Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
22120 răspunsuri în acest subiect

#17191
anduvirgil

anduvirgil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.363
  • Înscris: 26.12.2009
Soba la care materialele au fost aprox 1500 lei. https://forum.softpe...6#entry15897436
Soba se va înlocui anul acesta din cauza modificării necesarului termic.
La momentul acesta arată așa https://photos.googl...5T2xTdWpn și se face un foc / 24 ore temperatura medie peste 22 gr, suprafață încălzită 16 mp, la care s-au adăugat alți 5 mp, variația temperaturii interioare între focuri maxim 3 gr.

Nu cunosc prețurile, dar variante sunt pentru toate buzunarele.
Vezi prețurile de la sobele din link-ul de mai sus la care se mai adaugă ușile, coșul și manopera.

Editat de anduvirgil, 13 ianuarie 2018 - 15:19.


#17192
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.541
  • Înscris: 04.03.2014
eu spuneam de soba din poza cu casa cu pereti de lemn, post 17182.

pana la urma, toti vrem sa stam in caldura, nu? dar conteaza cate lemne ardem, cat ne tine caldura - si  de aici ajungem la izolatie, sobe eficiente/bine facute etc.

Complicat. Eu mi-am facut (renovat/reconstruit casa de lemn din 1944)  casa de vacanta acum 12 ani, daca atunci as fi avut info pe care le am acum, cu siguranta as fi abordat altfel proiectul

#17193
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.835
  • Înscris: 11.03.2012

Vizualizare mesajirina2014, pe 13 ianuarie 2018 - 13:51, a scris:

Andrei, cu tot respectul, dar pozele de genul asta au ca tinta o anumita multime de prospecti/viitori clienti, care dispun de un buget mai mult decat generos.

Citesc cu interes si sustin abordarea ta in ceea ce priveste respectarea/alinierea la norme, dar in viata reala multimea celor care nu isi permit asa ceva e... mai mare Posted image.

Au fost postate si lucrari mai mici, cum sa le spun.... - mai realizabile pentru cineva care nu este la inceputul construirii unei case  si care nu isi proiecteaza casa in jurul sobei.

LE: ceea ce vreau sa spun este ca, citind topicul, ajung fara sa vreau la concluzia ca acest tip de sobe (masa mare, acumulare, zidarie etc- am prins esenta?) necesita ditai bugetul, ditai casa etc. Si ceea ce vreau sa cred este ca ele, sobele, pot fi construite si in case normale, cu buget decent. Nu? Posted image Posted image
Posted image Cat priveste pozele cu lucrari deosebite. Este exact ca in cazul stirilor din sport. Nu toti tenisistii ajung ca Simona Halep, este firesc, si nu este relevant cat s-a investit sa ajunga un anume campion acolo unde este acum.., dar e pacat ca tineretul sa nu tinda spre performanta atinsa de acesti campioni.
Cat priveste LE-ul: Eu aici urmaresc sa transmit ca soba reprezinta o parte componenta din ceva unitar. Nu pot sa obtin o soba performanta daca nu au fost corelate toate intre ele..

Iata un exemplu in acest link: http://casasidesign....a-cu-plita.html
Oare este potrivit finisajul cu ceea ce este sub finisaj ? Nu mai aduc in discutie canalul de racordare la cos, etc..  Si asa sunt o multime de lucrari abordate in acest fel: la exterior - wow, iar la interior - fu-u-u-u..Posted image

#17194
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.541
  • Înscris: 04.03.2014

Vizualizare mesajanduvirgil, pe 13 ianuarie 2018 - 15:03, a scris:

Soba la care materialele au fost aprox 1500 lei. https://forum.softpe...6#entry15897436
nu se deschid link-urile

#17195
anduvirgil

anduvirgil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.363
  • Înscris: 26.12.2009
S-a remediat

#17196
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.541
  • Înscris: 04.03.2014

Vizualizare mesajandreilesan, pe 13 ianuarie 2018 - 15:10, a scris:

Posted image Cat priveste pozele cu lucrari deosebite. Este exact ca in cazul stirilor din sport. Nu toti tenisistii ajung ca Simona Halep, este firesc, si nu este relevant cat s-a investit sa ajunga un anume campion acolo unde este acum.., dar e pacat ca tineretul sa nu tinda spre performanta atinsa de acesti campioni.
Cat priveste LE-ul: Eu aici urmaresc sa transmit ca soba reprezinta o parte componenta din ceva unitar. Nu pot sa obtin o soba performanta daca nu au fost corelate toate intre ele..

Iata un exemplu in acest link: http://casasidesign....a-cu-plita.html
Oare este potrivit finisajul cu ceea ce este sub finisaj ? Nu mai aduc in discutie canalul de racordare la cos, etc..  Si asa sunt o multime de lucrari abordate in acest fel: la exterior - wow, iar la interior - fu-u-u-u..Posted image
pai, pentru cei care construiesc sobele, aceste Simone ale incalzirii, este relevant cat se investeste,implicit cat incaseaza, nu?
Nu este ca in sport, pentru ca acolo exista sponsori, Aici, fiecare ne platim sobele, caloriferele si reseurile,  si performata se vede imediat.  A nu se intelege ca as contesta performanta agregatelor!

Apropos de soba alba, din postul respectiv (ma refer la 17182) - Andrei, la cat estimezi lucrarea?
LE: la cat estimezi o astfel de lucrare, in Romania?

Editat de irina2014, 13 ianuarie 2018 - 15:29.


#17197
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.835
  • Înscris: 11.03.2012

Vizualizare mesajanduvirgil, pe 13 ianuarie 2018 - 15:03, a scris:

Vezi prețurile de la sobele din link-ul de mai sus la care se mai adaugă ușile, coșul și manopera.

Vizualizare mesajanduvirgil, pe 13 ianuarie 2018 - 14:39, a scris:

De exemplu http://www.teracota.ro/16-seminee#/ ....doar pentru model și finisaj exterior.
Indiferent care este producatorul, daca vreti:
- sobe cu acumulare  construite la fata locului atunci acestea trebuie sa fie in conformitate cu EN 15544;
- sobe cu acumulare produse de serie atunci acestea trebuie sa fie in conformitate cu EN 15250;
- seminee cu aspect de soba, atunci acestea trebuie sa fie in confomitate cu EN 13240.
Am adus asta in discutie, caci de multe ori exteriorul arata la fel, insa interiorul este cu totul altceva. Posted image

#17198
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.541
  • Înscris: 04.03.2014

Vizualizare mesajanduvirgil, pe 13 ianuarie 2018 - 15:03, a scris:

Soba la care materialele au fost aprox 1500 lei. https://forum.softpe...6#entry15897436
Soba se va înlocui anul acesta din cauza modificării necesarului termic.
La momentul acesta arată așa https://photos.googl... se face un foc / 24 ore temperatura medie peste 22 gr, suprafață încălzită 16 mp, la care s-au adăugat alți 5 mp, variația temperaturii interioare între focuri maxim 3 gr.

Nu cunosc prețurile, dar variante sunt pentru toate buzunarele.
Vezi prețurile de la sobele din link-ul de mai sus la care se mai adaugă ușile, coșul și manopera.
acum am deschis link-ul: da, super, asa am si eu o idee cat ar putea costa. Imi poti spune, te rog, ce izolatie ai (la casa)? Multumesc! :)
Al doilea link tot nu se deschide...

#17199
cobogo

cobogo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 48
  • Înscris: 02.01.2018
practic m am lamurit cu soba mica....
nu se poate

#17200
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.541
  • Înscris: 04.03.2014

Vizualizare mesajcobogo, pe 13 ianuarie 2018 - 15:52, a scris:

practic m am lamurit cu soba mica....
nu se poate
ba da, ba da!! :)

#17201
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.835
  • Înscris: 11.03.2012

Vizualizare mesajirina2014, pe 13 ianuarie 2018 - 15:20, a scris:

pai, pentru cei care construiesc sobele, aceste Simone ale incalzirii, este relevant cat se investeste,implicit cat incaseaza, nu?
Posted image Daca numai finisajul, placile de teracota, costa 6kEuro nu cred beneficiarul ar accepta sa i se construiasca soba de catre o persoana care in piata practica aceasta la un pret de 80 Euro si o da gata intr-o zi.

Vizualizare mesajirina2014, pe 13 ianuarie 2018 - 15:20, a scris:

Nu este ca in sport, pentru ca acolo exista sponsori, Aici, fiecare ne platim sobele, caloriferele si reseurile,  si performata se vede imediat.
Posted image Depinde si in acest domeniu.. Daca fabrica stie ca sobarul este un Maestru si face lucrari deosebite - ar putea sa ofere si o reducere pentru ca se leaga doua branduri..
In Rusia se practica implicarea sponsorilor in executia de sobe la seminare.. si toata lumea ramane multumita. La noi, momentan nu am auzit sa se practice asa ceva.. Bine, la noi nici la invatat sobaritul nu prea se inghesuie lumea.. Posted image

Vizualizare mesajirina2014, pe 13 ianuarie 2018 - 15:20, a scris:

A nu se intelege ca as contesta performanta agregatelor!
Posted image Posted image

Vizualizare mesajirina2014, pe 13 ianuarie 2018 - 15:20, a scris:

Apropos de soba alba, din postul respectiv (ma refer la 17182) - Andrei, la cat estimezi lucrarea?
LE: la cat estimezi o astfel de lucrare, in Romania?
Nu pot sa ma pronunt, pentru ca nu cunosc detaliile. Scuze..Posted image

#17202
anduvirgil

anduvirgil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.363
  • Înscris: 26.12.2009

Vizualizare mesajandreilesan, pe 13 ianuarie 2018 - 15:42, a scris:

Am adus asta in discutie, caci de multe ori exteriorul arata la fel, insa interiorul este cu totul altceva. Posted image
De aceea am subliniat „doar pentru model și finisaj exterior”.
Valabil și în cazul costurilor...arată la fel dar materialele sunt diferite.

Acum merge?
https://photos.app.g...QktlgOGyIAgIla2

#17203
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.459
  • Înscris: 05.10.2009
@ irina2014, manopera minima 1 eur pe  caramida, fara proiectare,....

@ cobogo, o cunostinta din Piatra Neamt a ridicat aceea soba, cu mici imbunatatiri cu 2500 lei

Editat de vasilemet, 13 ianuarie 2018 - 18:35.


#17204
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.541
  • Înscris: 04.03.2014

Vizualizare mesajanduvirgil, pe 13 ianuarie 2018 - 16:36, a scris:


daaaaa, multumesc! :)
la momentul potrivit voi mai cere detalii.

#17205
CristiIasi12

CristiIasi12

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 29
  • Înscris: 26.12.2017
itreb colegii care sit receptivi si vor sa raspda  la conectarea dintre soba si cos unde se face legatura  cu un racord de metal sau alt material nu se fac depuneri  am un amic si cind curata soba numai acolo are cele mai mari depuneri  la sobele mele cosurile fiindpe sobe nu a m aceasta problema care este explicatia

#17206
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.835
  • Înscris: 11.03.2012

Vizualizare mesajCristiIasi12, pe 14 ianuarie 2018 - 09:03, a scris:

.. la conectarea dintre soba si cos unde se face legatura  cu un racord de metal sau alt material ..
Acest element se numeste canal de racordare.

Vizualizare mesajCristiIasi12, pe 14 ianuarie 2018 - 09:03, a scris:

...  am un amic si cind curata soba numai acolo are cele mai mari depuneri  .. care este explicatia ?
Depinde de mai multi factori printre care temperatura peretelui canalului de racordare si calitatea arderii.
Acele depuneri in ce stare sunt? Pulbere sau solidificata? Cat de des se curata soba?Posted image

#17207
hot_sombrero

hot_sombrero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 111
  • Înscris: 14.01.2006
Daca se discuta despre preturi pot sa va spun despre soba din imagine. 3900 lei. Descrierea e pe forum in iunie.
Alte fotografii aici https://plus.google....sts/D8hbVCkLbzp

Soba e folosita in fiecare zi de cand a venit frigul. Se comporta foarte bine.
Temperatura pe clopotul de jos e in jur de 65 grade, pe clopotul de sus cam 38.
Plita inchisa poate ajunge la 90 grade in timpul arderii. Cand e deschisa dupa terminarea arderii are in jur de 180 grade.

Nu am masurat temperatura plitei in situatia in care e deschisa in timp ce ard lemnele.

Usa de fonta era vopsita cu o vopsea de proasta calitate care s-a ars la primele teste mai dure. Asa ca am revopsit-o. De aici mai pot pune ceva la costurile de mai sus.

Fișier atașat  IMG_20170904_155623.jpg   37,59K   67 download-uri

#17208
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.835
  • Înscris: 11.03.2012

Vizualizare mesajhot_sombrero, pe 14 ianuarie 2018 - 12:57, a scris:

@hot_sombrero peretii de care este lipita soba sunt din materiale incombustibile ?

Vizualizare mesajhot_sombrero, pe 14 ianuarie 2018 - 12:57, a scris:

Soba e folosita in fiecare zi de cand a venit frigul. Se comporta foarte bine.
Ce variatie de temperatura al aerului interior se inregistreaza pe parcursul a 24 de ore?

Vizualizare mesajhot_sombrero, pe 14 ianuarie 2018 - 12:57, a scris:

Temperatura pe clopotul de jos e in jur de 65 grade, pe clopotul de sus cam 38.
Posted image Posted image

Vizualizare mesajhot_sombrero, pe 14 ianuarie 2018 - 12:57, a scris:

Plita inchisa poate ajunge la....
Plita nu era mai comod sa fi fost pozitionata cu latura lunga lipita de soba?

P.S. Ce varsta au persoanele care deservesc soba? Sau acomodat repede cu modul de manevrare a manetelor? Posted image


Ce-i impiedica pe semenii nostri sa preia aceasta abordare usor diferita de executie a sobelor?Posted image

Editat de andreilesan, 14 ianuarie 2018 - 13:21.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 3

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate