Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Ce este lucrul dezgustător (urâciunea pustiirii) din Matei 24:15

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
330 replies to this topic

#127
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 zexelica, on 6th May 2011, 13:41, said:

Nu mai spune! Asta ai decretat tu? Era bisericilor este simbolizata de sarbatoarea Cinzecimii. Ce te faci, insa cu sarbatoarea Corturilor, ULTIMA DIN AN? O scoatem din Biblie?
Cu ploaia tarzie? Unde o punem?

Bre, nea'...... ma lasi?


Se vede că ești pe lângă mesajul Bibliei.  
Cu ocazia sărbătorii Penticostei din anul 33 e.n., Iehova a arătat care era grupul de persoane care forma religia aprobată de El, prin turnarea spiritului sfânt.

Acea dovadă a arătat clar că Iehova îi respinsese pe evrei ca popor ales, așa cum îi avertizase Isus, inclusiv modul lor de închinare.

(Matei 21:43) . . .Regatul lui Dumnezeu va fi luat de la voi și va fi dat unei națiuni care va face roadele lui. . .

În plus, cei care au fost prezenți la sărbătoarea Cincizecimii, au continuat să răspândească vestea bună despre învierea lui Isus și despre Regatul lui Dumnezeu.

(Faptele 1:8) . . .veți primi putere când spiritul sfânt va veni peste voi și-mi veți fi martori în Ierusalim, în toată Iudeea, în Samaria și până în cea mai îndepărtată parte a pământului. . .

#128
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Da, OK, adevarat. Si?

Apocalipsa 2

5Adu-ți dar aminte de unde ai căzut; pocăiește-te, și întoarce-te la faptele tale dintîi. Altfel, voi veni la tine, și-ți voi lua sfeșnicul din locul lui, dacă nu te pocăiești.

Ce biserica cunosti tu care s-a pocait si si-a corectat doctrina? Huh? Una, macar!

Si, cu sarbatoarea Corturilor ce facem? Si cu poaia tarzie? Le stergem?
Si Israel a fost binecuvantat sa propovaduiasca? Si? Mai devine cineva salvat azi daca se duce la sinagoga? Vrei versuri care spun despre binecuvantarea Israelului? Sunt sute.
Insa, ca si la biserici, tu nu citesti decat partea de lauda, exact ce scuipa teologii tai.

#129
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 zexelica, on 17th May 2011, 10:37, said:

Da, OK, adevarat. Si?

Ce biserica cunosti tu care s-a pocait si si-a corectat doctrina? Huh? Una, macar!

Si, cu sarbatoarea Corturilor ce facem? Si cu poaia tarzie? Le stergem?


MARTORII LUI IEHOVA

Ținerea sărbătorilor date evreilor ca națiune, ca și cele amintite de tine, a încetat odată cu moartea lui Isus.
Continuatorii lui Isus nu țin astfel de sărbători ....

(Romani 10:4) . . .Cristos este sfârșitul Legii, pentru ca oricine manifestă credință să dobândească dreptatea.

(Romani 7:6) Dar acum am fost eliberați de sub Lege, fiindcă am murit față de cea care ne ținea legați, ca să fim sclavi într-un sens nou, prin spirit, și nu în sensul vechi, prin codul scris.

(Efeseni 2:15) Prin carnea sa a înlăturat dușmănia, Legea, care consta din porunci și decrete, pentru ca din cele două popoare să creeze, în unitate cu el, un singur om nou, făcând pace,

(Coloseni 2:14) și a șters documentul scris de mână care consta din decrete și care era împotriva noastră. El l-a îndepărtat din cale pironindu-l pe stâlpul de tortură.

#130
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Eugen3, on 17th May 2011, 10:48, said:

MARTORII LUI IEHOVA

Ținerea sărbătorilor date evreilor ca națiune, ca și cele amintite de tine, a încetat odată cu moartea lui Isus.
Continuatorii lui Isus nu țin astfel de sărbători ....
Intelegi tu spiritual cum stiu eu vietnameza......

Daca Pentecostul REPREZINTA SPIRITUAL era bisericilor, atunci sarbatoarea CORTURILOR ce reprezinta?
Sau, intai sa te intreb daca poti discerne diferenta intre tinerea sarbatorilor efectiv si sensul spiritual al sarbatorii? Te intreb: stii? Stii ce reprezinta spiritual ploaia? Sau, vii cu eliucubratii care ma impiedica sa tin vreo ploaie, conform martorilor? Ca tu numai fizic intelegi, stimabile.

#131
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 zexelica, on 17th May 2011, 10:53, said:

Intelegi tu spiritual cum stiu eu vietnameza......


Asta rămâne de văzut .....

Adevărul este următorul:  
Cei care și în prezent continuă activitatea poruncită de Isus, efectuată și de grupul ales de Dumnezeu să-l reprezinte cu ocazia sărbătorii Penticostei, sunt "poporul lui Dumnezeu".

(Matei 28:19–20) . . .Duceți-vă deci și faceți discipoli din oamenii tuturor națiunilor, ......... 20 învățându-i să respecte tot ce v-am poruncit. Și iată că eu sunt cu voi în toate zilele până la încheierea sistemului“.

(Faptele 1:8) . . .veți primi putere când spiritul sfânt va veni peste voi și-mi veți fi martori în Ierusalim, în toată Iudeea, în Samaria și până în cea mai îndepărtată parte a pământului. . .

(Matei 24:14) . . .Această veste bună despre regat va fi predicată pe tot pământul locuit ca mărturie pentru toate națiunile. Și atunci va veni sfârșitul.

#132
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Eugen3, on 17th May 2011, 10:59, said:

Asta rămâne de văzut .....

Adevărul este următorul:  
Cei care și în prezent continuă activitatea poruncită de Isus, efectuată și de grupul ales de Dumnezeu să-l reprezinte cu ocazia sărbătorii Penticostei, sunt "poporul lui Dumnezeu".
Si Israel a fost. Si?

Apocalipsa 18

23Lumina lămpii nu va mai lumina în tine, și nu se va mai auzi în tine glasul mirelui și al miresei, -pentrucă negustorii tăi erau mai marii pămîntului, pentrucă toate neamurile au fost amăgite de vrăjitoria ta,

Nu stiu daca stii tu cine este mirele si pe unde gaseai mireasa. Conform Scripturii era prin biserica. Si NU MAI ESTE.
In biserici au ramas uneltele lui satan, precum fratii tai, care nu vor sa corecteze doctrina si nu mai sunt binecuvantati.

#133
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 zexelica, on 17th May 2011, 11:02, said:

Si Israel a fost. Si?


Tu pierzi din vedere un lucru.  Lucrarea de evanghelizare începută de Isus, va fi efectuată așa cum a poruncit el.  Singurii care fac această lucrare la fel ca Isus și ca primii creștini, sunt Martorii lui Iehova.  

(Matei 28:20) . . .eu sunt cu voi în toate zilele până la încheierea sistemului. . .

#134
ady_maris

ady_maris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 29.03.2006

Quote

(Matei 28:20) . . .eu sunt cu voi în toate zilele până la încheierea sistemului. . .

Si cine e cu ei pana la incheierea sistemului ?

#135
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Eugen3, on 17th May 2011, 11:07, said:

Tu pierzi din vedere un lucru.  Lucrarea de evanghelizare începută de Isus, va fi efectuată așa cum a poruncit el.  Singurii care fac această lucrare la fel ca Isus și ca primii creștini, sunt Martorii lui Iehova.  

(Matei 28:20) . . .eu sunt cu voi în toate zilele până la încheierea sistemului. . .
Si Enoh a fost martor al lui Iehova si nu mergea la nicio biserica. Corect?

Iuda

    14Și pentru ei a proorocit Enoh, al șaptelea patriarh dela Adam, cînd a zis: ,,Iată că a venit Domnul cu zecile de mii de sfinți ai Săi,

#136
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 Eugen3, on 17th May 2011, 10:07, said:

Tu pierzi din vedere un lucru.  Lucrarea de evanghelizare începută de Isus, va fi efectuată așa cum a poruncit el.  Singurii care fac această lucrare la fel ca Isus și ca primii creștini, sunt Martorii lui Iehova.  

(Matei 28:20) . . .eu sunt cu voi în toate zilele până la încheierea sistemului. . .


Fals . Martori turnului marturisesc despre eficienta religiei lor .

Martori adevarati vorbesc Cuvantul lui Dumnezeu .

Uite minciuna voastra:

pentru ca n-am primit-o, nici n-am invatat-o de la vreun om, ci prin descoperirea lui Isus Hristos. (Gal.1:12)


Tine-ti pliantele turnului, vorbiti din ele  si cuvantul lor?

Demonstreaza ca nu ti pliantele turnului, altfel esti in minciuna.


Sfinteste-i prin adevarul Tau: Cuvantul Tau este adevarul. (Ioan.17:17)






 zexelica, on 17th May 2011, 20:43, said:

Si Enoh a fost martor al lui Iehova si nu mergea la nicio biserica. Corect?

Iuda

    14Și pentru ei a proorocit Enoh, al șaptelea patriarh dela Adam, cînd a zis: ,,Iată că a venit Domnul cu zecile de mii de sfinți ai Săi,

Prietene , si alti sant martori ai lui Dumnezeu si pentru asta au slujit biserici in masura data de Dumnezeu, care-i problema ta ?

Iar cu judecata este cum spune Cuvantul nu imaginatia ta propie:


Adevarat, adevarat va spun ca cine asculta cuvintele Mele si crede in Cel ce M-a trimis are viata vesnica si nu vine la judecata, ci a trecut din moarte la viata. (Ioan.5:24)


Si continua ca sa fi descoperit in afara lui:

Noi stim ca am trecut din moarte la viata, pentru ca iubim pe frati. Cine nu iubeste pe fratele sau ramane in moarte. (1Ioan.3:14)



Vorbesti prosti omule si calendarul tau este praf aruncat peste Cuvant:



Credincios este Domnul: El va va intari si va va pazi de cel rau. (2Tes.3:3)

Lasati-le sa creasca amandoua impreuna pana la seceris; si, la vremea secerisului, voi spune seceratorilor: "Smulgeti intai neghina si legati-o in snopi, ca s-o ardem, iar graul strangeti-l in granarul meu." (Mat.13:30)


Te intereseaza pe tine ce este secerisul  ?

Edited by husand, 18 May 2011 - 08:33.


#137
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 zexelica, on 17th May 2011, 21:43, said:

Si Enoh a fost martor al lui Iehova si nu mergea la nicio biserica. Corect?

Iuda

    14Și pentru ei a proorocit Enoh, al șaptelea patriarh dela Adam, cînd a zis: ,,Iată că a venit Domnul cu zecile de mii de sfinți ai Săi,

Tu nu mai trăiești în timpul lui Enoh, nu-i așa?  Și nu trebuie să respecți ceea ce știa Enoh că trebuie să respecte.  
Dacă ești creștin, faci ce a făcut Isus și continuatorii săi, nu ce făcea Enoh.

Isus nu lipsea niciodată de la locurile în care i se aducea închinare lui Iehova.
(Luca 4:16) . . .El a venit la Nazaret, unde crescuse, și, după obiceiul său din ziua sabatului, a intrat în sinagogă și s-a ridicat să citească. . .
(Luca 19:47) . . .El preda zilnic în templu. Dar preoții principali, scribii și oamenii de vază ai poporului căutau să-l omoare. . .

Adevărații creștini respectă "toată scriptura", nu doar ce le convine ....

Iar în "Scriptură" spune următoarele:
(Evrei 10:24–25) . . .Să ne interesăm unii de alții ca să ne îndemnăm la iubire și la fapte bune, 25 fără să neglijăm întrunirea noastră, cum au unii obiceiul, ci să ne încurajăm unii pe alții, și aceasta cu atât mai mult cu cât vedeți că ziua se apropie!

#138
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 Eugen3, on 18th May 2011, 08:43, said:

Iar în "Scriptură" spune următoarele:
(Evrei 10:24–25) . . .Să ne interesăm unii de alții ca să ne îndemnăm la iubire și la fapte bune, 25 fără să neglijăm întrunirea noastră, cum au unii obiceiul, ci să ne încurajăm unii pe alții, și aceasta cu atât mai mult cu cât vedeți că ziua se apropie!

Sti care sint faptele tale ? Urmati turnul si oameni.

Mai toti se ridica si spun ca ei urmeaza pe Hristos, dar in fata au oameni.

Adevarul nu este unul Isus fara viclenia congregatilor.

#139
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 husand, on 18th May 2011, 09:54, said:

Sti care sint faptele tale ? Urmati turnul si oameni.

Mai toti se ridica si spun ca ei urmeaza pe Hristos, dar in fata au oameni.

Adevarul nu este unul Isus fara viclenia congregatilor.

Da Husand,
Și în vechime evreii spuneau că i se închină lui Iehova, dar îl aveau în față pe Moise, pe profeți etc.
Care e problema?  Iehova a avut întotdeauna persoane pe care le-a folosit pentru a-și îndruma poporul.

#140
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Eugen3, on 18th May 2011, 09:43, said:

Tu nu mai trăiești în timpul lui Enoh, nu-i așa?  Și nu trebuie să respecți ceea ce știa Enoh că trebuie să respecte.
Ideea era ca toti credinciosii sunt martorii lui Dumnezeu.

#141
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 zexelica, on 18th May 2011, 10:55, said:

Ideea era ca toti credinciosii sunt martorii lui Dumnezeu.


Asta e altceva ....

#142
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 Eugen3, on 18th May 2011, 08:59, said:

Da Husand,
Și în vechime evreii spuneau că i se închină lui Iehova, dar îl aveau în față pe Moise, pe profeți etc.
Care e problema?  Iehova a avut întotdeauna persoane pe care le-a folosit pentru a-și îndruma poporul.
Da?


Cum sa mirosi tu minciuna?


Moise:

15. Decat sa Te porti asa cu mine, mai bine omoara-ma, Te rog, daca mai am vreo trecere inaintea Ta, ca sa nu-mi mai vad nenorocirea."


Nu este mai mare dragoste decat sa-si dea cineva viata pentru prietenii sai. (Ioan.15:13)

Traiti in dragoste, dupa cum si Hristos ne-a iubit si S-a dat pe Sine pentru noi "ca un prinos si ca o jertfa de bun miros - lui Dumnezeu. (Efes.5:2)

Ia adu tu pe Russel & co sa vedem.

Nu mai umbla cu oameni falsi pe drumuri si pliantele lor masluite.

Idolatrie la maxim .

Edited by husand, 18 May 2011 - 11:34.


#143
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Eugen3, on 18th May 2011, 09:59, said:

Care e problema?  Iehova a avut întotdeauna persoane pe care le-a folosit pentru a-și îndruma poporul.
In cazul tau, "omul lui dumnezeu" ar fi pedofilul Șarli Rasăl, nu? Iar, in alte cazuri coana mare, branhanel, fratele frank sau parintele papadie :lol: :lol:

Va dau 5 lei pe oamenii astia!!!

#144
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 zexelica, on 18th May 2011, 12:56, said:

In cazul tau, "omul lui dumnezeu" ar fi pedofilul Șarli Rasăl, nu? Iar, in alte cazuri coana mare, branhanel, fratele frank sau parintele papadie :lol: :lol:

Va dau 5 lei pe oamenii astia!!!

Ți-am mai spus să nu-l mai bagi la înaintare pe Russel.  A fost doar un simplu om.

Iehova ne îndrumă prin canalul de comunicare despre care a vorbit însuși Isus Cristos.

(Matei 24:45–47) . . .Cine este sclavul fidel și prevăzător pe care stăpânul lui l-a numit peste servitorii săi ca să le dea hrană la timpul potrivit? 46 Fericit este sclavul acela dacă stăpânul lui, la venire, îl va găsi făcând așa! 47 Adevărat vă spun că-l va numi peste toate bunurile sale.

(Luca 12:42) . . .Și Domnul a răspuns: „Cine este administratorul fidel, cel prevăzător, pe care stăpânul lui îl va numi peste toți slujitorii săi ca să le dea mereu măsura de hrană la timpul potrivit?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate