Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...

Paralizie parte inferioara picior...

COPA AMERICA 2024

Presedintele Romaniei 2024. Cine ...
 Recomandare usa interior izolata ...

Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia

Top Zone Rezidence Victor Brauner
 Curatare ferestre de adezivul fol...

Placare scara exterioara acces

Dovada lucru firma desfiintata

Zone de facut casa
 Recomandare service Maserati in B...

Drenaj ape pluviale

Incompatibilitate router Digi Mer...

Lada frigorifica vs congelator
 

Cura mea anuala de slabit

- - - - -
  • Please log in to reply
127 replies to this topic

#37
logatul

logatul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 15.07.2003
dupa inca o serie de 9 zile, am mai slabit minim 2 kg (cantarul ala varia intre 78-80, asa ca am ales cea mai mare valoare) si 2 cm la burta.

#38
baimalesi

baimalesi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.11.2005

 logatul, on Sep 17 2005, 23:18, said:

Maine termin cura aia disociata. Am slabit 12 kg in 4 saptamani. Acum as vrea sa ma opresc pt ca vad ca nu mai slabesc (am inteles ca e normal si doar daca o tin peste 3 luni o sa mai slabesc...deci nu vreau). Si de luni o sa ma apuc iar de mancat "normal". Aici vin intrebarile:
1. Ce sa mananc ca sa nu pun iar in 3 zile cat am slabit pana acum?
2. Mi-am facut rost de o bicileta medicinala (din aia ruseasca..f veche...fara reglaje) si o sa incep sa pedalez. Cate minute / ore pe zi tb sa pedalez ca sa aiba efect?

Multuemsc !
Fugi in parc si alearga in fiecare dimineata, daca vrei sa te mentii , eu am slabit 8 kg in 3 saptamani .
Binenteles ca am renuntat la : a) dulciuri B) sucuri c) bauturi alcoolice d) mancaruri grase si prajeli .
Bafta in continuare si o viata sanatoasa iti doresc.

#39
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003
E foarte foarte greu sa dai jos din burta :)

Am 1.78 si eu si am slabit anu' trecut 20 de kile in 2 luni, am pus vreo 10 la loc in decurs de 12 luni (0 sport, mancat numai prostii), am ajuns in state de 2 saptamani am dat jos 4 kile (cred ca sunt unicat in lume :)) ), fac 100 de abdomene seara, 100 dimineata in fiecare dimineata si totusi nu am reusit sa dau prea mult din "straturile" de pe langa burta (si din cate am vazut e cam imposibil fara o interventie exterioara - poti sa ai muschi la burta si tot sa fie surplus).

#40
logatul

logatul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 15.07.2003
Booon.
E timpul sa termin cura asta.
Data inceput: 1 februarie 2007. Greutate: 86 kg (sau chiar mai mult pt ca respectivul cantar era mecanic si greutatea nu cred ca era indicata corect); Dimensiune burta 100cm.
Data sfarsit: 25 martie 2007. Greutate: 73,4 kg (cantar electronic), procent de grasime 13,7%, apa in organism 60,1%; Diametru burta: 84 cm.

Deci in 54 de zile am slabit minim 12 kg si am scazut foarte mult (16 cm) la burta

O sa incerc ca pana la paste sa mananc cat de cat mai moderat sa nu pun la loc kg.

#41
Quleyes

Quleyes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.12.2006

 logatul, on Mar 26 2007, 14:11, said:

Booon.
E timpul sa termin cura asta.
Data inceput: 1 februarie 2007. Greutate: 86 kg (sau chiar mai mult pt ca respectivul cantar era mecanic si greutatea nu cred ca era indicata corect); Dimensiune burta 100cm.
Data sfarsit: 25 martie 2007. Greutate: 73,4 kg (cantar electronic), procent de grasime 13,7%, apa in organism 60,1%; Diametru burta: 84 cm.

Deci in 54 de zile am slabit minim 12 kg si am scazut foarte mult (16 cm) la burta

O sa incerc ca pana la paste sa mananc cat de cat mai moderat sa nu pun la loc kg.

OK, pe scurt : am 1, 90- 1,95  :huh:  si cam 122 kg  :death:  !!!!   cred ca ar tb sa dau jos fo` 20 kg cel putin :P
sunt mai comod de fel, asa ca daca aveti o cura, pentru care nu tb sa alerg prea mult prin supermarketuri, si nici sa ma apuc sa gatesc.... ar fi super...acum, nu stiu daca EXISTA asa ceva  :D

DANKE!

#42
logatul

logatul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 15.07.2003
Eu iti zic cum am facut eu. Teoretic ar trebui sa slabesti, mai ales daca ai si o burta mare :P

Faza I:
3 zile iaurturi simple, chefir, sana, cascaval, lapte
3 zile carne de pui si vita, la gratar sau fiarta
3 zile mere, portocale, mandarine, kivi, mix-uri de legume

3 serii = 27 de zile.

Faza II: la fel doar ca am scazut la cate 2 zile pt fiecare fel. 3 serii = 18 zile

Faza III: am scazut la 1 zi pt fiecare serie. adica 9 zile

Total 54 de zile.

Acum mananc disociat pe mese, dimineata niste iaurt si branza, pana seara carne, iar seara niste fructe.

Nu e regula sa tii ca mine, oricum dupa prima faza eram destul de multumit de rezultate, insa am vrut sa ies treptat din cura si nu brusc. Plus ca psihic e mai bine, pentru ca la un moment dat o sa te saturi de cura si o sa vrei sa o opresti. Scaderea zilelor pentru fiecare serie te ajuta in diversificare. Iar ultimele 9 zile nici nu o sa le mai simti. Pana pe 1 o sa continui sa mananc cat de cat disociat pe mese, iar pana de paste voi introduce incetul cu incetul si alte alimente pentru a se reobisnui corpul si a nu face vreun blocaj cand voi manca mesele de paste.

In afara de ce ti-am zis la inceput ca am mancat, am baut apa plata. Cat am putut. In zilele cu carne mai multa in celelalte mai putina. NIMIC ALTCEVA. In functie de mediul unde lucrezi/inveti iti poate fi mai usor sau mai greu. La mine la munca se aduce mancare cand e ziua cuiva, si mi-au stat in fata nenumarate feluri de pizza, mici, fripturi, prajituri, sucuri dar nu am gustat nimic. Ca sa nu mai zic de Valentine's Day si vreo 3 petreceri. Dar trebuie sa faci si niste sacrificii pentru a slabi, nu doar sa incerci sa tii un regim.

#43
Quleyes

Quleyes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.12.2006

 logatul, on Mar 27 2007, 12:17, said:

Eu iti zic cum am facut eu. Teoretic ar trebui sa slabesti, mai ales daca ai si o burta mare :P

Faza I:
3 zile iaurturi simple, chefir, sana, cascaval, lapte
3 zile carne de pui si vita, la gratar sau fiarta
3 zile mere, portocale, mandarine, kivi, mix-uri de legume

3 serii = 27 de zile.

Faza II: la fel doar ca am scazut la cate 2 zile pt fiecare fel. 3 serii = 18 zile

Faza III: am scazut la 1 zi pt fiecare serie. adica 9 zile

Total 54 de zile.

Acum mananc disociat pe mese, dimineata niste iaurt si branza, pana seara carne, iar seara niste fructe.

Nu e regula sa tii ca mine, oricum dupa prima faza eram destul de multumit de rezultate, insa am vrut sa ies treptat din cura si nu brusc. Plus ca psihic e mai bine, pentru ca la un moment dat o sa te saturi de cura si o sa vrei sa o opresti. Scaderea zilelor pentru fiecare serie te ajuta in diversificare. Iar ultimele 9 zile nici nu o sa le mai simti. Pana pe 1 o sa continui sa mananc cat de cat disociat pe mese, iar pana de paste voi introduce incetul cu incetul si alte alimente pentru a se reobisnui corpul si a nu face vreun blocaj cand voi manca mesele de paste.

In afara de ce ti-am zis la inceput ca am mancat, am baut apa plata. Cat am putut. In zilele cu carne mai multa in celelalte mai putina. NIMIC ALTCEVA. In functie de mediul unde lucrezi/inveti iti poate fi mai usor sau mai greu. La mine la munca se aduce mancare cand e ziua cuiva, si mi-au stat in fata nenumarate feluri de pizza, mici, fripturi, prajituri, sucuri dar nu am gustat nimic. Ca sa nu mai zic de Valentine's Day si vreo 3 petreceri. Dar trebuie sa faci si niste sacrificii pentru a slabi, nu doar sa incerci sa tii un regim.

si 3 zile la rand, aceeasi kestie?! pff, i got to try this :) In paralel o sa merg si la bazin, asa ca poate o sa se vada un rezultat. Kiar imposibil nu e :P
MERCI.

#44
logatul

logatul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 15.07.2003
Aceeasi chestie din grupa respectiva. Normal ca nu poti bea 3 zile numai lapte de aceea mai combini cu iaurt, sana chefir, cascaval. Si fara paine !!!

Initial si eu am spus  ca merg la bazin dar nu am avut timp. Oricum am slabit indeajuns. Poate ca acum ar trebui sa ma duc sa inot. Sau macar sa alerg, pentru a nu pune rapid la loc. Succes!

#45
Diane

Diane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 06.12.2003
Eu slabesc mancand la fel ca intotdeauna, dar in cantitati mai mici, si mergand mai mult pe jos, cel putin 30 minute zilnic. Dau usor jos  2-2,5 kg pe saptamana si ma mentin. In week-end am slabit 3 kg, am avut un atac cerebral !   :notangel:

#46
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006
Sper că l-ai respins. Nu-ți puteai permite să slăbești atâta.

#47
olalaaa

olalaaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 03.03.2007

 Diane, on Mar 27 2007, 23:51, said:

Eu slabesc mancand la fel ca intotdeauna, dar in cantitati mai mici, si mergand mai mult pe jos, cel putin 30 minute zilnic. Dau usor jos  2-2,5 kg pe saptamana si ma mentin. In week-end am slabit 3 kg, am avut un atac cerebral !   :notangel:
Poate mai bine decat sa mergi doar pe jos e sa faci o excursie la munte (cu rucsacul in spate).

Eu ti-as recomanda un traseu excelent (insa nu lua masina cu tine ca traversezi muntele pe jos). Brasov - Zarnesti, apoi pe jos peste Muntii Piatra Craiului (traseul este Cabana Curmatura - Cabana Varfu Ascutit - piscul Pietrei Craiului - mers pe piscuri - coborat pe lanturi - Cabana Garofita Pietrii Craiului - drum de coborare spre Campulung - Arges). E un traseu splendid si se poate face in 3 zile daca te grabesti si ai vreme buna. Mancarea este adusa la cabane pe magarusi, foarte ieftina si rustica (mamaliguta cu branza si ochiuri ca fel de baza, fripturele, carnaciori, etc.). Aerul tare si cerul limpede este fantastic, plus dormitul in cabana pe varful muntelui .... ce-ti mai trebuie altceva ca sa slabesti ??

Cel mai bine rezerva-ti o saptamana, si petrece cateva zile in varf, fara sa faci nimic (eventual plaja, cand e cald), ai sa vezi ce fain ai sa te simti dupa ce cobori ...

Edited by olalaaa, 28 March 2007 - 01:29.


#48
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

 Diane, on Mar 27 2007, 22:51, said:

Eu slabesc mancand la fel ca intotdeauna, dar in cantitati mai mici, si mergand mai mult pe jos, cel putin 30 minute zilnic. Dau usor jos  2-2,5 kg pe saptamana si ma mentin. In week-end am slabit 3 kg, am avut un atac cerebral !   :notangel:
Si Marmota cat a slabit in weekend mergand pe jos? :)

#49
Diane

Diane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 06.12.2003

 cretinulforumurilor, on Mar 27 2007, 23:56, said:

Sper că l-ai respins. Nu-ți puteai permite să slăbești atâta.

prostulplanetei taci ! Pe un interval de 7 kg la cantar in cazul meu nu se vad diferente decat de vreo 2 kg in look. Tu cat dai jos la un atac de cord ?  :naughty:

Olalala, in Fagaras am facut cea mai tare cura de slabire din viata mea. Si mancam slanina cu paine si ceapa !  :P  :D

Edited by Diane, 28 March 2007 - 08:08.


#50
naughtydream01

naughtydream01

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,797
  • Înscris: 13.03.2005

 Diane, on Mar 28 2007, 08:54, said:

prostulplanetei taci ! Pe un interval de 7 kg la cantar in cazul meu nu se vad diferente decat de vreo 2 kg in look. Tu cat dai jos la un atac de cord ?  :naughty:

Olalala, in Fagaras am facut cea mai tare cura de slabire din viata mea. Si mancam slanica cu paine si ceapa !  :P  :D
El zicea de creier...

#51
Diane

Diane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 06.12.2003

 naughtydream01, on Mar 28 2007, 08:57, said:

El zicea de creier...

Si era offtopic...

LE Daaa ???  :eek:

Edited by Diane, 28 March 2007 - 08:11.


#52
naughtydream01

naughtydream01

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,797
  • Înscris: 13.03.2005

 Diane, on Mar 28 2007, 09:09, said:

Si era offtopic...

LE Daaa ???  :eek:
Vezi că nu era off? Ai slăbit. :kisstogether:

Edited by naughtydream01, 28 March 2007 - 08:13.


#53
olalaaa

olalaaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 03.03.2007

 Diane, on Mar 28 2007, 08:54, said:

prostulplanetei taci ! Pe un interval de 7 kg la cantar in cazul meu nu se vad diferente decat de vreo 2 kg in look. Tu cat dai jos la un atac de cord ?  :naughty:

Olalala, in Fagaras am facut cea mai tare cura de slabire din viata mea. Si mancam slanina cu paine si ceapa !  :P  :D
Vezi ??

Doar Fagarasul e chiar langa masivul Piatra Craiului (ce mi-e una, ce mi-e alta). Insa privelistile de acolo chiar sunt de neuitat ...

Edited by olalaaa, 29 March 2007 - 00:52.


#54
sandy-CTA

sandy-CTA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.03.2007
Salut pe langa dietele de mai sus recomand si 20 de minute de tae bo pentru a te mentine. Nu este foarte greu si  poti face miscarea in fata calculatorului daca ai programul de tae bo. Succes celor ce sunt la dieta si aveti grija ce mancati si cat mancati (foarte important) ca vine Pastele.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate