Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Ce este lucrul dezgustător (urâciunea pustiirii) din Matei 24:15

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
330 replies to this topic

#55
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
prietene cuvantul este adevarat;

Apocalipsa 20:4

Și am văzut niște scaune de domnie; și celorce au șezut pe ele, li s-a dat judecata. Și am văzut sufletele celorce li se tăiase capul din pricina mărturiei lui Isus și din pricina Cuvîntului lui Dumnezeu, și ale celorce nu se închinaseră fiarei și icoanei ei , și nu primiseră semnul ei pe frunte și pe mînă.

Da ?

Teologi tai  nu citesc pentru ei numarul este  finalizat deja.

 Eugen3, on 11th March 2011, 15:42, said:

144000, cei care vor avea privilegiul să trăiască veșnic pe acest pământ

In dezacord cu cuvantul

Apocalipsa 21:1

Apoi am văzut un cer nou și un pămînt nou; pentrucă cerul dintîi și pămîntul dintîi pieriseră, și marea nu mai era.

Edited by husand, 11 March 2011 - 22:18.


#56
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 husand, on 11th March 2011, 22:12, said:

Apocalipsa 21:1

Apoi am văzut un cer nou și un pămînt nou; pentrucă cerul dintîi și pămîntul dintîi pieriseră, și marea nu mai era.


Husand, îți pot dovedi clar cu Biblia că ceea ce am scris este în perfect acord cu cuvântul.  

Poți să-mi spui, te rog, ce înțelegi tu prin cuvintele "un cer nou și un pământ nou?"
La ce se referă?  La un cer și un pământ nou literal?
Și, marea care nu mai era, se referă tot la marea literală?

Edited by Eugen3, 12 March 2011 - 17:54.


#57
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 Eugen3, on 12th March 2011, 17:54, said:

Husand, îți pot dovedi clar cu Biblia că ceea ce am scris este în perfect acord cu cuvântul.  

  La un cer și un pământ nou literal?
Și, marea care nu mai era, se referă tot la marea literală?


Prietene eu nu fac lectii in locul tau , citeste:

12:26   al cărui glas a clătinat atunci pămîntul, și care acum a făcut făgăduința aceasta: Voi mai clătina încăodată nu numai pămîntul, ci și cerul.
  

12:27   Cuvintele acestea încă odată arată că schimbarea lucrurilor clătinate, adică a lucrurilor făcute, este făcută tocmai ca să rămînă lucrurile cari nu se clatină.   


12:28   Fiindcă am primit dar o împărăție, care nu se poate clătina, să ne arătăm mulțămitori, și să aducem astfel lui Dumnezeu o închinare plăcută, cu evlavie și cu frică;

#58
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Eugen3, on 12th March 2011, 17:54, said:

Poți să-mi spui, te rog, ce înțelegi tu prin cuvintele "un cer nou și un pământ nou?"
La ce se referă?  La un cer și un pământ nou literal?

Scriptura pe care o evita turnul mincinosilor este deosebit de clara, fara necesitatea interpretarilor teologilor tai:

   2 Petru 3


    7Iar cerurile și pămîntul de acum sînt păzite și păstrate, prin acelaș Cuvînt, pentru focul din ziua de judecată și de peire a oamenilor nelegiuiți.

    10Ziua Domnului însă va veni ca un hoț. În ziua aceea, cerurile vor trece cu troznet, trupurile cerești se vor topi de mare căldură, și pămîntul, cu tot ce este pe el, va arde.

    11Deci, fiindcă toate aceste lucruri au să se strice, ce fel de oameni ar trebui să fiți voi, printr'o purtare sfîntă și evlavioasă,

    12așteptînd și grăbind venirea zilei lui Dumnezeu, în care cerurile aprinse vor pieri, și trupurile cerești se vor topi de căldura focului?

    13Dar noi, după făgăduința Lui, așteptăm ceruri noi și un pămînt nou, în care va locui neprihănirea.

#59
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 zexelica, on 13th March 2011, 00:33, said:

Scriptura pe care o evita turnul mincinosilor este deosebit de clara, fara necesitatea interpretarilor teologilor tai:

   2 Petru 3


    7Iar cerurile și pămîntul de acum sînt păzite și păstrate, prin acelaș Cuvînt, pentru focul din ziua de judecată și de peire a oamenilor nelegiuiți.

    10Ziua Domnului însă va veni ca un hoț. În ziua aceea, cerurile vor trece cu troznet, trupurile cerești se vor topi de mare căldură, și pămîntul, cu tot ce este pe el, va arde.

    11Deci, fiindcă toate aceste lucruri au să se strice, ce fel de oameni ar trebui să fiți voi, printr'o purtare sfîntă și evlavioasă,

    12așteptînd și grăbind venirea zilei lui Dumnezeu, în care cerurile aprinse vor pieri, și trupurile cerești se vor topi de căldura focului?

    13Dar noi, după făgăduința Lui, așteptăm ceruri noi și un pămînt nou, în care va locui neprihănirea.

Îmi pare rău să-ți spun asta.  Dar ești foarte superficial.  

Uită-te mai atent la contextul din 2 Petru 3 și vei înțelege.

(2 Petru 3:5–7) . . .Căci, potrivit dorinței lor, ei scapă din vedere faptul acesta: că erau ceruri din timpuri străvechi și un pământ care stătea ca o masă compactă afară din apă și în mijlocul apei, prin cuvântul lui Dumnezeu, 6 și că, prin acestea, lumea de atunci a fost distrusă când a fost inundată de apă. 7 Dar, prin același cuvânt, cerurile și pământul de acum sunt păstrate pentru foc și sunt rezervate pentru ziua de judecată și de distrugere a oamenilor lipsiți de pietate.

Petru explică în context că a existat "un cer și un pământ" în timpul lui Noe, și LUMEA DE ATUNCI A FOST DISTRUSĂ, nu cerul și pământul literal!
Făcând o comparație Petru spune: "prin același cuvânt" .... oamenii lipsiți de pietate vor fi distruși, NU PĂMÂNTUL ȘI CERUL FIZIC!

În plus, în versetul 13, Petru spune că "în cerurile și pământul nou" VA LOCUI DREPTATEA.
Dreptatea este o calitate.  Calitățile le manifestă OAMENII, nu pământul fizic.  
Uneori, în Biblie, termenul pământ se referă la oameni.  Uite doar un exemplu:
(Geneza 11:1) . . .Tot pământul avea o singură limbă și aceleași cuvinte. . .
Și un copil înțelege că nu pământul literal avea o singură limbă, ci oamenii de pe pământ.

Pământul fizic nu va fi niciodată distrus!  Dumnezeu chiar îi va distruge pe cei care ruinează pământul.
(Eclesiastul 1:4) . . .O generație trece, o generație vine, dar pământul rămâne pentru totdeauna. . .
(Psalmul 78:69) A început să-și construiască sanctuarul ca înălțimile, ca pământul pe care l-a întemeiat pe veșnicie.
(Psalmul 104:5) Tu ai așezat pământul pe temeliile lui și el nu se va clătina pe timp indefinit, da, niciodată.
(Psalmul 119:90) Fidelitatea ta ține din generație în generație. Tu ai întărit pământul ca să rămână în picioare.

(Revelația 11:18) . . .Dar națiunile s-au mâniat și a venit mânia ta și timpul fixat ca morții să fie judecați, ca să le dai răsplată sclavilor tăi profeți, sfinților și celor ce se tem de numele tău, mici și mari, și să-i distrugi pe cei ce distrug pământul“.

#60
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Bai, nea'...... tu faci misto de mine?

13Dar noi, după făgăduința Lui, așteptăm ceruri noi și un pămînt nou, în care va locui neprihănirea.

NEEEEEXXXXTTTTT!!!!!

#61
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 zexelica, on 17th April 2011, 22:45, said:

Bai, nea'...... tu faci misto de mine?

13Dar noi, după făgăduința Lui, așteptăm ceruri noi și un pămînt nou, în care va locui neprihănirea.

NEEEEEXXXXTTTTT!!!!!


Zexe, citește mai atent Biblia .....

Dumnezeu nu va distruge niciodată pământul literal!

În Isaia 65:17–19 citim următoarele: „Iată, Eu creez ceruri noi și un pământ nou; așa că nimeni nu-și va mai aduce aminte de lucrurile trecute și nimănui nu-i vor mai veni în minte. Ci vă veți bucura și vă veți înveseli pe vecie în cele ce voi crea. Căci voi crea Ierusalimul să fie un jubileu și poporul lui o bucurie. Eu Însumi Mă voi înveseli cu privire la Ierusalim și Mă voi bucura de poporul Meu; nu se va mai auzi în el de acum nici glasul plânsetelor, nici glasul țipetelor“.

Isaia a descris niște condiții mult mai bune decât cele pe care evreii le avuseseră în Babilon. El a profețit jubilare și bucurie. Remarcă expresia „ceruri noi și un pământ nou“. Acesta este primul dintre cele patru locuri din Biblie în care apare această expresie, iar cele patru pasaje biblice pot să influențeze în mod direct viitorul nostru, da, chiar să-l prezică.

Prima împlinire a textului din Isaia 65:17–19 a avut legătură cu evreii din antichitate care, exact așa cum prezisese Isaia, s-au întors într-adevăr în țara lor natală, restabilind acolo închinarea curată (Ezra 1:1–4; 3:1–4).

Ei s-au întors într-o țară care se afla pe aceeași planetă, nu altundeva în univers.

În Biblie, cuvântul „pământ“ nu este folosit întotdeauna cu referire la globul pământesc. De pildă, în Psalmul 96:1 citim literalmente următoarele: „Cântați DOMNULUI, tot pământul!“ Noi știm că planeta noastră — uscatul și vastul ocean planetar — nu poate cânta. Oamenii cântă. Cu certitudine, Psalmul 96:1 se referă la oamenii de pe pământ. Însă în Isaia 65:17 apare și expresia „ceruri noi“.

Când evreii s-au întors în țara lor, ei au putut să se bucure de ceea ce ar putea fi numit un sistem de lucruri nou. Exista un nou corp de conducere alcătuit din guvernatorul Zorobabel, un descendent al regelui David, și Iosua, care slujea ca mare preot (Hagai 1:1, 12; 2:21; Zaharia 6:11). Aceștia constituiau niște „ceruri noi“, care se aflau deasupra unui „pământ nou“, purificata societate de oameni care se întorseseră în țara lor pentru a reconstrui Ierusalimul și templul său în vederea închinării aduse lui Iehova.
Prin urmare, profeția referitoare la ceruri noi și un pământ nou a avut o împlinire în acest sens concret în cazul evreilor de atunci.  Iar expresia "ceruri noi și pământ nou" a avut o semnificație SIMBOLICĂ.

#62
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Eugen3, on 18th April 2011, 10:18, said:

Zexe, citește mai atent Biblia .....

Dumnezeu nu va distruge niciodată pământul literal!

Prin urmare, profeția referitoare la ceruri noi și un pământ nou a avut o împlinire în acest sens concret în cazul evreilor de atunci.  Iar expresia "ceruri noi și pământ nou" a avut o semnificație SIMBOLICĂ.
Tu nu accepti adevarul Scripturii, stimabile. Nu din cauza ta, ci pentru ca Dumnezeu te-a orbit.

2 Tesaloniceni 2

      9Arătarea lui se va face prin puterea Satanei, cu tot felul de minuni, de semne și puteri mincinoase,

    10și cu toate amăgirile nelegiuirii pentru ceice sînt pe calea pierzării, pentrucă n'au primit dragostea adevărului ca să fie mîntuiți.

    11Din această pricină, Dumnezeu le trimete o lucrare de rătăcire, ca să creadă o minciună:

    12pentruca toți cei ce n'au crezut adevărul, ci au găsit plăcere în nelegiuire, să fie osîndiți.

Iar dovada ca esti orbit de Dumnezeu este clara: eu cred ce scrie, iar tu "ce se deduce", "la ce se refera", etc.......


2 Petru 3


7Iar cerurile și pămîntul de acum sînt păzite și păstrate, prin acelaș Cuvînt, pentru focul din ziua de judecată și de peire a oamenilor nelegiuiți.

10Ziua Domnului însă va veni ca un hoț. În ziua aceea, cerurile vor trece cu troznet, trupurile cerești se vor topi de mare căldură, și pămîntul, cu tot ce este pe el, va arde.

11Deci, fiindcă toate aceste lucruri au să se strice, ce fel de oameni ar trebui să fiți voi, printr'o purtare sfîntă și evlavioasă,

12așteptînd și grăbind venirea zilei lui Dumnezeu, în care cerurile aprinse vor pieri, și trupurile cerești se vor topi de căldura focului?

13Dar noi, după făgăduința Lui, așteptăm ceruri noi și un pămînt nou, în care va locui neprihănirea.


Este limbaj direct, clar si precis. Insa, orbirea este de vina. Nici nu mai raspunde, te rog! E deja penibil, la fel ca si cu icoanele, sambata, etc.....
Toti aveti aceeasi boala cand Scriptura va contrazice biserica.

Edited by zexelica, 18 April 2011 - 09:46.


#63
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 zexelica, on 18th April 2011, 10:45, said:

Tu nu accepti adevarul Scripturii, stimabile. Nu din cauza ta, ci pentru ca Dumnezeu te-a orbit.

2 Petru 3


7Iar cerurile și pămîntul de acum sînt păzite și păstrate, prin acelaș Cuvînt, pentru focul din ziua de judecată și de peire a oamenilor nelegiuiți.

10Ziua Domnului însă va veni ca un hoț. În ziua aceea, cerurile vor trece cu troznet, trupurile cerești se vor topi de mare căldură, și pămîntul, cu tot ce este pe el, va arde.

13Dar noi, după făgăduința Lui, așteptăm ceruri noi și un pămînt nou, în care va locui neprihănirea.


Este limbaj direct, clar si precis. Insa, orbirea este de vina. Nici nu mai raspunde, te rog! E deja penibil, la fel ca si cu icoanele, sambata, etc.....
Toti aveti aceeasi boala cand Scriptura va contrazice biserica.

Zexe, nu știu pe care dintre noi a orbit Dumnezeu.  
Gândește puțin logic.  
Petru explică în context că a existat "un cer și un pământ" în timpul lui Noe, și LUMEA DE ATUNCI A FOST DISTRUSĂ, nu cerul și pământul literal!
Făcând o comparație Petru spune: "prin același cuvânt" .... oamenii lipsiți de pietate vor fi distruși, NU PĂMÂNTUL ȘI CERUL FIZIC!

În versetul 10, se spune că "corpurile cerești se vor topi".  Stelele prin natura lor sunt incandescente, adică ard.  Cum "se vor topi?"  Nu înțelegi că sunt expresii simbolice?  

Apoi, de ce Dumnezeu i-ar mai distruge pe cei ce distrug pământul, dacă oricum El ar avea în vedere acest lucru?  
(Revelația 11:18) . . .Dar națiunile s-au mâniat și a venit mânia ta și timpul fixat ca morții să fie judecați, ca să le dai răsplată sclavilor tăi profeți, sfinților și celor ce se tem de numele tău, mici și mari, și să-i distrugi pe cei ce distrug pământul?.

De ce într-o parte a Bibliei Dumnezeu ar spune că pământul nu va fi distrus niciodată, iar în altă parte a Bibliei ar spune că va distruge pământul.
Conform părerii tale, Biblia ar trebui să se contrazică! Însă cei care citesc atent Biblia și cred ce scrie în ea știu că Biblia NU SE CONTRAZICE!

(Psalmul 104:5) . . .Tu ai așezat pământul pe temeliile lui și el nu se va clătina pe timp indefinit, da, niciodată.
(Psalmul 96:10) Spuneți printre națiuni: ?Iehova a devenit rege. Pământul este ferm întemeiat, nu poate să se clatine. El va apăra cu dreptate cauza popoarelor?.
(Eclesiastul 1:4) O generație trece, o generație vine, dar pământul rămâne pentru totdeauna.

(2 Petru 3:13) . . .noi așteptăm ceruri noi și un pământ nou, iar în ele va locui dreptatea. . .

Dumnezeu a avut un scop cu pământul încă de la început.  Iar Dumnezeu va trebui să-și realizeze scopul.  Nu a renunțat la el.  

(Isaia 55:10?11) . . .Căci așa cum ploaia bogată și zăpada coboară din ceruri și nu se mai întorc acolo până nu satură pământul și nu-l fac să rodească și să încolțească, pentru a da sămânță semănătorului și pâine celui ce mănâncă, 11 tot așa va fi și cuvântul meu, care iese din gura mea. Nu se va întoarce la mine fără rezultat, ci va face negreșit ce-mi place și va reuși în lucrul pentru care l-am trimis. . .

A afirma că expresia "cer nou și pământ nou" din 2 Petru 3 trebuie înțeleasă literal, înseamnă:

1)  A nu ține cont de contextul cuvintelor lui Petru
2)  A nu ține cont de restul Bibliei

Ți se pare normal?

Edited by Eugen3, 18 April 2011 - 10:09.


#64
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Eugen3, on 18th April 2011, 11:08, said:

Zexe, nu știu pe care dintre noi a orbit Dumnezeu.  
Gândește puțin logic.
Nu. Evit logica mea.
  

Quote

Petru explică în context că a existat "un cer și un pământ" în timpul lui Noe, și LUMEA DE ATUNCI A FOST DISTRUSĂ, nu cerul și pământul literal!
Tu asa vezi si extraterestrii, cre. Nu scrie asa ceva. Se compara potopul cu sfarsitul lumii.

Făcând o comparație Petru spune: "prin același cuvânt" .... oamenii lipsiți de pietate vor fi distruși, NU PĂMÂNTUL ȘI CERUL FIZIC!


Quote

(Isaia 55:10?11) . . .Căci așa cum ploaia bogată și zăpada coboară din ceruri și nu se mai întorc acolo până nu satură pământul și nu-l fac să rodească și să încolțească, pentru a da sămânță semănătorului și pâine celui ce mănâncă, 11 tot așa va fi și cuvântul meu, care iese din gura mea. Nu se va întoarce la mine fără rezultat, ci va face negreșit ce-mi place și va reuși în lucrul pentru care l-am trimis. . .

A afirma că expresia "cer nou și pământ nou" din 2 Petru 3 trebuie înțeleasă literal, înseamnă:

1)  A nu ține cont de contextul cuvintelor lui Petru
2)  A nu ține cont de restul Bibliei

Ți se pare normal?

Ce legatura are cuvantul cu sfarsitul lumii? Nu discuti cu fraierii tai, stimabile. Iar Cuvantul, cand toti alesii sunt salvati...... ce roade sa mai aduca si ce samanta? Nu vezi ca nici nu intelegi Scriptura?

#65
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 zexelica, on 18th April 2011, 11:13, said:

Nu. Evit logica mea.
  
Tu asa vezi si extraterestrii, cre. Nu scrie asa ceva. Se compara potopul cu sfarsitul lumii.


Tocmai asta argumentează Petru, măi Zexe,
Că, așa cum la potop, au fost distruși oamenii lipsiți de pietate, nu pământul fizic, tot la fel, când va veni sfârșitul acestui sistem rău de lucruri, oamenii aprobați de Dumnezeu vor supraviețui "pe acest pământ", nu în spațiul cosmic.  Așa cum Noe a supraviețuit potopului, cei aprobați de Dumnezeu vor supraviețui din necazul cel mare ...
Uite și dovada Biblică:

(Revelația 7:14) . . .Aceștia sunt cei care vin din necazul cel mare. . . .

Conform părerii tale, ar trebui ignorate toate acele versete care arată că pământul nu va fi distrus niciodată!
(Eclesiastul 1:4) . . .O generație trece, o generație vine, dar pământul rămâne pentru totdeauna. . .
(Psalmul 78:69) A început să-și construiască sanctuarul ca înălțimile, ca pământul pe care l-a întemeiat pe veșnicie.
(Psalmul 104:5) Tu ai așezat pământul pe temeliile lui și el nu se va clătina pe timp indefinit, da, niciodată.
(Psalmul 119:90) Fidelitatea ta ține din generație în generație. Tu ai întărit pământul ca să rămână în picioare.

Vei înțelege tu, dar la momentul potrivit.  E nevoie de umilință.

Edited by Eugen3, 18 April 2011 - 10:24.


#66
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
o vulva paroasa ca pe vremea lui cristos

#67
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Eugen3, on 18th April 2011, 11:23, said:

Tocmai asta argumentează Petru, măi Zexe,
Că, așa cum la potop, au fost distruși oamenii lipsiți de pietate, nu pământul fizic, tot la fel, când va veni sfârșitul acestui sistem rău de lucruri, oamenii aprobați de Dumnezeu vor supraviețui "pe acest pământ", nu în spațiul cosmic.  Așa cum Noe a supraviețuit potopului, cei aprobați de Dumnezeu vor supraviețui din necazul cel mare ...
Unde scrie in Geneza ca "cerurile vor trece cu troznet, trupurile cerești se vor topi de mare căldură, și pămîntul, cu tot ce este pe el, va arde". Nu scrie.
Asa ca, da-ti doctrina la intors, stimabile.

#68
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 zexelica, on 18th April 2011, 16:25, said:

Unde scrie in Geneza ca "cerurile vor trece cu troznet, trupurile cerești se vor topi de mare căldură, și pămîntul, cu tot ce este pe el, va arde". Nu scrie.
Asa ca, da-ti doctrina la intors, stimabile.

Zexe băiatule, nu trebuie să scrie în Geneza, ce scrie în 2 Petru 3.  E suficient că Petru face în context o analogie între ceea ce s-a întâmplat la potop și necazul cel mare din viitor.

(2 Petru 3:5?6) . . .ei scapă din vedere faptul acesta: că erau ceruri din timpuri străvechi și un pământ care stătea ca o masă compactă afară din apă și în mijlocul apei, prin cuvântul lui Dumnezeu, 6 și că, prin acestea, lumea de atunci a fost distrusă când a fost inundată de apă. . .

(2 Petru 3:7) . . .prin același cuvânt, cerurile și pământul de acum sunt păstrate pentru foc și sunt rezervate pentru ziua de judecată și de distrugere a oamenilor lipsiți de pietate.

Înțelegi asemănarea, sau analogia?  Nu ești tu cel care insistă mereu să lăsăm Biblia să se interpreteze singură?
Acum de ce abordezi o altă "metodă?"

Dacă cei care vor fi distruși vor fi oamenii nelegiuiți (ca și în timpul lui Noe), iar pământul nu va fi distrus (așa cum presupun mulți în mod eronat), atunci ce a consemnat Petru rămâne în perfectă armonie cu restul scripturilor, cu versetele care arată că pământul nu va fi distrus niciodată.

Dacă scoți din context numai expresia "ceruri noi și un pământ nou", susținând că pământul va fi distrus literalmente, atunci cuvintele lui Petru ar veni în contradicție cu ce scrie în Psalmi, Ecleziastul etc.  

Înțelegi ideea?

Edited by Eugen3, 18 April 2011 - 17:36.


#69
Vali29

Vali29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.02.2004

 Eugen3, on 18th April 2011, 17:36, said:

Zexe băiatule, nu trebuie să scrie în Geneza, ce scrie în 2 Petru 3.  E suficient că Petru face în context o analogie între ceea ce s-a întâmplat la potop și necazul cel mare din viitor.

(2 Petru 3:5?6) . . .ei scapă din vedere faptul acesta: că erau ceruri din timpuri străvechi și un pământ care stătea ca o masă compactă afară din apă și în mijlocul apei, prin cuvântul lui Dumnezeu, 6 și că, prin acestea, lumea de atunci a fost distrusă când a fost inundată de apă. . .

(2 Petru 3:7) . . .prin același cuvânt, cerurile și pământul de acum sunt păstrate pentru foc și sunt rezervate pentru ziua de judecată și de distrugere a oamenilor lipsiți de pietate.

Înțelegi asemănarea, sau analogia?  Nu ești tu cel care insistă mereu să lăsăm Biblia să se interpreteze singură?
Acum de ce abordezi o altă "metodă?"

Dacă cei care vor fi distruși vor fi oamenii nelegiuiți (ca și în timpul lui Noe), iar pământul nu va fi distrus (așa cum presupun mulți în mod eronat), atunci ce a consemnat Petru rămâne în perfectă armonie cu restul scripturilor, cu versetele care arată că pământul nu va fi distrus niciodată.

Dacă scoți din context numai expresia "ceruri noi și un pământ nou", susținând că pământul va fi distrus literalmente, atunci cuvintele lui Petru ar veni în contradicție cu ce scrie în Psalmi, Ecleziastul etc.  

Înțelegi ideea?
Mda..., traducerea zidarilor...?!

-------------------------------------------
Pe alocuri vor fi mari cutremure de pământ, foamete și ciume; vor fi arătări înspăimântătoare și semne mari în cer. Luca 21:11

Vor fi semne în soare, în lună și în stele. Și pe pământ va fi strâmtorare printre neamuri, care nu vor ști ce să facă la auzul urletului mării și al valurilor; oamenii își vor da sufletul de groază, în așteptarea lucrurilor care se vor întâmpla pe pământ; căci puterile cerurilor vor fi clătinate.
Atunci vor vedea pe Fiul omului venind pe un nor cu putere și slavă mare. Luca 21:25~27

Îndată după acele zile de necaz "soarele se va întuneca, luna nu-și va mai da lumina ei, stelele vor cădea din cer, și puterile cerurilor vor fi clătinate." Matei 24:29

Eu zic: "Dumnezeule, nu mă lua la jumătatea zilelor mele, Tu, ai cărui ani țin veșnic!"
Tu ai întemeiat în vechime pământul, și cerurile sunt lucrarea mâinilor Tale.
Ele vor pieri, dar Tu vei rămâne; toate se vor învechi ca o haină; le vei schimba ca pe un veșmânt, și se vor schimba.
Dar Tu rămâi Același, și anii Tăi nu se vor sfârși. Psalmii 102:24~27

-------------------------------------------
Cerul și pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece. Matei 24:35

#70
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Eugen3, on 18th April 2011, 18:36, said:

Zexe băiatule, nu trebuie să scrie în Geneza, ce scrie în 2 Petru 3.  E suficient că Petru face în context o analogie între ceea ce s-a întâmplat la potop și necazul cel mare din viitor.

(2 Petru 3:5?6) . . .ei scapă din vedere faptul acesta: că erau ceruri din timpuri străvechi și un pământ care stătea ca o masă compactă afară din apă și în mijlocul apei, prin cuvântul lui Dumnezeu, 6 și că, prin acestea, lumea de atunci a fost distrusă când a fost inundată de apă. . .

(2 Petru 3:7) . . .prin același cuvânt, cerurile și pământul de acum sunt păstrate pentru foc și sunt rezervate pentru ziua de judecată și de distrugere a oamenilor lipsiți de pietate.

Înțelegi ideea?
Adica sa inteleg ce nu scrie si sa contrazic ce scrie direct. Foarte tare!!!

10Ziua Domnului însă va veni ca un hoț. În ziua aceea, cerurile vor trece cu troznet, trupurile cerești se vor topi de mare căldură, și pămîntul, cu tot ce este pe el, va arde.

Sa ignor versul direct? Poate tu si cu sharli.

13Dar noi, după făgăduința Lui, așteptăm ceruri noi și un pămînt nou, în care va locui neprihănirea.

Poate nu stii ce inseamna nou.

#71
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 zexelica, on 18th April 2011, 19:25, said:

Dar noi, după făgăduința Lui, așteptăm ceruri noi și un pămînt nou, în care va locui neprihănirea.

Poate nu stii ce inseamna nou.

Înseamnă ce a însemnat și pentru evreii repatriați din Babilon

În Isaia 65:17–19 citim următoarele: „Iată, Eu creez ceruri noi și un pământ nou; așa că nimeni nu-și va mai aduce aminte de lucrurile trecute și nimănui nu-i vor mai veni în minte ......

Atunci evreii care fuseseră captivi în Babilon s-au întors în țara lor natală, restabilind acolo închinarea curată (Ezra 1:1–4; 3:1–4).

Ei s-au întors în aceeași țară din care fuseseră duși în exil în Babilon

Când evreii s-au întors în țara lor, ei au putut să se bucure de ceea ce ar putea fi numit un sistem de lucruri nou. Exista un nou corp de conducere alcătuit din guvernatorul Zorobabel, un descendent al regelui David, și Iosua, care slujea ca mare preot (Hagai 1:1, 12; 2:21; Zaharia 6:11). Aceștia constituiau niște „ceruri noi“, care se aflau deasupra unui „pământ nou“, purificata societate de oameni care se întorseseră în țara lor pentru a reconstrui Ierusalimul și templul său în vederea închinării aduse lui Iehova.
Prin urmare, profeția referitoare la ceruri noi și un pământ nou a avut o împlinire în acest sens concret în cazul evreilor de atunci. Iar expresia "ceruri noi și pământ nou" a avut o semnificație SIMBOLICĂ.

A creat atunci Dumnezeu "un pământ nou" literal pentru ei?  
Iehova a rostit în Isaia aceleași cuvinte ca și cele din 2 Petru 3!


Nu mă înțelege greșit.  Tu poți să crezi ce vrei.  Dar nu întotdeauna anumite expresii din Biblie trebuie luate sau interpretate literal!

#72
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Eugen3, on 19th April 2011, 09:04, said:

Înseamnă ce a însemnat și pentru evreii repatriați din Babilon

În Isaia 65:17–19 citim următoarele: „Iată, Eu creez ceruri noi și un pământ nou; așa că nimeni nu-și va mai aduce aminte de lucrurile trecute și nimănui nu-i vor mai veni în minte ......

Atunci evreii care fuseseră captivi în Babilon s-au întors în țara lor natală, restabilind acolo închinarea curată (Ezra 1:1–4; 3:1–4).
Foarte tare!!! Ai hotarat tu si cu sharli, pastorul fetitelor care avea de gand sa le violeze, ca Ierusalimul in discutie este cel fizic.

Galateni 4

25căci Agar este muntele Sinai din Arabia; -și răspunde Ierusalimului de acum, care este în robie împreună cu copiii săi.

26Dar Ierusalimul cel de sus este slobod, și el este mama noastră.

Evrei 12

22Ci v'ați apropiat de muntele Sionului, de cetatea Dumnezeului celui viu, Ierusalimul ceresc, de zecile de mii, de adunarea în sărbătoare a îngerilor,

23de Biserica celor întîi născuți, cari sînt scriși în ceruri, de Dumnezeu, Judecătorul tuturor, de duhurile celor neprihăniți, făcuți desăvîrșiți,

Cum de intelegi tu fizic si spiritual, in functie de ce vrei tu? Foarte tare!!! Imi spui tu, pe cuvantul tau, "la ce se refera".
Nici nu citesti Scriptura, care spune ca tot ce li s-a intamplat este o parabola, data pt invatarea noastra:

1 Corinteni 10

11Aceste lucruri li s'au întîmplat ca să ne slujească drept pilde, și au fost scrise pentru învățătura noastră, peste cari au venit sfîrșiturile veacurilor.

Vrei sa te pun sa probezi biblic hermeneutica gramatical-literal-istorica? Ca sa nu mai raspunzi niciodata? Ca nu ai raspuns. Sa intru in teologie sistematica si baza biblica?
Bre, nea'..... las-o jos, ca nu spui tu cand e si ce e, ci doar RESTUL SCRIPTURII poate da solutia, fara "se refera" al tau.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate