Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce ca Freelancer caștigi ...

La mulți ani @hvz!

La mulți ani @cotzi!

Capac culbutori fisurat
 Solutii pentru backup date person...

Difuzor bas Q Acoustic 3050

Bolojan la presedintie?

Huawei band 8
 Statii de benzina DHR

AT Duster 80 asfalt 20 forestier

fisura/crapatura perete exterior ...

Windows XP Volume License
 Noul degresant universal

Imaginea nu poate fi redata - Ero...

"Mafiotii" revin in forta...

Branșament gaze 2024 sau pom...
 

Depopularea Planetei

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
104 replies to this topic

Poll: Depopularea Planetei (116 member(s) have cast votes)

Sunteti de acord cu depopularea planetei?

  1. Da (48 votes [41.38%])

    Percentage of vote: 41.38%

  2. Nu (68 votes [58.62%])

    Percentage of vote: 58.62%

Ati fi de acord sa muriti pt ca rasa umana sa supravietuiasca?

  1. Da (13 votes [11.21%])

    Percentage of vote: 11.21%

  2. Nu (103 votes [88.79%])

    Percentage of vote: 88.79%

Vote

#55
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
Nu cumva "seniorii" de care vorbesti ii tin pe ceilalti 7 miliarde la nivelul de "fiinte sterse"? Ma intristeaza sa aflu ce opinie au unii despre intreaga umanitate.

#56
MihaiTJ

MihaiTJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,249
  • Înscris: 24.05.2011
http://en.wikipedia....owing_capacity)
China si India chiar au densitati fiziologice mici, raportat la Europa.

#57
sturmgeschutze

sturmgeschutze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 05.06.2007

Quote

Razboi mondial, pana in iarna - Analist american
Gerald Celente, un bine cunoscut analist american, avertizeaza ca revoltele din Iran sau Spania constituie inceputul unui nou razboi mondial.

Protestele deja violente au la baza preturile la alimente, lipsa de locuri de munca si inegalitatea.
Nu este prima oara cand Celente iese cu astfel de previziuni. In 2010, analistul sustinea ca anul acesta va aduce numeroase rasturnari de regimuri. Pana acum, nu pare a se fi inselat foarte mult, noteaza Business Insider. "Constanti in astfel de revolutii sunt factorii care le provoaca. Preturile la alimente sunt la niveluri record. Ratele de somaj, la fel. Tinerii cu varste intre 18 si 28 de ani stau cu diploma de studii in buzunar, fara sa isi poata gasi un loc de munca", argumenteaza Gerald Celeste. Potrivit acestuia, este de ajuns sa ne uitam la ce s-a intamplat in Egipt. "Venitul mediu era de 10 dolari pe zi. Asta in cel mai bun caz. Populatia stie adevarul, este desteapta, nu mai este ca in epoca feudala. In epoca neo-feudala, oamenii stiu sa tina scorul".

Potrivit acestuia, ce s-a intamplat in Spania este ingrijorator si nici macar nu s-a dat la stiri. La conducerea miscarilor de revolta se afla tineri, mai destepti ca niciodata, care stiu cum stau lucrurile. "Este clar, pentru ei. Cu oricine ar vota, este exact acelasi lucru. E ca si cum ar trebui sa aleaga intre familia mafiota Gambino sau Bananno. Dar ei vor o a treia optiune si sunt pregatiti sa reia de unde au ramas egiptenii, daca este nevoie".
http://www.bloombiz....merican_1491174

Și după mine războiul (mondial sau nu) este singura "soluție" la care "capetele (i)luminate" ale Planetei vor recurge: dezechilibrele și tarele sistemului globalist din prezent au devenit cu adevărat insuportabile, iar la alte soluții (încă posibile) respectivii (i)luminați nu sunt nicidecum capabili să se gândească....

#58
madalina26

madalina26

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.01.2011
Rata natalitatii pe glob in 2008-2009, Sursa: Wikipedia

Attached Files



#59
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,136
  • Înscris: 25.02.2007
Si acum, ca am terminat problemele din Romania, e momentul sa trecem la rezolvat problemele lumii.
Cum care lume ? Aia care inca ne da de mancare sa nu murim de foame. Cred ca ar trebui exterminati pt. aruncarea resurselor pe cazuri fara speranta.

#60
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007

View Poststurmgeschutze, on 28th May 2011, 12:27, said:

http://www.bloombiz....merican_1491174

Și după mine războiul (mondial sau nu) este singura "soluție" la care "capetele (i)luminate" ale Planetei vor recurge: dezechilibrele și tarele sistemului globalist din prezent au devenit cu adevărat insuportabile, iar la alte soluții (încă posibile) respectivii (i)luminați nu sunt nicidecum capabili să se gândească....
Razboiul nu afecteaza cresterea populatiei, ci doar calitatea ei. Marele Razboi nu a afectat nici cu 0.1% cresterea natalitatii din 2 motive.
!. Nu lupta femeile, si nu mor ele in primul rand. Cei luati la razboi de regula au copii acasa.
2. Cei care mor sunt deja nascuti. Cresterea populatiei are legatura doar cu natalitatea, care creste in vremuri de criza.

Un razboi e energo-intensiv. Se darama orase, baraje, centrale, poduri, iar mai apoi trebuiesc reconstruite. Nu castigi nimic.

Doar afectezi sansa tinerilor la o copilarie normala si la un sistem de educatie performant sau nu, ala care e iar in caz de razboi nici ala nu mai e.

Cat despre resurse, SUA consuma un sfert din ele. Tot SUA, 5%din populatia globului, cica detine 25% din economie. Deci nu populatia consuma, ci industria.
Totusi, SUA nu este statul perfect. Nu are nici cel mai bun sistem medical, nici de educatie, nu are nici cei mai fericiti oameni, nici cele mai putine infractiuni, si fara exceptie, are boschetari si cersetori.

Acum ca stii unde sa indrepti focosul nuclear, mai trebuie sa stii ca SUA consuma pentru Armata cat restul tarilor la un loc.

Exista probleme de suprapopulare, si foametea este iminenta! Vor aparea in regiunile afectate conflicte si razboaie, insa aici este de vina tot SUA. De ce?
In anii 50, productia agricola a crescut enorm. Conform economiei capitaliste, preturie trebuiau sa cada sub cel de productie, punand pe liber pe cei mai ineficienti fermieri, pana se regla criza de supraproductie.
Insa sub pretextul umanitatii, s-au bagat la TV cateva filme cu negrotei morti de foame, si statul a cumparat excesul de productie, si l-a donat africanilor cum donez eu laturile la porci! Acum exces si supraproductie nu mai e, si doar nu vrei sa-si rupa neamtul de la gura sa manance africanu. Ca amandoi n-au cum!

O prima masura care poate indulci un pic criza alimentara, este scoaterea la nivel international a tuturor subventiilor in agricultura.

#61
asterix1

asterix1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 21.09.2010

View PostHighlander91, on 28th May 2011, 16:46, said:

Razboiul nu afecteaza cresterea populatiei, ci doar calitatea ei. Marele Razboi nu a afectat nici cu 0.1% cresterea natalitatii din 2 motive.
!. Nu lupta femeile, si nu mor ele in primul rand. Cei luati la razboi de regula au copii acasa.
2. Cei care mor sunt deja nascuti. Cresterea populatiei are legatura doar cu natalitatea, care creste in vremuri de criza.

Un razboi e energo-intensiv. Se darama orase, baraje, centrale, poduri, iar mai apoi trebuiesc reconstruite. Nu castigi nimic.

Doar afectezi sansa tinerilor la o copilarie normala si la un sistem de educatie performant sau nu, ala care e iar in caz de razboi nici ala nu mai e.
Da razboaiele in trecut nu prea au afectat cresterea populatiei.Dar asta in trecut cand natalitatea era mare.
Acum nicio tara dezvoltata nu mai poate duce un razboi de tip WW1 si WW2.Nu mai exista suficienta populatie tanara(carne de tun)pentru a-l duce.Mai trebuie adaugat aici si oamenii mai educati decat in trecut,care nu mai accepta sa moara pentru intereselor unor politicieni.

Quote

...., mai trebuie sa stii ca SUA consuma pentru Armata cat restul tarilor la un loc.
Si care-i problema?Daca pot consuma.
SUA consuma cam 4% din PIB pentru armata.Este putin(f.putin) fata de cat se consuma in trecut.
Pakistanul ajunsese sa consume in timpul conflictului cu India cam 25% din PIB.
Pe deasupra cercetarea in domeniul militar are si o parte buna.Creeaza tehnologii noi cu utilitate civila.
Doua exemple f.bune sunt internetul si GPS.

Edited by asterix1, 28 May 2011 - 16:57.


#62
za_dude

za_dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 08.07.2010

View Poststurmgeschutze, on 28th May 2011, 12:27, said:

http://www.bloombiz....merican_1491174

Și după mine războiul (mondial sau nu) este singura "soluție" la care "capetele (i)luminate" ale Planetei vor recurge: dezechilibrele și tarele sistemului globalist din prezent au devenit cu adevărat insuportabile, iar la alte soluții (încă posibile) respectivii (i)luminați nu sunt nicidecum capabili să se gândească....


Vorbesti despre razboi ca despre micul dejun. Sa stii ca razboiul nu a rezolvat niciodata nimic. A cauzat alte probleme care au necesitat la randul lor razboaie si mai mari pentru a le rezolva. Deci situatia actuala (cauzata to de conflicte) nu poate fi rezolvata tot de razboi.


View Postasterix1, on 28th May 2011, 17:46, said:

Da razboaiele in trecut nu prea au afectat cresterea populatiei.Dar asta in trecut cand natalitatea era mare.
Acum nicio tara dezvoltata nu mai poate duce un razboi de tip WW1 si WW2.Nu mai exista suficienta populatie tanara(carne de tun)pentru a-l duce.Mai trebuie adaugat aici si oamenii mai educati decat in trecut,care nu mai accepta sa moara pentru intereselor unor politicieni.

Si care-i problema?Daca pot consuma.
SUA consuma cam 4% din PIB pentru armata.Este putin(f.putin) fata de cat se consuma in trecut.
Pakistanul ajunsese sa consume in timpul conflictului cu India cam 25% din PIB.
Pe deasupra cercetarea in domeniul militar are si o parte buna.Creeaza tehnologii noi cu utilitate civila.
Doua exemple f.bune sunt internetul si GPS.
1. Carne de tun exista. Vrei sa spui ca de ex. indienii sau chinezii nu ar avea carne de tun? Si in posibilitatea unui razboi mondial trebui sa le incluzi si pe ele (India si China). Plus ca un razboi mondial acum ar fi imposibil intre tari "dezvoltate". Ar fi mai degraba un razboi intre tari subdezvoltate sau in curs de dezvoltare si intre tarile dezvoltate. Si de asemenea oamenii nu sunt mai educati ( cu atat mai putin in tarile enumerate mai sus), ci dimpotriva, indobitociti.
2. Compari PIB-ul SUA cu cel al Pakistanului? Ala 4% in primul rand ca e statistica oficiala (deci o vrajeala pentru populatie) si in al doilea rand, chiar daca ar fi doar 4%, tot este imens. Am vazut un material in care se specifica faptul ca bugetul de aparare al SUA cam jumatate din PIB-ul Australiei.

#63
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008

Quote

Ati fi de acord sa muriti pt ca rasa umana sa supravietuiasca?
În primul rând că asta este o întrebare pusă într-un mod tâmpit și spun asta ca să nu jignesc. Eu ca și individ, parte din rasa umană mă ofer să mor ca să... supraviețuiască... rasa? Cine garantează că dacă mor io acum supraviețuiește rasa? Poate ar trebui să îi întrebăm pe dinozauri.

Edited by ParapantaFlavia, 28 May 2011 - 17:29.


#64
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011

View PostWilligut, on 28th May 2011, 03:53, said:

Cat despre "selectionarea" oamenilor pe baza de IQ, asta-i o adevarata...prostie!!! Nu inteligenta e caracteristica fundamentala care da valoare unui om, in fond maimutele, elefantii, delfinii, sunt mai inteligenti decat oamenii, dar nu au totusi, reprezentanti in Parlament(cu exceptia ecologistilor)...
:lol:
Am trait sa o aud si p'asta.
Se pare ca divagatiile ecologiste isi gasesc din ce in ce mai multi adepti.
In mintea ecologistilor maimutele si pisicile au devenit mai destepte decat omul.Omul e probabil un virus .Iq-ul nu mai conteaza ci capacitatea de a reproduce manelele lui Guta.
In opinia mea non-ecologista ,inteligenta si tehnologia sunt lucrurile care ne diferentiaza de regnul animal.

#65
Gpro

Gpro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 05.12.2010
NU este nevoie, sincer eu sunt total impotriva genocidului planetar.

#66
britishpub

britishpub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,668
  • Înscris: 01.10.2010

View Postpro-civilizatie, on 28th May 2011, 17:48, said:

In opinia mea non-ecologista ,inteligenta si tehnologia sunt lucrurile care ne diferentiaza de regnul animal.
asa e, doar omul putea sa construiasca rachete nucleare ca sa urle la altii "va mor pe toti, al qaedaaa"  :lol:

#67
arhi_constructor

arhi_constructor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 19.04.2011

View PostNemesis-, on 27th May 2011, 15:55, said:

Ce parere aveti?

Eu cred ca omenirea nu are nici o sansa sa mai prinda inca 100 de ani fara a elimina cel putin 4 miliarde de oameni de pe planeta in urmatorii 20-30 de ani.
Resursele sunt pe sfarsite, iar alternativele exista dar progresul necesar pt a ajunge la ele este serios incetinit exact de acea masa de oameni care trebuie exterminata.

Este imoral, dar mai conteaza asta cand ne este amenintata propria noastra existenta ca specie?

Se poate face o selectie a tarilor pe baza de HDI, iar in tarile cu HDI sub a anumita limita sa se introduca un virus sau ceva care sa-i curete rapid si eficient.
Sau in functie de zona, pt ca exista tari in care unele orase sunt f dezvoltate iar altele sub-dezvoltate.
1.NU
2.NU

Trebuie sa gandim progresist, nu retrograd. Sa cautam solutii, sa privim spre viitor.
Nu sunt pentru genocid.

Parca se vorbea de colonizarea altor planete, tehnologie nepoluanta, mega-metropole, surse de energie regenerabila, automobile fara combustie etc etc.

Nu sunt pentru uciderea celor cu IQ scazut, defavorizati de soarta. sunt pentru ridicarea nivelului lor prin educare, acces la informatie, stiinta - e in interesul intregii umanitati.

Nu stiu de unde ai preluat ideea asta.

#68
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007

View Postpro-civilizatie, on 28th May 2011, 19:48, said:

:lol:
Am trait sa o aud si p'asta.
Se pare ca divagatiile ecologiste isi gasesc din ce in ce mai multi adepti.
In mintea ecologistilor maimutele si pisicile au devenit mai destepte decat omul.Omul e probabil un virus .Iq-ul nu mai conteaza ci capacitatea de a reproduce manelele lui Guta.
In opinia mea non-ecologista ,inteligenta si tehnologia sunt lucrurile care ne diferentiaza de regnul animal.
Coeficientul de inteligenta nu este suficient pentru genialitate. Un om cu IQ mare in loc sa citeasa Libertatea va citi cu placere Jurnalul Academiei, sau in loc de Ciao Darwin se va uita la Omul care aduce Cartea, si cam atat. Nu iti va rezolva neaparat problemele universului.

Sansa ca un Einstein sa se ridice dintr-un miliard de idioti este mult mai mare decat din suta de mii de destepti.

Edited by Highlander91, 29 May 2011 - 08:59.


#69
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011

View PostHighlander91, on 29th May 2011, 09:58, said:

Coeficientul de inteligenta nu este suficient pentru genialitate. Un om cu IQ mare in loc sa citeasa Libertatea va citi cu placere Jurnalul Academiei, sau in loc de Ciao Darwin se va uita la Omul care aduce Cartea, si cam atat. Nu iti va rezolva neaparat problemele universului.

Sansa ca un Einstein sa se ridice dintr-un miliard de idioti este mult mai mare decat din suta de mii de destepti.
Problema nu este numarul de oameni.Mi-ar conveni sa fie cat mai multe miliarde,sute de miliarde ,mii de miliarde.Problema consta in cantitatea de resurse la un moment dat.Preferi un numar mai mic de oameni ,dar cu un standard de viata mai ridicat,sau preferi un numar mare de oameni cu un standard similar cu al scheletilor ambulanti din sahelul african ?
Degeaba sunt oameni multi daca sunt saraci.Nu vor inventa mare lucru.Doar tarile bogate inventeaza si duc tehnologia si stiinta mai departe.

Edited by pro-civilizatie, 29 May 2011 - 12:59.


#70
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011

View PostNemesis-, on 27th May 2011, 15:55, said:

Ce parere aveti?

Eu cred ca omenirea nu are nici o sansa sa mai prinda inca 100 de ani fara a elimina cel putin 4 miliarde de oameni de pe planeta in urmatorii 20-30 de ani.
Stai linistit ca in 50 de ani si indienii o sa ajunga la catastrofa demografica de care este afectat vestul acum. Sunt zeci de tari unde natalitatea e catastrofala, o natalitate normala ar fi undeva peste doi copii pe femeie. Chinezii deja s-au luat de griji dupa politica demografica iar resursele naturale o sa ajunga mult si bine pentru cine si le va permite, nu scrie nicaieri ca trebuie sa aiba acces toti la ele. Prostia mare e toleranta prea mare fata de imigranti. Se inmultesc ca iepurii pe dune nisip si apoi sunt primiti pe pamant fertil....

Edited by costables, 02 June 2011 - 09:21.


#71
Ballano

Ballano

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 30.01.2010

View PostNemesis-, on 27th May 2011, 15:55, said:

Ce parere aveti?

Eu cred ca omenirea nu are nici o sansa sa mai prinda inca 100 de ani fara a elimina cel putin 4 miliarde de oameni de pe planeta in urmatorii 20-30 de ani.
Resursele sunt pe sfarsite, iar alternativele exista dar progresul necesar pt a ajunge la ele este serios incetinit exact de acea masa de oameni care trebuie exterminata.

Este imoral, dar mai conteaza asta cand ne este amenintata propria noastra existenta ca specie?

Se poate face o selectie a tarilor pe baza de HDI, iar in tarile cu HDI sub a anumita limita sa se introduca un virus sau ceva care sa-i curete rapid si eficient.
Sau in functie de zona, pt ca exista tari in care unele orase sunt f dezvoltate iar altele sub-dezvoltate.

Daca un dictator precum Hitler va prelua fraiele mapamodului, sigur iti va indeplini aceasta dorinta, dar ma tem ca tu vei fi printre primii. :naughty: Te sacrifici pentru binele omenirii?

#72
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
ce te face sa crezi ca asta e dorinta mea? :)

sa stii ca am deschis acest subiect din simpla curiozitate. am vrut sa vad cati dintre voi ati fi fost de acord cu ideile mele "extremiste".
si e foarte trist sa vad ca 33% nu ar avea nici o problema ca jumatate de planeta sa fie ucisa pt ca ei sa traiasca bine!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate