Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

Cazanul de tuica

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1869 replies to this topic

#55
predrag80

predrag80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 21.12.2006
Asa e cum zici dar tot nu vad legatura intre lipirea capacului cazanului, lipirea "lulelei" de la capac la sempertina (si destul cu lipitul ca nu mai ai unde si ce lipi) si "dopul de tuica" la ultima sempertina, inainte de iesirea produsului distilat. In fond si la urma urmei, apa de jos este intotdeauna rece pentru ca apa calda urca de la jumatatea butoiului in sus. Adaugi apa rece iar apa calda e impinsa in sus, iesind pe robinetul de evacuare (pozitionat cam la nivelul de unde incepe racitorul). Nu are voie sa iese abur pe racitor. Racitoarele nu sunt numai sempertina. Eu am un tub mai gros de cupru pe post de racitor. Nu am nici un "dop de tuica". Si totusi nu ies vapori. Asta deoarece se mai schimba apa.

#56
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Si chiar daca s-ar face acel "dop de tuica", cum zice @sud-est, nu te opreste nimeni sa pui coca in loc de apa pe langa capac, sa tina mai bine presiunea formata ...

#57
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
Pai s-a zis cu avantajul garniturii care nu trebuie racaita cu cutitul sau peria de sarma.Eu, oricum, lasam treaba asta in seama soarecilor din hambar.Nu m-au dezamagit niciodata. :)

#58
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Acel sifon despre care se face vorbire, va crea o presiune asupra suprafeței de vaporizare, modificând temperatura la care devin vapori toate cele din borhot.
Nu că spun, da' vreau să zic.

#59
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
Presiunea e mica (0.0..bari).Instalatiile mai complexe au doua sau trei camere de condensare,trecerea facandu-se prin lichid.Am o carticica cu asa ceva, nu debitez din propria-mi experienta.La prima mana (distilare), odata cu alcoolul etilic trec mai multi compusi nocivi.Stiu ca am deviat de la subiect dar vroiam sa zic despre acel dop.Distilandu-se simultan in trei camere, presiunea e mai mare, dar cred ca nu-i problema.

#60
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Io' spuneam strict că se modifică; nici de bine nici de rău, și că trebuie adăugat pe foc de fierbi sub presiune, plus verificări mai dese la termometrul de coloană.
Da' filtrare, face careva ?

#61
predrag80

predrag80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 21.12.2006

 sudest_om, on 26th May 2011, 20:01, said:

Pai s-a zis cu avantajul garniturii care nu trebuie racaita cu cutitul sau peria de sarma.Eu, oricum, lasam treaba asta in seama soarecilor din hambar.Nu m-au dezamagit niciodata. :)

Am vazut cazane de 300-400 litri care folosesc acelasi sistem. Credeti ca daca nu era eficient nu se trecea la altceva?! Vaporii ar putea iesi numai daca sunt mai grei decat apa, ceea ce e imposibil, sau daca ar exista presiune mare in cazan. Atata presiune acolo in orice caz nu se face incat sa tasneasca. De ce? Pentru ca are lulea in varful capacului. Daca nu avea, cu siguranta ca ar tasni pe la garnitura. Asa, nu are nici o sansa. Dar, intotdeauna omul e reticent fata de ceea ce e nou. Pacat ca ceea ce e nou pentru unii e traditie deja pentru altii. Crede si nu cerceta ca pana tu cercetezi trece baba cu colacii  :D

 scaiba, on 26th May 2011, 22:15, said:

Da' filtrare, face careva ?

Da. Alcool sanitar filtrat prin felia de paine  :P

#62
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Io' întrebasem de cea prin cărbune...

#63
predrag80

predrag80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 21.12.2006

 scaiba, on 26th May 2011, 22:39, said:

Io' întrebasem de cea prin cărbune...

Aaaaaaaa... Nu am auzit de asa ceva.  :huh:  Macar nu la scara productiei unei gospodarii. Probabil ca cei care se ocupa cu aceasta treaba au si asa ceva.

#64
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
@scaiba: eu o trec prin vata, carbune n-am si cei drept nici n-am cautat.Stiu ca-i mai bun, dar aplic vorba romanului:"mere s'asa".
@predraq: iti explicam doar un principiu fizic (eliberarea presiunii), care face ca acel sistem sa nu poata fi aplicat la toate tipurile de cazan.Ceea ce e nou pt. unii, e inutil pt altii; ii iau in calcul si pe acei producatori de bauturi renumite, facute traditional, a caror distilare se face de trei ori simultan (oarecum).

#65
predrag80

predrag80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 21.12.2006
Am spus si eu ce am vazut la altii. Nu am dat cu parul in nimeni. Acum, eu nu am asa ceva ci tot cel traditional, lipit cu coca si facut de "meseriasii" nostri, platit cu bani, cocosi, gaini si altele  ^_^ . Dar, sa creasca livada ca o investitie de 4-500 l tot o facem. Om vedea atunci. Insa, daca va duceti la Sarbi, majoritatea (daca nu toti) au cazane prezentate mai sus si facute industrial, sa nu spun legal (aviz celor care candva ardeau cauciuc cand faceau tuica).

#66
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 predrag80, on 26th May 2011, 22:26, said:

Da. Alcool sanitar filtrat prin felia de paine  :P

Din cel de pe vremuri albastru.Procedeu executat de oseni,morosani.Asprii ca vota.Iuti la manie si cu muieri harnice ca nimelea.Baut baut.,futut futut muncit muncit.Fara jumatai de masura sau intermediari.  :naughty: LOVEL MA

#67
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
Maine dau drumu' la prima sesiune din anul asta.Plamada de corcoduse.
Cineva imi zicea sa-i adaug samburi de caise,sparti,pt. o aroma mai placuta, dar am uitat cand:la fermentare; la distilare, sau dupa?Stiti voi si-mi spuneti si mie?
Multumesc.
P.S.:Sper ca maine voi vedea ce-mi scrieti....ca-i treaba cu degustarea.

#68
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
La distilare sigur NU! Samburele contine un compus extrem de toxic, stabil la temperaturi joase, dar se descompune la temperaturi inalte. Din cauza asta cea mai buna tuica este cea care se obtine din fructe carora li s-au scos samburii.

#69
predrag80

predrag80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 21.12.2006
Am vazut un cazan interesant. Ia priviti:

Attached File  Cazan_de_tuica.jpg   191.53K   861 downloads

#70
TGB

TGB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,337
  • Înscris: 03.04.2010
frate te dai cu alambicul?????? :cheers:

#71
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Daca avea si roti puteam sa jur ca face parte dintr-o locomotiva.

#72
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Zici ca sunt contrabandisti de alcool de prin padurile Tennessee-ului ...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate