Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 

Cazanul de tuica

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1869 replies to this topic

#73
predrag80

predrag80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 21.12.2006
Si totusi practic pentru cineva care vrea sa faca bani. Servicii la domiciliul clientului. Sau la prunistea clientului. De ce nu?

#74
andrey_96

andrey_96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 28.02.2012
Salut tuturor , scuzati-ma daca o sa deranjez  pe careva cu postarea mea !
Am si eu un cazan te tuica de cupru si as vrea sa-l vand , are capacitatea de 80 de litri , pentru detalii dati pm.
Inca odata scuzati-mi postarea .

#75
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Buna ziua!
Rog ajutor in rezolvarea urmatoarei probleme. Se da:

1. Un elev nul la chimie, trecut prin mila si miracole la asta materie in liceu. In speta eu.
2. Un cazan de cupru de 100 kile, litri, ce-o fi p'acolo, la care am muncit, flocarit....scuze....focarit si degustat
3. Ast alambic o produs moonshine in cantitate de vreo 45 litri de tescovina.
4. Dat fiind ca vinarsu o fo prioritar o iesit un zaibar de 30 grade. La soare.

Dat fiind ca nu-s tuicar de meserie sa beu slabaciunea ceia cu carafa, da ma stradui, vreu sa io trag...pardon...sa-l trag si-a doua oara.
Se cere:
1.Se mai pune si apa in cazan la extragerea secunda?
2. Daca da, ce cantitate pt ca produsul final s-o aiba de vreo minim 40 cm (sau 400 mm pt unii care nu agreeaza croitoria)....pardon...grade.?

Cu multumiri, cit inca oi mai fi treaz...Hic!

Edited by omnitera, 23 October 2012 - 16:20.


#76
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
Nu mai trebuie apa.La redistilare iti va ramane apa in cazan.
Vinarsul e altceva (cognac), adica distilat din vin invechit. Si nici atunci nu-i definitiv, ci dupa maturare (invechirea distilatului in butoi nou de stejar, ars in interior tot cu lemn de stejar.)Vezi ca sunt retete de cognac publicate pe net.
Cauta si de rom autentic, dar vezi ca si palinca romaneasca-i sfanta.Cea invechita in butoi de stejar, cu o doaga de dud. Eu pe asta o prefer. La anul imi intra prunii pe rod.
Sa bei sanatos si cu folos.Posted Image .Mult nu.

#77
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Eu stiam ca se mai pune si apa, nu stiu ce proportie , dar sigur se mai punea si apa la a doua fierbere. Poate din ratiunii de siguranta muncii, sau de rearanjarea gustului....

#78
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Ca sa fac traducere, in limba mea malgasa vinars alint vinul. Ca pe plan mondial vinarsul inseamna altceva, pt mine, e total nesemnificativ. Daca nu pun apa cind se evapora tat alchoooooluuulll nu se arde tigaia? Ori mai ramine zama cit sa opresc focu'?

#79
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
Nu se arde, bre, tigaia ca mai ramane apa! Speli bine tingirea, bagi zama si faci foc domol. Era mai bine sa fi avut cazanu' plin, sa nu se arda pe pereti resturile de borhot si sa iasa gustul ala nasol.
Da sa stii ca iei cel mult 40% din cantitatea initiala.Ar fi bine daca ai arunca primii 100 ml.

#80
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Buna seara dom Dacos!

Gust nasol n-are, ce borhot sa se arda ca io vreu sa bag doar beutura de 30 grade si cazanu-i lins si uscat ?! Da' daca astept sa fac si o bidoasca de fo 300 kile cu mere puse la rincezit si putrezit intru ulterioare dedulciri bahice sa combin oare posircile rezultate si sa le-o trag a doua oara sau pe fiecare separat.

De fiecare data am aruncat 500 ml la inceput. O nimerit drept in gura me.

Edited by omnitera, 23 October 2012 - 20:33.


#81
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
Merg combinate posircile! Daca zici ca-i linsa tingirea, merge si mai putin, respectiv separate. Da io zic sa arunci totusi primii 100 ml, ca-i pacat sa-ti iasa mitilicu-n ciorba.
Si dupe aia sa stai cu ochii pe butoi macar  2 ani de zile sa se linisteasca, apoi sa-l vezi (dublu)

#82
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Multam.
De fiecare cazan am aruncat primii 500 ml. Beuturile le tiu in sticle de sticla. E adevarat ca rachiu-n timp isi creste gradele? Si totusi, pun sau nu apa in cazan la tura doi? Daca da, cita?

Edited by omnitera, 24 October 2012 - 06:24.


#83
Samvw

Samvw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 23.07.2004

View Postpredrag80, on 22 mai 2011 - 22:38, said:

Desi a trecut ceva timp, am gasit pozele promise cu cazanul de tuica si racitor din Serbia. De asemenea puteti vedea preturile de anul trecut: cazan + racitor.

P.S. 110 Dinari = 1 Euro

Am vazut in OBI cazane exact ca asta de 60 si 100 l. Cel de 100 l era 6000 ron. Are cineva asa ceva, merita banii ?

#84
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008

View Postomnitera, on 24 octombrie 2012 - 06:21, said:

Multam.
De fiecare cazan am aruncat primii 500 ml. Beuturile le tiu in sticle de sticla. E adevarat ca rachiu-n timp isi creste gradele? Si totusi, pun sau nu apa in cazan la tura doi? Daca da, cita?

Nu pui apa! Doar posirca, atat cat ai! Nu este adevarat ca in timp cresc gradele. Doar daca este apevist.
Daca tii in damigene de sticla, baga si putin rumegus de stejar si vei simti o schimbare.

#85
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postsacos, on 24 octombrie 2012 - 15:17, said:

Daca tii in damigene de sticla, baga si putin rumegus de stejar si vei simti o schimbare.

Si cativa samburi de pruna, sparti.

#86
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
de unde sa iau niste palinca buna???
ca tucaro-palincarul de pe bursa nu raspunde,aveti cumva vreun pont???

#87
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Buna ziua!

Cam cit rumegus de stejar per damigeana de 50. Citi simburi de pruna? Da' unde mai gasesc simburi la ceasu asta. Aia de la prune afumate-s valabili?

#88
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postomnitera, on 24 octombrie 2012 - 17:10, said:

Cam cit rumegus de stejar per damigeana de 50.
Doua linguri. Nu pui prea mult, ca-i da gust amarui taninul de stejar...

Quote

Citi simburi de pruna? Da' unde mai gasesc simburi la ceasu asta. Aia de la prune afumate-s valabili?
O mana de samburi. Sunt buni si afumati, ca au parfum de pruna.

#89
calinvadean

calinvadean

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 28.09.2012
in Ardeal se face tuica pe la 50 de grade sau peste...intotdeauna cand fac tuica ala de la cazan pune apa plata in tuica gata facuta sa o aduca la 50 de grade sau cat o vrea el.
se foloseste tuica care iese direct din cazan pana in momentul cand arde aruncata in foc, sau arsa pe cazan. din momentul in care nu mai arde nu mai pune nimic pentru pastrat.cea care nu mai arde in foc va tulbura tuica finala. tuica care a iesit pana atunci se amesteca bine si se testeaza cu alcoolmetrul...va fi pe la 57-58 de grade si se completeaza cu apa plata pana ajunge la 52-53....cand se raceste de tot va avea 50-51 de grade (are un tabel cu temperatura si gradele)....si gata se pune pe masa si da-i bataie Posted Image Posted Image

#90
predrag80

predrag80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 21.12.2006
Eu nu stiu care-i problema voastra. Acum ceva ani am avut o solicitare de la un restaurant sa-i fac tuica de 57 grade. Zis si facut. Am bagat tuica veche (fripta o data) in cazan. Am lasat sa curga pana mi-a convenit taria. Dupa asta am mai "intors-o" o data (deja a treia oara). De fiecare data mi-a ramas apa in cazan (alcoolu se evapora mai repede iar apa ramane). A iesit ceva... foarte tare, chiar prea tare. Insa si volumul e drastic mai mic. Ca si parere, nu se prea putea bea ca-ti arde esofagul (avea pe la 62 grade), de vandut, nu poti cere de 3 ori mai mult decat pentru tuica fripta o data iar ca si calcul iesi i paguba sigura. Insa, daca sufletelul tau doreste senzatii tari (sau leac), atunci e alta poveste.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate