Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
22119 replies to this topic

#17263
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postaddysoftware, on 19 ianuarie 2018 - 05:07, said:

..am tras concluzia ca, ..., evacuarea unei sobe cu randament mare (de calitate) ar trebui sa se faca pe la partea de jos, deci fara cos! cu conditia ca gazele evacuate sa aiba aproximativ aceeasi temperatura cu cele de admisie.
In pofida bunului simt, chestia chiar functioneaza, am vazut cu ochii mei un filmulet unde o astfel de soba evacua cu cca 1 metru mai jos decat admisia, intr-un sant, fumul alburiu, bogat in CO2 si rece.
Posted Image Addy si eu am vazut cu ochii mei cum apele uzate din gospodarii nu erau dirijate catre o retea de canalizare, ci erau lasate sa se scurga in drum cu toate consecintele aferente.. si chiar functioneaza.. Sute de ani in localitatile aglomerate cetatenii isi aruncau continutul oalelor, adunat de peste noapte, in strada. Posted Image
Chiar daca gazele produse in urma unei arderi eficiente nu se vad, ele cum ai mentionat si d-ta sunt bogate in CO2, iar regnul animal si oamenii nu consuma CO2, ci au nevoie de oxigen. Din acest considerent cosurile de fum al instalatiilor industriale cu un mare continut de gaze, nepotrivite fiintelor mobile Posted Image, in emisii - se dimensioneaza cu inaltimi potrivite concentratiilor de acele gaze.. desi sunt dotate cu statii de epurare..
Exista si persoane care construiesc sobe si ca sa dovedeasca cat de eficiente sunt acestea: ling cosurile de fum, baga capul in orificiul de evacuare a gazelor de ardere si inhaleaza acele gaze '"curate'", eu insa prefer sa pastram un oarecare discernamant.. Posted Image

Gazele de ardere de la centralele pe gaz sunt invizibile cu toate acestea in tarile civilizate, mai ales in zone cu densitate mare a populatiei, nu se permite sa fie evacuate in atmosfera decat deasupra invelitorii acoperisurilor. Posted Image

#17264
tonyst

tonyst

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 28.12.2012

View Postaddysoftware, on 17 ianuarie 2018 - 13:57, said:



Ce program ai folosit? unde il pot gasi si eu?
Foloseste SketchUP , exista mai multe variante SKP 8 , SKP 2013 , SKP2017 . Sunt si niste filmulete f. bune puse de Flavius .

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AbnrMbjJ2WQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tonyst, 19 January 2018 - 08:36.


#17265
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
Un seminar organizat in Minsk (Belarus) pe tema sobaritului. Liceul de constructii completeaza piata cu sobari calificati.
Iata cateva imagini: https://kamicenter.r...ain-news/23995/
Posted Image

#17266
cobogo

cobogo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 02.01.2018
mai clar nu exista...Posted Image

Attached Files



#17267
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010

View Postcobogo, on 19 ianuarie 2018 - 13:29, said:

mai clar nu exista...Posted Image


Ptr ,,bancuta,, ..citeste aici, pe langa asta, majoritatea sobelor americane au bancute lungi, conteaza ce tiraj ai, ce cos..etc

http://www.oxalis-asso.org/?p=4604

..vezi ca este si un SKP acolo!

Edited by giorgio2one, 19 January 2018 - 16:53.


#17268
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010

View Postandreilesan, on 19 ianuarie 2018 - 13:14, said:

Un seminar organizat in Minsk (Belarus) pe tema sobaritului. Liceul de constructii completeaza piata cu sobari calificati.
Iata cateva imagini: https://kamicenter.r...ain-news/23995/
Posted Image


...ce frumos! au de toate, asta le-a lipsit, bravo lor Posted Image

#17269
tonyst

tonyst

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 28.12.2012

View Postgiorgio2one, on 19 ianuarie 2018 - 19:29, said:




...ce frumos! au de toate, asta le-a lipsit, bravo lor Posted Image
Asa se progreseaza , sa nu mai spun altceva .

#17270
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postandreilesan, on 17 ianuarie 2018 - 22:37, said:

Si iata o stire cu privire la criza de lemne si planuri strategice de inclocuire a incalzirii cu sobe Posted Image : http://stirileprotv....e-lei-luna.html

Ce facem dragilor, chiar nu se vede nici-o scapare? Nu am nimic impotriva sa se monteze pompe de caldura oriunde exista posibilitate, dar sa fie oare asta sigura cale de salvare? Posted Image
Posted Image Gata, a mai aparut o solutie salvatoare. '"Combustibil de doua ori mai eficient caloric decat lemnul. Este produs in Gorj de un investitor chinez.'" Cica, puterea calorica este de 3250 - 3300 kilocalorii, nu se specifica daca sunt pe kilogram, sau pe litru Posted Image, dar probabil pentru autor asta nu avea nici-o relevanta..  Daca luam de bune si consideram ca e vorba despre puterea calorica specifica masica 3300 kcal/kg atunci transformand-o in kWh rezulta 3,84 kWh/kg. Daca autorul a fost convins ca aceasta valoare este de doua ori mai mare ca cea al lemnului, inseamna ca lemnele folosite pentru foc au 3,84 : 2  = 1,92 kWh/kg, ceea ce corespunde puterii calorice a lemnului verde/ud. De aici concluzia: folosirea pentru incalzire a lemnelor verzi/ude este o banalitate..

Inseamna ca lemnele in Romania nu sunt atat de scumpe, daca consumam doar jumatate din cat pot acestea oferi, cealalta jumatate aruncand-o.. Posted Image

Iata sursa articolului: http://m.adevarul.ro...f6ca/index.html
Posted Image

P.S. In contextul Acordului de la Paris, nu recomand folosirea combusibililor fosili solizi decat in domeniu industrial unde se impun statii de epurare a gazelor de ardere inainte de a fi admise acestea in atmosfera. Nu mai aduc in discutie continutul de sulf din acesti combustibili, care ar afecta si schimbatoarele de caldura care functioneaza in agregatele performante in regim de condensatie.

Edited by andreilesan, 20 January 2018 - 08:40.


#17271
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postandreilesan, on 19 ianuarie 2018 - 07:43, said:

..... Addy si eu am vazut cu ochii mei cum apele uzate din gospodarii nu erau dirijate catre o retea de canalizare, ci erau lasate sa se scurga in drum cu toate consecintele aferente.. si chiar functioneaza..Din acest considerent cosurile de fum al instalatiilor industriale cu un mare continut de gaze, nepotrivite fiintelor mobile Posted Image, in emisii - se dimensioneaza cu inaltimi potrivite concentratiilor de acele gaze.. desi sunt dotate cu statii de epurare......
Gazele de ardere de la centralele pe gaz sunt invizibile cu toate acestea in tarile civilizate, mai ales in zone cu densitate mare a populatiei, nu se permite sa fie evacuate in atmosfera decat deasupra invelitorii acoperisurilor.
Ah, uite la asta nu m-am gandit. Stii de ce? Pentru ca la mine casele nu sunt la 10-15 metri una de alta, ci la vreo ....150-200m
Absolut de acord ca intr-o zona cu densitate mare a populatiei gazele reci, evacuate la nivelul solului, ar fi o problema.
Dar solutia e aplicabila intr-o curte mare (sa nu zic imensa), cu diferente de nivel considerabile, unde gazele au loc suficient sa se disperseze. Adica, in speta, la mine... casa e la 10 metri altitudine si la 80 de metri de firul vaii, si am vreo 60 metri deschidere la drum... Un piculet de vant face ca la cateva zeci de metri concentratia de CO2 sa nu fie diferita de cea din orice alt sat al Romaniei.
Sa nu zic si de sosele, unde gazele de esapament se evacueaza la inaltimea de 20 cm. Nu zic ca e bine, doar ca..sunt cazuri si cazuri.

View Posttonyst, on 19 ianuarie 2018 - 08:29, said:

Foloseste SketchUP , exista mai multe variante SKP 8 , SKP 2013 , SKP2017 . Sunt si niste filmulete f. bune puse de Flavius .

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AbnrMbjJ2WQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ok, mercic. Am mai incercat in urma cu niste ani, cand aparuse prima oara Sketchup, dar nu mi-a placut pt ca eram obinsuit cu modul de lucru in Microstation (un fel de Autocad) si imi venea foarte "peste-mana". O sa incerc...

Edited by addysoftware, 20 January 2018 - 08:49.


#17272
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View Postandreilesan, on 20 ianuarie 2018 - 08:32, said:

Posted Image Gata, a mai aparut o solutie salvatoare. '"Combustibil de doua ori mai eficient caloric decat lemnul. Este produs in Gorj de un investitor chinez.'" Cica, puterea calorica este de 3250 - 3300 kilocalorii, nu se specifica daca sunt pe kilogram, sau pe litru Posted Image, dar probabil pentru autor asta nu avea nici-o relevanta..  Daca luam de bune si consideram ca e vorba despre puterea calorica specifica masica 3300 kcal/kg atunci transformand-o in kWh rezulta 3,84 kWh/kg. Daca autorul a fost convins ca aceasta valoare este de doua ori mai mare ca cea al lemnului, inseamna ca lemnele folosite pentru foc au 3,84 : 2  = 1,92 kWh/kg, ceea ce corespunde puterii calorice a lemnului verde/ud. De aici concluzia: folosirea pentru incalzire a lemnelor verzi/ude este o banalitate..

Inseamna ca lemnele in Romania nu sunt atat de scumpe, daca consumam doar jumatate din cat pot acestea oferi, cealalta jumatate aruncand-o.. Posted Image

Iata sursa articolului: http://m.adevarul.ro...f6ca/index.html
Posted Image

P.S. In contextul Acordului de la Paris, nu recomand folosirea combusibililor fosili solizi decat in domeniu industrial unde se impun statii de epurare a gazelor de ardere inainte de a fi admise acestea in atmosfera. Nu mai aduc in discutie continutul de sulf din acesti combustibili, care ar afecta si schimbatoarele de caldura care functioneaza in agregatele performante in regim de condensatie.
manevre media, articol platit cu scopuri publicitare, si autorul dezinformat cu sau fara voie.
pret 400 ron specifica in articol pe tona nu e asa rau ( pt comoditate), insa utilizatorul final majoritatea cu cazane normale, nu o sa scoata mai mult de 2.5kw din ele
nu stiu de unde isi scot ei preturile, dar lemnul prin gorj e destul de ieftin
pt cine este interesat de astfel de combustibil, ar fi bine de mentionat ca lignitul sub forma lui mai urata, adica bulgari, bate undeva la 120-150 ron pe tona

Edited by victor29cr, 20 January 2018 - 13:14.


#17273
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Sa pun o intrebare si aici, poate unde sunt mai multi exista si mai multa informatie :)
Am vazut ca s-a mai discutat subiectul, insa poate a mai investigat cineva intre timp problema.

Am o soba de zidarie cu doua registre de apa pe care as dori sa aplic stucco. Am gasit doua variante de stucoo:
- pe baza de var stins, praf de marmura si apa - acesta e mat, de la Caparol : https://www.caparol....-romantico.html
- pe baza de copolimeri acrilici in dispersie apoasa - e foarte putin lucios, de la Oikos : https://www.dearte.ro/encanto.html

In fisa tehnica a produselor nu scrie daca se pot aplica pe suprafete calde, tehnicianul de la Caparol spunea ca nu exista niciun stucoo ce poate fi aplicat pe sobe (el mi-a recomandat doar vopseaua, simpla, pe baza de silicati, care ar rezista pana la 80 de grade), cel care vindea Oikos, spunea ca nu e nicio problema.
A incercat cineva vreuna din aceste variante?

#17274
cobogo

cobogo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 02.01.2018
asa a iesit pe calculator soba cu bancuta

Attached Files



#17275
valipopescu

valipopescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 06.09.2014

View Postcobogo, on 24 ianuarie 2018 - 11:38, said:

asa a iesit pe calculator soba cu bancuta
Unde este cosul de fum, il puteti include si pe acela in desen?

#17276
cobogo

cobogo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 02.01.2018
asa m am gandit

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   70.67K   50 downloads
  • Attached File  2.jpg   59.32K   45 downloads
  • Attached File  3.jpg   68.93K   39 downloads


#17277
valipopescu

valipopescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 06.09.2014
Credeti ca o sa reusiti sa aprindeti focul in acea soba?

#17278
cobogo

cobogo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 02.01.2018
din ce am citit si am vazut se pare ca da

#17279
valipopescu

valipopescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 06.09.2014
Ok, Posted Image

#17280
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Dupa cum am mai spus.
Imaginile sunt super frumoase.

Eu personal fara calcule temeinice nu as avea curaj sa ma apuc sa construiesc asa ceva. Nu as avea ce modifica usor ptr a o drege dc nu merge, o cale directa, ceva... Complicat ptr mine.😞
Complicat si interiorul, cred ca îndeajuns un riser si contraflow, focarul in mijloc iesirea pe sus, prelungita ca un riser pana aproape te tavanul sobei, apoi tot interiorul gol ca un clopot, iesirea pe jos in bancuta. Cu un cos amorsat de afara cu foc ar putea sa meargă.
Asa era soba de la Cristuru.😊

Dar totusi, calcule, tiraje, sectiuni, etc.... 😊

Calea corecta ar fi urmatoarea, necesar termic, stabilire numar incarcari, calcul volum focar, sectiuni iesire focar, sectiuni iesire in băncuță, cos... Etc

Si inca ceva,

Usa din proiect e f frumoasa, dar f greu de proiectat sa functioneze cu ea, sa nu scoata fum, sa fie curata, spalare geam, sa ai si temp mica la cos... 😞

Edited by silenced, 24 January 2018 - 20:45.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate