Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Cum scapam de cartite ?

- - - - -
  • Please log in to reply
347 replies to this topic

#163
UnyKat

UnyKat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 30.12.2013

 til, on 21 august 2013 - 17:47, said:

Apropos de ultrasunete, ai mei au copiat de la un vecin o idee: cutii de bere, cu capacul decupat, pe lateral se decupeaza doua aripi scoase la exterior, se pune cutia pe o tija metalica infipta in pamant. Aripile decupate fac cutia sa se miste la orice adiere de vant iar cutia clopoteste ceva, tija metalica trimitand sunetele in pamant.

Nu stiu cat de eficient o fi...
Azi am pus in aplicare metoda asta caci cu ultrasunete nici o sansa. O sa revin cu rezultatul aici. Oricum am adunat azi toate cutiile de bere de la bar cel putin un lucru bun am facut cel cu barul mi aa multumit ca l am scapat de gunoi.

#164
UnyKat

UnyKat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 30.12.2013
Nu are efect se muta doar dar revin , cel putin la mine au revenit dupa cateva zile.

#165
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007

 claudia313, on 05 septembrie 2013 - 20:10, said:

Da, e Euphorbia latharis, despre care spuneam ca am auzit si eu ca ar alunga cartitele, dar sunt si unii de la care nu le-a alungat

Din cate am inteles se cauta locul mai inalt din gradina, ca atunci cand uzi sau ploua sa "parfumeze" gradina prin apa care se scurge.

#166
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012

 UnyKat, on 24 aprilie 2014 - 20:16, said:

Nu are efect se muta doar dar revin , cel putin la mine au revenit dupa cateva zile.

Deci inca un mit spulberat!

Au reaparut si la mine in toamna, am avut o zona plina cu musuroaie in livada si acum in primavara s-a aventurat una si in zona unde pun legumele. Eu am cumparat de la fitofarmacie ceva praf import Italia, de moment nu-mi amintesc cum se numeste, a fost si destul de scumput, de pus in gauri, nu le omoara, e doar repelent. In toamna am pus in gaurile pe care le-am gasit si am astupat cu pamant la loc iar zilele trecute am pus in gaura aparuta acum si nici acolo nu s-au mai manifestat, eu sper sa fi plecat de tot...in tarile calde!   Asta pana data viitoare, evident Posted Image

#167
maconfireblade

maconfireblade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 11.04.2006
eu astept in fiecare dimineata cu sapa , dar pana acum n-am avut succes
un an de zile m-au ocolit dupa ce le-am venit de hac cu furca, cred ca ma duc sa cumpar 2 capcane
am incercat carbit, GPL, nu functioneaza

#168
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
nu va mai chinuiti. Va spune un om care a luptat trei ani cu ele la foc continuu. Am mai bine de un an de liniste, dupa ce mi-au bagat niste baieti fosfura de aluminiu (AlP, phostoxin in termeni comerciali) in toate gaurile din curte. Le-am incercat pe toate: patroane fumigene, capcane elvetiene, insecticide, repelente, clor, pastile efervescente etc etc. Bani aruncati pe geam.

mai stiu o solutie pentru cine are tractor. Mi-a spus-o (pe probate) omul de la care cumpar mere toamna: furtun legat la teava de esapament si bagat in gaura, etansat bine si lasat sa mearga la ralanti timp de 2 ore.

omul care aplica pastilele trebuie sa fie autorizat, altfel se lasa cu dosar penal (substanta intrat sub regimul armelor si munitiilor). Macar o zi nu lasati copii si animale prin zona pentru ca mirosul si gazul sunt persistente si periculoase. Dupa 2-3 zile nu se mai degaja, deci liber la fotbal Posted Image

Pentru cine e curios, pentru ca si eu am avut aceeasi intrebare: hidroxidul de aluminiu rezultat in urma reactiei nu este periculos pentru om sau natura. De fapt fosfina (gazul, PH3) e cea care isi face "treaba" la mamifere. Substanta (fosfura de aluminiu) e folosita in mod uzual la deratizarea silozurilor de cereale.

Fosfura de Aluminiu reactioneaza cu apa sau cu acizii producand fosfina:
    AlP + 3 H2O → Al(OH)3 + PH3
    AlP + 3 H+ → Al3+ + PH3


Atentie la fosfina, inteleg ca e inflamabila si exista un anume risc de autoaprindere la contactul cu aerul. De aici si restrictiile impuse...

Edited by CRG, 05 June 2014 - 07:43.


#169
valyb

valyb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 08.11.2006
Eu imi procur de ani buni pastile de fosfura de aluminiu pentru cartite si orbeti. Detalii pe privat.

#170
dialog1

dialog1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.08.2008
Attached File  intoxicati-cu-aluminiu.jpg   88.2K   54 downloadsReferitor la faptul ca ar fi protejate (cartitele) de lege , sunt bazaconii. Cei care vorbesc ar trebui sa si mentioneze "legea".
Legea ce protejeaza fauna si flora din Romania este OUG 57/2007 si Legea 49/2011 privind ariile protejate. unde NU veti gasi nicio cartita sau "Talpa Europea" denumirea oficiala, in schimb veti gasi pe varu-su "Orbetele" Spalax Leucodon, dar cu toate astea NIMIC nu este protejat la mine in curte, nici omul daca intra. Asta trebuie sa retineti , ca multe jivine sunt protejate in habitatul lor natural, adica nu ai voie sa te duci pe camp sa pui capcane, etc. sa le prinzi si sa faci manusi. Deci la lupta cu ele si sa stiti ca nu sunt usor de combatut. Cartitele sunt ca sobolanii , foarte inteligente si adaptate la traiul in pamant. Ganditi-va ca pentru starpirea sobolanilor se cheltuiesc sute de mii de euro pe oras si abia ii imputineaza , nu-i starpesc.
Referitor la fosfatul de aluminiu este o substanta extrem de toxica  si pentru oameni, primul efect este afectarea dintilor, pana la alergii puternice cu dermatoze si chiar cancer. In cazuri rare produc chiar decesul .  In primavara 4 copii au grav intoxicati din cauza neglijentei parintilor( vezi atas) . Aceste pastile sunt strict pentru gazarea silozurilor de cereale si destul de controversate deoarece nu sunt date ca nu exista reziduuri in seminte.

Edited by dialog1, 25 July 2014 - 15:49.


#171
lmm

lmm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 18.07.2006
http://www.tandfonli...71#.U_N8isV_uos

#172
sna

sna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 12.06.2014
Buna seara,am o solutie pentru a scapa de ele. Dati musuroiul la o parte pana la nivelul solului apoi cu un deget presti pamantul pentru a gasi canalul cartitei  iar in canal baga perinite albastre sau roz contra soarecilor de la magazinul de profil ori o bucata de 1 cm dintr-un cilindru de curatat wc (pastila cilindrica care se pune in suportul de plastic in interiorul vasului productie romaneasca). La mine a mers dupa ce am pus in toate gropile.

#173
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
O solutie mai ieftina si de incercat:Cind eram copii,faceam fumigene-luam niste staniol de la ciocolata si buneam bucatele de celuloid provenit dn piaptan sau mingi de ping-pong,inveleam bine si tineam chibrit aprins (griji la degete ca frige);cind incepea sa scoata fum (uneori se aprindea brusc si trebuia suflata flacara) o aruncam in casa scarii si fugeam.
Scoate fum enorm de mult,pute tare rau si este inecacios,dar trebuie sa fi rapid ca sa bagi in gaura si sa astupi cu pamint.

Eventual cu fumigene de revelion/fotbal din comert.Fara amanunte ca nu cunosc.
Astea vis-a-vis de gaze si esapamente.

Edited by alexbjorg, 26 August 2014 - 16:34.


#174
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
hmmm, aveam o mana de pocnitori ramase de vreo doi ani. Le-as putea detona sub pamant, daca le gasesc.

#175
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Alea merg la mistret,legate de o piatra sau piulita 12-16 si lansate cu prastia

#176
ionut3107

ionut3107

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 16.09.2014
Salutare.
De vreo cateva zile am in gradina numai musuroaie de pamant facute de o cartita.
Pot spune ca mi-a distrus vreo 20 de cuiburi de capsuni deoarece a facut musoruaie si transee in pamant exact unde am capsunile plantate.
Aveti idee cum pot prinde acea cartita s-au cum as putea scapa de ea?

Edited by ionut3107, 19 March 2015 - 21:17.


#177
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
era un aparat cu vibratii, destul de eficient si ieftin.

#178
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Ultrasunete.

Sau infigi in pamant electrozi de sudura si in capatul ramas deasupra atarni cutii goale de bere, sa le miste vantul. Cica ar merge si asa.

#179
ionut3107

ionut3107

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 16.09.2014
Am scris si texul dar nu stiu de ce nu mi-a aparut aici.

Este vorba de o cartita a facut multe musuroaie exact unde am capsunile plantate.
Stiti cum pot scapa de ea, s-au cum sa o prind?

Edited by ionut3107, 19 March 2015 - 21:28.


#180
sidsilviu

sidsilviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 13.02.2007
Si eu caut de multa vreme o metoda sa combat aceste cartite. Mi-au sapat galerii sub parcul cu flori si mi-au mancat multe lalele. Folosind anumite capcane, abia 2 cartite am putut sa prind. Dar inca mai sunt destule... Caut o solutie eficienta daca stie careva sa alung/prind cartitele ramase..va multumesc

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate