Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

Solutii imprejmuire

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#55
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010
Buna Seara,
Poate sunt putin off topic dar vroiam sa va intreb daca credeti ca exista zone in tara noastra unde se fura mai putin sau poate deloc....ce ziceti aveti ceva idei?
Pentru solutii de imprejmuire nu mai am idei Posted Image .Am o mica livada de pruni pe extravilanul unei comune in zona de deal din judetul Dambovita pe linga Targoviste aproape de sat si de drum si de multe ori cand pomi fac fructe daca nu esti acolo tii culeg altii in special cei din comuna normal si mai putin strainii.As dori sa mai investesc intr-o noua livada dar ma gindesc serios sa caut un alt teren pe care sa il si imprejmuiesc in alta zona unde macar sa am un pic de siguranta ca mai gasesc fructele.
Aici in zona mea se pare ca totul este considerat bun comun...Posted Image

#56
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006
Știe vreun coleg cum se numește planta din foto și dacă e buna ca solutie de imprejmuire?

Attached Files



#57
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006
LE: am vazut si niste copacei de aprox 2 m la cineva, pareau a fi la fel ca cel din ghiveci.

Edited by sov, 06 March 2015 - 10:45.


#58
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014

 EternalPain, on 19 ianuarie 2015 - 18:43, said:

Buna Seara,
Poate sunt putin off topic dar vroiam sa va intreb daca credeti ca exista zone in tara noastra unde se fura mai putin sau poate deloc....ce ziceti aveti ceva idei?
Pentru solutii de imprejmuire nu mai am idei ...  Aici in zona mea se pare ca totul este considerat bun comun.

Se fură foarte mult la noi. Se fură ca-n codru. Asta este deviza hoților: "din moși-strămoși ne furăm unul pe altul ca să trăim bine toți, nu așteptăm să ne pice din cer".

Nu vă faceți gard de sârmă ghimpată pentru împrejmuirea terenului că rămâneți fără el. Mai bine vă mutați la Eibenthal, singurul sat din Oltenia cu infracționalitate zero. Chiar și acolo, în poză se vede un gard înalt din piatră și deasupra lui încă unul din plase din sârmă, deci atenție la căutătorii de „fier vechi” .

Edited by Eugen_D, 06 March 2015 - 12:25.


#59
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014

 EternalPain, on 19 ianuarie 2015 - 18:43, said:

Pentru solutii de imprejmuire nu mai am idei.

Consolați-vă cu ideea că fierul vechi al împrejmuirii dvs din sârmă ghimpată este doar o picătură într-un ocean!

Edited by Eugen_D, 10 March 2015 - 10:04.


#60
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
NIste variante bio raman gladita taiata/condusa sub forma de tufa sau...murul salbatic da nu cel tarator cel ce face cate 5-6 tulpini erecte din care pleaga  acele rugi de 5-6m...daca ai bafta sa intri in ele iti plingi de mila se agata de orice haina am la tara cultivate 2 tufe si e "fericire" cand trebuie sa le  tund...abia scapi din  ghimpii incovoiati..daca le pui  dese nu iti trece nimic prin ele :)

#61
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010
Va salut
muscleman la varianta cu gladita m-am gandit si eu dar nu stiu cat de invaziva poate fi pentru ca nu doresc sa imi invadez vecinii dar si ce ritm si directie de crestere are.Mur salbatic nu am gasit decat tarator in zona mea..iar macesul se trece de el destul de usor cred...
Poate a incercat cineva pe aici pe forum versiunea cu gard bio din gladita sa ne spuna si noua.

#62
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010
M-am documentat putin. Sunt bune aceste garduri, insa trebuie tunse macar o data pe an.
http://www.recolta.e...-teren3&cid=ads  . O oferta buna dar cam veche din 2012. Daca poti gasi un copac matur de gladita prin parc, poti culege tecile in care sunt semintele. Semintele se pun la muiat in apa calda, si cred ca in 12-24 de ore se umfla si sunt bune de plantat. Faci lucrul asta prin aprilie-mai si plantezi mai lat, vreo 3 seminte pe latime, cu vreo 20-30 cm intre ele. In doi ani o sa ai un gard strasnic.

Interesant si gardul acesta, cum arata, totusi eu zic ca trebuie vreo 3 plante in diagonala. [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cHFkYb7hNgI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asa arata tecile si semintele. Altii baga semintele in apa clocotita sa se umfle, sa ajute la germinare. Nu am experimentat.
http://stupulgalben....in-gladita.html

Edited by Serioja01, 12 March 2015 - 18:42.


#63
cristisng

cristisng

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 24.11.2014
Intervin si eu cu o scurta intrebare ca sa nu deschid un topic nou(scuze intiatorului).Am de imprejmuit un teren si vreau sa folosesc spalieri vie inaltime 2,4m si vroiam sa stiu daca ii bag in pamant 70cm mai este nevoie sa cimentuiesc groapa sau e suficient sa tasez pamantul pe langa.Multumesc!

Edited by cristisng, 16 April 2015 - 17:13.


#64
cristisng

cristisng

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 24.11.2014
Nu mai e nevoie,am decis sa ii betonez,multumesc!

#65
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

 sov, on 06 martie 2015 - 09:52, said:

Ştie vreun coleg cum se numeşte planta din foto şi dacă e buna ca solutie de imprejmuire?

Ligustrum ovalifolium, daca nu ma insel, lemn cainesc.
Este bun ca e mereu verde, dar creste greu, e bun pentru marcari alei, imprejmuiri interioare mai degraba etc.

 cristisng, on 20 aprilie 2015 - 15:41, said:

Nu mai e nevoie,am decis sa ii betonez,multumesc!

Oricum cred ca ai facut mai bine. S-ar fi lasat in parti daca nu puneai beton.

#66
dumi_dumi77

dumi_dumi77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 24.02.2012
Planta este buxus  sau merisor denumirea stiintifica bucsus sempervirens si ramane verde in permsnenta. Nu are nici o legatura cu lemnul cainesc  sau ligustrum vulgare ce are frunzele cazatoare.

#67
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Seamana :), dar oricum din cate stiu buxus-ul creste si el greu parca nu ?

#68
dumi_dumi77

dumi_dumi77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 24.02.2012
Cresterea aste de cca 30 maxim 40 cm anual in inaltime  dar avantajul este ca suporta f bine tunderea si in functie de imaginatia cultivatorului poate lua diferite forme.
Cea mai eficienta inmultire a acestuia este prin butasirea de vara .

Edited by dumi_dumi77, 14 May 2015 - 18:49.


#69
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006
Experimentul gladita 2
Gladita 1 a fost anul trecut cand m-am grabit ca fata mare si am semanat prea devreme, a venit un val de frig si au murit toate semintele incoltite in pamant
Cert e ca vor caldura si apa. Acum am asteptat pana la sfarsitul lui aprilie si am avut rasarire uniforma si rapida
Imi pare rau ca nu am semanat mai multe, am decat pt una din laturile terenului unde are obiceiul un vecin sa intoarca tractorul
Am invatat lectia, la primavara seman iar pt tot terenul

Attached Files



#70
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,131
  • Înscris: 10.07.2013

 sov, on 06 martie 2015 - 09:52, said:

Ştie vreun coleg cum se numeşte planta din foto şi dacă e buna ca solutie de imprejmuire?

[ http://www.producatoriagricoli.ro/images/2014/02/14/1522/gard-viu-ieftin_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Acela este buxus si se poate face gard viu cu el, vezi poza..........Posted Image

Edited by xmanyacs77, 06 September 2015 - 13:54.


#71
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010
Pentru gard viu fata de vecini, drum este f bun, dar nu prea ca delimitare teren livada pt hoti si animale(caprioare, iepuri).

#72
terravitis

terravitis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 30.04.2013

 validoe, on 20 mai 2015 - 19:04, said:

Acum am asteptat pana la sfarsitul lui aprilie si am avut rasarire uniforma si rapida
ce ati facut semintelor pentru cresterea gradului de germinatie?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate