Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Ce este lucrul dezgustător (urâciunea pustiirii) din Matei 24:15

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
330 replies to this topic

#91
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 30th April 2011, 11:52, said:

Eu nu vreau sa-ti arat nimic, stimabile. Numai in doctrina sa nu gresesc. Iar asta se vede daca gasesc versuri contrare, ceea ce nu e asa. Tie nu ti-am adresaqt nicio grosolanie, stimabile. Mortului sharli i-am adresat.

Mai bine vezi de ce te invata mascaricii lui iehova decat sa te ocupi de gramatica.

Zexe, lasă tu judecata în mâna lui Iehova.  Nu mai judeca tu.  Altfel, este ca și cum i-ai lua locul lui Iehova ......


(Matei 7:1–5) . . .Nu mai judecați, ca să nu fiți judecați, 2 căci cu judecata cu care judecați veți fi judecați și cu măsura cu care măsurați vi se va măsura. 3 De ce te uiți la paiul din ochiul fratelui tău și nu iei seama la bârna din ochiul tău? 4 Sau cum poți să-i zici fratelui tău: «Lasă-mă să scot paiul din ochiul tău», când iată că în ochiul tău este o bârnă? 5 Ipocritule! Scoate mai întâi bârna din ochiul tău și atunci vei vedea clar să scoți paiul din ochiul fratelui tău.

#92
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Am voie sa-i judec doctrina tembelului.

#93
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 2nd May 2011, 01:57, said:

Am voie sa-i judec doctrina tembelului.

E un lucru să "judeci o anumită doctrină", și altceva să folosești cuvinte denigratoare la adresa unor persoane, indiferent dacă sunt în viață sau nu.

(Iuda 9) . . .Dar arhanghelul Mihael, când s-a împotrivit Diavolului și îl contrazicea cu privire la corpul lui Moise, n-a îndrăznit să-l condamne insultându-l, ci a zis: Iehova să te mustre!?

(2 Petru 2:11) . . .în timp ce îngerii, deși sunt mai mari în tărie și putere, nu aduc împotriva lor nicio acuzație rostind insulte, din respect pentru Iehova.

(Zaharia 3:2) . . .Atunci îngerul lui Iehova i-a spus lui Satan: Iehova să te certe, Satan, da, să te certe Iehova, care alege Ierusalimul! . . .

Dacă l-ai cunoaște în realitate pe Iehova, nu ai avea un asemenea vocabular .....

Edited by Eugen3, 02 May 2011 - 07:20.


#94
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostEugen3, on 1st May 2011, 08:08, said:

Zexe, lasă tu judecata în mâna lui Iehova.  Nu mai judeca tu.  Altfel, este ca și cum i-ai lua locul lui Iehova ......


(Matei 7:1?5) . . .Nu mai judecați, ca să nu fiți judecați, 2 căci cu judecata cu care judecați veți fi judecați și cu măsura cu care măsurați vi se va măsura. 3 De ce te uiți la paiul din ochiul fratelui tău și nu iei seama la bârna din ochiul tău? 4 Sau cum poți să-i zici fratelui tău: ?Lasă-mă să scot paiul din ochiul tău?, când iată că în ochiul tău este o bârnă? 5 Ipocritule! Scoate mai întâi bârna din ochiul tău și atunci vei vedea clar să scoți paiul din ochiul fratelui tău.

Prietene , sigur ca vorbitorul de mai sus merge pe cont propriu fara acoperire dar cand e vorba de judecata te invata Duhul Sfant.


1 Corinteni 5:12   Nu este datoria voastră să judecați pe cei dinăuntru?  

1 Corinteni 6:2  Nu știți că sfinții vor judeca lumea? Și dacă lumea va fi judecată de voi, sînteți voi nevrednici să judecați lucruri de foarte mică însemnătate?


Desigur ca judecata este facuta nu de om ci de Duhul Sfant

1 Corinteni 2:15  omul duhovnicesc, dimpotrivă, poate să judece totul, și el însuș nu poate fi judecat de nimeni.  


conform scripturii:

Ioan 16:8  Și cînd va veni El, va dovedi lumea vinovată în ce privește păcatul, neprihănirea și judecata.


Ce sa judeci tu spusele  teologilor  pe care-i idolatrizezi si le pupi invatatura ?

Nu citi Cuvantul ca doar e pus de geaba:

1 Corinteni 14:29  Cît despre prooroci, să vorbească doi sau trei, și ceilalți să judece

Cuvantul lor si vorbirea lor trebuie judecata

Da.Ei vor fi judecati de Hristos:

1 Corinteni 4:5  De aceea să nu judecați nimic înainte de vreme, pînă va veni Domnul, care va scoate la lumină lucrurile ascunse în întunerec, și va descoperi gîndurile inimilor.

Dar erezia lor este si judecata pe loc de pe pozitia aratata de scriptura:

Matei 7:5  Fățarnicule, scoate întîi bîrna din ochiul tău, și atunci vei vedea deslușit să scoți paiul din ochiul fratelui tău.  

Daca fondatori religiei tale au o problema fata de Cuvant ? Duhul Sfant (Omul Duhovnicesc )din tine este vrednic sa scoata barna din privirea (lumina) lor.


punct

Edited by husand, 02 May 2011 - 07:55.


#95
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Posthusand, on 2nd May 2011, 08:44, said:

Prietene , sigur ca vorbitorul de mai sus merge pe cont propriu fara acoperire dar cand e vorba de judecata te invata Duhul Sfant.

Husand, tu trebuia să răspunzi la ceea ce te-am întrebat zilele trecute referitor la porunca lui Isus privitoare la Evanghelizare.  Dar, așa cum mă așteptam, te faci că plouă ....

Am înțeles .... Pentru tine e suficient "să crezi în Isus", nu și să asculți sau să pui în practică ce spune el.

(Matei 28:19–20) . . .Duceți-vă deci și faceți discipoli din oamenii tuturor națiunilor, ....... 20 învățându-i să respecte tot ce v-am poruncit. Și iată că eu sunt cu voi în toate zilele până la încheierea sistemului“.

(Matei 24:14) . . .Această veste bună despre regat va fi predicată pe tot pământul locuit ca mărturie pentru toate națiunile. Și atunci va veni sfârșitul.

(Marcu 13:10) De asemenea, trebuie ca mai întâi vestea bună să fie predicată în toate națiunile.

(Romani 10:18) Totuși, întreb: Oare n-au auzit ei? Dimpotrivă, „sunetul lor a ieșit pe tot pământul și cuvintele lor, până la marginile pământului locuit“.

(Romani 10:10) . . .Căci cu inima se manifestă credință pentru dreptate, dar cu gura se face o declarație publică pentru salvare.

(Romani 10:13–16) . . .Fiindcă „oricine va chema numele lui Iehova va fi salvat“. 14 Însă cum îl vor chema pe acela în care n-au crezut? Și cum vor crede în cel despre care n-au auzit? Și cum vor auzi fără să le predice cineva? 15 Și cum vor predica dacă n-au fost trimiși? După cum este scris: „Ce frumoase sunt picioarele celor ce anunță vești bune despre lucruri bune!“ 16 Însă nu toți au ascultat de vestea bună. . .

Adevărații creștini au făcut exact ce le-a spus Isus.  Au continuat să predice "cu sentimentul urgenței"!

(2 Timotei 4:2) . . .predică cuvântul și fă lucrul acesta cu sentimentul urgenței . . .

Voi pe unde stați ascunși, că nu vă vede nimeni făcând ce a poruncit Isus!

#96
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
Romani 10:15  Și cum vor propovădui, dacă nu sînt trimeși? După cum este scris: Cît de frumoase sînt picioarele celor ce vestesc pacea, ale celor ce vestesc Evanghelia!  

Prietene te invit la locul de munca sau in locul de adunare sau pe strada . Unde vrei .. Chiar in casele martorilor..


Numai ca tu cu doctrina ta cum nu ti pliantul cu oameni turnului de veghe deja si esti pe linie moarta.

Ai si cuvant:

1 Corinteni 7:23  Voi ați fost cumpărați cu un preț. Nu vă faceți dar robi oamenilor.

Edited by husand, 02 May 2011 - 08:05.


#97
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Posthusand, on 2nd May 2011, 09:01, said:

Romani 10:15  Și cum vor propovădui, dacă nu sînt trimeși? După cum este scris: Cît de frumoase sînt picioarele celor ce vestesc pacea, ale celor ce vestesc Evanghelia!  

Prietene te invit la locul de munca sau in locul de adunare sau pe strada . Unde vrei .. Chiar in casele martorilor..


Tocmai asta e ideea, Husand,
Isus a dat un exemplu.  Iar exemplul lui Isus este diferit decât ceea ce faceți voi.

Isus le-a spus continuatorilor săi: "DUCEȚI-VĂ ȘI FACEȚI DISCIPOLI ..."
(Matei 28:19) . . .Duceți-vă deci și faceți discipoli . . .

Isus nu a așteptat ca oamenii să vină la el, ci a mers el la oameni

(Marcu 6:56) . . .Și oriunde intra, în sate, în orașe sau în cătune, îi puneau pe bolnavi în piețe și îl rugau insistent să-i lase să-i atingă măcar franjurii veșmântului. Și toți cei care îi atingeau se vindecau.

(Luca 19:5?6) . . .Când Isus a ajuns în locul acela, și-a ridicat privirea și i-a zis: ?Zacheu, grăbește-te să cobori, căci astăzi voi rămâne în casa ta!? 6 Atunci el s-a grăbit să coboare și l-a primit cu bucurie ca oaspete. . .

(Matei 10:11?12) . . .În orice oraș sau sat intrați, cercetați cine este merituos în locul acela și rămâneți acolo până veți pleca. 12 Când intrați în casă, salutați-i pe cei din ea

Nu confunda ce se face în adunare cu Evanghelizarea.  Și Isus mergea cu regularitate "în adunare".  
Însă, activitatea de evanghelizare era ceva separat de întrunirile la care participa.

Așa că, ceea ce spune Biblia în Romani este cât se poate de adevărat!

(Romani 10:14?15) . . .Și cum vor auzi fără să le predice cineva? 15 Și cum vor predica dacă n-au fost trimiși?. . .

Cum să vă trimită Iehova?  Ce să le spuneți oamenilor?  Că El și Isus sunt una și aceeași persoană?  Că pământul și cerurile vor fi distruse literalmente?  Că trebuie să țină sabatul dacă vor să fie salvați?

Hai să fim serioși ....

Edited by Eugen3, 02 May 2011 - 10:54.


#98
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 2nd May 2011, 08:19, said:

E un lucru să "judeci o anumită doctrină", și altceva să folosești cuvinte denigratoare la adresa unor persoane, indiferent dacă sunt în viață sau nu.
Dacă l-ai cunoaște în realitate pe Iehova, nu ai avea un asemenea vocabular .....
Nu l-am injurat, stimabile. Doar l-am facut jigodie, tembel, cretin, puturos, pedofil. Astea sunt calitati pentru raposatul de trista amintire.

#99
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 2nd May 2011, 12:53, said:

Nu l-am injurat, stimabile. Doar l-am facut jigodie, tembel, cretin, puturos, pedofil. Astea sunt calitati pentru raposatul de trista amintire.

Tocmai asta e ideea ....

Mi-l și imaginez pe Isus folosind asemenea cuvinte ....

Hai că ești culmea.

#100
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 2nd May 2011, 12:58, said:

Tocmai asta e ideea ....

Mi-l și imaginez pe Isus folosind asemenea cuvinte ....

Hai că ești culmea.
In acest caz, daca vezi ca exista versuri directe care contrazic doctrina ta, recunoaste ca sharli a fost unealta satanei. Insa, tu nu faci asta. Asa ca.....

#101
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 2nd May 2011, 13:01, said:

In acest caz, daca vezi ca exista versuri directe care contrazic doctrina ta, recunoaste ca sharli a fost unealta satanei. Insa, tu nu faci asta. Asa ca.....


Care erau versurile alea?  Că nu le-ai arătat!

#102
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostEugen3, on 2nd May 2011, 10:53, said:

Isus nu a așteptat ca oamenii să vină la el, ci a mers el la oameni[/b]


(Romani 10:14?15) . . .Și cum vor auzi fără să le predice cineva? 15 Și cum vor predica dacă n-au fost trimiși?. . .

Falsi dau din coate sa lamureasca ei scriptura.

Pe verificate :

Efeseni 4:14  ca să nu mai fim copii, plutind încoace și încolo, purtați de orice vînt de învățătură, prin viclenia oamenilor și prin șiretenia lor în mijloacele de amăgire;  


Cu manualul turnului desigur


1 Corinteni 2:5  pentruca credința voastră să fie întemeiată nu pe înțelepciunea oamenilor, ci pe puterea lui Dumnezeu.  


Au si fatade bune pe care scrie sala regatului   sau alianta internationala cultica..


umai ca :

Matei 8:12  Iar fiii Împărăției vor fi aruncați în întunerecul de afară, unde va fi plînsul și scrîșnirea dinților.


Numai ca sant verificati:

Apocalipsa 2:2  Știu faptele tale, osteneala ta și răbdarea ta, și că nu poți suferi pe cei răi; că ai pus la încercare pe cei ce zic că sînt apostoli și nu sînt, și i-ai găsit mincinoși.  

Nu au invatatura lui Isus

Nu tine figura cu mersul in numele religiei tale sau a altora.

Daca nu te dezici de invatatura lor esti cu ei.

Edited by husand, 02 May 2011 - 12:16.


#103
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Posthusand, on 2nd May 2011, 13:10, said:

Falsi dau din coate sa lamureasca ei scriptura.

Măi Husand, băiatule,
Nu trebuie "să lămurim" noi nimic.

Scriptura este clară în privința asta!  Ce trebuie lămurit din cuvintele clare ale lui Isus?

(Matei 28:19?20) . . .Duceți-vă deci și faceți discipoli din oamenii tuturor națiunilor, botezându-i în numele Tatălui, al Fiului și al spiritului sfânt, 20 învățându-i să respecte tot ce v-am poruncit. Și iată că eu sunt cu voi în toate zilele până la încheierea sistemului?.

(Luca 8:1?2) . . .el mergea din oraș în oraș și din sat în sat, predicând și anunțând vestea bună despre regatul lui Dumnezeu. Cu el erau cei doisprezece 2 și unele femei . . .

(Matei 9:35) Și Isus a străbătut toate orașele și satele, predând în sinagogile lor, predicând vestea bună despre regat și vindecând tot felul de boli și tot felul de infirmități.

(Luca 4:43) Dar el le-a zis: ?Trebuie să anunț și altor orașe vestea bună despre regatul lui Dumnezeu, fiindcă pentru aceasta am fost trimis?.


(Faptele 1:8) . . .veți primi putere când spiritul sfânt va veni peste voi și-mi veți fi martori în Ierusalim, în toată Iudeea, în Samaria și până în cea mai îndepărtată parte a pământului?.

(Matei 24:14) . . .Această veste bună despre regat va fi predicată pe tot pământul locuit ca mărturie pentru toate națiunile. Și atunci va veni sfârșitul.

În ritmul în care predicați voi, nu va veni niciodată sfârșitul .....
Adevărații discipoli ai lui Isus ascultă glasul său și predică Evanghelia cu sentimentul urgenței.  Nu doar dau din gură în biserică, dar nu fac nimic concret.

(2 Timotei 4:2) . . .predică cuvântul și fă lucrul acesta cu sentimentul urgenței . . .

Edited by Eugen3, 02 May 2011 - 12:16.


#104
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
Prietene Scriptura este clara in privinta adevarului:


Nu au pe Hristos Dumnezeu nu sant ai Lui da ?


Insa au pe altcineva:

Citat
"Comitetul de Conducere a Societății Turnul de Veghere este singurul care are autoritatea de a interpreta Scriptura. Cu alte cuvinte, ceea ce spune acest Comitet este considerat ca fiind literă de lege, iar gândirea independentă este descurajată puternic"

Ca intra ei pe alta parte ?

No problem.

Ioan 10:1  Adevărat, adevărat, vă spun că, cine nu intră pe ușă în staulul oilor, ci sare pe altă parte, este un hoț și un tîlhar.

Edited by husand, 02 May 2011 - 12:43.


#105
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Posthusand, on 2nd May 2011, 13:42, said:

Prietene Scriptura este clara in privinta adevarului:

Nu au pe Hristos Dumnezeu nu sant ai Lui da ?

Nu ți se pare ciudat că nu îl au pe Cristos dar sunt singurii care respectă porunca lui privitoare la Evanghelizare?  
Fac exact ce a făcut el și continuatorii săi?

Ciudată treabă .....

Voi cum vă justificați faptul că stați ascunși și nu mergeți să le spuneți oamenilor adevărul despre Isus și despre viitorul omenirii?

#106
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostEugen3, on 2nd May 2011, 18:53, said:

Nu ți se pare ciudat că nu îl au pe Cristos dar sunt singurii care respectă porunca lui privitoare la Evanghelizare?  
Fac exact ce a făcut el și continuatorii săi?

Ciudată treabă .....

Voi cum vă justificați faptul că stați ascunși și nu mergeți să le spuneți oamenilor adevărul despre Isus și despre viitorul omenirii?


Te poti lua de mana cu ceialalti religiosi.

Teologi tai spun ca Isus nu este Dumnezeu si tu-i aplauzi.

Profetesc de sase ori sfarsitul si sant prinsi cu minciuna fara loc de pardon.

Deasemenea, scriptura lor masluita intentionat si evanghelizarea cu evanghelia inlocuita de pliantele turnului.

prietene poti scutura praful

Best regards.

Edited by husand, 02 May 2011 - 22:10.


#107
Vali29

Vali29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.02.2004

View Posthusand, on 2nd May 2011, 12:42, said:

Citat
"Comitetul de Conducere a Societății Turnul de Veghere este singurul care are autoritatea de a interpreta Scriptura. Cu alte cuvinte, ceea ce spune acest Comitet este considerat ca fiind literă de lege, iar gândirea independentă este descurajată puternic"
1) Comitetul
2) Conducere
3) Societate
4) Turn de Veghe/veghe
5) ...este singurul
6) ...are autoritatea
7) ...interpretarea Scripturilor
8) With other words...
9) ...ce spune acest Comitet este litera de lege
10) ..."gandirea" independenta
11) ...descurajata puternic

-----------------------------------------------------
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. 1 Tim. 4:1~2

Știu bine că, după plecarea mea, se vor vârî între voi lupi răpitori, care nu vor cruța turma; și se vor scula din mijlocul vostru oameni care vor învăța lucruri stricăcioase, ca să tragă pe ucenici de partea lor. Fapte 20:29~30

Păziți-vă de prorocii mincinoși! Ei vin la voi îmbrăcați în haine de oi, dar pe dinăuntru sunt niște lupi răpitori. Matei 7:15


--------------------------------
Preaiubiților, să nu dați crezare oricărui duh; ci să cercetați duhurile, dacă sunt de la Dumnezeu; căci în lume au ieșit mulți proroci mincinoși. 1 Ioan 4:1

#108
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Posthusand, on 2nd May 2011, 13:42, said:

Citat
"Comitetul de Conducere a Societății Turnul de Veghere este singurul care are autoritatea de a interpreta Scriptura. Cu alte cuvinte, ceea ce spune acest Comitet este considerat ca fiind literă de lege, iar gândirea independentă este descurajată puternic"


Și care este sursa citatului de mai sus?  Dacă nu te superi .....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate