Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Solutii imprejmuire

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#1
1981xxx

1981xxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.04.2011
Vreau sa infiintez o plantatie de zmeura/mure pe o suprafata de aprox 2 ha.Inainte de a cumpara terenul,vreau sa ma asigur ca am gandit totul bine.Ce solutii de imprejmuire antiefractie ar fi mai eficiente?printre altele m-am gandit deja la gard electric neletal,gard viu de maces sau  gladita.macesi as avea de unde sa iau din natura gata mari..cred ca se prind.Nu stiu cam ce alti arbusti cu tepi ar mai fi(care sa aiba crestere rapida)?

#2
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
nu stiu cum e gardul de maces dar cel de gladita e nenorocit rau de tot. nici mistretul nu trece prin el. eu mi-am pus in curte de-a lungul gardului 3 randuri.
am mai avut pus un singur rand pe hotarul cu vecinul dar a trebuit sa fac gardul si a trecut buldozer pe acolo, a fost arat, discuit... si acum iar a iesit.

#3
1981xxx

1981xxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.04.2011
am citit multe opinii pe diverse forumuri si cred ca asta de gladita e cel mai bun..insa ca sa pun seminte cred ca dureaza cam multisor pana ajung la macar 1m jumate cat sa constituie un gard cat de cat eficient.iar butasi de gladita ma cam indoiesc ca as gasi.

@rasistu la tine cat de repede a crescut?banuiesc ca ai pus seminte..

#4
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010

View Post1981xxx, on 28th April 2011, 20:52, said:

Vreau sa infiintez o plantatie de zmeura/mure pe o suprafata de aprox 2 ha.Inainte de a cumpara terenul,vreau sa ma asigur ca am gandit totul bine.Ce solutii de imprejmuire antiefractie ar fi mai eficiente?printre altele m-am gandit deja la gard electric neletal,gard viu de maces sau  gladita.macesi as avea de unde sa iau din natura gata mari..cred ca se prind.Nu stiu cam ce alti arbusti cu tepi ar mai fi(care sa aiba crestere rapida)?
un gard inalt de 4 metri din beton,asa esti sigur" am glumit.adevarul ca nu poti opri furtuturile,dar in cazul tau as gandi asa:un gard imprejmuitor de plasa.din cea ieftina la val,si din loc in loc camere de supraveghere.daca esti aproape de o locatie sau oameni de paza.gandeste-te ca furturile nu pot avea loc noaptea.e greu de adunat asa ceva.ci mai degraba ziua.nu cred ca ar fii mari tentatii.o paguba mare e greu de produs.e greu de adunat si necesita timp si lumina mai ales.oricum succes.

#5
1981xxx

1981xxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.04.2011
@masni  si eu m-am gandit ca e greu de furat..pana cand am dat de articolul asta: http://www.revista-f...-a-zmeurei.html
citeste la PRECIZARE scris cu rosu.omul respectiv avea 10 sau 15 ha(nu mai retin exact cat).niciodata nu trebuie sa subestimam hotii din romania

am ajuns la concluzia ca imi trebuie 3-4 sisteme antiefractie ca sa fiu sigur ca nu ajung la balamuc dupa ce mi se duce dracului de rapa investitia.la pretul la care se vinde zmeura la piata este un fruct f tentant pt hoti

#6
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Sau faci o alarma ca ASTA daca te pricepi la electronica,si o amplasezi intr-un loc care poate constitui pentru hot o intrare mai accesibila pentru furt,o poarta falsa cu zavor,un panou de gard pe care sa-l tenteze sa-l escaladeze pe-acolo,unde in prealabil ai pus sistemul de alarma,ascuns bine intr-o cutie impermeabila etc..Daca esti prin preajma poti sa-l prinzi la locul faptei si sa-i rupi piciorusele.

#7
1981xxx

1981xxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.04.2011
@viorel  eu nu ma pricep la electronica insa stiu cine ar putea sa imi faca o alarma de aia.nu e f complicata.

mersi

#8
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View PostViorelsolar, on 28th April 2011, 21:14, said:

Sau faci o alarma ca ASTA daca te pricepi la electronica,si o amplasezi intr-un loc care poate constitui pentru hot o intrare mai accesibila pentru furt,o poarta falsa cu zavor,un panou de gard pe care sa-l tenteze sa-l escaladeze pe-acolo,unde in prealabil ai pus sistemul de alarma,ascuns bine intr-o cutie impermeabila etc..Daca esti prin preajma poti sa-l prinzi la locul faptei si sa-i rupi piciorusele.
Prima data, dupa aceea evita locul cu pricina! De obicei afla de la cei apropiati (cei ce te ajuta la munca, vecinii) locurile cu "probleme"!
Daca le "rupi" picioarele si ai nocurul sa fie veterani, adica sa stie legile, te dau in judecata pt vatamare corporala si platesti ca sa scapi mult mai mult decat ai investit! Ei, daca mai fac cativa ani de parnaie (pt furt) in plus, nu-i afecteaza!

View Postmasni, on 28th April 2011, 20:22, said:

gandeste-te ca furturile nu pot avea loc noaptea.e greu de adunat asa ceva.ci mai degraba ziua.
E greu pt omul care ziua munceste si noaptea doarme, dar nu pt hot! Cand e luna plina si senin, se vede ca ziua si, intr-o noapte, vin organizati si te lasa "sportiv"! In materie de hotii, trebuie sa fii tu inaintea lor cu un pas si sa nu-i subestimezi! Si nu iti spun din auzite!

#9
1981xxx

1981xxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.04.2011
Pana acum m-am gandit asa: gard viu de gladita la exterior,poarta/gard electric(m-am interesat si nu e f scump),camere de supraveghere cu infrarosu si eventual un contract cu o firma de paza.In paralel cu astea ar merge si o alarma de aia cu tel mobil ca nu strica :rolleyes: Stiu ca sunt paranoic si ca sa-l citez pe frate-miu "ar mai lipsi doar minele antipersonal" insa niciodata nu poti fi prea prevazator.

Anul asta vreau sa cumpar terenul si sa il pregatesc pt plantarea de primavara viitoare.Cred ca am sa il cumpar de pe acum ca sa aiba timp sa creasca gladita si sa las pamantul sa se "odihneasca" un an.

#10
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Ai net in banda acolo?

Obligatoriu trebuie ingradit terenul, ca altfel nu poti dovedi cand intra cineva pe tarla! Gardul viu mascheaza gardul si nu poti vedea unde au facut vreo gaura in el sau daca sta careva ascuns dupa el sa dea lovitura! Deci,nu cred ca e indicat!


Uite cum vad eu: daca ai net in banda acolo, ridici o teava groasa in punctul de unde poti supraveghea toata suprafata. Pui 2 camere cu zoom puternic si infrarosu: una pt tine si una pt paznic. Montezi o ghereta unde, pe monitor, supravegheaza paznicul plantatia. Tu, poti viziona in direct sau pe inregistrari pe camera ta, separat de el. Daca faci contract cu o firma, in contract specifici ca raspund si de camere pe langa recolta si ce mai e pe acolo! Dar nu stiu daca o sa scoti productie cat te costa sa ai acolo un post de paza 24 din 24!

As pune camere de tip dome, care patruleaza singure in punctele stabilite de tine sau cand vrei sa te uiti undeva anume, muti obiectivul unde vrei!

Gardul viu merge in Germania, Canada unde proprietatea e respectata si lumea are alta educatie, nu la noi!

Edited by dorel232004, 29 April 2011 - 00:41.


#11
1981xxx

1981xxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.04.2011
uite gardul viu de care vb eu http://www.uniel.ro/...ditsia-sinensis

cat despre firma de paza,nu vreau/nu imi permit un post de paza 24/24 dar am vazut pe la diverse firme ca iti monteaza ei gratuit bariere de alea in infrarosu si cand cineva le declanseaza se deplaseaza cu echipele de interventie rapida.din cate am vz,un abonament lunar e undeva pe la 200lei

#12
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Din cate stiu eu, pe langa abonament sa plateste separat fiecare interventie! Daca aia (hotii) se prind iti dau in prima luna 20 alarme false si platesti de te rupi? Daca cei de la firma de paza sunt in foame pun pe unul sa declanseze alarmele o data la 2 zile (sa nu bata la ochi), om te-ai facut!
Barierele pot fi fentate f usor, daca stii unde sunt amplasate! Dar pot fi si furate cu totul! Ma gandesc ca ai tarlaua pe camp, deci dureaza ceva pana ajunge masina acolo, nu?
Iar de gardul viu, uita! Poate peste 20 de ani sau in alt timp! Daca tarlaua nu e imprejmuita nu poti acuza pe nimeni ca ti-a tulburat posesia; zice (hotul) ca era in trecere, pe scurtatura, nu a stiut ca incalca o proprietate privata!
Treaba asta cu paza nu e de neglijat! Multi au dat faliment pt ca nu au luat-o in calcul la costuri! Intr-o zi iti fura tot hotii, daca e ceva vandabil, inclusiv gardul, daca are fier in componenta!

Daca iti pui gard viu, o sa ai nevoie de camera termica ca sa vezi daca nu sta unul (hot) pitit dupa el! Si o camera de genul asta te costa cat toata investitia de acolo! Nu mai spun daca ti-o si fura! Gardul viu merge la curti, sa nu te vada vecinul cand stai in chiloti pe sezlong sau pe tarla daca ai pasune, sa nu treaca animalul la vecini, daca are tepi, ca altfel poate reuseste sa treaca dincolo (animalul) si esti bun de plata!

Edited by dorel232004, 29 April 2011 - 01:33.


#13
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
gladita nu am pus-o din seminte. semintele trebuie tratate ca daca le pui in pamant direct nu ies asa usor. trebuie fierte la o temperatura precisa timp de nu stiu cate ore... etc.
eu am pus puieti cu radacini. la mine in curte, pe langa gardul de plasa am mai pus 3 randuri in zig zag de gladita. distanta dintre puieti e de 15 cm.

daca cineva va vrea sa iti fure zmeura o va face!
o patura groasa pusa peste gard si trece.

un calugar de la o manastire a imprejmuit pamantul cu un gard lat de 1m de gladita. nu au mai trecut nici mistretii nici tiganii!

Edited by rasistu, 29 April 2011 - 05:16.


#14
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postrasistu, on 29th April 2011, 05:11, said:

o patura groasa pusa peste gard si trece.
Gardul nu e pt hoti, ci pt delimitare! Nu poti acuza pe cineva ca a intrat pe prop. privata daca terenul nu e imprejmuit!

View Postrasistu, on 29th April 2011, 05:11, said:

un calugar de la o manastire a imprejmuit pamantul cu un gard lat de 1m de gladita. nu au mai trecut nici mistretii nici tiganii!
Dar aveau ce fura? Ca poate treceau pe acolo sa scurteze drumul si asa nu mai merita!

#15
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
da, erau puse legume si toate necesare alimentatiei.

dorel, am inteles foarte bine faza cu gardul. el vrea si delimitare dar mai ales sa se fereasca de hoti.

inca o solutie ar fi paza calare. 2/3 clareti cred ca e de ajuns.

#16
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postrasistu, on 29th April 2011, 10:50, said:

2/3 clareti cred ca e de ajuns.
Si restul de 1/3 de unde e? Sa nu fie de la cap!

#17
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
restu de 1/3 a fost furat de tigani ;)

2, 3 calareti.

#18
1981xxx

1981xxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.04.2011
paza calare ar fi o idee buna,doar ca in niciun caz nu imi permit asa ceva.intre timp am gasit pe un site specializat un set complet  de 16camere video cu infrarosu si cu transmitere a imaginilor prin satelit.cred ca pana la urma am sa optez pt cel mai ieftin gard de plasa si am sa investesc vreo 1000 de euro in camerele alea.oricum am ajuns la concluzia ca solutii se gasesc.acum mai trebuie doar sa gasesc un teren la pret accesibil si care sa fie relativ aproape de sv.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate