Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Cazanul de tuica

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1863 replies to this topic

#37
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Nu prea are de unde sa se depuna funingine, nu arzi lemne o iarna intreaga ca la o soba, iar temepratura este in general constanta. 5 cm distanta caramida-alambic reprezinta diferenta de arie intre cele doua cercuri ( aria alambicului si aria cuptorului de caramida ), o arie mare raporta la cei 10 cm diametru burlan. Ma risc sa iti dau aria la cei 10 cm diametru burlan, poate nu ii place sa faca tuica lui  @padre pio si nu baga de seama zecimalele de dupa virgula,  78,53981634 cm2 , iar la un diametru exterior al unui alambic ( spre gura ) de 50 cm avem o arie de 1963.495408 cm2 , iar aria pana la caramida ar fi 2375.829444 cm2 de unde rezulta o arie ocupata aerul cald, fum, de 412,3340363 cm2 . Tinand cont ca, in general forma unui un alambic bine lucrat, este un trunchi de con pana aproape de gura poti afla volumul de aer, fumul, care inconjoara alambicul si daca preocupa pe cineva in mod intens problema poate sa calculeze cata energie ii trebuie sa aduca continutul alambicului la temperatura de ~ 78 oC sa evapore alcoolul din volumul X al alambicului, care este transferul de caldura dintre interfetele aer-Cu-borhot, pierderile de caldura si sa afle  cate  Kg de lemne au energie necesara si ce volum de lemne ii trebuiesc, iar in ultima instanta sa afle diametrul si inaltimea adecvata a cosului pentru un tiraj natural. Binenteles ca un taran adevarat va trage o dusca si va testa cate grade are tuica in foc, iar calculele le va lasa in seama celor care ii cumpara tuica el stie deja cum se face.

#38
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
Teoretic suna bine,practic trebuie sa tii cont de faptul ca lichidul e rece si se produce condens, care face ca funinginea sa se depuna mult mai repede, ingustand considerabil spatiul.Eu am centrala termica artizanala, iar tevile prin care trece focul insumate, au de doua ori diametrul unui burlan de 10cm. (pi x r patrat).Totusi trebuie sa le curat la doua saptamani.
Daca tirajul nu e bun, cantitatea de lemne va fi considerabil mai mare,deoarece arderea nu va fi completa.(oricum nu va fi!)Lemnele din anul in curs vor arde cu 40% mai prost decat cele vechi de doi ani.( asa spun cei de la Junkers sau Ferolli, nu mai stiu exact care).

#39
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Acum vreo sase ani a desfacut alambicul pentru inspectie si pentru a schimba burlanul la vreo 10 ani de cand a fost  zidit. Funinginea nu era mai groasa ca cea de pe fundul unui ceaun ( atat pe pereti din caramida cat si pe cazan), insumate nu ajungeau la o jumatate de centimetru (poate doi centimetrii la gura boltei, gura cazanului). Am avut boiler pe lemne si a fost scuturat o singura data in 40 de ani si aia a fost doar asa sa vedem cat de groasa ar fi funinginea si nu era cine stie ce.
La centrala este alta mancare de peste, variaza temeperatura in mod dinamic. Nu pleaca de la temperatura X si creste pana la temperatura Y la care se mentine. Temperatura variaza dinamic intre X si Y odata cu debitul circulat de pompa si brusc flacara se raceste iar compusii care s-au volatilizat la o temperatura care creste spre y vor condensa pe tevile racite  spre o temperatura care scade spre X.
Referitor la lemne asa spun toti despre umiditatea din lemn ca dauneaza, se usuca natural, la adapost, in aproximativ doi ani ( ajung spre 12% umiditate)

#40
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
Nu sant expert in ale horincii dar din cate i-mi amintesc de cate ori am fost la horincie tuica se facea in cazan de cupru.Cazanele le faceau balaocheasii cu materialul clientului.Ii caza in casa si asa nu puteau adauga plumb.Tuica din prima se scoate cu foc constant si nici prea, prea si nici prea, prea. Nici tare dar nici slab.Tot ce iesea se punea a doua opara la fiert si focul era mai molicel ca la prima iesire.O taiau la 52 -62 .Mai tin minte cum o aruncau pe cazan si ii dadeau foc.Iarna era frumos.Afara ger inauntru caldicel si mai o tuiculita o poveste .Si datul la manivela ai lume.Dupa aceea au aparut invartitoarele cu motoras de nu stiu ce.Si samburii de prune zdrobiti in cantitate mare scoate tuica amaruie.

#41
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
Alcoolul METILIC (mitilicu')fierbe la 75 grade, deci e primul care se distileaza.Asta stinge lumina (provoaca orbire si chiar deces), asa ca nu-i prea bun.Cica primul litru (nu scrie si la ce cantitate), trebuie colectat separat, si folosit la alte cele...(frectie, dezinfectare, diluare vopseluri,servit soacra... Posted Image ).

#42
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

sudest_om said:

Alcoolul METILIC (mitilicu')fierbe la 75 grade, deci e primul care se distileaza...
Nu.
link

#43
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 sudest_om, on 12th April 2011, 08:45, said:

Alcoolul METILIC (mitilicu')fierbe la 75 grade, deci e primul care se distileaza.Asta stinge lumina (provoaca orbire si chiar deces), asa ca nu-i prea bun.Cica primul litru (nu scrie si la ce cantitate), trebuie colectat separat, si folosit la alte cele...(frectie, dezinfectare, diluare vopseluri,servit soacra... Posted Image ).

Te referi la REZADA  sau poate TUZLA.cum se mai zice . Posted Image Am uitat.Stiu ca .,,,--cu una dintre ele , cea mai slaba si un pic amaruie.Cred ca cea care iesea dupa ce se ,,taia,, tuica o puneam intr-o sticla in care bagam busuioc uscat.Si dupa barberit o foloseam ca lotiune.CLASA-N  prima.Incercati ca merita.Apoi o foloseam ca frectie pe spate dupa belituriile la plamani.BRICI fratiilor.Of mama natura si nenea cazanul. Posted Image

#44
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
Asa zice la scrieri.N-am inventat eu.Uite asa:
_"Este bine de stiut ca primul litru de alcool care curge la distilare se colecteaza separat si se arunca sau se foloseste in alte scopuri decat cel alimentar,pentru ca nu este alcool etilic, ci metilic.Dealtfel acesta nu are acelasi gust cu alcoolul etilic care va curge cand plamada este bine infierbantata; are gust de spirt si arde gatul (si nu numai).Alcoolul metilic fierbe la la 65_66 g.C.,iar cel etilic la 78,astfel ca asa se separa cele doua tipuri de alcool..."

#45
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 sudest_om, on 12th April 2011, 20:48, said:

Asa zice la scrieri.N-am inventat eu.Uite asa:
_"Este bine de stiut ca primul litru de alcool care curge la distilare se colecteaza separat si se arunca sau se foloseste in alte scopuri decat cel alimentar,pentru ca nu este alcool etilic, ci metilic.Dealtfel acesta nu are acelasi gust cu alcoolul etilic care va curge cand plamada este bine infierbantata; are gust de spirt si arde gatul (si nu numai).Alcoolul metilic fierbe la la 65_66 g.C.,iar cel etilic la 78,astfel ca asa se separa cele doua tipuri de alcool..."

Asta -i .Ala tare numit tuzla.Care-i foc.

#46
predrag80

predrag80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 21.12.2006
Desi a trecut ceva timp, am gasit pozele promise cu cazanul de tuica si racitor din Serbia. De asemenea puteti vedea preturile de anul trecut: cazan + racitor.

P.S. 110 Dinari = 1 Euro

Attached Files



#47
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Si, de adus in tara ? Doar il bagi in portbagaj si treci cu el vama ?

#48
predrag80

predrag80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 21.12.2006
Da. Mai ales daca ai si bon de casa sau factura. Nu exista taxe vamale.

#49
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
Acu' nu stiu care sunt pe la noi preturile dar astea nu mi se par f. ieftine.Or fi cu tot cu cuptor?

#50
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,861
  • Înscris: 06.10.2003

 sudest_om, on 6th April 2011, 09:46, said:

[...]Folosesc botoaie de tabla,vopsite cu email alimentar[...]
Spune-mi, te rog, de unde ai achizitionat vopseaua alimentara, ce producator si la ce pret e?

Mersi mult.

#51
predrag80

predrag80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 21.12.2006

 sudest_om, on 23rd May 2011, 19:49, said:

Acu' nu stiu care sunt pe la noi preturile dar astea nu mi se par f. ieftine.Or fi cu tot cu cuptor?

Fundul este dublu ca sa nu se prinda de el si nici nu necesita amestecator. Nu se lipeste capacul ci are un sant unde se pune apa ca si etansator. In pret este inclus totul. Il iei si frigi tuica. Asta doar daca ai strans poame :D

#52
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011

Quote

Spune-mi, te rog, de unde ai achizitionat vopseaua alimentara, ce producator si la ce pret e?

Mersi mult.
In Constanta e un magazin cu mat. de constructii "Brik". Vopseaua am cumparat-o acum 5 ani si nu-mi mai amintesc producatorul, dar de curand am vazut email alimentar facut de Kober.Probabil toti marii prod. de vopseluri au asa ceva in gama lor.Ce am cumparat eu era productie spaniola, dar numele nu mi-l mai amintesc.

Quote

Fundul este dublu ca sa nu se prinda de el si nici nu necesita amestecator. Nu se lipeste capacul ci are un sant unde se pune apa ca si etansator. In pret este inclus totul. Il iei si frigi tuica. Asta doar daca ai strans poame
Si presiunea creata la fierbere nu face bulbuci acolo?Pt. ca daca vrei eficienta maxima la distilare, ultima spira din coloana de distilare trebuie sa aiba o bucla in care trebuie sa retina putina tuica...la fel ca vasul de toaleta, care are putina apa-tampon pt. a impiedica mirosurile sa "ne'mbie".

#53
predrag80

predrag80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 21.12.2006

 sudest_om, on 25th May 2011, 21:48, said:

Si presiunea creata la fierbere nu face bulbuci acolo?Pt. ca daca vrei eficienta maxima la distilare, ultima spira din coloana de distilare trebuie sa aiba o bucla in care trebuie sa retina putina tuica...la fel ca vasul de toaleta, care are putina apa-tampon pt. a impiedica mirosurile sa "ne'mbie".

Cred ca nu vorbim de acelasi lucru. Eu vorbesc de cazan nu de racitor. Dar oricum nu as sti sa-ti spun. Dar din moment ce se foloseste acea metoda, probabil ca nu face bulbuci.

#54
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
Coloana de distilare (serpentina...s-ula vierului...) e direct legata de cazanul de fierbere,dar sta in racitor.Ultima spira,chiar inainte de iesirea unde se colecteaza tuica, se indoaie usor in sus, astfel incat vaporii,care ar fi putut trece in stare gazoasa pe intreg circuitul,sa fie blocati de lichid (dop de tuica).In acest fel distilarea e de 100%, dar se creaza putina presiune (ca si cum ai sufla cu paiul intr-o cana).Folosind putina apa in loc de garnitura,lut,sau coca, presiunea nu va scoate vaporii de alcool pe acolo?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate