase? Posted Image

ref stiri - :(

ref subventii - si eu ma mir (?!?) ca , desi sunt fonduri UE, nu apar la sate tot felul de ateliere: de facut ii, cojoace, alte arte mestesugaresti, si, de ce nu, de sobari. Urata perspectiva

#17237
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012

View Postcobogo, on 17 ianuarie 2018 - 08:24, said:

buna dimineata

am vazut pe youtube o simulare de soba care are evacuarea orizontala in incapere ....
se poate asa?
Se poate si asa, dar cu unele conditii.
Sunt si acum persoane in mediul rural care au asa zise"ursoaice" in pod(cel putin, in zona mea, asa le zice) si sobele merg f bine, fie ele de teracota sau lut.
Conditia principala e sa le cureti mai des aceste hornuri orizontale care sunt, de obicei. facute in pod, pt ca omu a facut soba intr un colt al camerei iar hornul, pe casa, il are in alta parte.
Merg f bine si la sobele cu plita, dar mai ales la sobele fara plita cu usi etanse si posibilitatea controlului asupra aerului de combustie.
Mai ales la o soba cu acumulare mare, cum sunt sobele de caramida.Daca soba este facuta in contracurent sau clopote si  ai cale directa, care, de fapt, e absolut necesara, merge f bine cu un asemea horn orizontal.

#17238
cobogo

cobogo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 02.01.2018
multumesc pentru raspuns
trebuie sa mai cercetez
dar asta e solutia care mi se potriveste

#17239
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
Au oamenii facute aceste hornuri orizontale din lut(pamant galben), mai baga si lemne ude, se umplu de strijie(funinginea in combinatie cu umiditatea din lemne evacuata pe cos sau  gudron)  o mai curata si merge, bine, cu riscurile de rigoare.Daramite unul facut din caramida, cu o sectiune adecvata, folosite numai lemne uscate, fiind si-n casa, merge garantat.

#17240
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postvirg72, on 18 ianuarie 2018 - 10:06, said:

Se poate si asa, dar cu unele conditii.
In conditiile legislatiei in vigoare din Romania - ""asa'" nu se poate.

View Postvirg72, on 18 ianuarie 2018 - 10:06, said:

Sunt si acum persoane in mediul rural care au asa zise"ursoaice" in pod (cel putin, in zona mea, asa le zice) si sobele merg f bine, fie ele de teracota sau lut.
Conditia principala e sa le cureti mai des aceste hornuri orizontale care sunt, de obicei. facute in pod, pt ca omu a facut soba intr un colt al camerei iar hornul, pe casa, il are in alta parte.
Stiu si eu ce inseamna ""ursoaica'" in pod si stiu cat condensat poate produce, dar si faptul ca poate trece pe langa mai multe elemente combustibile din pod..

View Postvirg72, on 18 ianuarie 2018 - 10:06, said:

Merg f bine si la sobele cu plita, dar mai ales la sobele fara plita cu usi etanse si posibilitatea controlului asupra aerului de combustie.
Mai ales la o soba cu acumulare mare, cum sunt sobele de caramida.Daca soba este facuta in contracurent sau clopote si  ai cale directa, care, de fapt, e absolut necesara, merge f bine cu un asemea horn orizontal.
A-a-a-a-sa.  Incepem sa '"potrivim'" sobele performante la orice aplicatie chiar si neconforma? Asta incerc eu sa evit, dar se pare ca '"doritori'" de a face imporvizatii sunt din ce in ce mai multi..  Ei, atunci, in contextul discutiilor avute mai sus si a planurilor strategiei energetice vom ajunge ca in Romania folosirea sobelor va fi interzisa.. In Austria, Ungaria, tarile nordice si Rusia, etc. - nu, in Romania - da. De ce? Pentru ca nu se poate sa nu punem cel putin cate ""o lingura de dohot la un butoi de miere'".. ..

Daca tot nu s-a potrivit pozitia sobei cu cea a cosului de fum, de ce sa nu se faca un canal orizontal in casa, gen bancuta incalzita? Doar exista sobe cu racordarea la cos in partea sa inferioara .. https://forum.softpe...8#entry22288172
dar si in acest caz este necesar de verificat ca presiunea disponibila a cosului de fum sa depaseasca pierderile de presiune prin intregul tract de aer-gaze de ardere..Posted Image

Edited by Daco_Get, 18 January 2018 - 12:53.
prea multe emoticoane !


#17241
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
Domnu meu, realitatea satului romanesc si nu numai, si a satului basarabean, aici ar trebui sa stii mai bine, e departe de ce provaduiesti dumneta p-aici.
Si vesticii sunt cu 100 de ani inaintea noastra, dar vad ca tot satu romanesc le place mai mult.

#17242
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postvirg72, on 18 ianuarie 2018 - 11:21, said:

Domnu meu, realitatea satului romanesc si nu numai, si a satului basarabean, aici ar trebui sa stii mai bine, e departe de ce provaduiesti dumneta p-aici.
'"Natiunea este reprezentata nu prin situatia in care se afla in prezent, ci prin ce viseaza si ce isi doreste..""
Pana in 2009 in Romania nu se prea stia de sobe performante, acum Posted Image incercati sa le impuneti celor ce au '"gustat'" din acestea sa renunte la ele si sa revina la sobele consacrate aici in Romania.. Veti reusi?! Posted Image Ma indoiesc. De ce? Pentru ca sunt net superioare. Daca nu ar fi si in spatiu romanesc persoane care propavaduesc cum ar trebui sa fie tratate problemele:
- anveloparii corecte al cladirilor,
- dimensionarii corecte al cosurilor de fum conforme,
- elaborarii sistemelor de incalzire cu sobe performante,
- culturii arderii biomasei,

ar fi mai bine pentru natiune? Posted Image

Sa trecem un pic prin revista celor oferite in stire (asta cum am inteles-o eu, poate gresesc) :
1. Cei la care blocurile sunt incalzite cu lemne au constatat ca pretul incalzirii in aceasta iarna s-a dublat pentru ca pretul lemnelor s-a dublat in ultimile luni. De aici o prima conlcuzie: focul se face cu lemne aduse din padure in toamna, adica lemne verzi. Eficienta deja s-a redus la jumatate numai din calitatea combustibilului.
2. Ocoalele silvice nu sunt interesate sa dea lemnul populatiei, ci prefera sa-l ofere engrosistilor, pentru ca asigurarea incalzirii populatiei acestei tari nu reprezinta o prioritate in politica de Stat, chiar daca pentru cca o jumatate din gospodariile  tarii lemnele de foc reprezinta o marfa strategica (cca 4 milioane de gospodarii).
3. In Romania cererea de lemne de foc este de 7 milioane de mc pe an, iar oferta este de cel mult 4 milioane. Prin urmare fiecarei gospodarii i-ar reveni anual cate 1mc. Acesta in stare uscata ar avea cca 700 kg, adica 700kg x 4 kWh/kg = 2800 kWh/an. Considerand ca in Romania marea majoritate a familiilor sunt formate din 3 persoane, suprafata locuintelor unifamiliale ar fi de cca 75 mp si atunci performanta energetica medie a locuintelor ar ajunge la 2800 kWh/an : 75 mp = 37 kWh/(mp an) - case cu consum redus de energie.. Daca careva familii ar opta pentru case pasive atunci aceste familii s-a putea bucura si de o suprafata dubla a locuintei..
4. Unele primarii (daca era o politica de Stat - ar fi fost ""toate primariile"') au recurs la asigurarea populatiei cu lemne de foc rationalizat (bravo lor, insa in alte tari asta se practica demult) si ofera cate 1,7 mc de familie. Asta in timp ce consumul real ar fi:  2mc la 3 familii pentru cel mult 2 saptamani. Adica 2x700 kg : 3 familii : 14 zile = cca 33 kg/zi pentru o familie. Daca performanta energetica medie al fondului locativ din Romania este in jur de 200 kWh/(mp an), atunci necesarul termic specific intr-o zi de iarna este in medie 65 W/mp, iar daca agregatele termice au un randament mediu de cca 50% atunci cu 33kg/zi o familie poate incalzi decent cel mult 33 kg x 4 kWh/kg x 0,5 : 24h : 0,065 W/mp = 42,3 mp (doua camere, o bucatarie si o baie)..
5. Romania nu are o strategie care sa combata epuizarea lemnului ca resursa. Prin urmare criza va continua si asta va duce la aprobarea continuarii cresterii pretului lemnului.
6. Asta cu acordarea subventiilor mai degraba pentru produse de import decat autohtone si ignorarea in continuare a educarii societatii in privinta celor 4 aspecte mentionate in primul aliniat - nu o mai readuc in discutie..
7. Daca ar exista vointa, pana in 2030 realizarea celor descrise in pct.3 ar fi fezabila, ca doar exista exemple in care dupa razboi in o leaca mai mult de 10 ani tarile sau repus pe piciare.. si Slava Domnului nu suntem in razboi.Posted Image

P.S. Numai sa existe vointa si ar reincepe sa functioneze si fabricile de teracota : https://www.spatiulc...

Edited by andreilesan, 18 January 2018 - 12:57.


#17243
cobogo

cobogo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 02.01.2018
sa revin la soba cu cosul orizontal
mie mi se pare mai logic sa fie la partea de sus a sobei
in plus se poate folosi la ea si calea directa
la evacuarea prin bancuta, nu

Attached Files



#17244
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postcobogo, on 18 ianuarie 2018 - 12:53, said:

sa revin la soba cu cosul orizontal
mie mi se pare mai logic sa fie la partea de sus a sobei
Posted Image Dar mie mi se pare '"mai logic'" sa incalzesc incaperea din partea cat mai de jos.
Totodata incearca sa simulezi cum reazemi (pe ce) un canal de fum orizontal realizat din elemente ceramice.

View Postcobogo, on 18 ianuarie 2018 - 12:53, said:

in plus se poate folosi la ea si calea directa
la evacuarea prin bancuta, nu
De ce la varianta cu bancuta nu se poate folosi calea directa?!
Posted Image

P.S. Inca o data atrag atentia ca daca presiunea disponibila a cosului nu poate invinge pierderile de presiune prin intregul tract de aer-gaze de ardere - vorbim vorbe.Posted Image

Edited by andreilesan, 18 January 2018 - 13:06.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate