Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ce este lucrul dezgustător (urâciunea pustiirii) din Matei 24:15

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
330 replies to this topic

#73
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 zexelica, on 19th April 2011, 11:49, said:

Foarte tare!!! Ai hotarat tu si cu sharli, pastorul fetitelor care avea de gand sa le violeze, ca Ierusalimul in discutie este cel fizic.

Din punctul tău de vedere, Zexe, ar trebui să anulăm toată istoria poporului Evreu.
Tot ce scrie în VT, nu se referă la ei, ci la Israelul Spiritual.  
Ești culmea!

Israelul spiritual a luat ființă în sec. I, la sărbătoarea Penticostei din anul 33 e.n.
Nu are nicio legătură cu ce discutăm noi cu privire la versetele din Isaia!
Sunt două situații complet diferite.

#74
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Eugen3, on 20th April 2011, 09:37, said:

Din punctul tău de vedere, Zexe, ar trebui să anulăm toată istoria poporului Evreu.
Tot ce scrie în VT, nu se referă la ei, ci la Israelul Spiritual.
  
Normal. Tot ce scrie are inteles spiritual. Insa si literal. Dar daca vezi "iata Mielul li Dumnezeu" stii imediat ca e parabola, nu? La fel si cu Israelul, ti-am aratat ca sunt doua in discutie, doua Ierusalim. In context "cer nou, pamant nou" care are legatura cu locul unde vor petrece eternitatea cei salvati, fara trup fizic, etc., este normal sa spiritualizezi, la fel ca si la Miel.

Insa tu vrei sa desfiintezi un principiu biblic prin "se refera" pe care-l spune pedofilul sharli.

Quote

Israelul spiritual a luat ființă în sec. I, la sărbătoarea Penticostei din anul 33 e.n.
Hopa! Nu citesti deloc dinafara cartuliilor iehoviste. Este o carte foarte buna, se numeste Biblia.

Galateni 3

29Și dacă sînteți ai lui Hristos, sînteți ,,sămînța`` lui Avraam, moștenitori prin făgăduință.

De Enoh, Abel, David, ai auzit? Nu sunt ei ai lui Hristos? Si ei sunt Israelul spiritual. Si Ierusalimul, si biserica.

Evrei 12

    22Ci v'ați apropiat de muntele Sionului, de cetatea Dumnezeului celui viu, Ierusalimul ceresc, de zecile de mii, de adunarea în sărbătoare a îngerilor,

    23de Biserica celor întîi născuți, cari sînt scriși în ceruri, de Dumnezeu, Judecătorul tuturor, de duhurile celor neprihăniți, făcuți desăvîrșiți,

Sau, dupa tembelul sharli, astia nu au fost drepti?

Edited by zexelica, 20 April 2011 - 09:54.


#75
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 zexelica, on 20th April 2011, 10:47, said:

Normal. Tot ce scrie are inteles spiritual. Insa si literal. Dar daca vezi "iata Mielul li Dumnezeu" stii imediat ca e parabola, nu? La fel si cu Israelul, ti-am aratat ca sunt doua in discutie, doua Ierusalim. In context "cer nou, pamant nou" care are legatura cu locul unde vor petrece eternitatea cei salvati, fara trup fizic, etc., este normal sa spiritualizezi, la fel ca si la Miel.


Zexe, iar confunzi lucrurile și le amesteci după bunul tău plac.  

(Isaia 66:8) . . .Va fi adusă în existență o țară în durerile nașterii într-o singură zi? Se va naște o națiune dintr-o dată? . . .


Petru a aplicat aceste cuvinte la creștinii din sec. I, nu la Avraam, Isaac, Iacov etc.

(1 Petru 2:9) Dar voi sunteți ?un neam ales, o preoție regală, o națiune sfântă, un popor care să fie o proprietate specială, ca să anunțați pretutindeni virtuțile? celui care v-a chemat din întuneric la lumina sa minunată.
(Revelația 5:10) și ai făcut din ei un regat și preoți pentru Dumnezeul nostru; și ei vor domni ca regi peste pământ?.
(Revelația 20:6) Fericit și sfânt este cel ce are parte de prima înviere. Asupra lor moartea a doua nu are autoritate, ci ei vor fi preoți ai lui Dumnezeu și ai lui Cristos și vor domni ca regi cu el în cei o mie de ani.

La Penticosta din anul 33 e.n., spiritul sfânt a fost revărsat peste apostoli și peste un grup de discipoli, bărbați și femei (Faptele 1:13?15; 2:1?4).
Acest eveniment a demonstrat că noul legământ intrase în vigoare și a marcat nașterea congregației creștine și a noii națiuni a Israelului spiritual, ?Israelul lui Dumnezeu?. ? Galateni 6:16; Evrei 9:15; 12:23, 24.

Isus le-a spus conducătorilor religioși evrei: ?Regatul lui Dumnezeu va fi luat de la voi și va fi dat unei națiuni care va produce roadele lui? (Matei 21:43).
Acea națiune, Israelul spiritual, este alcătuită din creștinii incluși în noul legământ.

(Luca 22:28?30) . . .voi sunteți cei care ați rămas întotdeauna cu mine în încercările mele. 29 Eu închei un legământ cu voi, așa cum Tatăl meu a încheiat un legământ cu mine, pentru un regat, 30 ca să mâncați și să beți la masa mea, în regatul meu, și să stați pe tronuri ca să judecați cele douăsprezece triburi ale lui Israel.

Edited by Eugen3, 20 April 2011 - 11:01.


#76
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Deci nu exista Ierusalim spiritual, dupa tembelul tau sharli, da?

#77
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
Evrei 13:14  Căci noi n-avem aici o cetate stătătoare, ci sîntem în căutarea celei viitoare.

Evrei 11
11:8   Prin credință Avraam, cînd a fost chemat să plece într-un loc, pe care avea să-L ia ca moștenire, a ascultat, și a plecat fără să știe unde se duce.

11:10   Căci el aștepta cetatea care are temelii tari, al cărei meșter și ziditor este Dumnezeu.

Apocalipsa 21:2  Și eu am văzut coborîndu-se din cer dela Dumnezeu, cetatea sfîntă, noul ierusalim, gătită ca o mireasă împodobită pentru bărbatul ei.  


Cel de acum este sub robie



 Eugen3, on 20th April 2011, 10:56, said:

(Revelația 20:6) Fericit și sfânt este cel ce are parte de prima înviere. Asupra lor moartea a doua nu are autoritate, ci ei vor fi preoți ai lui Dumnezeu și ai lui Cristos și vor domni ca regi cu el în cei o mie de ani.

La Penticosta din anul 33 e.n., spiritul sfânt a fost revărsat peste apostoli și peste un grup de discipoli, bărbați și femei (Faptele 1:13?15; 2:1?4).
Acest eveniment a demonstrat că noul legământ intrase în vigoare și a marcat nașterea congregației creștine și a noii națiuni a Israelului spiritual, ?Israelul lui Dumnezeu?


Prietene deja si domnesc impreuna cu El.

Efeseni 2:6  El ne-a înviat împreună, și ne-a pus să ședem împreună în locurile cerești, în Hristos Isus,

Deci nu esti in imparatie si in slava nu? Domnia lui Isus care imbraca in slava pe fii sai e zero la tine ?

2 Corinteni 3:18  Noi toți privim cu fața descoperită, ca într-o oglindă, slava Domnului, și sîntem schimbați în acelaș chip al Lui, din slavă în slavă, prin Duhul Domnului.  
  

sau
2 Corinteni 3:8  cum n-ar fi cu slavă mai degrabă slujba Duhului?  


Ce sa mai vorbim cand v-au tocit mintea teologi vostri cu falsa doctrina a miei de ani , cu o minciuna sfruntata care nu va permite sa pricepeti ca imparatia si slava au inceput deja de la  Hristos incoace si este vorba de mii de ani.

Matei 12:28  Dar dacă Eu scot afară dracii cu Duhul lui Dumnezeu, atunci Împărăția lui Dumnezeu a venit peste voi.  

Departe prietene de cuvantul adevarat si imparatia sfintilor si miilor de ani in care judecata este facuta deja de Dumnezeu prin Duhul Sfant :


Page: 1
Ioan 16:8  Și cînd va veni El,(Duhul Sfant) va dovedi lumea vinovată în ce privește păcatul, neprihănirea și judecata

Iar depre sfinti la fel:

1 Corinteni 2:15  omul duhovnicesc, dimpotrivă, poate să judece totul, și el însuș nu poate fi judecat de nimeni


Astea la voi suna de pe alta planeta.

Ori esti in Imparatie si atunci marturisesti ADEVARUL in CUVANT ,ori doctrina falsa a religiei tale care neaga imparatia lui Dumnezeu de acum ,slava si judecata cu care a imbracat deja Dumnezeu  pe sfinti si inca de aici i-a apropiat de Ierusalimul ceresc.

Edited by husand, 20 April 2011 - 21:56.


#78
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 zexelica, on 20th April 2011, 14:45, said:

Deci nu exista Ierusalim spiritual, dupa tembelul tau sharli, da?


Nu te înțeleg Zexe,
Tot continui cu atitudinea asta răuvoitoare ...
Eu spun un lucru, tu mergi mereu în direcție opusă sucind ceea ce am vrut să spun.

Citește mai atent.  Eu nu am afirmat că "nu există Ierusalim spiritual", ci faptul că israelul spiritual a luat ființă odată cu revărsarea spiritului sfânt peste cei aproximativ 120 de discipoli prezenți la sărbătoarea Penticostei din anul 33 e.n.  
Atunci a intrat în vigoare "noul legământ"!  

Lasă-l pe Șarli, cum îi spui tu, că devii obsesiv.  Noi discutăm idei din Biblie, doar atât.
Sau facem asta sau ne pierdem timpul să aruncăm cu noroi în alții.

#79
Vali29

Vali29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.02.2004

În casa Tatălui Meu sunt multe locașuri. Dacă n-ar fi așa, v-aș fi spus. Eu Mă duc să vă pregătesc un loc.
Și după ce Mă voi duce și vă voi pregăti un loc, Mă voi întoarce și vă voi lua cu Mine, ca acolo unde sunt Eu, să fiți și voi.
Știți unde Mă duc și știți și calea într-acolo." Ioan 14:2~4



Dar întâi vine nu ce este duhovnicesc, ci ce este firesc; ce este duhovnicesc vine pe urmă.
Omul dintâi este din pământ, pământesc; Omul al doilea este din cer.
Cum este cel pământesc, așa sunt și cei pământești; cum este Cel ceresc, așa sunt și cei cerești.
Și, după cum am purtat chipul celui pământesc, tot așa vom purta și chipul Celui ceresc.
Ce spun eu, fraților, este că nu poate carnea și sângele să moștenească Împărăția lui Dumnezeu; și că putrezirea nu poate moșteni neputrezirea.
Iată, vă spun o taină: nu vom adormi toți, dar toți vom fi schimbați, într-o clipă, într-o clipită din ochi, la cea din urmă trâmbiță. Trâmbița va suna, morții vor învia nesupuși putrezirii, și noi vom fi schimbați.
Căci trebuie ca trupul acesta, supus putrezirii, să se îmbrace în neputrezire, și trupul acesta muritor să se îmbrace în nemurire.
Când trupul acesta, supus putrezirii, se va îmbrăca în neputrezire, și trupul acesta muritor se va îmbrăca în nemurire, atunci se va împlini cuvântul care este scris: "Moartea a fost înghițită de biruință. 1 Cor. 15:46~54

Cunosc un om în Hristos, care, acum paisprezece ani, a fost răpit până în al treilea cer (dacă a fost în trup, nu știu; dacă a fost fără trup, nu știu: Dumnezeu știe).
Și știu că omul acesta (dacă a fost în trup sau fără trup, nu știu: Dumnezeu știe) a fost răpit în rai și a auzit cuvinte care nu se pot spune și pe care nu-i este îngăduit unui om să le rostească. 2 Cor. 12:2~4

După aceea m-am uitat și iată că era o mare gloată pe care nu putea s-o numere nimeni, din orice neam, din orice seminție, din orice norod și de orice limbă, care stătea în picioare înaintea scaunului de domnie și înaintea Mielului, îmbrăcați în haine albe, cu ramuri de finic în mâini; și strigau cu glas tare și ziceau: "Mântuirea este a Dumnezeului nostru, care șade pe scaunul de domnie, și a Mielului!"
...
"Doamne", i-am răspuns eu, "tu știi." Și el mi-a zis: "Aceștia vin din necazul cel mare; ei și-au spălat hainele și le-au albit în sângele Mielului.
Pentru aceasta stau ei înaintea scaunului de domnie al lui Dumnezeu și-I slujesc zi și noapte în Templul Lui. Cel ce șade pe scaunul de domnie Își va întinde peste ei cortul Lui.
Nu le va mai fi foame, nu le va mai fi sete; nu-i va mai dogori nici soarele, nici vreo altă arșiță.
Căci Mielul, care stă în mijlocul scaunului de domnie, va fi Păstorul lor, îi va duce la izvoarele apelor vieții, și Dumnezeu va șterge orice lacrimă din ochii lor."
Apoc. 7

...
Al doilea înger a sunat din trâmbiță. Și ceva ca un munte mare de foc aprins a fost aruncat în mare: și a treia parte din mare s-a făcut sânge, și a treia parte din făpturile care erau în mare și aveau viață au murit, și a treia parte din corăbii au pierit.
Al treilea înger a sunat din trâmbiță. Și a căzut din cer o stea mare, care ardea ca o făclie; a căzut peste a treia parte din râuri și peste izvoarele apelor.
Steaua se chema "Pelin"; și a treia parte din ape s-au prefăcut în pelin. Și mulți oameni au murit din pricina apelor, pentru că fuseseră făcute amare.
Al patrulea înger a sunat din trâmbiță. Și a fost lovită a treia parte din soare, și a treia parte din lună, și a treia parte din stele, pentru ca a treia parte din ele să fie întunecată, ziua să-și piardă a treia parte din lumina ei, și noaptea de asemenea.
M-am uitat și am auzit un vultur care zbura prin mijlocul cerului și zicea cu glas tare: "Vai, vai, vai de locuitorii pământului din pricina celorlalte sunete de trâmbiță ale celor trei îngeri care au să mai sune."  Apoc. 8

Apoi am văzut un cer nou și un pământ nou; pentru că cerul dintâi și pământul dintâi pieriseră, și marea nu mai era.
Și eu am văzut coborându-se din cer, de la Dumnezeu, cetatea sfântă, Noul Ierusalim, gătită ca o mireasă împodobită pentru bărbatul ei.
Și am auzit un glas tare care ieșea din scaunul de domnie și zicea: "Iată cortul lui Dumnezeu cu oamenii! El va locui cu ei, și ei vor fi poporul Lui, și Dumnezeu însuși va fi cu ei. El va fi Dumnezeul lor.
El va șterge orice lacrimă din ochii lor. Și moartea nu va mai fi. Nu va mai fi nici tânguire, nici țipăt, nici durere, pentru că lucrurile dintâi au trecut."
Cel ce ședea pe scaunul de domnie a zis: "Iată, Eu fac toate lucrurile noi." Și a adăugat: "Scrie, fiindcă aceste cuvinte sunt vrednice de crezut și adevărate."
Apoi mi-a zis: "S-a isprăvit! Eu sunt Alfa și Omega, Începutul și Sfârșitul. Celui ce îi este sete îi voi da să bea fără plată din izvorul apei vieții.
Cel ce va birui va moșteni aceste lucruri. Eu voi fi Dumnezeul lui, și el va fi fiul Meu. Apoc. 21


---------------------
Le-am dat Cuvântul Tău; și lumea i-a urât, pentru că ei nu sunt din lume, după cum Eu nu sunt din lume... Ei nu sunt din lume, după cum nici Eu nu sunt din lume... Sfințește-i prin adevărul Tău: Cuvântul Tău este adevărul... Tată, vreau ca acolo unde sunt Eu, să fie împreună cu Mine și aceia pe care Mi i-ai dat Tu, ca să vadă slava Mea, slavă pe care Mi-ai dat-o Tu; fiindcă Tu M-ai iubit înainte de întemeierea lumii. Ioan 17

Edited by Vali29, 21 April 2011 - 10:57.


#80
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 Vali29, on 21st April 2011, 11:48, said:

După aceea m-am uitat și iată că era o mare gloată pe care nu putea s-o numere nimeni, din orice neam, din orice seminție, din orice norod și de orice limbă, care stătea în picioare înaintea scaunului de domnie și înaintea Mielului, îmbrăcați în haine albe, cu ramuri de finic în mâini; și strigau cu glas tare și ziceau: "Mântuirea este a Dumnezeului nostru, care șade pe scaunul de domnie, și a Mielului!"
...
"Doamne", i-am răspuns eu, "tu știi." Și el mi-a zis: "Aceștia vin din necazul cel mare; ei și-au spălat hainele și le-au albit în sângele Mielului.

Vali, dacă membrii marii mulțimi supraviețuiesc necazului cel mare, atunci cum va fi distrus pământul literal?  

De ce Dumnezeu vrea să-i distrugă pe cei care distrug pământul?

(Revelația 11:18) . . .a venit mânia ta și timpul fixat ca morții să fie judecați, ca să le dai răsplată sclavilor tăi profeți, sfinților și celor ce se tem de numele tău, mici și mari, și să-i distrugi pe cei ce distrug pământul“.

#81
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 Eugen3, on 21st April 2011, 09:02, said:

Noi discutăm idei din Biblie, doar atât.

Page: 1
Ioan 6:63  Duhul este acela care dă viață, carnea nu folosește la nimic; cuvintele, pe cari vi le-am spus Eu, sînt duh și viață

Sigur la nivelul de idee nu se poate supravietui.

#82
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 husand, on 21st April 2011, 19:52, said:

Page: 1
Ioan 6:63  Duhul este acela care dă viață, carnea nu folosește la nimic; cuvintele, pe cari vi le-am spus Eu, sînt duh și viață

Sigur la nivelul de idee nu se poate supravietui.

Husand, poate nu ai sesizat că vorbeam cu Zexe ........

#83
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 Eugen3, on 22nd April 2011, 07:54, said:

Husand, poate nu ai sesizat că vorbeam cu Zexe ........

Tocmai a venit un pliant in care era invitatie la sala si suna asa :

" unde va avea loc o cuvantare biblica"

Nici macar nu au citit cuvantul:



Galateni 1:12  pentrucă, n-am primit-o, nici n-am învățat-o dela vreun om, ci prin descoperirea lui Isus Hristos.

Nimic de a face cu ilustri oratori:

1 Corinteni 2:1  Cît despre mine, fraților, cînd am venit la voi, n-am venit să vă vestesc taina lui Dumnezeu cu o vorbire sau înțelepciune strălucită.  
  

2:4   Și învățătura și propovăduirea mea nu stăteau în vorbirile înduplecătoare ale înțelepciunii, ci într-o dovadă dată de Duhul și de putere,
2:5   pentruca credința voastră să fie întemeiată nu pe înțelepciunea oamenilor, ci pe puterea lui Dumnezeu.

Edited by husand, 22 April 2011 - 19:37.


#84
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 husand, on 22nd April 2011, 20:35, said:

Tocmai a venit un pliant in care era invitatie la sala si suna asa :

" unde va avea loc o cuvantare biblica"

Nici macar nu au citit cuvantul:

Husand, nici tu nu înțelegi ce vrei să spui.....
Cuvântările bazate pe Biblie, sau care ajută auditoriul să înțeleagă și să cunoască mai multe despre Biblie nu au început să se țină în secolul nostru.
La fel se proceda și în secolul I.

Uite un exemplu:

(Faptele 2:14–18) . . .Dar Petru s-a ridicat în picioare cu cei unsprezece și, înălțându-și glasul, le-a spus: „Bărbați din Iudeea și toți locuitorii Ierusalimului, să știți lucrul acesta și să vă plecați urechea la cuvintele mele. 15 Oamenii aceștia nu sunt beți, cum credeți voi, căci este ceasul al treilea din zi. 16 Dimpotrivă, aceasta este ce s-a spus prin profetul Ioel: 17 «Și în zilele din urmă, spune Dumnezeu, voi turna din spiritul meu peste orice fel de carne, iar fiii și fiicele voastre vor profeți, tinerii voștri vor avea viziuni și bătrânii voștri vor avea vise. 18 Și chiar și peste sclavii mei și peste sclavele mele voi turna din spiritul meu în zilele acelea și ei vor profeți. . .

Nu trebuie să fii un orator ilustru, ci să predai ceea ce spune Biblia.  Dumnezeu nu a ales cei mai instruiți oameni sau cei mai înțelepți oameni, ci dimpotrivă.

(1 Corinteni 1:26–29) . . .Căci voi vedeți chemarea voastră, fraților: că n-au fost chemați mulți înțelepți potrivit cărnii, nici mulți plini de putere, nici mulți de neam ales; 27 ci Dumnezeu a ales lucrurile nebune ale lumii, ca să-i facă de rușine pe înțelepți, și Dumnezeu a ales lucrurile slabe ale lumii, ca să le facă de rușine pe cele tari, 28 și Dumnezeu a ales lucrurile lipsite de noblețe ale lumii, lucrurile disprețuite și lucrurile care nu sunt, ca să le reducă la nimic pe cele ce sunt, 29 pentru ca nicio carne să nu se laude înaintea lui Dumnezeu. . .

#85
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Eugen3, on 21st April 2011, 10:02, said:

Citește mai atent.  Eu nu am afirmat că "nu există Ierusalim spiritual", ci faptul că israelul spiritual a luat ființă odată cu revărsarea spiritului sfânt peste cei aproximativ 120 de discipoli prezenți la sărbătoarea Penticostei din anul 33 e.n.  
Atunci a intrat în vigoare "noul legământ"!
Stimabile, citeste Evrei 12:22-23 si vei vedea ca scrie "duhurile celor drepti", printre care era si Abel. Insa, tu nu ai auns la concluziile tale in urma studiului Bibliei, ci ai preluat doctrina bisericii tale, pe care o sustii inpotriva oricarei probe biblice contrare. Tipic bisericesc. Asa faceti toti.

#86
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 zexelica, on 26th April 2011, 01:08, said:

Stimabile, citeste Evrei 12:22-23 si vei vedea ca scrie "duhurile celor drepti", printre care era si Abel. Insa, tu nu ai auns la concluziile tale in urma studiului Bibliei, ci ai preluat doctrina bisericii tale, pe care o sustii inpotriva oricarei probe biblice contrare. Tipic bisericesc. Asa faceti toti.

Zexe, versetele din Evrei pe care le folosești tu, nu vor să scoată în evidență faptul că Abel este inclus în noul legământ.
Ideea de acolo este alta.  Citește mai atent.  Pavel face doar o comparație între sângele lui Isus și cel al lui Abel.  Sângele vărsat al lui Isus este mai important decât al lui Abel, deoarece prin sângele lui Isus am fost răscumpărați.  Nu are nicio legătură cu "noul legământ".    Noul legământ a fost încheiat în secolul I, așa cum am postat anterior.

(Evrei 12:23?24) . . .în adunare generală, de congregația întâilor născuți care au fost înscriși în ceruri, de Dumnezeu, Judecătorul tuturor, de viața spirituală a celor drepți care au fost făcuți perfecți, 24 de Isus, mediatorul unui legământ nou, și de sângele stropirii, care vorbește mai bine decât sângele lui Abel.

(Luca 22:29?30) . . .Eu închei un legământ cu voi, așa cum Tatăl meu a încheiat un legământ cu mine, pentru un regat, 30 ca să mâncați și să beți la masa mea, în regatul meu, și să stați pe tronuri ca să judecați cele douăsprezece triburi ale lui Israel.


Legământul încheiat de Isus cu apostolii a intrat în vigoare la sărbătoarea Penticostei din anul 33 e.n.
Acesta nu putea intra în vigoare înainte să moară Isus.  Sângele lui Isus a validat noul legământ.
  
Iar, Iehova a arătat că noul legământ a intrat în vigoare prin turnarea spiritului sfânt peste cei aproximativ 120 de bărbați și femei prezenți la acea sărbătoare.

Tu poți să crezi ce vrei ....

Edited by Eugen3, 27 April 2011 - 10:47.


#87
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Eugen3, on 27th April 2011, 11:45, said:

Zexe, versetele din Evrei pe care le folosești tu, nu vor să scoată în evidență faptul că Abel este inclus în noul legământ.
Ideea de acolo este alta.  Citește mai atent.  Pavel face doar o comparație între sângele lui Isus și cel al lui Abel.  Sângele vărsat al lui Isus este mai important decât al lui Abel, deoarece prin sângele lui Isus am fost răscumpărați.  Nu are nicio legătură cu "noul legământ".    Noul legământ a fost încheiat în secolul I, așa cum am postat anterior.
Stimabile, daca nu scrie in manualul iehovistului, tu nu stii.

Evrei 4:3
Pe cînd noi, fiindcă am crezut, intrăm în ,,odihna``, despre care a vorbit El, cînd a zis: ,,Am jurat în mînia Mea, că nu vor întra în odihna Mea!`` Măcarcă lucrările Lui fuseseră isprăvite încă dela întemeierea lumii.

Deci, Abel nu putea avea Duhul in el fara sa fi avut pacatele platite, deoarece Dumnezeu nu locuieste in pacatosi.


Quote

Tu poți să crezi ce vrei ....
Eu cred ce scrie. Tu crezi ce ti se spune la biserica sau ce a gandit avortonul sharli, stimabile.

#88
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 zexelica, on 28th April 2011, 10:38, said:

Eu cred ce scrie. Tu crezi ce ti se spune la biserica sau ce a gandit avortonul sharli, stimabile.

Ți-am mai spus asta, ți-au spus-o și alții, dar nu-ți pasă ....
Ai o vorbire GROSOLANĂ, care nu se potrivește cu ceea ce vrei să arăți că ești în realitate!
Contrastul e prea mare .....

#89
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 Eugen3, on 24th April 2011, 07:57, said:

Cuvântările bazate pe Biblie, sau care ajută auditoriul să înțeleagă și să cunoască mai multe despre Biblie nu au început să se țină în secolul nostru.

La fel se proceda și în secolul I.

Da, si tine de cult si congregatile crezi tu , nu de Dumnezeu, da ?

Efeseni 4:14  ca să nu mai fim copii, plutind încoace și încolo, purtați de orice vînt de învățătură, prin viclenia oamenilor și prin șiretenia lor în mijloacele de amăgire;  


Galateni 1:12  pentrucă, n-am primit-o, nici n-am învățat-o dela vreun om, ci prin descoperirea lui Isus  Hristos.  


Tu chiar ma prostesti ,nu.


Se pare na nu inveti nimic;

Efeseni 4:11  Și el a dat pe unii apostoli; pe alții, prooroci; pe alții, evangheliști; pe alții, păstori și învățători ,  


Iar cei pe care El i-a trimis nu urmeaza religiile ci pe altcineva:

Luca 9:23  Apoi a zis tuturor: Dacă voește cineva să vină după Mine, să se lepede de sine, să-și ia crucea în fiecare zi, și să Mă urmeze.  

Ioan 10:5  Nu merg deloc după un străin; ci fug de el, pentrucă nu cunosc glasul străinilor.

Edited by husand, 29 April 2011 - 13:09.


#90
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Eugen3, on 29th April 2011, 13:42, said:

Ți-am mai spus asta, ți-au spus-o și alții, dar nu-ți pasă ....
Ai o vorbire GROSOLANĂ, care nu se potrivește cu ceea ce vrei să arăți că ești în realitate!
Contrastul e prea mare .....
Eu nu vreau sa-ti arat nimic, stimabile. Numai in doctrina sa nu gresesc. Iar asta se vede daca gasesc versuri contrare, ceea ce nu e asa. Tie nu ti-am adresaqt nicio grosolanie, stimabile. Mortului sharli i-am adresat.

Mai bine vezi de ce te invata mascaricii lui iehova decat sa te ocupi de gramatica.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate