Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Solutii imprejmuire

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#73
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
Nimic deosebit, am pus apa fiarta peste ele, o parte s-au umflat repede, restul abia a doua zi. Nu cred sa fi avut 3% care sa nu se umfle
Acum are 60-80 cm si are deja spini
O sa pun si o poza cand am ocazia

#74
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
La aproape 5 luni de la semanat

Attached Files

  • Attached File  g.jpg   235.23K   155 downloads
  • Attached File  gg.jpg   284.39K   157 downloads


#75
terravitis

terravitis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 30.04.2013

 validoe, on 20 septembrie 2015 - 12:08, said:

apa fiarta

adica data in clocot? eu am facut asa anul trecut, le-am lasat in apa respctiva pana a doua zi, majoritatea desfacandu-se in doua...

#76
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
Da, am turnat un ibric de apa in momentul in care incepea sa fiarba peste seminte. Anul trecut am avut mai multe si am repetat oparirea cu cele care nu s-au umflat din prima, anul asta pur si simplu le-am lasat in apa mai mult timp. Seminte relativ mici adunate de pe marginea drumului, e o perdea forestiera de gladita pe langa mine

#77
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010
Au crescut foarte frumos. Ai irigat locul vara asta?

#78
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
Da, le-am udat ca pe rosii, la cum a fost vara asta de secetoasa
Le transplantez la primavara ca sunt inca vulnerabile la iepuri

#79
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010
Sunt gustoase pentru iepuri? Ma gandeam ca nu tenteaza asa ceva! Am vazut ca merii tineri sunt delicatese pentru ei.

#80
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010
Salut,
Toamna trecuta am reusit sa plantez un teren  de vreo 2500m cu livada. Terenul este intravilan, linga o casa la o margine de sat, este inconjurat cu gard de lemn. Problema este ca la plantare am uitat etichetele pe unii dintre pomii fructiferi luati de la o pepiniera din Ciumbrud. Dupa cateva zile 10 din pomii plantati au disparut fara nici o urma  desi terenul era moale iar musuroiul facut linga pomi era intact. Nu sunt nici taiati nici nimic parca s-au evaporat...Ce masuri imi recomandati sa iau la primavara ca vecina zicea ca e posibil sa imi mai dispara si altii daca nu fac ceva...Posted Image .
Deja ma dezamagit de tot si aveam planuri mari..

#81
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Deci daca ai nimerit o zonă cu hoti cu regret te anunt ca daca nu ai paznic o sa tii fure pe toti...la noi s a ajuns de îti fura si răsadurile de legume de pe câmp...

#82
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 EternalPain, on 01 februarie 2017 - 12:30, said:

Salut,
Toamna trecuta am reusit sa plantez un teren  de vreo 2500m cu livada. Terenul este intravilan, linga o casa la o margine de sat, este inconjurat cu gard de lemn. Problema este ca la plantare am uitat etichetele pe unii dintre pomii fructiferi luati de la o pepiniera din Ciumbrud. Dupa cateva zile 10 din pomii plantati au disparut fara nici o urma  desi terenul era moale iar musuroiul facut linga pomi era intact. Nu sunt nici taiati nici nimic parca s-au evaporat...Ce masuri imi recomandati sa iau la primavara ca vecina zicea ca e posibil sa imi mai dispara si altii daca nu fac ceva...Posted Image .
Deja ma dezamagit de tot si aveam planuri mari..

De obicei hotii de rasaduri , de pomi, de lucruri marunte, sunt vecinii, sa tii cont de acest lucru. Nu a trecut unul pe drum, a vazut pomii si i-a scos ca trebuia apoi sa mai si mearga cu ei si il vedea cineva. As pune un afis cu urmatorul text ". Mi-au disparut 10 pomi fructiferi, pe care am dat 90 RON, ofer 1500 RON recompensa pentru prinderea hotului " fix la poarta sa il pui ca o sa il vada cine i-a luat si o sa ii scoata din pamant de teama sa nu fie prins.

#83
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010
GradinarulUrban nu e vorba de pierdut banii pentru pomi cat e vorba de munca si timpul care cresteau acei pomi fructiferi. Oricum sunt de acord cu tine acceasi idee a avut si sotia mea Posted Image
Am vorbit cu politistul comunei si cica sunt cativa insi care scot un ban de bautura furand cate ceva de pe la altii ori pomi fructiferi ori balegarul de pe locul oamenilor, ori butelii ori alte minuni etc...

Edited by EternalPain, 07 March 2017 - 18:11.


#84
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010
Si politistul ce nu se ocupa de ei. Sa ii prinda si sa le dea amenda.Daca lasa asa se perpetueaza fenomenul ca o traditie locala. Sa munceasca daca vor sa bea.

#85
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011

 silesax, on 01 februarie 2017 - 12:57, said:

Deci daca ai nimerit o zonă cu hoti cu regret te anunt ca daca nu ai paznic o sa tii fure pe toti...la noi s a ajuns de îti fura si răsadurile de legume de pe câmp...

zi-mi o zona din Romania, unde nu se fura, mai ales cand e psd la furat bugetul! Eu nu stiu, spre exemplu, pe o raza de 100km in jurul Buc.

Edited by crisbud, 08 April 2017 - 19:45.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate